|
Kérdezz-felelek
22 éves vagyok, 2 éve derült ki, hogy PCO-om van. A menzim soha nem volt szabályos, azonban az utóbbi időszakban egyáltalán nincs. Előtte szedtem fogamzásgátlót, most nem. Édesanyám szerint ameddig nem szeretnék gyereket, addig nem kell ezzel foglalkoznom, örüljek neki, hogy nincs. Ez tényleg így van? Nem számít, hogy már egy fél éve nincs menzim? Nincs semmilyen következménye?
Válaszát előre is hálásan köszönöm,
B.B.
Egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Egyesek szerint ez felelős a társadalmi változásokért is. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, írja az egyik tablettaáldozat egy internetes fórumon. Egy másik hozzáfűzi: „Ezért is a leghatásosabb eszköz a tabletta.” A nők egyetértenek: „a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.”A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest.
A 60-as évek elején hamar kiderült, hogy a tablettahormonok jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben halnak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellékhatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyakrák és a májrák veszélyét, ha csak csekély mértékben is. Ezt a méh- és a petefészekrák alacsonyabb rátája kompenzálja. A növekvő mellrákveszély, amitől sok nő tart, a 2002-es USA-beli Care-vizsgálat szerint láthatóan nem áll fenn. A valóban komolyan veendő veszély a trombózisé, különösen a 35 éven felüliek esetében.
Mindezek alapján érdemes mérlegelni a hormonális fogamzásgátlást.
Jó egészséget kívánok: