|
Kérdezz-felelek
Egy hónapja diagnosztizáltak nálam inzulinrezisztenciát. Metformint kaptam rá a háziorvosomtól, ennek szedését nem kezdtem el egyelőre, az életmódváltást viszont komolyan vettem. Próbálom tartani a 160 CHs diétát, ami néha 180 CH lesz, de több nem, egyáltalán nem eszek fehér kenyeret, cukrot, édességet és heti min. kétszer egy órát edzek, és igyekszem a többi napokon sokat gyalogolni. A gyógyszernél megijesztett a laktacidózis lehetősége, ami tudom, hogy ritka, de mi van ha pont nálam jelentkezik? Illetve a kezelőorvosom azt mondta, hogy a metformint már életem végéig szednem kell, amit nagyon nem szeretnék. Nem vagyok egyáltalán gyógyszer ellenes, de úgy gondolom, hogy az állapotom kialakulásának meg vannak - a fizikai és lelki- okai, és én bízom benne, hogy ha ezeken változtatok, akkor az inzulinrezisztenciám javulni fog. Az előzményekről annyit, hogy a kislányom nagy súllyal született, a terhesség alatt a cukrom normális volt, de terheléses cukorvizsgálatot soha nem csináltak, a terhességem normális volt, az utolsó hónapot kivéve végig jógáztam, és hízni is igazából az utolsó két hónapban hiztam, a kilenc hónap alatt összesen kb. 6-8kgot. Drasztikusan hízni azt követően kezdtem el, hogy visszamentem dolgozni a kislányom egy éves korában, ez pszichésen nagyon nehéz volt (van), a munkám sok stresszel jár, nem maradt időm mozgásra (előtte napi 2-3 órákat sétáltam a gyerekkel), illetve rendszertelenül és sokszor vigaszképpen ettem. Jelenleg sajnos anyagi nehézségeink is vannak, ami szintén sok stresszel jár. Az elmúlt három évben összesen 17/18 kgot híztam, így jelenleg kb. 25 kg túlsulyom van (előtte a súlyom teljesen normális volt). Azt szeretném kérdezni, hogy be lehet-e úgy állítani a gyógyszert, hogy később csökkenteni, majd leállítani lehessen, illetve van-e más mint a metformin, ami nem okoz laktacidózist, esetleg a gyógyszer helyettesíthető-e görögszénával - úgy olvastam ez is jótékonyan befoylásolja az inzulin érzékelést - , ha igen milyen készítményt javasolna. Még annyit, hogy több mint tíz évvel ezelőtt nagyon súlyos ITPvel küzdöttem, aminek úgy gondolom szintén fizikai és lelki okai egyaránt voltak, és sikerült meggyógyulnom teljesen, a terhesség alatt sem jelentkezett újból, ezért is bízom abban, hogy esetleg az inzulinrezisztenciám is visszafordítható. Válaszát, tanácsát előre is nagyon köszönöm! Judit
I. Helyes járt el. Az első dolog valóban az életmód változtatás. Javaslom a következők betartását:
1. Első lépés: részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása).
2. Második lépés:Ne hagyja ki a reggelit. Amíg alszik, a teste energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzen naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztania, csak gyakrabban étkezzen. Ha ezt teszi, akkor a teste tudni fogja, hogy állandóan rendelkezésére van energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
3. Harmadik lépés: Válogassa meg amit eszik. Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testét, hogy zsír formájában tárolja azt. Próbáljon több teljes kiőrlésű lisztből készült ételt, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Győződjön meg arról, hogy étkezéseiben egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).
4. Negyedik lépés: Igyon zöld teát, ill személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában találhat zöld teát.
5. Ötödik lépés: Mozogjon. Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember nem teszi ezt. Ha nem edzett, kezdje azzal, hogy tesz valamit, sétáltassa a kutyáját vagy játsszon a gyerekekkel. Kell a testedzés az anyagcsere felgyorsításához és kalória égetéshez.
6. Hatodik lépés: Tréningezzen szakaszosan. Észrevette valaha, hogy néhány ember rengeteget diétázik, de egy idő után megáll a fogyásban? Ez azért van mert az anyagcseréje stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. Hogy fixálja, alkalmazza a szakaszos edzést, kezdje alacsony sebességgel és ugorjon egy magasabb sebességre, majd lassítson vissza. Sok lehetőség van erre. A lényeg, hogy különböző szintre tolja a szervezetét. Ha jól csinálja, felgyorsíthatja az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethet el.
7. Hetedik lépés:Amennyiben célt nem ért volna el, akkor kiegészítő, betegséget megelőző, az anyagcserét fokozó készítményeket szedhet orvosi felügyelet mellett.
II. A stressz valóban kiváltó és fenntartó ok lehet. Ezzel kapcsolatban utalok blogomban nem régen leírtakra:profdrbalazscsaba.blog.csaladinet.hu/
Jó egészséget kívánok: