|
Kérdezz-felelek
Professzor úr betege vagyok, napi 25 micro g Letroxot (+ Bioselen) szedek. Most egy kardiológiai kontroll eredményeként sajnos el kell kezdenem napi 20 mg Sortis szedését is. A terápia kezdését követő egy hónap múlva kell mennem májfunkció és CPK-kontrollra. Kérdésem, hogy van-e bármi, amire oda kell figyelnem?
Köszönettel:
Pulay Éva
Igen, a Sortis megakadályozhatja a Letrox felszívódását!
Jó egészséget kívánok:
Pajzsmirigy túlműködéssel kezelnek 2009. októbere óta (Basedow). Metotyrint szedek rá, mos már csak napi 1-2 db-ot (lassan javul, a csökkentések után gyakran újra kell emelni az adagot). 38 évesen már nagyon-nagyon vágyom gyermekre (évek óta próbálkozunk, más problémák is állnak/álltak a háttérben). Az endrokrinológusom szerint semmiképp nem kellenne teherbe esnem, amíg nem gyógyultam meg. Eközben az egyik nőgyógyász, akit felkerestem javasolta, hogy forduljak meddőségi centrumhoz, ahol ilyen betegség mellet is segítenek a babavállalásban. Teljesen tanácstalan vagyok, mert sem a szervezetemben nem szeretnék nagy károkat okozni feleslegesen (meddőségi kezelés), sem a felesleges kiadásokra nem tellik. Az idő azonban fogy... Várom szíves válaszát!
Tisztelettel: vera
Sajnos a rendelkezésre álló adatok nem elegendőek a döntés meghozatalához (utalok ezen a honlapon jelenleg is olvasható beteg esetéRE!, EBBŐL SOKaT MEGTUDHAT). a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). . Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát! a GYERMEKÁLDÁS VÁLLALÁSÁT A GYÓGYULÁS STÁRDIMÁBAN VÁLLALJA.
Jó egészséget kívánok
A doktor úr betege vagyok. A múltkor írtam, hogy terhes lettem, inszeminációval. Azt írta, hogy csak az eutarax 50mg-osból szedjek napi 1,5-et a mecformin1000-est hadjam el. Sajnos a hetedik héten meg kell szakítani a terhességet, mert nem alakult ki szívhang. Azt szeretném kérdezni, hogy folytassam-e a gyógyszerek szedését, illetve a mecformint elkezdjem-e újra szedni. Várom válaszát. Köszenettel: Barbara
Ez rettenetes! Kérem folytassa a gyógyszerszedést tovább!
Jó egészséget és megnyugvát kívánok, bizzunk benn, hogy legközelebb sikerül!
Szeretném tudni, hogy az alábbi hormonértékekkel valóban kell-e szednem a Bromochriptint a teherbe eséshez.
Összprolaktin: 81.89 ng/mL
Aktív prolaktin:19.88 ng/mL
Makroprolaktin: 62.01 ng/mL
Igaz-e, hogy a huzamosabb ideig szedett Bromochriptin gátolhatja a peteértést?
Köszönöm a válaszokat, tisztelettel: Tímea
1. Tisztázni kellene, hogy az makroprolaktin fokozott termelését mi okozza.
2. A gyógyszer valóban adható, ha az indikáció fennáll.
3. A peteérést nem gátolja
Jó egészséget kívánok:
Bár minden nap „rendel” az oldalon, az én kérdésemre adott válasz nem jelenik meg. Talán valamit nem jól csináltam. Megpróbálom ismét elküldeni a kérdésemet. Elnézést kérek, ha kétszer kapja meg.
Egy kedves ismerősöm miatt fordulok Önhöz. Korábban is műtötték már a pajzsmirigyét, amit 3 hete teljesen eltávolítottak. Olyan komoly volt a göbösödés, hogy rövid időn belül már a fulladás veszélye is felmerült volna. A műtét sebészeti szempontból jól sikerült. Az endokrinológus Letroxot írt fel, amiből jelenleg 75 mg-ot szed, hamarosan 100 mg-ot naponta. A műtétet megelőzően magas vérnyomása volt, erre 150mg Aprovelt és 5 mg Concort kapott.
Már a jelenlegi 75 mg Letrox mellett is erős szívdobogást érez, izzad, nem tud aludni. Szinte halálfélelme van éjszaka. Az orvosnak jelezte ezt a problémát, de ő azt mondta, hogy ennek ellenére muszáj emelni a Letrox adagját. Ha jól tudom, a többi gyógyszeren nem változtattak. A sebészhez jövő héten kell visszamennie vérvételre. Az eredménnyel az endokrinológus nem hívta vissza. 3 hónap múlva elvileg telefonon konzultálnak, és csak 6 hónap múlva lesz olyan kontroll, amikor találkozik is vele.
Szeretném megkérdezni, nincs-e valamilyen megoldás a jelzett problémájára. Világos, hogy a Letrox szedése szükséges. De én aggasztónak találom, hogy a vérnyomása eredetileg sem volt rendben, és az orvos semmilyen ellenőrzést nem írt elő 3 hónapig, csak növeli a gyógyszer mennyiségét. Nem lehet ebből baj? Ez így szokott minden esetben történni? Nem kellene őt vagy esetleg mást ezzel felkeresnie? Válaszát és tanácsát előre is köszönöm.
Tisztelettel: E. Katalin
Jóllehet részletesen leíra a problémát, azonban két ok mitatt nem tudok egyértelmű tanácsot adni:
1. Nem ismerem a részleteket, pl. a szövettant, jelenlegi állapotot.
2. Etikai okok miatt ilyen " táv-konzilium" révén beleszólni a kezelésbe nem tanácsos.
Ebben az esetben is valószínüleg igaz, hogy bnem a laboratróiumi leletet kellene gyógyítani, hanem..........
Jó egészséget kívánok:
A következő problémában szeretném hathatós segítségét kérni: 33 éves nő vagyok, kb. 8 évvel ezelőtt kezdődtek a problémáim. Elkezdtem szőrösödni (főként arcon, állon, hason), elkezdett hullani és nagyon erősen zsírosodni a hajam, folyamatos hőhullámok gyötörtek ( a mai napig is), folyamatos testsúlynövekedés indult meg, a nyakamon és a hajlataimban a bőr megbarnult, és vérzési rendellenességek jelentkeztek nálam. A vérzési rendellenesség abból áll, hogy elkezdek menstruálni és nem múlik el a vérzés. Volt olyan időszak, amikor 6 hónapig folyamatosan véreztem (hol erősebben, hol gyengébben) és semmilyen formában nem tudták a vérzést elállítani sem a nőgyógyászok, sem az endokrinológusok, sem a háziorvosom. Mostanra túl vagyok 6 abrasio-n. Természetesen felkerestem endokrin szakrendelést, ahol megállapították, hogy PCOS-em vés inzulin rezisztenciám van. Először Merckformint írt fel az orvos, majd mikor ezt nem találta elég jónak, akkor átváltott az Avandamet 2/1000-re, ebből napi 2*1 db-ot írt fel. Ezt 2005 óta szedem folyamatosan ( jelen pillanatban is). Amikor elkezdtem szedni ezt a gyógyszert, akkor a vérzési rendellenességem időlegesen megoldódott, egyéb panaszaim azonban nem szűntek, majd 2010 februárjától ismét kezdődtek a vérzési problémák. Márciusban újabb abrasio, majd a következő menstruáció 20 napig tartott, aztán tíz nap szünet, majd újabb vérzés, ami jelen pillanatban is tart immár megint 15 napja. Nem szeretnék újabb abrasio-ra menni, mert az már a 7. lenne, ami természetesen nem tenne jót a szervezetemnek. Már azzal is riogattak, hogy ezt nem lehet büntetlenül csinálni és előbb-utóbb az lesz a vége, hogy ki fognak pakolni.
Az endokrinológiai szakrendelésen legutóbb levett véreredmények alapján a hormonszintem most rendben van, nőgyógyászati vizsgálatnál azt mondták, hogy a problémám nem nőgyógyászati eredetű, a vérzés csak a betegségem következménye. Akihez eddig jártam endokrinológushoz, már nem dolgozik ott, más orvost nem ismerek, akihez bizalommal tudnék fordulni. Igazából senkitől nem kapok választ arra, hogy miként lehetne megszüntetni ezt a problémát, ami a mindennapi életvitelemben is jelentősen akadályoz.
Szeretném kérni, hogy amennyiben lehetséges, akkor válaszoljon nekem, mit tegyek, amivel megoldható lenne a gondom.
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm.
Maradok tisztelettel
Emőke
Problémája valóban összetett és részletes analízist ígényel.
Az elejétől kezdem, mindenek előtt a szőrösödés, elhízás, majd vérzészavar volt a kezdett. Eddigiek alapján PCOS miatt kezelik. Nem világos, hogy hirzutizmusra gondoltak-e?.....
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki . Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:
Lehet, hogy nem teljesen világosan írtam le a problémámat: autoimmun thyr. a diagnózisom, az Ön rendeletére szedek naponta Letrox 50 ug-ból fél tablettát (50), és 2 db Antiox Vitált 1,5 hónapja. A hajhullásom mérséklődött, de 1,5-2 hete ismételten erősebben hullik a hajam. Folyamatosan hányingerem van, és híztam 1 kg-ot. A bőrgyógyászat csak felületi kezeléssel próbálná kezelni a hajhullást, de ez úgy érzem, nem oldaná meg a helyzetet.
Várom szíves visszajelzését.
Tisztelettel,
Barbara
Nem tudom milyen felületi kezelést javasoltak? Kétségtelenül nem csak helyi kezelés jön számításba, de előbb ezt is meg kellene próbálnia.
Válasza most nagyon fontos. Metothyrint szedek és kb. 3 napja érzem a torkomat. Tegnap jól elvert a jég is, nagyon átfáztam, hurutos tüneteim vannak, hőemelkedésem. A nyálkahártyáimon nincs semmi, épek. Lehet ez Agranulocytosis, vagy ne lássak rémeket? Mi a biztos jele, ami alapján eldönthető vérvizsgálat nélkül? 5 napja volt kontroll, akkor az Eosinophyl 2% volt. Köszönettel várom válaszát,
Tisztelettel: Gabi
Nagyon fájlalom a történteket. A leírtak alaján nincs agranulocytosisa! Fvs ellenőrzést javaslok.
Jó egészséget kívánok.
A férjemmel gyermeket szeretnénk (1. lenne), de mivel már 8 hónapja nem jön össze a baba, hormonvizsgálatra küldött a nőgyógyászom. A 3. napi pajzsmirigy-eredményeim a következők:
TSH supersensitiv: 1,101 mE/l Ref.tart: 0,4000-4,000
FT4: 16,70 pmol/l Ref. tart:10,30-24,45
FT3: 6,77 pmol/l Ref.tart: 2,76-6,45
A többi hormonértékem normális.
Lehet-e az emelkedett FT3-szint a sikertelenség oka? Ha igen, mi a teendő?
Köszönettel: Linda
Sajnos nem derül ki, hogy a pajzsmirigye milyen tapintatő, felépítésű, immunológiai vizsgálati eredményei milyenek, voltak-e más hormonvizsgálatok? Az FT3 szint a hibahatáron beül van.
A részleteket illetően utalok az általam ezen a honlapon már leírtakra.
Jó egészséget kívánok.
Ma nyaki UH vizsgálaton vettem részt. Eredménye: a pm jobb lebenxe kb.52x19x25mm-es. Az isthmus 4 mm széles. A bal lebeny kb.50x16x20mm. Bal oldalon a kp. harmadban dorsalisan 5mm-es echoszegény göb látható, fölötte hasonló méretű cystosus képlet van. A szerkezet diffuse mérs.durvább, a többi régióban körülírt elváltozás nem detectálható. Jobb oldalon a mandibulaszöglatmögött 12mm-es echoszegény nycs. van. vérvételi eredményeim sajnos csak később lesznek, így azt nem tudom leírni. Sajnos a radológus orvostól semmilyen tájékoztatást nem kaptam. Mit jelent ez a lelet? Készüljek a legrosszabra ha már a nyirokcsomóm 12mm-es echoszegény?
A leleten sajnos nem szerepel a TIRADS szerinti beosztás. A további értékelés a tapintási lelettől és az immuno-endokrin vizsgálatoktől függ.
Jó egészséget kívánok:
1 hete írtam Önnek a magas vérnyomás, pulzusszámom miatt.
PPT-m van, legutóbb március 3-án voltam Önnél, akkor ezeket szerepeltek az ambuláns lapomon: Klinikailag közel euthyreoid substitucio mellett. Autoimmun thyreoditses jelek. Pm Ist.konz. Tap.(2009.nov.30.-án Tsh: 5,65; TPO-At: 311,02)
Euthyrox 50 –et szedtem, napi 1-et, ezt akkor abbahagytam, azóta nem magas a pulzusom, jó a vérnyomásom is(nem tudom összefügg-e), viszont 4 napja jól berekedtem, alig tudok beszélni, nem vagyok náthás, „csak” alig van hangom. Összefüggésben lehet ez is a pajzsmirigyemmel?
Június 29-re kaptam Önhöz időpontot.
Ha összefügg a rekedtségem, tudok tenni valamit addig is?
A Szelént szedem továbbra is.
Köszönettel:
B.Ildikó
Örülök, hogy jobban van. A rekedtés nem ezzel áll összefüggésben.
Jó egészséget kívánok:
(Autoimmun thyr., Hashimoto enc. APSIII/C, polyallergiás synd.)
Megpróbáltam újra a Chinotal szedését, fél szemet, ahogy a doktor úr javasolta. Most már nem hányok, csak nagyon erős hényingerem van. Próbáltam evés előtt, után közben bevenni, mivel a gyógyszer papírján nem szerepel útmutatás. A legjobban még úgy jött ki, ha az evés után vettem be, és még egy kicsit ráettem. Emellett is viszont még a hasam látványosan felpuffad és fáj.
1. Kérdésem, mit tudnék tenni, hogy ne legyek ennyire rosszul? Meddig kellene szedni a Chinotalt egyébként? (Egy hete szedem, nagy keservesen.)
2. A másik kérdésem, a professzor úr egy cikkben írt aválaszként, hogy az APS III esetén az APS I-ből egy betegség (candidiazis, hypoparathyreosis, Addison-kór, Diabetes mellitus) társul az autoimmun thyreoditishez (AT). Viszont egy másik cikkben az APS 3-asnál (esetmeben a C-nél) nem ugyanazok szerepelnek! ?
Autoimmun pajzsmirigybetegsegek (TAD)
(Hashimoto-thyreoiditis, Basedow–Graves-kor, Graves-orbitopathia)
IDDM Autoimmun gastritis Vitiligo MCTD
Hirata-betegseg Anaemia perniciosa Alopecia areata RA
Hypophysitis IBD ITP SLE
Addison-kor Autoimmun hepatitis Myasthenia gravis Sjogren-kor
Hypoparathyreosis Primer biliaris cirrhosis Sclerosis multiplex Vasculitis
TAD-3/A TAD-3/B TAD-3/C TAD-3/D
(endokrin) (gastrointestinalis) (hematologiai/bőr/idegrendszeri) (szisztemas-kollagen)
3. kérdésem, ezek közül az interneten valamennyire sikerült megtalálnom, mi micsoda, kivéve az ITP-t, arra semmi nem jött be...Ez micsoda?
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina
1. A Chinotalt még 2 hétig étkezés után lenne célszerű bevennie.
2. Az ITP az autoimmun eredetű vérlemezkehiányt jelenti.
Jó egészséget kívánok:
2007 óta Hashimoto thyreoditisem van az IDDM1-em mellett. Tavaly volt egy sikeres terhességem, amiből egy Fiú gyermekem született. Utána a pajzsmirigyem túlműködött, ezt gyógyszeres kezeléssel beállítottuk (Letrox). 2010.Április 20-án ismét várandós lettem. Április 27-i vérvételem eredménye: TSH: 1,454mIU/l volt. Június 6-i kontrollon, terhességem 8. hetében a TSH értékem: 12,009 mIU/l volt, a FT4: 13,8pmol/L és az FT3: 3,5pmol/L. Eddig 125 mikrogramm Letroxot szedtem. Most ezt 175 mikrogrammra emelték (elég ez?). Érdeklődnék, hogy Ön szerint lehet -e valami baja a Kisbabámnak ettől az alul működéstől? Ön milyen vizsgálatokat nézne meg, hogy ezt kizárhassam? Továbbá érdemes -e a született Gyermekeknél is megnézetni a pajzsmirigy értékeket? (Kisfiamnál nem nézték születéskor).
Köszönettel: Zorka
Alapvető kérdés, hogy mi van az antitestekkel, voltak-e immunológiai vizsgálatok. A TSH-t illetően utalok ezen a honlapon általam már korábban leírtakra.
Jó egészséget kívánok:
A elmúlt hónapban jártam a rendelésén és autoimmun-try. a diagnózis. 1,5 hónapja szedek letroxból (50) 1/2 tablettát és két anitoxvitált a Doktor Úr rendelése szerint. Az elmúlt időben viszont elkezedett hullani a hajam, a munkahelyi klímától az izületeim fájnak. A menzeszem továbbra is 5 hétre jön meg. Mi a teendőm?
Várom szíves válaszát.
Maradok tisztelettel,
Barbara
Javaslom az eddigi gyógyszeek szedését sz.e bőrgyógyászati vizsgálatát.
Jó egészséget kívánok:
Ezek alapján csak valószínüsíteni lehet a pajzsmirigybetegség fennállását, de a bizonyossághoz további vizsgálatok indokoltak.
Jó egészséget kívánok:
37 éves nő vagyok. Az utóbbi 4 hónapban kb. 8 kg-ot fogytam és szapora volt a pulzusom, ezért TSH vizsgálatot végeztek nálam. Az eredmény: TSH <0.01 mIU/l, T4: 41.06 pmol/l, T3: 15.80 pmol/l. A Pm a normál nagysága 21x20x54 mm, illetve 24x22x54 mm. A bal lebeny néhány 5-17 mm-es hálóval körülvett echodús göböt tartalmaz. Kérem segítségét, hogy az alacsony TSH érték, valamint a megnövekedett T3, T4 mennyire súlyos, illetve fentiekre tekintettel mit tanácsol?
Segítségét előre is köszönöm!
Minél előbbi szakvizsgálatot javaslok! A tünetei és az eddigi eredményei valamilyen eredetű (autoimmun?, nem autoimmun? ) túlműködést valószínüsítenek.
Lehes segíteni.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon köszönöm a segítségét és bocsánat ha visszaélek a türelmével de szeretnék írni ill. kérdezni mégegyszer.
A Bátyám nagyon lefogyott az utobbi időben, most végre elment orvoshoz. Sajnos lisztérzékenységet állapítottak meg nála, laboreredménye tTG-IgA-200, tTG-IgG-46,3. Az orvosa szerint már születésétől van ez a betegsége csak most így 60 évesen okozott problémákat. Olvastam a pajzsmirigy-betegség és lisztérzékenységgel kapcsolatos cikkét. A Bátyámnak is pajzsmirigy alulműködése volt, talán húsz évvel ezelőtt de nem járt el kontrollra, nem foglalkozott vele. A vizsgálati eredmények után vártuk, hogy valamilyen gyógyszert fog kapni de az orvosa csak diétás étrendet javasolt és egy év múlva kontrollt. Az Ön véleménye szerint van-e további teendő, ebben az esetben mit javasolna?
Korábban én is arról írtam, hogy két éve eltávolították a pajzsmirigyem egészét, lehet örökletes és családi halmozódás?
Előre is hálásan köszönöm a válaszát.
Igen, van teendő. Két ok miatt is:
1. Az autoimmun betegségek általában halmozódnak és társulnak.
2. Már eddigi is lehetett autoimmun pajzsmirigybetegsége, csak nem derült rá fény.
Jó egészséget kívánok:
Az alábbi tünetek miatt fordulok Önhöz. A bokámon ödéma alakult ki (nem állandó,reggelre elmúlik),ideges vagyok,remeg a kezem,hajam is hullik. Házi orvosom elküldött elküldött vérvételre,ahol a TSH értékem 4.60 volt.Szerinte ez normális értéken belül van,nem a pajzsmirigy okozza tüneteimet. Tényleg benne van a normális értéken belül,de lehetséges hogy ez okozhatja a tünteimet? (Nagymamámnak is volt pajzsmirigy rendellenessége)
Előre is köszönöm a segítségét!
Köszönettel:J.Mária
A leletekből nem lehet és nem is szabad diagnózist mondani.Egyébkén lehet pajzsmirigybetegsége. Az nem állítható, hogy minden tünete ettől van, de lehet.
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:
24 éves lány vagyok, 15 éve cukorbeteg, lassan 1,5 éve autoimmun pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg nálam. Azóta rendszeresen járok ellenőrzésre, előírás aszerint szedem az orvosságot. A fáradékonyságom megszűnt, a TSH, T3, T4 laborértékei rendszerint a határértékeken belül vannak, az endokrinológusom szerint az anyagcserém rendben van. Ennek ellenére két probléma állandósult: folyamatosan hízok, mostanra úgy 15 kilóval vagyok a kiindulósúlyom felett, és a koleszterinszintem magas. Jól tudom, hogy ezzel a két anyagcserebetegséggel nagyon fegyelmezettnek kell lennem: tehát tartom magam a napi 1200 kcal/120 szénhidrát tápanyagbevitelhez, zsírszegény, teljeskíőrlésű, magas rosttartalmú ételek, sok zöldség, módjával gyümölcs. Biztonság kedvéért írtam diétásnaplót, megmutattam belgyógyásznak, dietetikusnak, szerintük ez rendben van. Rendszeresen és intenzíven sportoltam (heti 5-6-szor egy óra), aminek azután sem volt eredménye, hogy a hormonszintjeim normalizálódtak… sőt, maradt a lassú de kitartó súlygyarapodás. (Igaz, hogy fél évvel ezelőtt részben az elkeseredés, részben egy külföldi munka miatt abbahagytam, a szigorú diétát azóta is tartom, szerintem, normális esetben legalábbis ezzel tartanom kellene a súlyomat.) Úgy tapasztaltam, minden szakorvos, sajnos, a kezelőorvosomat is beleértve vagy banalizálja ezt a problémát, nem veszi figyelembe, amíg a labori leletek szerint minden rendben, azt mondják, ez már nem lehet a hormonbetegség miatt, vagy visszadobják a labdát, biztos jobb az étvágyam a tiroxin miatt. Ezen én nem kapnám fel a vizet, ha lenne valami alapja, de sajnos az a helyzet, hogy mivel pont az orvostól számítanék valami segítségre, vagy kielégítő magyarázatra, hogy legalább értsem, miért történik ez velem, a saját jól felfogott érdekemben szépítés nélkül mondom el az életmódomat. Ehhez sajnos hozzátartozik az is, hogy elég stresszes alkat vagyok, hajlamos a szorongásra és lehangoltságra, és ezen rengeteget rontott az utóbbi évben az egészségügyi probléma és a testkép átalakulása. Nagyon rosszul érzem magamban a bőrömben, tehetetlennek érzem magam, ez most már kezd kihatni a tanulmányaimra, a munkámra is, (Nem tudom, maga a stresszes reakció nem taszít-e bele egy ördögi körbe, ami még inkább az egészséges anyagcsere ellen dolgozik, hiába a szép laboreredmények…) Az lenne a kérdésem tehát, létezhet-e valami a két betegséggel összefüggő magyarázat a hízásra, (ami általában kimarad a legtöbb orvos látóköréből), nem tud-e esetleg valami alternatív megközelítést javasolni ahhoz, hogy megértsem, megismerjem a probléma gyökerét, ami eddig talán feltáratlan maradt, és akár tenni is lehessen ellene?
Válaszát előre is köszönöm.
Kérdése összetett és az alábbiakban kicsit részletesebben válaszok:
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki klezelés
A másik dolog a stressz problémája:
A stressz-szindróma elsősorban a nőket érintő jelenség. Ők azok, akik természetükből adódóan hajlamosabbak többet rágódni egy-egy problémán, miközben az anya-, feleség-, és munkahelyi szerepekben való tökéletes helytállásra törekednek. Egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében?
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek.
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat. A feltett kérdésre a válasz igen. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja
Az egyes betegségek: a pajzsmirgyi és a cukorbetegség társulhatnak,de hogyan?
Napjainkban egyre több adat van a neuro-endokrin és az immunrendszer közötti kapcsolatra. A molekuláris genetikai kutatások eredményei bizonyították, hogy a neurotranszmitterek, a hormonok és a cytokinek az alapjai ennek a közös nyelvnek. Bebizonysodott, hogy az immunrendszer képes neurotranszmitterek, hormonok, az endokrin rendszer pedig citokinek termelésére. Ez az integrativ (holisztikus) szemlélet teszi lehetővé a pszicho-neuro-endokrin-immun rendszer élettani és kóros működésének megismerését. Az autoimmun kórképek társulásai és az autoimmun poliendokrin szindrómák heterogén betegségcsoportot képeznek, amelyeknek lényege a saját antigénnel szemben csökkent vagy megszünt tolerancia. A molekuláris genetikai kutatások a szervspecifikusnak nevezett kórképek társulásainak mechanizmusát tárták fel. Az 1. típusú autoimmun poliendokrin szindróma jellemzője, hogy legalább kettő jelen van a három kardinális betegségből: Addison kór, autoimmun hypoparathyresos és mucocutan candidiásis. Ennek a ritka, autoszomális szindrómának az oka az autoimmun regulátor gén (AIRE) mutációja. A 2. típusú autoimmun poliendokrin szindrómában az Addison kór, az autoimmun pajzsmirigy-betegségek egyike és/vagy 1. típusú diabetes mellitus társul egymással. A 3. típusú poliendokrin szindrómát az autoimmun pajzsmirigybetegség, az 1. típusú diabetes mellitus jellemzi. Az 1. típusú poliendokrin szindrómától eltérően a 2.-es és a 3.-as típusúakat egyes HLA antigének társulásai jellmezi. Az egyes betegségekre hajlamosító genetikai faktorok megismerése lehetővé teszi, hogy jobban megértsük az közös autoimmun mechanizmust és lehetőséget nyújt a korai kezeléshez és megelőzéshez egyaránt.
Mi a teendő?
1.Első lépés: részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása).
2.Második lépés:Ne hagyja ki a reggelit. Amíg alszik, a teste energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzen naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztania, csak gyakrabban étkezzen. Ha ezt teszi, akkor a teste tudni fogja, hogy állandóan rendelkezésére van energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
3.Harmadik lépés: Válogassa meg amit eszik. Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testét, hogy zsír formájában tárolja azt. Próbáljon több teljes kiőrlésű lisztből készült ételt, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Győződjön meg arról, hogy étkezéseiben egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).
4.Negyedik lépés: Igyon zöld teát, ill személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában találhat zöld teát.
5.Ötödik lépés: Mozogjon. Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember nem teszi ezt. Ha nem edzett, kezdje azzal, hogy tesz valamit, sétáltassa a kutyáját vagy játsszon a gyerekekkel. Kell a testedzés az anyagcsere felgyorsításához és kalória égetéshez.
6.Hatodik lépés: Tréningezzen szakaszosan. Észrevette valaha, hogy néhány ember rengeteget diétázik, de egy idő után megáll a fogyásban? Ez azért van mert az anyagcseréje stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. Hogy fixálja, alkalmazza a szakaszos edzést, kezdje alacsony sebességgel és ugorjon egy magasabb sebességre, majd lassítson vissza. Sok lehetőség van erre. A lényeg, hogy különböző szintre tolja a szervezetét. Ha jól csinálja, felgyorsíthatja az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethet el.
7.Hetedik lépés:Amennyiben célt nem ért volna el, akkor kiegészítő, betegséget megelőző, az anyagcserét fokozó készítményeket szedhet orvosi felügyelet mellett.
Jó egészséget kívánok:
A következő a problémám:
19 éves koromig nem volt rendszeres (sőt inkább nem is volt) menstruációm, valamint eléggé pattanásos és szőrös is voltam. Ezért felkerestem egy nőgyógyászt, aki hormonvizsgálat után felírta a Diane 35 tablettát, hogy helyreállítsa a hormonháztartásomat. 5 évig szedtem a tablettát, a pattanásosodás elmúlt, viszont a szőrösödés a mai napig fenn áll. Ez alatt az idő alatt folyamatosan jártam a nőgyógyászhoz. Két alkalommal mutattak ki nálam HPV-t. Kb. 4 hónapja abbahagytam a gyógyszer szedését, azóta nem menstruálok. Mit tanácsol? Milyen szakorvoshoz kellene fordulnom? A hormon szintemet a fogamzásgátló szedése után hány hónappal érdemes nézetni?
Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel Eda 24
A problémája összetett és nem derül ki, hogy mi okozta a tünetei és betegségét. Az Ön betegség valószínüleg hirzutizmus. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok: