|
Kérdezz-felelek
2010. augusztus hóban pajzsmirigy túlműködés miatt izotóp kezelést kaptam, novemberre a leleteim határértéken belül voltak. 2011. év elején a szemem ödémás lett, állandóan fáztam, a vérnyomásom 150/100 körül ingázott, a bőröm száraz, a bokám vizenyős.
Újabb vérkép után kiderült, hogy alul működő lettem: a TSH >100miU/l, T4 és a T3 1pmol/l alatti érték.
Jelenleg L-Thyroxin 100 tablettát szedek vérnyomáscsökkentővel és a fenti tüneteim javulást mutattak, viszont a hajam - túlzás nélkül - csomókban hullik. Nagyon kétségbe vagyok esve, mert az utóbbi 2-3 hétben (amióta az L-Tthyrxin tablettát szedem) a hajam mennyisége kb. 1/3-a lett az előző volumenhez képest. Kérem válaszát, hogy a kihullott haj a pajzsmirigy normalizálódásával újra nőhet, vagy a kopaszodásként már többször említett tünet végleges, visszafordíthatatlan mellékhatása a betegségnek. Van bármilyen reményem, hogy ez a folyamat leállítható, esetleg visszafordítható? Rettegek attól, hogy kopasz leszek!
Az izotópkezelés miatt kialakult alul működés végleges, élethosszig tartó kezelést igényel?
Megtisztelő segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Gondolom, hogy a kezelés előtt az Ön által feltett problémára felhívták a figyelmét......!
A válaszom attól függ, hogy mi volt a túlműködés oka:
- autoimmun betegség?
- túlműködő göb?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani.
A gyógyszer mellett javulás várható, de a pontos válaszom az előbb leírtaktól függ.
Jó egészséget kívánoK