|
Kérdezz-felelek
Szubklinikus hypothyreosis diagnozisra napi fél tabletta Euthyrox 50-et szedtem 6 hétig, amit ezután napi 1-re emeltem előírás szerint. Azóta heves szívdobogást érzek, a vérnyomásom is magas (legutóbb 180 volt), emellett lábdagadásom van. Kérdésem, hogy nem kellene-e abbahagyni, vagy csökkenteni a dózist. Igazából a pajzsmirigy hormonjaim a vérvizsgálat alapján normálisak voltak (TSH: 1,2, T4: 17,45, T3: 4,58), soha nem is voltak magasak, egyedül az antitireoglobulin szintem volt kicsit magasabb: 282).
A diagnózis diffúz szemöldök- és hajhullás alapján lett felállítva. Lehetséges-e, hogy mégsem alulműködés okozta ezeket a tüneteket hanem valami általános autoimmun betegség? Nem boríthatja-e fel a hormonháztartást az euthyrox?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges lehet az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Amennyiben autoimmun thyreoiditis áll fenn, akkor az emelt dózisú thyroxint egyelőre nem javaslom, az 1/2 tbl-ra csökkenthető. Persze mindez függ a kiváltó okoktól.
Jó egészséget kívánok:_