|
Kérdezz-felelek
A Pajzsmirigy enyhe alulműködését állapítottak meg nálam. A vizsgálat a magas húgysav szintje miatt történt, ami 418 volt.
A leletből az is kiderült, hogy a pajzsmirigyem alulműködik. Az eredmény:
TSH: 4,66 T4: 1,25 T3: 3,1
Ami a leletben még eltér a normálistól: 74 ml/min sz. eGFR-EPI (CREA/1,73m): 74 ml/min
A koleszterin és vércukor szintem, és minden más érték a normális kereteken belül van.
47 éves vagyok, 167 magas és 84 kg. A vérnyomásom mindig alacsony volt, gyermekkorban is, és ennek az okát nem tudom. A menzeszem rendszeres.
2013. évtől folyamatosan híztam, mindig éhes és fáradékony voltam, és volt egy 1 éves időszak, amikor délután nem tudtam ébren maradni, ezért aludtam. Délutáni alvás után nehezen ébredtem, mindenem fájt, nagyon rossz volt a közérzetem. A hajam nagyon száraz és hullik. Néha feledékeny vagyok. Télen, a kezemen a bőr olyan száraz, hogy repedezik és vérzik, és semmilyen kézkrém nem segít.
Nagyon gyakran fáj a fejem, főleg jobb oldalt, a fájdalom sugárzik a jobb vállamba. Az izmok merevek, fájdalmasak, főleg a vállamon. Szeretnék sportolni, lefogyni, de a mozgás az izom fájdalmak és a gyakori fejfájás miatt kellemetlen, és utána gyakran zúgást hallok a fülemben. Télen gyakran beteg vagyok, minden vírust „összeszedek”.
A háziorvosom szerint, ez csak egy „enyhe pajzsmirigy alulműködés”, amivel nem kell foglalkozni, nem szükséges a gyógyszer és további kivizsgálás sem.
Végül mégis felírt egy gyógyszert (Letrox napi 25 mikrogramm), de megjegyezte, hogy csak azért írta fel, mert híztam.
A húgysavra Milurit napi 200 mg tablettát kaptam. A gyógyszereket 2 napja írta fel, most kezdtem őket szedni.
Erre az értékre viszont nem mondott semmit: sz. eGFR-EPI (CREA/1,73m): 74 ml/min
A kérdésemet azért írom Önnek, mert a háziorvosom egy eléggé fiatal, tapasztalatlan doktornő, és többen is észrevették, hogy gyakran téved. Az asszisztensnő, aki a doktornővel dolgozik (egy középkorú hölgy), gyakran rászól a doktornőre a hibái miatt, és néha le is szidja a betegek előtt.
Amikor a húgysav, 8 hónapja, először a 404 értéket érte el, a doktornő azt mondta, hogy minden rendben van, egészséges vagyok. Később, 8 hónap múlva erre rákérdeztem, és meglepett, amikor azt mondta, hogy ez a húgysav szint „borzasztó magas” és felírta a gyógyszert. Addig, 8 hónapig nem kaptam semmilyen kezelést, és a húgysavszint még emelkedett is 418-ra!
Az alacsony vérnyomással szerinte nem kell foglalkozni, mert valószínű, hogy „ilyen alkat” vagyok.
Érdeklődni szeretnék, hogy Ön szerint szükséges-e a pajzsmirigy további vizsgálata?
Ez az érték mit jelent: sz. eGFR-EPI (CREA/1,73m): 74 ml/min és van-e valami teendő?
A válaszát előre is köszönöm: H. Erika
Ha nem haragszik, akkor a háziorvosáról írtakat nem kommentálom. Talán csak annyit, hogy néha azt gondolák, hogy az orvosok között nincsenek különbségek sem elhivatottságban, sem abba, hogy az illető 4 évet vagy negyven éven van a pályán!
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Tehát:„Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
További részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok: