|
Kérdezz-felelek
60 éves vagyok.Először 2001-ben műtöttek pajzsmiriggyel a bal lebenyt.A jobb lebeny 2016-ra nőtt akkorára hogy benyomta a légcsőt,nyelőcsőt és fulladtam.2016 októberben műtöttek,akkor azt mondta a sebész csak a tokot hagyta benn,a többit ( mellékpajzsmirigyet is ) eltávolitotta.Rögtön 75 mg
euthyroxot irtak fel.Nekem még 2000-ben szédüléses rohamom volt 1 órás, egyensúlyideggyulladást állapitottak meg.Ettől pánikbetegség alakult ki.de évek óta tünetmentes voltam azt hittem elmúlt.A 75 mg Euthyroxal 10 hónapig semmi bajom nem volt majd hirtelen 1 órás nehézlégzés,fulladás jött rám.( 2017 szept.1.)Másnap már jól voltam és csak októberben nézettem meg a tsh-t mikor kiderült túl sok a hormon.(0,04)Igy ezt 37,5 mg ra csökkentették.Mivel nagyon ideges voltam és nem aludtam ( fogászati kezelésektől kiújult a szédülésem és a pánik is.plusz komoly stressz ért)és szivpanaszaim is voltak ( 28 éves koromtól betaloccot szedek) igy pár hét múlva elhagytam a hormon szedését.Kolleganőm azt mondta ezt nem lehet csak úgy hirtelen abbahagyni igy dec.13.-án kezdtem újra és másfél hét múlva egy félórás olyan erős fulladás,pánikroham jött rám hogy mentőt hivtunk.Januárban TSH 1,5 volt febr.végén 2,5 ( de ekkor frontint szedtem.)Júniusban TSH 1,4 lett mert május végén abbahagytam a frontin szedését mert annyira legyengitett hogy többször is elestem.június végén nagy hibát elkövetve de abbahagytam a megint a hormont is. SZeptemberig jól voltam TSH hormon nélkül 3,7 mert kiderült hogy a jobb lebeny egy részét is benn hagyták és még az is termel.Októberre viszont gyengeség,fáradtság jött rám és visszaakartam venni a hormont de másfél hét múlva megint nehézlégzés,vérnyomás ugrás, szidobogás,idegesség stb.TSH legutóbb 3,14 igy nem irtak fel levotiroxint ,mivel allergiás lettem és pánikrohamot vált ki.Viszont most állandóan szédülök,álmos és gyenge vagyok,nem tudok korán kelni .Kérdésem szedhetnék-e állati pajzsmirigyet.Ebben van száritott pajzsmirigy-,mellékvese-,agyalapi mirigy-,Thymus-,lép -szövetek,és ginseng.390 mg.Lehet-e a a kevés hormontól a szédülés vagy a pánikbetegség okozza,amit nem kezeltek ki mert az antidepresszánstól is rosszul voltam.Igy viszont nem tudok dolgozni a szédüléstől és a gyengeségtől.Kérem doktor úr tanácsát mitévő legyek mert nagyon el vagyok keseredve.
Tisztelettel
Kálmán Magda
Valóban nagyon összetett és sokrétű tüneteket produkált betegsége. Hasonló kérdéseket naponta kapok, igyekszem válaszolni, jóllehet megoldani vizsgálat nélkül nem lehetséges.
Miért?
A betegeim is csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak fogyást, hasmenést vált ki.
A titok nyitja az enzimekben keresendő!
Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a valódi hormon a trijódtironin (T3) 100-szor aktívabb, hatékonyabb. Ezt az átalakítást enzimek: dejodináz enzimek végzik. Az aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3 szintjére. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
Az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat. Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek, ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő. A helyzetet komplikálja, hogy míg a T4 lebomlási ideje 7 nap, addig a T3 nagyobbik része 8 óra alatt lebomlik.
Ráadásul a pajzsmirigyhormonok iránti igény nagyon eltérő lehet. Nem csupán egyénektől, hanem a napszaktól, évszaktól, a szellemi és testi igénybevételtől is függ!
Arra kell hivatkoznom, hogy mielőtt tudtuk volna a pajzsmirigy hormonjait szintetizálni az egyes állatok pajzsmirigyéből készített preparátumokat használtak, használtuk. Talán még többen emlékeznek, hogy a „Thyreoidea III” nevű készítményt kapták, amely lényegében a szarvasmarha pajzsmirigy kivonatát tartalmazta. A gyógyszeripar fejlődése azonban viszonylag hamar megkérdőjelezte ennek a kezelésnek a „szakszerű” voltát. Úgy gondolták, hogy a kritika egy része feltétlen igaz, hiszen nem tudjuk a bevitt hormon(ok) pontos mennyiségét. Ennek ellenére sokak meglepetésére ezekkel a készítményekkel jó eredményeket tudtunk elérni a csökkent pajzsmirigy működésű betegek kezelésében. A T4 és a T3 kezeléssel kapcsolatos problémák megismerése után az irodalomban ismét elég hangos és éles vita alakult ki és ez még most sem zárult le teljesen.
A kérdés röviden: szintetikus vagy természetes hormonokat adjunk-e?
• Hogyan hatnak?
Ezek a szárított állati pajzsmirigy készítmények tartalmazzák a T4, T3 és a pajzsmirigyből származó fehérjéket, antigéneket is. Ezek a gyomor-bél rendszerből felszívódva a keringésbe kerülnek, majd az egyes sejtekhez (a T4-ből a kívánt mennyiségű T3 képződik a dejodinázok hatására).
• Melyek az előnyeik?
Természetes anyagok jutnak a szervezetbe
A gyógyszerben lévő fehérjék, antigének kedvezők az autoimmun folyamat befolyásolásában, gyógyításában
• Melyek a hátrányaik?
A mai napig nem sikerült az egyes készítmények hormontartalmát pontosan beállítani, „standardizálni”
Nehéz a megfelelő dózis beállítása, titrálása. Ez a legfőbb érv a szintetikus készítményekkel szemben, amelyekben a hatóanyag, összetétel garantált.
Az állati fehérjék egyes komponensei allergiás reakciót válthatnak ki. A szarvasmarha pajzsmirigy alkalmazását jelentősen megnehezítette az ún. „szivacsos agyvelőgyulladás”, amely miatt világszerte sok ezer állatot kellett elpusztítani. Ez az oka, hogy napjainkban a természetes gyógyszert a sertések pajzsmirigyéből állítják elő (az egyes gyógyszerek neveit értelemszerűen nem írhatom le). (Justin J. Greenlee és mtsai: Clinical and Pathologic Features of H-Type Bovine Spongiform Encephalopathy Associated with E211K Prion Protein Polymorphism. PLoS One. 2012; 7(6): e38678. Published online 2012 June 8. doi:)
A legújabban tanulmány szerint a szintetikus és természetes készítményeket kombináltan, tehát együtt, egyénre szabottan is alkalmazzák.
Hogyan értékelhették ki a hatást?
A megoldásra egyik kedves érdeklődő ezen a honlapon nagyon jól ráérzett, amikor a következőt írta: „Az orvosom mindig azt mondja, hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem”. A kiértékelésekben már itthon is nem egyszerűen a laboratóriumi adatokat, hanem az életminőséget tartják szem előtt.
Az egészség különböző dimenziói ismertek:
• biológiai egészség: a szervezetünk megfelelő működése
• lelki egészség: személyes világnézetünk, magatartásbeli alapelveink, illetve a tudat nyugalmának és az önmagunkkal szembeni békének a jele
• mentális egészség: a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség
• emocionális egészség: az érzések felismerésének, illetve azok megfelelő kifejezésének a képessége
• szociális egészség: másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége
Ezen tanulmány alapján a szintetikus és természetes pajzsmirigyhormonok egyénre (!) szabott kombinált kezelését javasolják és javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: