Kérdezz-felelek
50 éves nő vagyok. Kb. egy hónapja elkezdett ingadozni a vérnyomásom és a vércukor értékem ami gyógyszerrel eddig jól kezelhető volt .A vérnyomásom általában reggel felkelés után és este felugrik 170/100-ra, ami plusz vérnyomáscsökkentő bevétele után lemegy de a pulzusom alacsony vérnyomás mellett is 110 körül szokott lenni. A fejem szinte minden délután megfájdul és 38 fok körüli lázam lesz.A nyakamban csomók lettek melyek az ultrahang szerint pajzsmirigy göbök. Ezek egyre fájdalmasabbak fogam és fülem felé kisugároznak, ill. van amelyik eltűnt van amelyik megnagyobbodott. Vérvétel eredményem csak jövő héten lesz meg. Szeretném megkérdezni hogy ezek a tüneteket pajzsmirigygyulladás okozhatja-e és a fájdalom csillapitására mit lehet használni?
(de úgy emlékeszem már válaszoltam). Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 14:03
Sz. G. vagyok, 23 éves nő. Ma kaptam meg a pajzsmirigy ultrahang eredményemet, aminek az értelmezésében szeretnék tanácsot kérni, mivel csak október 1-re van időpontom, és nagyon idegesít az eredmény.
"A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú, diffusan kissé inhomogén szerkezetű. A jobb lebeny kp.harmadában dorsalisan 5 mm-es kissé echoszegény göb figyelhető meg. A nyálmirigyek szabályosak. A carotis nyaki szakasza normális lefutású, tágasságú. A vizsgált nyaki régióban kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki.
Vélemény: A pajzsmirigy diffus inhomogenitása gyulladásos folyamatra utalhat. A jobb lebenyben v.s.apró soliter strumagöb."
Ami még szerintem fontos lehet: kb. 1,5 hónappal ezelőtti TSH: 5.36, előtte 2 hónappal 6.6. T3, T4 csak 1,5 hónappal ezelőtt volt (ezek mind háziorvosi kérésre), ezek határértéken belüliek.
Valamint terhesség gyanúja áll fenn, 2 hete elmaradt vérzés, valamint pozitív terhességi teszt. Ultrahang jövő hét kedden lesz. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ez az ultrahang vélemény, amit fentebb leírtam, lehet-e bármilyen hatással egy terhességre.
Válaszát előre is ksözönöm,
Tisztelettel: Sz. G.
Az ultrahang képnek nem, de a pajzsmirigy esetleges autoimmun gyulladásának lehet hatása a TERHESSÉGÉRE. A gyulladás az nem ultrahang diagnózis, csak a gyanut erősitheti meg. Október 01.-ig jód tartalmú készitményt ne szedjen, egyébként étkezzen ugy, mint korábban.
MIelőbbi javulást kivánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:51
50 éves nő vagyok. Kb. egy hónapja elkezdett ingadozni a vérnyomásom és a vércukor értékem ami gyógyszerrel eddig jól kezelhető volt .A vérnyomásom általában reggel felkelés után és este felugrik 170/100-ra, ami plusz vérnyomáscsökkentő bevétele után lemegy de a pulzusom alacsony vérnyomás mellett is 110 körül szokott lenni. A fejem szinte minden délután megfájdul és 38 fok körüli lázam lesz.A nyakamban csomók lettek melyek az ultrahang szerint pajzsmirigy göbök. Ezek egyre fájdalmasabbak fogam és fülem felé kisugároznak, ill. van amelyik eltűnt van amelyik megnagyobbodott. Vérvétel eredményem csak jövő héten lesz meg. Szeretném megkérdezni hogy ezek a tüneteket pajzsmirigygyulladás okozhatja-e és a fájdalom csillapitására mit lehet használni?
Köszönettel:Erzsébet
Már válaszoltam. Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:47
Pajzsmirigy túlműködést, hyperthireosist állapítottak meg nálam. Metothyrin szedését javasolta az orvos. Jelenleg 6 hónapos kisfiamat szoptatom. A szoptatási szakember azt javasolta, hogy Metothyrin helyett Propycilt szedjek, mert az a szakirodalom szerint összeegyeztethető a szoptatással, míg a Metothyrin nem. Az lenne a kérdésem, hogy ez a két gyógyszer teljesen egyenértékű-e egymással és adott esetben szabadon helyettesíthető, vagy lehet-e olyan indok, amely a Metothyrin szedését és a szoptatás abbahagyását indokolja?
Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel:
Ágnes
A Propycilt az USA-ban súlyos májkárositó hatása miatt már gyermekeknek, fiataloknak sem adhartják (FDA jelentés 2009!). A két szer hasonló hatású, bár vannak eltérések.
Jó volna tudni mi okozta a túlműködést, a kezelés ettől is függ.
Jó egészsget kivánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:45
Nemrég voltam Önnél a Budai Allergiaközpontban, A.immun thyreoditist és Hashimoto enceph.-t diagnosztizált (APSIII/C),+ polyallergiás synd.-t.
A találkozásunk után jutott eszembe valami, amit fontos lehet: szemüveges vagyok, és kb két éve a dioptriák erősen növekedtek, de a szgépes mérés emlékeim szerint nem mutatott eltérést, de ennek ellenére az egyik szememnél ha jól emlékszem 1, a másiknál 2 dioptriával erősebb korrigálást kellett alkalmazni. (A szemész főorvosnő azt mondta akkor, hogy a látást kell korrigálni, nem a gép értékét, ne aggódjak.)
Amiatt merült fel bennem, mert a szemem most is sokszor fáradt, kicsit dagadt, sokszor kell hunyorognom és dörzsölgetnem, hogy jól lássak, de konkrétan olyan szintű látászavar, mint a Letrox előtt, hogy "mozog a kép", most nincs. Emellett a fejem fáj szinte minden nap folyamatosan, a halántékomnál, és hátul a tarkómnál is szokott, különösen ha emelni próbálom a Letroxot, vagy hőemelkedésem van. Nem tudom, ez számít-e valamit?
Másik kérdésem, hogy aloe vera gélt iszogattam régebben a fejfájás, ízületi fájdalmak csökkentésére, ami segített is. Most megtehetem ezt, ha nagyon nem érzem jól magam? (Az említett fejfájás, hőemelkedés, hullámzóan jelentkező ízületi fájdalmak miatt időnként megpróbálnám, nem tudom a terápiát zavarja e? - Letrox 25 ug, Antiox vital 1 tbl.)
Harmadik kérdésem, hogy két hónapja most már, hogy kijött a combom belső felén egy egycentis piros folt, ami ekcéma szerű, száraz a folt maga, és rózsaszínes. Aztán kijött a kulcscsontom alatt is kicsivel, kenegetem Fenistil géllel, a combomon levő folt azonban még mindig látszik, hol erősebben hol halványabban. Ez mitől lehet? Az ételallergiás tünetek sajnos szintén erősödtek, a paradicsom nagyon csúnyán kiütött pár napja, lehet, hogy többet ettem a kelleténél. Valamint nagyon kívántam valamiért a nyers hagymát (sosem szerettem egyébként), megpróbáltam eszegetni, de a hasam nagyon elkezdett fájni, és kicsi piros kiütések lettek a karomon.
Utolsó kérdésem, hogy a magánklinikán próbáltam árkalkulációt kérni az Ön által javasolt immunológiai viszgálatokra (atpo, antitireoglobulin, és egy harmadik, amit nem mondott konkrétan), de 3-4. kérdésemre is kitérő választ adtak. Végül azt mondták, Öntől érdeklődjek. Kérem, ha nem publikus ez a kérdés és válasz, az e-mailcímmre írja meg, mert szeretném elvégeztetni a vizsgálatokat, de jó lenne tudnom az anyagi vonzatát is. Az Oxygen Medicalben is érdeklődtem, ott rendkívül szívélyes és korrekt felvilágosítást adtak, csak annyit kértek, hogy Ön írja le, pontosan milyen laborvizsgálatot akar, és megmondják a pontos árat. Valamint, hogy reményeik szerint 1-1,5 hónap múlva már ott is rendel a doktor úr.
Még azt elfelejtettem megkérdezni, hogy a lábamnál ez az érfájás, meg vizesedés elmúlhat? A Letrox az elején kicsit segített, de aztán úgy érzem, visszaállt, vagy enyhe javulást okozott csak. Ugyanígy az allergiás tüneteknél. Hosszú távon ezek javulhatnak, ugye?
Köszönettel: Edina
A következőket válaszolom:
Nemrég voltam Önnél a Budai Allergiaközpontban, A.immun thyreoditist és Hashimoto enceph.-t diagnosztizált (APSIII/C),+ polyallergiás synd.-t.
1. A szempanaszai közül egyedül a duzzanat lehet a pajzsmirggyel kapcsoltban. Nem kell egyelőre a gyógyszer dózisát emelni, ha panaszt okoz.
2. Az aloe vera th-t folytathatja, ha hatásosnak találja.
3. Az elváltozás csipéstől és allergiától is lehet. Kérem tartsa be az eliminációs diétát.
4. A laboratóriumi vizsgálatok rendkivül eltérőek. Tudni kellene, hogy milyen módszert használnak (sok módszer ugyanis alkalmatlan!). A módszereknek konkrét ára vannak, de azt is kell tudni mit „vásárol”.A BAK-ban a kolléganők konkrét számadatokat tudnak mondani. Én még nem tudok arról, hogy az Oxygenben leszek a jövő hónapban (ők lehet többet tudnak…
5. A vizsesedés jelentősen csökken (a hormonális eredetű), de az éreredtű csak részben.
Jó egészséget kivánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:41
a vérvétel alapján a ths eredményem 0,01
a ultrahang pajzsmirigy gyulladást állapított meg
az immunrendszerem a szerveimet támadja
kérdésem a következő:
gyógyítható ez a betegség?
szerettem volna időpontot kérni Önhöz, de nem kaptam belátható időn belül.
ez uton szeretnék valami információt kapni
köszönettel
maróti katalin
A kérdése összetett. A betegség gyógyitható. Amennyiben autoimmun eredetű, koor ennek megfelelően kellene kezelni.
Amennyiben kolléganőimet kéri, akkor biztos vagyok benne, hogy korábbi időpontot is tudnak találni.
Jelentkezzék minél előbb!
Jó egészséget kivánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:24
Valami nem stimmel. Ha az agyalapi mirigy nem működik,akkor nem lehet a TSH 1,86. Amennyiben gyulladás van, akkor kezelni volna érdemes.
Jó egészséget kivánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:21
Akövetkezőkben szeretném a tanácsát kérni: 17 éves másodikas gimnazista fiamnak kiskora óta ismert bal kamrai es- i - , v. /parasystoliaja/ van egy gócu , nem éli meg ,strukturalisan ép , panaszt nem okoz nem kezeljük 10-15 /min. Az elmult napokban ezek száma egy kicsit több lett. Szokasos protokol. EKG, LABOR ,ECHO ,HOLTER /folyamatban./
Labor eredményeiben a TSH: 5.093, T4:13.1, anti TPO:0.35, Uh. neg.
2005-ben voltak egy kicsit emelkedettebb TSH értékek: 6.5 4.6 5.9 ... T4:11.9 11.3 12.3.
2006-tól TSH: 3.2 4.0 3.7 2.45 2.44 ... T4:12.1 14.7 15.1.
Szeretném kérni véleményét ,hogy a mostani "kicsit" emelkedettebb TSH érték miatt, kezdetben elegendő lenne-e jódaqva, vagy jód tabletta szedése"/ 2-3 havi TSH kontroll mellett / , horm." -készitmények helyett. /kell-e ?/ .Jól tanul, panasza nincs .egy kicsit lusta. Kezelendő-e 17 éves ,gyógyszerrel, ennyi eltérés miatt./Latens hypothyreosis ?/
Az okot kellene megkerseni!
Jó egészséget kivánok: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:18
November 3-ra kaptam Önhöz időpontot. Mivel október végéig külföldön dolgozom, ezért nem tudok korábban menni. De eléggé aggaszt a problémám. 27 éves vagyok, és 6 hónapja hagytam abba a fogamzásgátló szedését, azóta csak egyszer volt menstruációm. Kaptam rá gyógyszert nőgyógyásztól, de annak hatására sem jelentkezett azóta a vérzésem. Mióta abbahagytam a fogamzásgátló szedését (és nem is szeretnék többet szedni) a hormonzavar minden tünetét észleltem magamon: ingerültség, fáradékonyság, menstruáció több hónapos kimaradása, erős hajhullás, pattanások az arcon, háton, karokon, és mellkason, székelési problémák, hízás. Nyílván szükség van teljeskörű kivizsgálásra, de annyira aggódom, többnyire a hajhullásom (mert érezhetően ritkult), és a bőröm állapota miatt, hogy esetleg a novemberi vizitig nincs valami lehetőség a tünetek enyhítésére? (Ezek a problémák orvosolhatók? Vagy életem végéig ilyen jellegű marad a menstruációm, hajhullás, és bőr állapota?)
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelettel,
Emese
Igen van!
Kérem, hogy a kolléganőktől próbáljon korábbi időpontot kérni (előfordul, hogy lefoglalják a helyet és nem jelennek meg!).
Addig, ha laboratórimba el tud menni kérem kérje a következőket: anti-TPO, Testosteron , STI, TSH Prolactin FSH LH.
Ezek birtokában talán korábban tudunk célt érni.
Melőbbi javulát kivánok, tisztelettel: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 13:13
50 éves nő vagyok. Kb. egy hónapja elkezdett ingadozni a vérnyomásom és a vércukor értékem ami gyógyszerrel eddig jól kezelhető volt .A vérnyomásom általában reggel felkelés után és este felugrik 170/100-ra, ami plusz vérnyomáscsökkentő bevétele után lemegy de a pulzusom alacsony vérnyomás mellett is 110 körül szokott lenni. A fejem szinte minden délután megfájdul és 38 fok körüli lázam lesz.A nyakamban csomók lettek melyek az ultrahang szerint pajzsmirigy göbök. Ezek egyre fájdalmasabbak fogam és fülem felé kisugároznak, ill. van amelyik eltűnt van amelyik megnagyobbodott. Vérvétel eredményem csak jövő héten lesz meg. Szeretném megkérdezni hogy ezek a tüneteket pajzsmirigygyulladás okozhatja-e és a fájdalom csillapitására mit lehet használni?
Igen, a pajzsmirigy hasonló tüneteket okozhat.
Javaslom ennek immuno-endokrin kivizsgálását.
Üdvözlettel: Prof. Dr. Balázs Csaba 2009. 09. 21. 12:57
Tisztelt Doktor úr!
4 éve pajzsmirigy problémával küzdök, és két rövid kérdésem lenne Önköz.
Methotirynt szedek, és úgy néz ki az eredményeim normalizálódtak, és lehet, hogy abbahagyhatom a gyógyszer szedését is hamarosan.
Viszont a nyakam mérete nem változik, és ugyan olyan "lufi", mint korábban volt. Tudok ezzel kapcsolatban tenni valamit?
A másik pedig a párommal babát szeretnénk amint lehetséges, de nem tudom, hogy a gyógyszer szedés abbahagyása után kell-e várni, és szükséges e bármi plusz figyelem a terhességemmel kapcsolatba e betegség után?
Előre is köszönöm válaszát! Nóra
Tisztelt Nóra!
Kérdése összetett, ezért válaszom is az:
1. Valószínűleg hyperthyreosis (túlműködés) miatt szedették a Metothyrint. A probléma az, hogy az okról nincs információm! A túlműködés nem diagnosis csak tünet (miként a láz), a kiváltó okot kellene (kellett volna) megkeresni.
2. A Metothyrin mellett a pajzsmirigy mérete nem csökken, hanem növekszik!
3. Az áldott állapot előtt különösen indokolt a pajzsmirigy státusána immuno-endokrin kivizsgálása. Utalok ezen a honlapon általam már korábban leírtakra!!!
Jó egészséget kívánok!
06-30-631-9309
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr!
9 évig szedtem fogamzásgátlót, melyet tavaly novemberben hagytam abba. Jelenleg a ciklusom általában 34-36 napos, az elmúlt három hónapban menstruáció előtt majd egy hetes barna folyásom van, illetőleg pár hónapja pattanásaim kijöttek. (nem vagyok elhízva, nincs túlzott szőrösödésem, hüvelyi ultrahang vizsgálat semmi kórosat nem mutatott), TSH értékem 7,34, (T3 es T4 rendben), ezért kezdetleges pajzsmirigyhormon alultermelést állapítottak meg, amire 5 hete szedek Euthyroxot (25 mg6nap). Nőgyógyászati hormonvizsgálat eredménye a ciklus 16. napján:
LH 9,1 IU/L ( ref 0,2-14,7); Prolactin 156 mIU/L (ref 40-530); ösztradiol 921 pmol/L (ref 101-905); tesztoszteron 2,15nmol/L (0,70-2,77). (Hüvelykenet vizsgálat eredménye: enterococcus faecalis.) Kérdésem, hogy mit jelentenek pontosan ezek a hormoneredmények. Babát szeretnénk, ez az eredmény befolyásolja-e az esélyt? Lehet PCOS szindrómám? Javasoltak további vizsgálatok, mielőtt próbálkozni kezdünk a teherbeeséssel?
Köszönettel
Petra
Tisztelt Petra!
Eredményei valóban nem jók, de ezekből még végső diagnózis nem mondható.
A lényeg:
1. A hüvelykenet eredménye fertőzésre utalt.
2. A pajzsmirigy autoimmun betegségére vonatkozó vizsgálatok indokoltak
3. A PCO diagnózis ezekből a vizsgálati adatokból nem mondható ki.
Összegezve: részletes immuno-endokrin vizsgálat indokolt.
Jó egészséget kívánok!
06-30-631-9309
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr!
9 évig szedtem fogamzásgátlót, melyet tavaly novemberben hagytam abba. Jelenleg a ciklusom általában 34-36 napos, az elmúlt három hónapban menstruáció előtt majd egy hetes barna folyásom van, illetőleg pár hónapja pattanásaim kijöttek. (nem vagyok elhízva, nincs túlzott szőrösödésem, hüvelyi ultrahang vizsgálat semmi kórosat nem mutatott), TSH értékem 7,34, (T3 es T4 rendben), ezért kezdetleges pajzsmirigyhormon alultermelést állapítottak meg, amire 5 hete szedek Euthyroxot (25 mg6nap). Nőgyógyászati hormonvizsgálat eredménye a ciklus 16. napján:
LH 9,1 IU/L ( ref 0,2-14,7); Prolactin 156 mIU/L (ref 40-530); ösztradiol 921 pmol/L (ref 101-905); tesztoszteron 2,15nmol/L (0,70-2,77). (Hüvelykenet vizsgálat eredménye: enterococcus faecalis.) Kérdésem, hogy mit jelentenek pontosan ezek a hormoneredmények. Babát szeretnénk, ez az eredmény befolyásolja-e az esélyt? Lehet PCOS szindrómám? Javasoltak további vizsgálatok, mielőtt próbálkozni kezdünk a teherbeeséssel?
Köszönettel
Petra
Tisztelt Petra!
Eredményei valóban nem jók, de ezekből még végső diagnózis nem mondható.
A lényeg:
1. A hüvelykenet eredménye fertőzésre utalt.
2. A pajzsmirigy autoimmun betegségére vonatkozó vizsgálatok indokoltak
3. A PCO diagnózis ezekből a vizsgálati adatokból nem mondható ki.
Összegezve: részletes immuno-endokrin vizsgálat indokolt.
Jó egészséget kivánok!
06-30-631-9309
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
Kb. 3 hónapja küzdök ismét pajzsmirigy működési problémákkal. Laboreredményeim a következők: TSH 0,0040 mU/L FT4 20,160 pmol/l FT3 22, 07 pmol/l.
A pajzsmirigy ultrahang thyreoditisnek megfelelő képet mutatott.
Terápiaként tegnap (szept.11.) óta 4X2 Propycilt szedek, előtte 1 hónapig 3X1-et szedtem.
Szeretném kérdezni, hogy ez az általam nagynak vélt dózis mikor vezet eredményre ill. milyen esetleges mellékhatások lépnek fel?
Ha Ön is úgy itéli meg, személyes megkeresésre mikor, milyen módon kerülhetne sor?
Válaszát várva és előre is megköszönve, tisztelettel: B P-né
Tisztelt Hölgyem!
Köszönöm kérdését. Miként ezen a honlapon is olvashatja a pajzsmirigybetegségeknek sok formája van. A leleteiből nem derül ki, hogy a pajzsmirigy túlműködésének mi lehet az oka, ezt tisztázni kellene. Az ultrahang nem bizonyitja az autoimmun thyreoiditist csak valószinüsiti azt!
A Propvcil kezeléssel óvatosan kellene bánni, mert a legújabb adatok azt mutatják, hogy főként ilyen nagy dózisban sok szövődményt okozhatnak.
Várom jelentkezését az alábbi telefonon.
Jó egészséget kivánok.
tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba
06-30-631-9309
Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm a válaszát, a magánorvos, akihez járok az immunológiai rész pontosabb diagnosztizálásában nem tudott segíteni többet. Időközben bejelentkeztem Önhöz is a magánklinikára, de csak egy hónap múlva tudok majd találkozni Önnel.
Kérdésem, hogy addig valami vizsgálatot érdemes elvégeztetnem, vagy van valami, amivel meggyorsítható a diagnosztizálás?
(TSH, ATPO, Anti-tireoglobulin mérése volt, UH volt, teljes vérkép immunológiai résszel is volt, bár ez néhány hónapja. Évekkel ezelőtt autoimmun vizsgálatok is voltak, ott minden negatív lett. Voltak MR vizsgálatok is az egész koponyáról. Ezeket a leleteket nyilván mind elviszem. Kérdeztem a magánklinikát, milyen vizsgálatok kellhetnek még, de nem tudták megmondani. )
Üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!
Nem kérek semmilyen új vizsgálatot. A kolléganők az előjegyzésben segíteni tudnak és korábbi időpontot is tudnak adni (hivatkozzon rám!). A feltétel csak az, hogy feltétlen jöjjön el. A baj ugyanis az, hogy többen bejelentkeznek, aztán "elfelejtkeznek" megjelenni. Ezzel betegtársaikat büntetik.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
06-30-631-9309
Tisztelettel:
Tisztelt Professzor Úr!
32 éves férfi vagyok. 2006-ban születtet egy kisfiunk (kb. 3 hónap próbálkozás után történt a teherbeesés, zavartalan terhesség, spontán szülés). Ezt követően azonban 2007-ben és 2008-ban is terhes lett a feleségem de a terhesség sajnos a 8. hét körül mindkétszer megszakadt. Ezt követően meddőségi vizsgálaton estünk át. A feleségemnél pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam pedig mérhetetlenül alacsony (kisebb mint 0,1) FSH szintet, ennek megfelelően a spermaszámom csak 7 millió (de ezek jók 80% mozgékonyság, 30%-os másnapi túlélés). A többi mért hormon szintje (pl.: tesztoszteron) normális, egyedül csak az FSH hiányzik. Kérdésem, hogy mi lehet ennek az oka, lehet e valahogy növelni az FSH szintet? Lehetséges –e hogy mindig ilyen alacsony volt az FSH-m?
Tisztelt Kérdező!
Az Önök gondjai miatt írtam erről a kérdésről már ezen a honlapon is (kérem - ha módja van - olvassa el).
1. A feleségének a csökkent pajzsmirigyműködése mellett autoimmun gyulladása is lehet, ezt célszerű volna kivizsgálni.
2. Az Ön FSH szintjének alacsony voltát több tényező is kiválthatta (pl. „empty sella”, üres sella tünet együttes is).
Javaslom tehát mindkettőjük immuno-endokrin kivizsgálását.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
36 éves nő vagyok, tavaly derült ki, hogy pajzsmirigy-túlműködésem van. Két éve "csokiciszta" végett az egyik petefészkemet eltávolították, a másik is nagyobb "cisztikus", 5 cm-es, de folyadék nem látható benne és kb. egy éve ekkora. Igazából a műtét óta kezdődtek a túlműködéses tüneteim, legalábbis nekem úgy rémlik: izzadás, hőhullámok, hasmenés, szívdobogás-érzés, erős hajhullás, de akkor a petefészek-eltávolításra fogtam. Tavaly azonban mindezen tünetek sokkal erősebben és egyszerre jelentkeztek, amit a háziorvosom pszichés tüneteknek gondolt. Végül 134-es pulzussal azért eljutottam egy vérvételre, ahol rögtön nagyon rossz értékeim lettek, így napi 6 metothyrint kellett szednem. Egy hónap után viszont teljesen átment alulműködésbe, körmeim letörtek, szemem állandóan fájtak, ugrált a kép a szemem előtt, ödémások voltak, a gyógyszert napi 1-re csökkentettük. Idén januárban megint túlműködött újra emeltük napi 3-ra, ez megint sok lett...de már érzem, hogy mikor kell kihagynom egy napot, olyan jellemzőek a tünetek. Végre idén áprilisban és azóta is, igaz határtértéken de jó a TSH-m, a T3 és a T4 értékek is. Viszont nagyjából ezzel egyidőben észrevettem, hogy nyomásra tej ürül a mellemből. (Ettől sokkot kaptam, mert a fiam 17 éves...). Spontán tejfolyás nincs, csak ha megnyomtam. Hiába jók az értékeim, havonta 2 kilót hízok, ödémás vagyok, de már nem a szememen szerencsére, feszült vagyok, néha tombolni tudnék, mindig 57 kiló voltam, sosem fogyókúráztam, és mindig sportoltam, most hiába sportolok, hiába diétázom meg sem moccan a súlyom és már fájnak az izületeim, mert utoljára akkor voltam ennyi kiló, mikor 40. hétben voltam a fiammal....
Nem értem, ha jó a pajzsmirigy érték, miért vannak még mindig tüneteim??? Mert néha erős hőhullám kap el, általában úgy veszem észre egyik menstrució erősebb és utána a következőig végig hőhullámom van, a másiknál meg mintha "tisztulnék", utána jobb a közérzetem. Miómám is van, már 26 éves korom óta, kb. 9,5 centis a méhem, de ez a mérete már úgy 8 éve. 3-6 havonta néz meg a nőgyógyász ultrahangon a méretek nem változnak, rákszűrés rendben, ciszta nem látható a petefészkemben. Az endokrinológus magánorvos semmilyen vizsgálatot nem írhat ki, ultrahangon göb nem volt látható, de pl. izótópos vizsgálatom nem volt. Neki említettem a tejcsorgást, de szerinte várjunk, ha viszont spontán folyik akkor kell lépni. Én nem akarok várni! Türelmem sosem volt, visszagondolva egész életemben túlműködés tüneteim voltak, mostanra egyáltalán nincs türelmem, örülök, ha egyáltalán sport formájában letudom vezetni az óriási feszültséget.
Hiába kérek egy teljes hormonvizsgálatot, nem végzik el Veszprémben, mert nem indokolt!!! Szerintem meg igen, teljesen a hormonjaim irányítanak, gyakorlatilag 2 és fél éve egy napom nem telt el jó közérzettel.
Van összefüggés a pajzsmirigy és a nőgyógyászati problémák között???
Szeretnék elmenni az Ön rendelésére, olvastam az Ön cikkeit, beleolvastam a kérdések-válaszokba, már most többet tudtam meg Öntől, mint eddig az orvosaimtól. Szeretnék egy teljes kivizsgálást az összes hormonomra!
Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Panaszai összetettek, de az emberi szervezet már csak ilyen! Nem lehet egyetlen csavar (tabletta) segítségével mindent megoldani. Ez holisztikus megközelítést igényel. Kérdései összetettek, pontokba szedve válaszolok:
1. A túlműködés okát kellene megtudni. Immun-, ill. nem immun eredetű a pajzsmirigybetegsége?
2. Nem a TSH-t kellene kezelni, hanem a beteget.
3. Szerencsére a 6 tbl Metothyrintől más mellékhatás nem jelentkezett.
4. A tejcsorgás oka lehet a pajzsmirigybetegsége és agyalapi mirigyérnek egyik hormonja, ill. gyógyszerek is okozhatják.
5. A nőgyógyászati és a pajzsmirigybetegségek , ill. hormonok között is van összefüggés, miként a hormonok és az immunrendszer között is!
Megértem kínjait, de lehet segíteni! Nem sok, csak célzott vizsgálat(ok) szükséges(ek).
06-30-631-9309
Mielőbbi gyógyulást kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm válaszát, az ellenanyag termelés a hüvelyben van, de hogy vérben van-e azt nem tudjuk.
A teljes endokrin és immun kivizsgálást Ön végzi? ha igen- és hol?
Köszönöm, tisztelettel:
Lili
Kedves Lili!
A vizsgálatot én végzem.
Tel: 06-30-631-9309
Tisztelettel:
Tisztelt Doktor Úr !
szeretném megtudni , hogy az állandó torok fájás , esetleg pajzsmirigy problémára is utalhat?már kb 1 hónapja , ég , mar a torkom . parlagfű allergiám van szedek erolint , de sajnos ezt a tünetet nem enyhíti.2 éve szültem , súlyproblémáim is vannak, és elég ingerült is vagyok.Nagy az alvásigényem is , úgy érzem soha nem tudom kipihenni magam , pedig nem dolgozom még .
Tisztelt Kérdező!
A torokfájás lehet a pajzsmirigy gyulladásától is. Ezt célszerű megvizsgálni (immuno-emdokrin vizsgálat).
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Professzor Úr!
Nagy érdeklődéssel olvastam a honlapon a hypothyreosisról írt cikkeket!
Jómagam is orvos vagyok, és a kórházban, ahol dolgozom, készíttettem magamnak egy labort. Ennek egyik oka szokásos vashiányos anaemiám ellenőrzése volt (hypermenorrhoea miatt van), másrészt évek óta szeretnék teherbe esni, ezért kértem TSH-t, T3-at, T4-et, prolaktint is.
Laboreredményeim a következők:
TSH 4,33 (ref.tart.: 0,46-4,68)
FT3 4,77 (4,26-8,1)
FT4 10,4 (10-28,2)
Prolaktin 15,69 (3-18,7)
A vashiányom most is fennáll (Fe 5,3), HGB, HCT, MCV, MCH csökkent.
Koleszterin, triglicerid normális.
Feltűnt, hogy a TSH és a pajzsmirigyhormonok a határértékekhez közel vannak, és a hypothyreosis nagyon sok tünete fennáll (fáradékonyság, érdeklődés, motiváció csökkenése, hajhullás, hámlásszerű érzés a szájnyálkahártyán, székrekedésre való hajlam, hízás, oedemásodás, szokásos hypermenorrhoeám méginkább súlyossá válása, rendszertelen vérzés, közti vérzések az elmúlt évek során, és végül 3 éve védekezés nélkül nem estem teherbe). Egyébként 40 éves vagyok, gyerekem még nincs.
Olvastam azt is, hogy a TSH határérték az USA-ban megváltozott, továbbá, hogy a TSH-t 1-2 közé kell beállítani a teherbeeséshez.
Kérem a Tisztelt Professzor Úr véleményét, fennálhat-e esetemben a hypothyreosis, ha igen, milyen további lépéseket tegyek (pl. kérjek-e anti-TPO-t, vagy valami egyéb vizsgálatot, mielőtt felkeresem a szakrendelését).
Köszönettel:
Tisztelt Kolléganő!
A panaszai alapján valóban fennáll a hypothyreosis lehetősége.
A helyzet az, hogy - miként az a hónap végi továbbképzéseken is el fogom mondani - a TSH érték 0,5-2,4 tartományba került (sajnos ezt még laboratóriumaink sem tudják). Hozzá kell tenni, hogy a TSH értéke változik napszakonként, évszakonként, gyógyszerek hatására. A terhességgel kapcsolatos kérdéskört májusban referátum keretében összefoglaltam. Ennek sok összefüggése van, de a leglényegesebb az, hogy a TSH-tól függően az autoimmun folyamatok a meghatározóak, erre is kell koncentrálni!
Egyelőre ne kérjen vizsgálatokat (ez laboratóriumonként eltérő lehet!).
06-30-631-9309
Mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel: