|
Kérdezz-felelek
18 éves lány vagyok,és korülbelül 3 éve járok endokrinológushoz,mivel a pajzsmirigyem alulműkodik,es sokáig be is volt gyulladva,de már tavaly december óta a kezelő orvosom szerint meggyógyult a pajzsmirigzem,viszont még folytatnom kell a kezelést hiszen a menstruációm még szabálytalan. Minden hónapban a menstruációm 24. ,25. napjában vérvételre kell menjek,hogy a progeszteron szintemet ellenőrizzük. A majusi progeszteron szintem 1,19 ngml volt és az orvosom elmondása szerint még ez nem elegendő a peteéréshez,a júniusi hónapban a vérvétel eredménye ami a progeszteron szintet illeti:0,73 ngml. Az lenne a kérdésem,hogy ezzel az eredménnyel sem lehetséges még a teherbeesés? És milyen érték szükséges a peteérés kialakulásához?
Előre is köszönöm a váalaszát.
Tisztelettel Zsuzsanna!
A helyzet az, hogy tisztázni kellene, hogy pajzsmirigy alul működésének mi az oka! Kétségtelen, hogy a pajzsmirigy működése és a peteérésé, a menstruáció, meddőség összefügghetnek. Ennek több oka is lehet:A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos - ellensúlyozó - nemi hormon, a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki . A panaszok változatos módon, a legegyszerűbb tünetektől a bonyolultabb kórképekig, igen eltérő formában jelentkezhetnek. Az ösztrogén dominancia tünete lehet: terméketlenség, meddőség, tüszőrepedés nélküli ciklusok, vetélés, premenstruális szindróma, depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar, migrén, krónikus fejfájás. Alacsony libidó, endometriosis, erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés, hüvelyszárazság. PCOS - policisztás petefészek, korai menopauza. Pajzsmirigybetegség. lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás. Magas vérnyomás, vízvisszatartás, ödémák, puffadás, csontritkulás, autoimmun betegségek, allergiára való hajlam, magnézium hiány, száraz bőr, száraz szem, szájszáradás és hajhullás.
A hormonok egészségünk láthatatlan őrzői, melyek jeleket, információkat továbbítanak az egész testben. A hormonok termelődését számtalan tényező – nem, életkor, napszak stb.- befolyásolja, de érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és egyéb külső hatásokra is. Ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. A hormonrendszer tehát rendkívül érzékeny, precízen működő szerkezet, de napjainkban sajnos egyre több hatás éri, amely kedvezőtlenül befolyásolja működését. A XX. századra jellemző vegy- és gyógyszeripari fejlődés következtében mindennapos használatba kerültek korábban nem ismert termékek: háztartási vegyszerek, növényvédőszerek, magas szintetikus ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletták. A kozmetikumokban is megjelentek a hormonális rendszerre ható, parabent tartalmazó készítmények, melyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az anyag pedig arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője.
TOVÁBBI RÉSZLETES IMMUNO-ENDOKRIN KIVIZSGÁLÁST JAVASLOK,
tisztelettel: