|
Kérdezz-felelek
5 éve szültem és sajnos azóta küzdök a túlsúllyal. A terhesség alatt mindössze 4 kg-ot híztam, utána még 3 hónapig vékonyabb voltam mint a terhesség előtt. 3 hónap után azonban elkezdtem hízni - pedig étkezési szokáson, életvitelen nem változtattam - és néhány hónap alatt feljött 15-20 kg, amit azóta sem tudok lefogyni. Egy évig próbálkoztam fogyókúrás termékkel, amivel két étkezést váltottam ki, egy év alatt 8 kg-ot tudtam fogyni, utána stagnáltam, majd elkezdtem visszahízni. Én azóta orvosnál - kivéve kardiológust, mivel enyhe szívritmus zavarom van - nem voltam, így vérképről sem tudok beszámolni. Ami viszont aggasztó, hogy a vízháztartással is kezdenek gondok lenni és az ujjaim enyre gyakrabban bepüffednek. A cikkeit olvasva gondoltam, hogy írok Önnek és amennyiben a leírtak alapján úgy ítéli meg, hogy szükséges felkeresném Önt.
Várom válaszát
Üdvözlettel
Katalin
A leírtak alapján nagy valószínűséggel a szülés utáni autoimmun betegségről (pajzsmirigy-gyulladásról) lehet szó.
Részletesebben:
A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódbevitel (miként azt nemrégiben ezen a honlapon is olvashatja) Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A fenti népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
Javaslom az immuno-endokrin kivizsgálást (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
Én az Ön betege vagyok azt szeretném megtudni,hogy IUI (inszemináció)elött állok napi 1db euthyrox 50-et és 2X1 Merckformin 1000-et szedek ha sikeres lesz az IUI,létrejön a terhesség a gyógyszerek szedését folytatnom kell?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Velvárt-M. Barbara
Az Euthyrox szedését a terhesség és a szoptatás alatt is folytassa! A Merckformin elhagyható.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor Úr!
Tavaly februárban született meg kisfiam, a terhesség alatt a vérképek semmiféle kóros működést nem mutattak. Tavaly decemberben rutin vérvizsgálat során a TSH emelkedését vette észre a háziorvosom, aki endokrinológushoz küldött.
Januárban elvégezték a szükséges kiegészítő laborvizsgálatokat, ahol a TSH (7,07) és anti-TPO (415) emelkedett T3, T4 normális volt. Autoimmun Hashimoto szindrómát állapított meg az orvos, de semmiféle gyógyszert nem kaptam. 25 kilógramm túlsúlyt állapított meg (165 magas és 91 kiló voltam) és előírt egy 1000 kcal, 100 gr ch, 70 gr fehérje összetételű diétát. Ezt tartottam is 2 hónapon keresztül, a súlyom 15 kilóval csökkent is, viszont a vizeletemben megjelent a keton, és a májfunkcióim (SGPT/ALAT 57; GAMMA GT 65) romlottak, a TSH-m pedig tovább növekedett 7,26-ra. A háziorvosom szerint a funkcióromlást és a ketont egyértelműen a túlzottan alacsony kalóriabevitel és a drasztikusan kevés szénhidrát bevitele okozta.
Próbálom elérni az endokrinológust, akinél jártam, de július végére (!) kapok hozzá időpontot.
Ön szerint menjek el másik orvoshoz? Valamilyen gyógyszert nem kellett volna kapnom a gyulladásra? A diéta valóban okozhatja a vérkép ezirányú eltérését (a vérkép többi része jó, jó a vércukor, a vesefunkció, a szívmarkerek is, a vizeletnél a keton-on kívül más eltérés nincs)?
Milyen diéta lenne a megfelelő? (jelenleg életmódtanácsadót kerestem meg, és ő a következőt ajánlotta: 1300 kcal, 160 gr ch, 75 gr fehérje, 35 gr zsír)
Válaszát előre is nagyon köszönöm:
Vadász T. Mária
Tisztelt Vadász T Mária!
Mivel teljes nevét kiírta és pontos képet adott, azért igyekszem kimerítő választ adni kérdéseire.
Utalok ezen a honlapon már általam részletesen leírtakra (többet a Goggle-on is megtalálhat).
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Több évtizedes tapasztalatom alapján a betegek a következő kéréseket szokták feltenni?
1. Mi a pajzsmirigy, milyen hormonokat termel? Mi a pajzsmirigy feladata a szervezet működésében?
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
2. Mi a golyva (strúma)? Mi a jód szerepe a pajzsmirigy működésében?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
3. Melyek a csökkent és a túlműködés tünetei és következményei?
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
4. Mik azok az autoimmun betegségek? Melyek a pajzsmirigy autoimmun betegségei?
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Gyakran a szülések után alakul ki.Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
5. Melyek a pajzsmirigy göbös betegségei?
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A pajzsmirigy bal lebenyében túl sok hormont termelő daganat u.n. „meleg göb”
6. Van-e kapcsolat a pajzsmirigy és a terhesség, ismételt vetélések és a meddőség között? Társul-e a PCO-hoz?
A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
A fenti népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
7. Befolyásolja-e a pajzsmirigy hormonjai a szív működését?
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
8. Van-e kapcsolat az elhízás és a csökkent pajzsmirigy működés között?
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki klezelést.
9. Van-e kapcsolat az allergiás és a pajzsmirigy betegségek között?
Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
10.
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
11. Van-e hatása stressznek a pajzsmirigy betegségeire
A stressz-szindróma elsősorban a nőket érintő jelenség. Ők azok, akik természetükből adódóan hajlamosabbak többet rágódni egy-egy problémán, miközben az anya-, feleség-, és munkahelyi szerepekben való tökéletes helytállásra törekednek. Egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében?
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek.
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat. A feltett kérdésre a válasz igen. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.
Elérhetőség: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Hashimoto-thyreoiditisem van, melyre Euthyrox-ból 75 mg-ot szedek. A jelenlegi laboreredményeim: TSH: 0,06; FT3: 2,73; FT4: 1,33, anti TPO: 863,93; anti-thyrogloubin: 21,66.
Szeretném megkérdezni, hogy mi állhat az alacsony TSH szint mögött, illetve kell-e változtatnom az Euthyrox adagomon?
(Sajnos a hízás, fáradtság, száraz bőr tünetei továbbra sem szűnnek.)
További szép napot kívánva,
üdvözlettel:
É
Sajnos csak ismételni tudom az előbbi kérdezőnek és az orvos kollégáknak elmondottakat. A beteg nem azonos a leletttel és azok összességével. Csak az előzmények, a tünetek és egyéb vizsgálatok ismeretében lehet döntést mondani. Az "istenitett" TSH, ha alcsony akkor éppen úgy jelenthet túlműködést, miként alulműködést is (agyalapi eredetűt!).
A "Természet Nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép" (Diderot).
Jó egészséget kívánok:
Pajzsmirigy vizsgálaton voltam és a leleteim a következők:
TSH:1.818
FT3:5.19
FT4:14.19
Ez most mit jelent?
Mert a túlmüködés tünetei állnak fennt.
Előre is köszönöm.
A véleményt Ön mondta ki, a beteg vizsgálata nélkül a laboratóriumi adatok nem sokat érnek.
A leleteket a panaszokkal és egyéb vizsgálati lelettel együtt lehet értékelni. A beteg nem laboratóriumi adat és nem is azok összessége.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
35 éves nő vagyok. 10 éve kislányom születése után derült ki, hogy pajzsmirigy betegségem van. Ekkor alulműködő képet mutattak a laboreredményeim, melyek alga használatával fél év alatt rendeződtek. Közben készült Ati TPO vizsgálat is, melynek eredménye 1000 feletti volt. az UH megnagyobbodott pajzsmirigyet írt le. Rendszeres ellenőrzés mellett normál határértéken belül voltak a TSH eredmények. Sajnos folyamatos panaszaim ellenére azt a választ kaptam, hogy nincs tennivaló, mert az értékek rendben vannak. Folyamatosan híztam, erőteljes volt a szőrzet növekedés, lehangolt és fáradékony lettem. A fogyási kísérleteim sikertelenek voltak. Mindemellett rendszertelenné vált a menstruációm, ami 5 éve fokozatosan elmaradt. Két éve egy másik endokrinológust kerestem fel, mert ezek a tünetek fokozódtak, nagy rossz általános állapotba kerültem. Súlyos vashiányt, alacsony Hgb és Htk értékeim mellett megemelkedett a koleszterin szintem, a TSH érték magasan a normál érték felett volt. A nőgyógyászaton is elvégezték a hormonvizsgálatokat, melyek negatívak voltak. Azt mondták ez nem lehet oka a menstruáció elmaradásának. Ekkor közölte velem az új endokrinológus, hogy immun thyreoiditisem van. euthyrox szedését javasolta, melyet azóta is szedek, 1,5 év alatt rendeződtek az értékek, de sajnos a kísérő tünetek nem változtak. Azt javasolta fogyókúrázzak, de sajnos nem megy. Jo-jó effektus. Rossz a közérzetem, fáradékony vagyok, nem menstruálok, hajnalban leizzadok úgy ébredek, nagyon rosszul érzem magam a bőrömben.
Azt kérdezem Öntől mit tehetnék annak érdekében, hogy sikerüljön a fogyás? A menstruációm elmaradása pedig már klimax lehet? Segítségében bízva!
Mária
Tisztelt Mária!
Sajnálom a kálváriáját. A leírtakból is egyértelműnek látszott, hogy autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladása van. Nem találtam arra adatot, hogy a gyulladásra kapott-e gyógyszert? A másik dolog, hogy (utalok ezen a honlapon korábban általam leírtakra, a google-ban is olvasható) gyakran PCOS-val, inzulin és leptin rezisztenciával társulhat ez a betegség.
A klimax elmaradásának klinikai és laboratóriumi leletei vannak. (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
29 éves nő vagyok krónikusan túlsúlyos, ahogy az orvosi könyvekben írják és minimálisan dohányzom.
Gyerek korom óta menstruációs problémával küzdök (akár 10-14 napig is vérzek, és a ciklusok közötti idő olyan 20-25 nap), voltam emiatt kürtkaparáson kb. 3 éve, akkor megállapították, hogy a jobb petefészkemben ciszta van, ami el is tünt idővel, majd megint előjött a menstruációs problémám, ami a mai napig van, hozzáteszem egyik orvos sem küldött el se vérvételre se semmire soha, rákszűrést is alig csináltak. Már jó pár éve gondolkodunk a gyermek vállaláson, de most jött el az idő amikor igen komolyan aggaszt ez a dolog minket, így miképp lesz gyermekünk, igazából félünk, hogy sosem lehet babánk a kövérség és a hormonok miatt.Lefogyni nagyon nehezen tudok, (jojozás) nemrégiben felvetettem már a témát a háziorvosomnak, nem-e tudna vmi megoldást, hát nem kaptam kielégítő választ, egyek zöldséget és attól majd lefogyok, majd mondtam neki, hogy az egyik ismerősömnek felírtak egy gyógyszert Reductil 15mg. mi lenne, ha megpróbálkoznánk vele és esetleg segítene, hogy vmi változás legyen, felírta hát szedem kb. másfél hónapja, olyan 8 kiló már le is ment, de nem hiszem, hogy a gyógyszertől, igyekszem sokat mozogni és az étrendemet megválogatom. Tudom, hogy nem gyógyszertől kell lefogyni, de annyi mindent kipróbáltam már eredménytelenül.Hozzáteszem már másodjára váltottam háziorvost, sőt több nőgyógyásznál is megfordultunk, mert nem érdeklik, a problémáim. Sokat olvastam a neten mi miatt is nem tudok lefogyni mi miatt vannak a menses zavarok, fáradtságérzet, aluszékonyság, idegesség, levertség, ingerlékenység, hajhullás, körömtöredezés. Rájöttem, hogy nekem csak egy endok. orvos mint ön tud segíteni és fényt deríteni a problémáimra, felvetettem hát a dolgot az háziorvosomnak, aki boldogan adott beutalót, de még egy vérvételre se küldött el eddig, be is jelentkeztünk önhöz április elején fogunk is találkozni magával, amit alig várok.Egy kérdésem lenne, hogy esetleg egy vizelet vérvételt csináltassak még a háziorvosommal vagy valamit, ami előtt önnel találkoznánk.??, mert igazából semmi leletet nem tudok felmutatni majd önnek csak a problémáimat.
Nagyon szeretnénk, ha segítene, magában bízunk. Remélem tud, majd segíteni nekem, ha már eddig senki nem segített.
Tisztelettel N. Edina
Nem szükséges előtt vizsgálat, ezt csak célzottan érdemes a vizit után.
Valószínüleg inzulin és leptin rezisztenciája van.
Jó egészséget kívánok, a javulás reményében, tisztelettel:
Ma reggel olvastam " Szőrtelenítés hormonokkal" című cikkét. A közelmúltban már megtisztelt válaszával, amit nagyon köszönök. Kérdésem tehát: ha megfelelő terápiát/ gyógyszereket/ kap gyermekem kihullik a nem kívánt szőrzet ,vagy csak a kóros folyamat helyreállásával tovább nem nő - szaporodik , és utána kezdjünk szőrteleníteni? És akkor mit ajánl Őn?
Köszönöm és szép napot kívánok! Egy agyon aggódó anya: Babo
A két folyamat nem zárja ki egymást, ahol kell ott növekszik, ahol sok van ott pedig kihullik a szörzet.
Jó egészséget kívánok:
Olyan kérdésem lenne, hogy sajnos a TSH értékem 16, az anti TPO ezer körül, de most nincs tünetem semmi, és azt szeretném megkérdezni ha még most nem kezelnek mennyi időm éehet hátra ahhoz hogy tünetek alakuljanak ki?? És ha igen mik lehetnek azok?? azért kérdezem mert el kell utaznom és így nem kezdhetek bele egy kezelésbe... Köszönettel: Zsuzsanna
A tünetek hamarosan fognak jelentkezni, nem érdemes várni.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon köszönöm a gyors válaszát! A legutóbbi beszélgetésünkkor úgy emlékszem, hogy a reumatikus fájdalmakra, és a vizesedésre is azt mondta, hogy összefügg a pajzsmirigy gyulladásával, és a Letrox valamint a szelén szedésével javulni fog várhatóan az állapot. Sajnos nem javult még, sőt időnként kis terhelés vagy hormonális változások (menstruáció idején) rosszabbodott átmenetileg.
Az ödéma kapcsán először a Vigantolra gyanakodtam, de a háziorvosom megnyugtatott, hoyg nem függ össze vele. Viszont a lábam előtt a fejem, mármint az arcom és a hasam is dagadt volt napokig, mintha híztam volna, aztán eltűnt. (???) Nem értem az okát, és nagyon elszomorít, nem tudom hová forduljak emiatt... Ajánlottak egy rádióhullámos kezelést, ami javíthat talán, plusz az allergiás tüneteken is, de nem merem egyelőre kipróbálni, nem tudom, a pajzsmirigy kapcsán nem okoz e bajt. RIFE módszerrel működik a gép. Segíthet Ön szerint az ilyen jellegű kezelés, vagy keressem tovább a megoldást?
Köszönettel: Edina
A pajzsmrigy eredetű ödéma és a gyulladás a javasolt kezelésre reagál. Az ödemának más oka(i) is van(nak). A RIFE módszer kipróbálható, de amennyiben nem javulna , akkor tovább kell lépni a kezelésben.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon szépen kérném tanácsát!
Férjemmel évek óta szeretnénk egy kisbabát, de sajnos mindeddig sikertelenül próbálkozunk.
Hamarosan hazatérünk Magyarországra, és nem tudjuk, hogyan tovább. Jelenleg Németországban vizsgáltak meg, mert pillanatnyilag itt vagyok továbbképzésen.
Szeretném tudni, hogy milyen betegségre utalnak a következö pajzsmirigy értékek (vizsgálat dátuma: 2010.03.12.):
Hashimoto-beteg vagyok? Nagyon aggódom, hogy nem lehet kisbabánk.
Kérném szíves szakorvosi válaszát, melyet elöre is köszönök!
anti TPO: <20 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
anti-tg: 1730 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
TRAK: 0,01 U/l (normálérték: 1,0-1,5 U/l)
szabad T4: 0,80 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,40 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 3,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml) (2009.02.09-én 2,94 mikroIU/l)
Méret: jobb oldalon 5 ml, bal oldalon 2,1 ml. Homogén, nincsenek göbök.
Válaszát nagyon megköszönném,
tisztelettel és üdvözlettel:
Laura
A meddőség és a pajzsmirigybetegség valóban összefüggenek. Erről a net-en is írtam a betegek számára (ezen a honlapon és a Google-ban is nevem alatt megtalálható.)
A helyzet azért bíztató, mert az elmúlt hónapban született olyan baba, akinek az édesanyja valóban többször elvetélt, de a kezelés hatására minden jól sikerült!
Jó egészséget kívánok (06-30-631-9309).
Hashimoto enc., Autoimmun thyr., Polyallergiás synd. diagnózissal járok Önhöz. Vigantol cseppet írt fel a meglévő kezelés mellé (Letrox 25 ug, antiox Vital 1 tbl, DioPP, Brinaldix 30mg) 3x10 cseppet.
A múlt héten a lábfejem elkezdett feldagadni, hasonlóan, mint 8 hónapja, mikor az ödémás problémák kezdődtek, és végül kiderültk, hogy pajzsmirigynél van a probléma. A tünetek nagyon agagsztóak: mindkét lábam fáj, eltérő mértékben feladag, a nyiroktömlők a térdemnél hátul szintén nagyon fájnak és kiállnak, nehezen tudok ráállni a lábamra és menni, és a kézfejem, ujjaim is fájnak időnként. Reaumatikus gyulladáscsökkentőt szedek most pár napja (Movalis napi 1 tbl). Egyelőre nem tisztázott, hogy az erek vagy az idegpályák gyulladásáról van szó.
Mit tudok tenni, ha valóban nem az idegpályák, hanem az erek vagyis közvetve a pajzsmirigy okozza az ödémát? Amit lehetett, mindent szedek június óta, de a tünetek fokozódtak. Injekciózni akarják a lábam, elképzelhető, hogy szteroiddal. Nem tudom, javít e hosszú távon a helyzetemen. Pajzsmirigy terén van más teendő, vagy az ereket tekintve orvosilag vége a lehetőségeknek?
Válaszát előre is köszönöm: Edina
A lába nem a pajzsmirigytől fáj és az ödeme sem ettől van. A Movalis szedése további körültekintést idényel, nem lehet kúraszerűen szedni.
A pajzsmirigy vonatkozásban a javasolt kezelést célszerű folytatni.
Jó egészséget kívánok:
A következő lenne a problémám:
1997 óta van pajzsmirigy alulműködésem van. Akkor több fajta vizsgálaton vettem részt, és az derült ki hogy autóimmun eredetű betegségem van.
Kezelésem azóta is folyamatos. Euthyrox 125 -öst szedek most jelenleg is.
2005-ben Hypofisis adenómát fedeztek fel (tejcsorgás volt a tünetem, ami miatt kivizsgáltak),amire Bromocriptint kaptam és 1 évig szedtem. Az adenóma felszívódott, és tünet mentes lettem.
Most a következő a problémám:
A tejcsorgás kb fél éve újból előjött.
A jelenlegi leletem:
Összprolactin 52ng/ml
aktív prolactin 5,8 ng/ml
TSH 0,8 mU/l
fT4 1,72 ng/dl
cortisol 15,3 ug/dl
ACTH 9,8 pg/ml
LH 3,2 mU/ml
FSH 5,4 mU/l
A kezelő doktor Úr azt mondta, hogy minden rendben van,és ne aggódjak, ha gyermeket szeretnék, mert ez így is lehetséges. Azért van bennem egy félelem, mert gyermeket szeretnék,
és azt olvastam, hogy a magas prolactin szint miatt ez nehezen, vagy egyáltalán nem lehetséges.
A nőgyógyászom azt mondta, hogy a méh nyálkahártyám is nagyon el van vékonyodva, ami szintén megnehezíti a teherbe esés lehetőségét.
Önnek mi a véleménye?
Tényleg semmi teendőm nincs, csak próbálkozni, vagy esetleg szükségem lehet valamilyen gyógyszeres kezelésre.
Segítségét előre is megköszönve várom válaszát!
Tisztelettel:
Annamária
A legfontosabb az aktiv prolactin szint. Aemnnyiben tejcsorgása és egyéb klinikai tünetei vannak, akoor a kezelés mindeképpen mérlegelendő.
Jó egészséget kívánok:tisztelettel:
Az Ön betege vagyok.2 fázisu pajzsmirigy beteg vagyok.3hete nem szedem a gyogyszert,jobban is érzem magamat,viszont 1hónapja mikor még szedtem a gyogyszert és most is van,hogy nagyon elkezd verni a szivem,van,hogy nem kapok levegöt és ezt nem tudom mire vélni és ez egyre gyakoribb sajnos.Van olyan,hogy felmegy a vérnyomasom is de van,hogy jó az eredmény(rohamok alatt értem).
Az létezik,hogy átment tulmüködesbe nekem?Pániketegseg esetleg szivbetegseg?Hogyan lehetne ezt kivizsgáltatni?Másik kérdésem,hogy csütörtökön voltam Önnél a korhazban,levették a vért.Mikor érdeklödhetek az eredményekért?Ápr végén vagyok Önhöz visszarendelve.Nem szeretném ha addig probléma lenne..
Várom válaszát,köszönöm elöre is!
Igen, van átmeneti alulműködés. Az eredmények áprilisra elkészülnek és ekkor a pánik betegségével kapcsolatos problémát is megbeszélhetjük. A kis dózisú pajzsmirigyhormon azonban nem okoz ilyen panaszokat.
Jó egészséget kívánok:
100-as érték fölötti TSH-t és fél cm-es göbökkel teli pajzsmirigy problémát Hashimoto strumaként diagnosztizált az orvosom, és Letrox 100-as gyógyszert írt fel három hónapig tartó kezelésként, azonban azt nem tudatta, hogy naponta mennyit kell bevenni a gyógyszerből. Egy hónap óta naponta egy szemet veszek be, és szeretném megtudni, hogy ez a mennyiség megfelelő-e, vagy változtatni kell-e a mennyiségen amint azt a gyógyszer ismertetője javasolja.
Nagyon köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel:
Mária
A TSH-ból önmagában nem mondható meg a gyógyszer dózisa. Tisztázni kellene az immunológiai hátteret és annak megfelelő kezelést elkezdeni.(06-30-631-9309)
Basedow kórral kezelnek gyógyszeresen 2009 júniusa óta. Ez alatt az idő alatt a normál súlyomhoz képest 15 kg-al lettem több, a Basedowos testsúlyomhoz képest pedig 25-el. A kezelés alatt nagyon fáradékony is vagyok, a szemeim több hónapja ödémásak, a kidülledésük viszont csökkent. Folyamatosan próbálok lefogyni, mert nem jó az életminőségem. nagyon sokat jártam edzeni, keveset ettem, azonban csak 2 kg mozgott fel-le.
Az utóbbi 1 hónapban szemárpám lett, ami a mai napig nem múlt el, és térdcisztákat is észrevettek, a menstruációm sem jön meg lassan 2 és fél hónapja. Nőgyógyászhoz még nem sikerült eljutnom.
1. Kérdésem az lenne, hogy a gyógyszeres kezelés mellett, van-e lehetőség a fogyásra? Ha igen, milyen módon?
2. A cisztászodást ( szem, térd, esetleg petefészek ) okozhatja-e a lassan 1 éve tartó gyógyszeres kezelés?
3. Ön szerint meddig kell még a gyógyszert szednem, fog -e számomra segiteni? Az életminőségem javitása érdekében javasolna-e műtéti beavatkozást?
Válaszát tisztelettel köszönöm!
1.Igen, van lehetőség fogyásra,
2. Nem tudom milyen gyógyszereket szedett, ezért erre egyértelmű válasz nem lehetséges.
3.nA szemtüneteket kezelni kell. A gyógyszeres kezelés időtartama az immunológiai folyamat aktivitásától függ.
Immuno-endokrin vizsgálat dönthet a kjérdésben (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
Tisztelettel:
Cs. Tamás, Eger
Utalok az erről a kérdésről általam ezen a honlapon a minap leírtakra.
Itt a részletes értékelés is megtalálja.
Jó egészséget kívánok:
45 éves nő vagyok átlagos testalkattal,nincsen tartós betegségem viszont minden évben legalább egyszer elmegyek vérvételre a magas koleszterin szint miatt amire ezidáig Torvastatin 20mg gyógyszert szedtem amit 1 hónappal ezelőtt abbahagytam a mellékhatásai miatt.
Az aktuális vérvételen kiderült tavaly a TSH szintem magasabb a normál értéknél(5,23),nem foglalkoztam érdemben ezzel de idén ez az érték még magasabb lett(7,65 uLU/ml.)
Háziorvosom pajzsmirigy szakrendelésre irányított ahol izotópos vizsgálattal a következőket állapították meg:
TSH:7,65 uLU/ml
FT4:15,23 pmol/l
ATPO:92Iu/ml
Koleszterin:4,8 mmol/l
Szakmai vélemény:
pajzsmirigy szcintigrafia:
KP intenziv,inhomogén Tc felvétel a norm nagyságu pm felett
VÉLEMÉNY:
Szubklinikus hypothyreosis,melynek terében nagy valoszinüséggel chr autoimmun thyreoiditis áll
-letrox 50es napi fél tabletta éhgyomorra
Kérdésem a következő lenne:
Valóban szükségem van gyógyszerszedésre hisz tüneteim nincsenek?!
Hormonkészítményt nem szívesen szednék ha nem szükséges!
Az év nagy részét az Égei tenger partján töltöm így lehetőségem van arra esetleg hogy a páradús "jódós" levegőtől magától érhetek el javulást?
Válaszát előre is köszönöm!
A jód hatásától óvnom kell. Erről ezen a honlapon részletesen olvashat.
Amennyiben pajzsmirigygyulladása van, akkor annak gyógyszeres kezelése indokolt immuno-endokrin szakrendelésen (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:
anyukámnál 2006-ban pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Euthyroxot szed.
Sokszor van köhögési ingere, sokszor beduzzad az arca és néha mintha nehezen forogna a nyelve. Ezek is az ezzel összefüggő tünetek?
Januárban volt újabb kontrollon. A diagnózis:
a pm. nem nagyobb, benne göb nem tapintható, nyirokcsomó nem észlelhető, EOP-ja nincs.
hypothyreosis
szénhidrát anyagcsere rendellenesség
másik kérdésem az lenne, az utóbbi mit takar?
válaszait előre is nagyon köszönöm
tisztelettel: H. Enikő
Sajnos az elmondottakból csak az hámozható ki, hogy csökkent apajzsmirigyműködése.
A korrekt válaszhoz tudni kellene az előzményeket és részletes immuno-endokrin vizsgálat lenne indokolt.
Jó egészséget kívánok:
A pulzusom nyugalmi állapotban 90 és 120 között van, ha ideges leszek 140 körül. Ma voltam vérvételen várom az eredményt. Az orvosom írt fel homa-pronol tablettát de nem kérdeztem hogy ez befolyásolja-e a fogamzásgátló hatásást. Első sorban ez érdekelne.
A másik kérdésem pedig hogy ha kiderül hogy pm. túlműködésem van és gyógyszert kell rá szednem ki tudom e valahogy kerülni a hízást. Ugyanis és nem híztam a betegség miatt, így nem is szeretnék felszedni semmit. A hormon tartalmú gyógyszer okozza a hízást és az ellen nem lehet tenni, vagy csupán az anyagcsere változik, és kizárólag ez felelős a túlsúlyért? Mert akkor az ellen lehet tenni, megfelelő étkezéssel.
Előre is köszönöm a válaszát!
1, Tisztázni kellene a gyors szívműködés okát, a kezelés ettől függ.
2. A Huma-Pronol nem hat a fogamzásgátlóra
3. A túlműködés kezelése nem hormonnal történik.
Jó egészséget kívánok: