|
Kérdezz-felelek
A problémám azzal kezdődött hogy még a télen kb. másfél hónap alatt 15 kg-ot fogytam hirtelen minden életmód váltás nélkül. Elmentem orvoshoz aki pajzsmirigy ultrahangra küldött, és tsh laborra. A pajzsmirigy ultrahangon megállapították hogy a pajzsmirigy fele nem működik vagy elhalt, a labor pedig tsh 15.65 lett. A doktornő felírt napi egy szem euthyrox 50-est. Pár napja volt egy kontrol labor vizsgálat, és most már a tsh 30.40 pedig a gyógyszert szedtem rendesen. Ön szerint mi lehet a probléma?
Előre is köszönöm a választ.
Tisztelettel Kurucz Árpád
Az Ön tünetei és a laboratóriumi, ill. UH adatai között nem találok összhangot.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Korábbiakban leírtam, hogy a TSH lényeges, de nem kizárólagos vizsgálata a pajzsmirigy betegségeinek.
Mi az eljátás menete?
A pajzsmirigy vizsgálata
1. Ha az eredmények alapján fennáll a pajzsmirigy elváltozás kockázata, akkor a betegség kivizsgálását endokrinológus végzi. A tapasztalt szakember már a külső jegyekből is sok információt szerez - az első konzultáción sokat elárul a beteg bőrének, szemének állapota.
2. A tünetek részletes kikérdezése és a nyak, a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata mellett a vérvizsgálat segíti a diagnózis megállapítását. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hormonérték csak iránymutatásul szolgál, azt mindig az egyéb vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében értelmezzük.
3. A pajzsmirigy kivizsgálásának lényeges eleme, a pajzsmirigy ultrahanggal történő feltérképezése is. Az eszköz segítségével pontosan meghatározhatjuk a pajzsmirigy méretét, és az esetleges göbök, daganatok is láthatóvá válnak. A vizsgálat alkalmas arra, hogy segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) során eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
4. A képalkotó eljárások között az ultrahang mellett az izotópos módszer a legelterjedtebb. A vizsgálat leírja a pajzsmirigy méretét, elhelyezkedését, hogy vannak-e a pajzsmirigyben olyan helyek, ahol az izotóp dúsul (ún. meleg vagy forró göb), vagy ahol a szokásosnál kevesebb halmozódik fel belőle (ún. hideg göb). Normális esetben a pajzsmirigy két lebenye közel egyforma nagyságú, szimmetrikus, és egyenletesen dúsítja az izotópot.
"Nem a TSH kell(ene) kezelni, hanem a beteget"!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: