|
Kérdezz-felelek
33 éves nő vagyok,s van már két gyermekem.
55 kg vagyok régóta, 35.naposak a ciklusaim.
Félelmetes hajritkulással, kopaszodással harcolok már 2018. májusa óta (olyan,mintha mind ki akarna hullani,csak idő kérdése ...), egyszerűen nem tudom semmivel mérsékelni, megállítani. Számos vizsgálat, 3 fogászati műtét, UH-ák,hormonpanelek levétele történt meg, vitaminok (szelén,cink, tricovel,b-vit,mg, vas,c-vit,a,e,barátcserje, d vit 4000ne, stb) szedésével próbálkoztam.
Hajmosásonként 3-400 szálat mosok ki, diffúzan hullik, fejtetőn látványos a ritkulás,de oldalt ,tarkónál is hasonlóképpen. Mosások között is 100 szál ( húzásra is )könnyedén elhagyja a fejbőrömet naponta. :(
Nőnek új hajszálak,de azok is kihullanak. Régen nagyon sok hajam volt, ami mára a felére csökkent,látványos a hajvesztésem :(
2019. október vége óta szedem a Merckformin 750 XR tablettát esténként. Cukrosat ,ill fehérlisztet kerülöm, napi 5ször étkezek( de nem követek számolós 160gr diétát),tornázni is szoktam,mozgásban vagyok sokszor.
2018-ban saját elhatározásból csináltattam cukor-inzulin terheléses vizsgálatot:
glükóz inzulin
0. 4,4 mmol/L 6,8 mIU/L
60. 4,3 mmol/L 36,5 mIU/L
120. 4,4 mmol/L 40,4 mIU/L
2019. októberében levett pajzsmirigy értékeim :
TSH 2,310 mIU/L
FT4 17,62 pmol/L
FT3 4,73 pmol/L
RT3 0,30 ug/L
Korábbi értékeim:
APC ratio 5,73
Anti-TG 2,46 IU/ml
Anti- TPO < 1 IU/ml
Vas értékek 6,8 umol/L
Ferritin 30,0 ug/L
Haemoglobin 127 g/L
haemotocrit 0,380 L/l
CRP 1,1 mg/L
Menses 3.napon levett hormonok:
LH 6,0 mIU/ml
FH 7,5 mIU/ml
progreszteron 0,7 nmol /L
ösztrogén 34,0 pg/ ml
Cortisol 372,70
Tesztoszteron 0,85 nmol/L
17OHP 3,3 (1) nmol/L
SHBG 66,18 nmol /L
DHAE-szulfát 7,060 umol/L
Androsztendion 1,7 ug/L
Mostani friss eredményem testosteron 0,69 nmol/L 0,70-2,7
DHT 102 pg/ml 40-220
(DHT vizsgálatot azért csináltattam,mert anyai nagyapám teljesen kopasz volt, a család nőtagjai azonban nem)
AST 213
PCOS nincs
Tüneteim: alkalomszerű éjszakai izzadás, hajritkulás, őszülés, arczsírosodás (nincsenek pattanások, egy sem), csökkent libidó, hideg kéz-láb, örökös fázékonyság, idegesség, feledékenység, hangulatingadozás, a hajhullás miatti depresszió.
Kérem legyen kedves nekem iránymutatást adni, hogy mi lehet a probléma nálam? Rettegek, hogy ha nem derül ki a hajhullásom oka és nem kezelem, akkor megkopaszodom :(
A fenti inzulin értékeim okoznának ekkora hajvesztést nálam,vagy a DHT lenne az oka? (másfél hónapja már a rogain 5% minoxidilt is használom,eddig eredménytelenül )
Esetleg pajzsmirigy rezisztencia (ReverzT3 magasabb?) áll alattomosan a háttérben? Mit kellene még tennem,nézetnem ,ami segíthet kideríteni az OKot?
Várom nagyra becsült válaszát és segítségét!
Üdvözlettel
J
Panaszainak valóban sok oka lehet.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Értelemszerűen ezek közül a megfelelődiagnózis (és kezelés) csak előzetes vizsgálat után lehetséges. Találgatásba nem célszerű bonyolódni!
előjegyzés: szekelymelinda66@gmail.com
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: