|
Kérdezz-felelek
Korábban már írtam Önnek. Két vetélésem volt az utóbbi 1 évben, van már egy 4 éves fiam. Pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam.
Szeretném kérdezni, hogy Önt hol tudnám elérni?Ön csinál-e immunvizsgálatot, szükség esetén kezelést? Ha csinálnak kezelést, az miből áll? Mennyi ideig tart?
Szeretnék egy egészséges kisbabát szülni!
Mind a hormonológiai, mind az immunológiai vizsgálatokra van mód. A kezelés gyógyszeres terápia és a betegség természetétől függ. Általában elmondható, hogy akinek valamilyen betegsége, pl. pajzsmirigybetegsége van, a fogamzás előtt kell elkezdeni a vizsgálatokat és a kezelést. Egészséges kisbabás anyukáink vannak!!!
(06-30-6319309)
Jó egészséget és babát kívánok.
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 09. 11. 09:39
Férjemmel régóta szeretnénk babát. Túl vagyunk már több inszemináción és lombikprogramon is. Időközben engem endometriózissal is műtöttek. Most egy újabb lombikprogram előtt állunk. Több helyen hallottam, hogy a magas inzulinszint befolyásolhatja a megtapadást, ezért kértem egy terheléses vércukor- és inzulinszint-vizsgálatot. Ennek eredménye:
vércukor:
éhgyomri: 4,6
30 perces: 7,1
60 perces: 7,7
120 perces: 4,6
inzulin:
éhgyomri: 10,4
60 perces: 75,6
120 perces: 58,9
A doktor úr szerint, aki kiértékelte, nem kell rá gyógyszert szednem, csak annyi a veszélye, hogy esetleg a teherbeesés után kialakulhat a cukorbetegség.
Én azonban nem vagyok teljesen nyugodt afelől, hogy ilyen magas szint nem befolyásolja-e a terhesség létrejöttét.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Fné
Köszönöm kérdését. A kérdéskör, amelyre utal, komplikált és megválaszolása valóban részletes endokrinológiai-immunolgógiai ismeretet és kivizsgálást igényel. A magas inzulinszint a polycystás ovárium (PCO) betegségben és a 2. típusú cukorbetegségben gyakori. A magas inzulinszint önmagában nem okoz vetélést, de más szervspecifikus immun-endokrin betegségek, pl. az autoimmun pajzsmirigygyulladás valóban okozhatja. Egyik betegemnek 4 alkalommal volt inseminációja és a babát 2-5 hónapos korában elveszítette. A kezelés elkezdése után megszületett kislánya.
Javaslatom tehát az, hogy más irányú hormonológiai, ill. immunológiai vizsgálatot érdemes volna elvégeznie. Ne adja fel!!!!
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok,
(06-30-6319309)
tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 09. 04. 18:03
Az elmúlt egy évben két vetélésem is volt, mindkettő az első 3 hónapban. Van már egy 4 éves fiam, nála semmi problémám nem volt. A vetélések után elkezdtem kivizsgáltatni magamat. Jelenleg már kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, a TSH értékem 5.15 volt (5 volt a felső határ) és 8 a koleszterin (5 a megengedett felső határ). Voltam izotópos vizsgálaton is, ahol megerősitették a diagnózist. Kaptam rá Letrox 50-et, napi 1 szemet.
A kérdésem, hogy ez a "minimális" alulműködés okozhatta-e kizárólag a vetéléseimet?
Vagy esetleg még a háttérben más immunológiai probléma is kiderülhet? Későbbiekben azt is fogják vizsgálni..
Köszönöm előre is válaszát! Bné
Köszönöm kérdését. A válaszom az, hogy az elmondása alapján már a fia születése után autoimmun pajzsmirigy gyulladás alakulhatott ki, amelynek következménye volt az eddig fel nem ismert csökkent pajzsmirigyműködés. Korábban már írtam arról, hogy a „ fiús mamák” között miért gyakoribb ez a betegség. Meg kell azt is jegyeznem, hogy az a bizonyos TSH érték normál értéke világszerte eltérő módon értelmezett, másrészt ez nem tükrözi az autoimmun folyamatokat. A legfontosabbak a panaszok és klinikai jelek. Lehet valakinek normális TSH értéke és a háttérben autoimmun gyulladás mégis fennállhat. Több olyan betegem van, akinél mesterséges megtermékenyítés után ismételt abortusz következett be. Majd a pajzsmirigybetegség kezelése után egészséges babát hozott a világra.Válaszom röviden: igen, vizsgálni és kezelni kell. Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 09. 03. 10:34
Vérvételen voltam és van pár érték ami + ill - jelet kaptt. Szeretném tudni, hogyezek az értékek mennyire rosszak ill. komolyan kelle vele foglalkozni vagy majd később meg kelle ismételni. Kezelést kelle alkalmazni
(2005-ben melanomával műtöttek és ezért kérte a háéziorvos a vé ill. vizelet vizsgálatot. Kérdésem még az is lenne hogy az említett betegséget befolyásoljáa e a vérképem vagy annak nincs ehhez köze??!!9
Vércukor 5,2
Nártrium138
LVK 37,3
össbilirubin 9
GammaGt 59
SGPT 62
SGOT 60
Koleszterin 6,0
Triglicerid 2,29
LDL koleszterin 3,82
C-reaktív prot. ultraszenzitív 4,7
TSH 0,854
MCV 84,5
Vizelet pH 6
Vizelet fAJSÚLY 1,020
vIZELET ugb 0.2 e.u./DL
mIRE UTALNAK EZEK AZ EREDMÉNYEK ÉS AMI ROBSSZ AZ MITŐL LEHET.
kÖSZÖNÖM VÁLASZÁT. mÁRTA
Köszönöm, hogy bizalmával megtisztelt. Azzal kezdem, hogy a melanoma nem endokrin és nem autoimmun betegség. Számomra nem érthető, hogy miért mérték meg a TSH szintet (?). Kérdéses az is, hogy a melanoma műtéte után kapott-e interferon kezelést? Amennyiben igen, akkor az autoimmun betegséget tud kiváltani és ebben az esetben ilyen irányú vizsgálatok szükségessé válhatnak. A laboratóriumi értékei eltérnek az „ún. normáltól” kis mértékben, de azok nem perdöntőek. Mindig mondom és írom és teszem, hogy nem a laboratóriumi értéket, hanem a beteget kell kezelni. Tanácsom a megfelelő onkológus, sz.e. immun- és endokrinológiai kivizsgálás (06-30-6319309).
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 08. 29. 19:08
Pajzsmirigy alulműködésem van, letroxot szedek rá. Amikor megtudtam hogy terhes vagyok abbahagytam a gyógyszer szedését, kb. 1 hete. Jól tettem, vagy ártottam e ezzel a babának? Egézséges lesz e vagy érte emiatt valami károsodás. kontrollra csak 25.-én tudok menni és nem tudom mit tegyek, szedjem vagy sem a gyógyszert? Válaszát ngyon várom. Köszönettel.
Köszönöm, hogy bizalmával megtisztelt. A pajzsmirigy hormonja alapvető a magzat fejlődése szempontjából, ezért a kezelés folytatása feltétlen szükséges. A terhesség első 3 hónapjában ez különösen fontos, mert az újszülött saját pajzsmirigy működése ezt követően lép működésbe. A továbbiakban az alkalmazandó készítmény dózisa függ a csökkent működés természetétől (gyulladás?) is. A terhesség és a pajzsmirigy működésének kapcsolatát összefoglaltuk a „Baross utcai esték” 22. számában, ahol minden részletet leírtunk.Tanácsom a megfelelő immun- és endokrinológiai kivizsgálás (06-30-6319309).
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 08. 15. 23:25
27 eves vagyok, es nemreg kiderult, hogy van egy kb 4 cm-s cisztam a petefeszkemen. A nogyogyaszom keresere veranaliziseket vegeztem a tesztoszteron szint kideritesere. Az elso eredmenyem 3,87nmol/L lett, majd 2 hetre ra 2,93nmol/L (ertekek: 0,22-2,9 - Electrochemiluminiscenta kit 2 modszer). A kerdesem az, hogy normalis ez a nagy kulonbseg vagy labor hiba is lehet? Ugyanakkor egy masik modszerrel 0,50ng/ml jott ki (ertekek: 0,05-0,73 ser MEIA modszer). A tesztoszteron ertekenek fuggvenyeben nogyogyaszom mas-mas fogamzasgatlot akar javasolni a ciszta kezelesere (Jeanine vagy Diane 35). On szerint mi a teendo? Hogyan ertelmezhetoek ezek az eredmenyek?
Koszonom valaszat,
Erika.
Köszönöm bizalmát. A kérdése nagyon időszerű és szakszerű. A petefészek cisztás betegsége gyakoribb, mint gondolnák. Saját laboratóriumi gyakorlatom alapján mondom, hogy az elvégzett eredmények közötti különbség magyarázható az eltérő módszerekkel. Az alapvető elv azonban az, hogy nem a laboratóriumi adatokat kell kezelni, hanem a beteget. Mondom ezt azért, mert más klinikai adatról nem tudok ( pl. van-e fokozott szőrnövekedése, férfias típus?, van-e menstruációs zavara?, van-e testsúlyfeleslege?). Ezen túlmenően a petefészek cisztás betegsége u.n. PCO nem szokott egyedül jelentkezni, hanem más endokrin betegséggel is társul (pl pajzsmirigy gyulladás). Hiányzanak olyan kiegészítő adatok, amelyek az agyalapi mirigy működése és a cista miatt lényegesek (FSH-LH). A genetikai hajlam a cukorbetegségre és a PCO-ra is fennáll, de ma már az állapot javítható, kezelhető és gyógyítható megfelelő endokrinológiai szakgondozáson.
Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 08. 15. 23:25
A magánrendelés kifejezést általában nem szeretem és ezért önálló magánpraxist nem is indítottam. Az már más kérdés, hogy a jelenlegi szakorvosi korlátozások (TVK!) miatt igyekeztem és igyekszem módot találni arra, hogy segítséget nyújthassak. Munkámban az immuno-endokrin kivizsgálásra és kezelésre törekedtem és törekszem a holisztikus medicina szellemében.
Elérhetőségem, ahol további részleteket megtudhat: (06-30-6319309).
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 08. 15. 23:24
A véleményét szeretném kérni. 27 éves nő vagyok. Tavaly ősszel kórházba kerültem, szapora szívveréssel és magas vérnyomással. A vizsgálatok alapján Betaloc Zok és Frontin nevű gyógyszer szedését javasolták. Majd a további vizsgálatok kimutatták, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, melyre Letrox nevű gyógyszert szedtem. Azonban a gyógyszer szedése mellett is jelentkeztek a problémáim, így egy az orvosom megnézette a tsh szintet, hogy nem halmozódott-e fel a hormongyógyszer. A tsh a normál tartományom belül volt, így a gyógyszert jelenleg nem kell szednem. Panaszaim most megszüntek, de azért még két vizsgálatot elvégeztetett az orvosom. WMA vizsgálatot, melynek eredménye 40,60 umol/di (8,10-37,80), valamint mellékvese Ct-n voltam, melynek az eredménye, macrodenoma nem igazolható.
A kérdésem az lenne, hogy olvastam, hogy ez a fajta daganat, nem csak a mellékvesénél fordulhat elő, hanem az agyban is. Ezek a vizsgálatok ezt kizárják? Sajnos az orvosom jelenleg szabadságon van, és engem ez a dolog nyugtalanít!
Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel
Köszönöm, hogy bizalmával megtisztelt. Az Ön által leírt panaszok és eredmények alapján több kérdés merül fel. Az egyik az, hogy a vizsgáló orvos mennyiben járatos az endokrinológiában és immunológiában?. A helyzet az, hogy a pajzsmirigy betegségeinek jelentős része autoimmun jellegű gyulladás, amely egy idő után a szerv csökkent működéséhez vezethet. A gyulladásra vonatkozó vizsgálatot valószínűleg nem végeztek (?)..
Egyébként a TSH érték emelkedése önmagában nem betegség, s alapelvem, hogy a beteget és nem a laboratóriumi adatait kell kezelni. A TSH értéket számos tényező, így az előzőleg alkalmazott Frontin is befolyásolja. A tiroxint tartalmazó Letrox nem halmozódik fel.
A mellékvese daganat az elvégzett vizsgálatok alapján nem igazolható. Amire gondolhat az a hypophysis (agyalapi mirigy) elváltozása. Ez hormonológiai vizsgálatokkal és sz.e. MRI- vel tisztázható. Egyébként panaszai hátterében valószínűleg stresszhelyzet (is) állhat (ezzel kapcsolatban utalok az általam elmondottakra www.cseppek.hu előadásra, amelyet megnézhet).
Tanácsom a megfelelő immun- és endokrinológiai kivizsgálás (06-30-6319309).
Minél előbbi javulást és gyógyulást kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 07. 31. 13:28
20 éves lány vagyok. Testszerte jelentkező kóros szőrösödéssel küzködöm évek óta, ami az utóbbi egy évben lett különösen zavaró és aggasztó. A hasamon felfelé is nő a szőr, a mellbimbóm körül is hosszú fekete szőrszálak éktelenkednek. A keresztcsont tájékán is fellelhető.
A hátamon aknés pattanások vannak ugyancsak régóta. Hormonvizsgálat értéke normálisak voltak, egyedül a tesztoszteron súrolta a felső határt. Erre kaptam Cypromixet. A panaszok sajnos továbbra is fennállnak, vegetatív tünetekkel vegyülve.(farkaséhség,gyakori vizelés, szédülés, fejfájás,alhasi panaszok, hányinger,émelygés)
Lehetek PCO-s, vagy inzulinrezisztens?? A vizeletben nincs cukor, de félek, hogy ez már a cukorbetegség előszele. Genetikai hajlamom van rá :(
Ön szerint hová forduljak ezzel a problémámmal?
Válaszát előre is köszönöm!
Köszönöm bizalmát. Panaszai alapján hirsutismusnak megfelelő betegség áll fenn.
Tisztázandó, hogy ennek hátterében petefészek-, ill. mellékvese elváltozás áll-e. A PCO nem kizárt, ennek bizonyításához és a hatásos kezelés megállapításához további endokrin vizsgálatok kellenek. A genetikai hajlam a cukorbetegségre és a PCO-ra is fennáll, de ma már az állapot javítható, kezelhető és gyógyítható megfelelő endokrinológiai szakgondozáson.
Jó egészséget kívánok:
(06-30-6319309)
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 07. 31. 13:28
Az alábbiakban szeretném kérni tanácsát, több problémám van, leírom mind, hátha összefüggnek egymással: 2003 óta deréktáji fájdalmaim vannak, sacroiliacalis index jobb oldalon: 1,69, bal oldalon: 1,63. 2 alkalommal Methotrexatot kaptam rá. Több reumatológusnál is jártam már...Jelenleg is fáj. Állandó,leküzdhetetlen fáradtságérzetem van, függetlenül attól, hogy sokat vagy keveset alszom, ez kihat a munkavégzésre. Elég sokszor szédülök, főleg ha hirtelen felállok. Hajhullásom folyamatos de nem foltosan. Pattanások vannak az egész hátamon, pedig sohasem volt eddig. Egy részüknél a helye megmarad és ez igaz az arcomon lévőkre is. Gyengébb szőrösödés van az államon, bajuszvonalban, melleken. Időközönként aphta jelenik meg a számban. Kezem lábam általában hideg nyirkos, sokszor fázom ok nélkül. Szülésem óta (több mint 2 éve) a pigmentfoltok a bajusz, homlok és az orr melletti részeken nem múltak el sőt egyre több jön. Az elmúlt 2 hónapban viszkető mellbimbók, nyomásra előtejszerű váladék (terhesség kizárva). És sokszor kívánok sós ételt, édeset egyáltalán nem. Szemeim folyamatosan táskásak,karikásak. Túlsúlyom kb.2-3 kg.
Nőgyógyászati kivizsgálás: 3.ciklusnap, jobb és bal oldalon több 5-7 mm-es foll látható, enyhén PCO-s jellegű ováriumok, 3.ciklusnapi vérvétel: FSH: 7,4 mU/ml, LH: 5,3 mIU/ml, Prolaktin: 16,31 ng/ml, total tesztoszteron: 0,78ng/ml, SHBG: 49,3 nmol/l, ösztradiol: 37 pg/ml, TSH: 2,42 nIU/ml., glukóz: 4,6 mmol/l, kreatinin: 86nmol/l, eGFR:>60 ml/perc/1,73 m2, inzulin meghat.:6,6 nU/ml. (karbamid, összfehérje,GOT,GPT,Gamma-glutamil.tr., alk.foszfatáz, billirubin, húgysav, nátrium,kálium,klorid,kalcium,magnézium= normális), emlők uh vizsgálata negatív. Mindezek függvényében kérném tanácsát, mit és hogyan vizsgáltassak még ki, Ön szerint mi lehet a probléma? Endokrinológiai kivázsgálásra ie el kellene mennem? Hálásan köszönöm válaszát!
Köszönöm bizalmát. A precizen leírt tünetek és laboratóriumi adatok alapján valóban összetett panaszai kivizsgálásra szorulnak. A reumatológiai jelek autoimmun folyamat lehetőségét vetik fel, a többi panasz pedig endokrin eredetű. Az autoimmun eredetű endokrin kórképek gyakorta társulnak és színes tünetegyüttest hoznak létre. A PCO dg. nem kízárt, de ebben az irányban további vizsgálatok indokoltak. A szőrösödés, a tejszerű váladékozás is több endokrin kórkép tünete lehet.
A továbbiakban azonban szükségesek volnának olyan egyszerű adatok, mint: életkor, testsúly, menses rendszeressége, eddigi gyógyszerek stb. A kivizsgálásra jelentkezhet a Budai Immuno-Endokrin Központban (Tel: 06-30-6319309).
Jó egészséget kívánok kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2008. 07. 30. 16:53