|
Kérdezz-felelek
Terhességem 21. hetében járok. 26 éves vagyok, ez a második terhességem. Első terhességemet rendellenesség miatt a 22. hétben meg kellett szakítani.
Olyan kérdésem lenne, hogy 11,5 hetesen a TSH-m 26,04 volt, T4 10,55. Ekkor Letroxot írtak fel, amit a mai napig szedek. Utána lecsökkent a THS 6-ra, most pedig 7,69, T4: 13,55. Jelenleg másfél szemet szedek a gyógyszerből.
Az endokrinológus megijesztett, hogy akár szellemi fogyatékos is lehet a babám, hogy ilyen magas volt a TSH-m. Az interneten olvasgattam, hogy voltak kismamák, akik nem egyszer spontán elvetéltek akár 17-es TSH-val is. Doktor úr szerint mennyi esélye van a babának, hogy tényleg fogyatékos lesz? Ezt most így terhesség alatt meg lehet-e valahogy tudni vagy majd csak miután megszületett? Nagyon meg vagyok ijedve. Ellenkező dolgokat olvastam a jódszedésről is. Engem eltiltottak tőle - multivitamint sem szedhetek a jódtartalma miatt. Nem tudom kihez fordulhatnék, mert mindenhol mást olvasok, minden orvos mást mond.
Doktor úrnak mi a véleménye?
Várom válaszát és előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Noémi
A pajzsmirigybetegség valószínüleg az első szülése után kezdődött. A gyulladás miatt alakult ki a csökkent aktivitás.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A megfelelő kezeléssel van esélye, hogy egészséges gyermeke szülesse, de betegségét valóban komolyan kell vennie.
Jó egészséget kívánok: