|
Kérdezz-felelek
Köszönöm gyors válaszát, de közben már 1 db-ot szedek az antioxvitálból, mert folyamatosan hányingerem volt a napi két szemtől. Most újabb hasfájás lépett fel, és már a fájdalomcsillapító se az igazi. Ha eszem az a baj, ha nem akkor az.(A szérekedés ellen szedek bélflóra tablettát). Ez normális az autoimmun thyr. betegségnél vagy kezelhető?
Várom szíves válaszát, csak szeptember 6-ra kaptam időpontot Önhöz, addig is enyhíteni szeretném a panaszomat.
Maradok tisztelettel,
Anna
Az Antiox Vital-ból egyelőre 1 tbl elegendő lesz. A hasi problémái nem az autoimmun thyreoiditistől vannak, jóllehet hasonló autoimmun folyamat ott is kialakulhat.
Fontos:
1. Diéta (cukormentes, tejmenetes étrend
2. A bélflóra tbl előnyös.
3. Célszerű volna ivókúra (Salvus vizzel, megfelelően hígitva!)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Nem tudom, hogy 125, vagy 150 ug Euthyroxot szed (mg és ug között 1000szeres különbség van!).
A babának nem lesz problémája, de neki is vizsgálatot kell végezni a szülés utáni 5. napon.
Jó egészséget kívánok:
köszönettel
Ezt nem tudom megmondani, mert a kolléganők végzik.
Őket hívja a 06-30-631-9309-es számon.
Jó egészséget kívánok!
Kb. 2 hete derült ki, hogy TSH adatom 16../ml. Ultra hangos vizsgálaton voltam, nincs más baj, csak gyulladás van, azt mondta a drnő.
Kaptam L. Thyroxin (50mg)t, amit kb. 4. napja szedek, kb. két hónapja a torkom minden ok nélkül mindig tele van válladékkal, néha úgy el van fáradva az álkapcsom, mintha egész nap beszéltem volna.
Tavaly óta kb. 10 kg-t híztam, roppant rosszul érzem magam a bőrömben ...
Minden falat elfogyasztásánál lelkifurdalásom van, általában megfontolom, mit eszek. Kb. két hónappal ezelőtt egy egyhónapos intenzív edzésen vettem részt (napi 1, 5 óra) a mérleg meg sem mozdult, halálosan fáradtnak éreztem magam, de eredmény semmi ...
Az a kérdésem, meddig kell szednem ezt a gyógyszert (életem végéig?) és hogy elképzelhető-e, ha beáll a hatása azután is hízok majd? mire számíthatok?
Nagyon szeretnék fogyni, legalább 10 kg-ot, nem érzem jól magam a bőrömben ...
Kérem szíves válaszát.
Üdvözlettel
AM
A kérdés nemm ilyen egyszerű, miként azt tapasztalja.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Autoimmun thyr. kezel, lassan három hónapja szedem a meghatározott adagot a Letrox ( 37,5 mg) mellett 2 Antiox vitált. Szedek Diopp-t is, mert vizesedik a lábam és kezem. Eddig nagyon jól bevált, de az elmúlt időszakban, újból kezdtek jelentkezni az ízületi fájdalmak, vizesedés, körömtöredezés és hajhullás. A bőröm megint jobban kiszárad. Ez a meleg hatása, vagy változtatni kell a gyógyszer adagban? A menzeszem azóta beállt 4 heti ciklusra, de vérzéskor sokszor erős fizikai fájdalmaim vannak. Ez ellen lehet tenni? Vagy csak fájdalomcsillapító és görcsoldó a megoldás?
Várom szíves válaszát.
Tisztelettel,
Anna
Örülök a javulásának. A meleg valóban rendkívüli módon ígénybe vesz az ilyen betegségben szenvedőket. Valószínüleg a gyógyszeres kezelésen kell változtatni ("finoman hangolni") a következőkben.
A fájdalomcsillapítás csak utalsó megodás.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Ne haragudjon, hogy zavarom, a véleményét és tanácsát szeretném kérni.
44 éves nő vagyok. A héten vettek vért tőlem, semmi különösebb panaszom nem volt, de mivel 5 évvel ezelőtt volt az utolsó vérvizsgálat nálam, gondoltam éppen ideje megcsináltatnom.
Sajnos nem minden érték lett jó, leírom azokat az értékeket, amelyek eltérnek a referenciától.
Foszfát 0.85mmol/l
Koleszterin 6.06mmol/l
Transzferrin szaturáció 14%
TSH 6.03mIU/L
Prolaktin 520mIU/L
Laikusként utánanéztem ezeknek az értéknek, és úgy találtam, hogy kezdődő pajzsmirigy betegségem van, amelynél a kezelése elkezdése valahol a határértéken mozog.
Olvasva a tüneteket, több megjelenik nálam, sokat vagyok fáradt, / de,ki nem az?/pár hónap alatt híztam 1.5 kg-ot/ ezt annak is tulajdoníthatom, hogy elég laza nyarunk volt, sokat ettünk a gyerekekkel gyorséttermekben,/ így is csak 52 kg vagyok a 165 cm-es magassághoz képest/ a koleszterinszíntem pedig mindig magas volt.
Az orvosom nem hormonokkal foglalkozik, de sok mindenhez ért, a városunk egyik legjobb orvosa. Gyakorlatilag 25 éve Ő kezel, ha szükségesnek látja mindig elküld szakorvosokhoz.
Ő azt mondta, hogy szerinte ne kezdjek el gyógyszert szedni, várjunk pár hónapot és ismételjük meg újra a vérvizsgálatot?
Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy Ön szerint igaza van?
Nem kellene már most, minél hamarabb elkezdeni a kezelést?
Válaszát várva, köszönettel: Zsuzsa
Én nem vagyok bíró, hogí igazsáégot szolgáltassak, ezt soha nem tettem. Csupán szolgálatot vállaltam....!
A kérdést illetően persze van véleményem, ami nem egyetlen estere szól.
Napjainkban egyre elterjedtebb az a gyakorlat,hogy először laboratóriumi, esetleg ultrahang vizsgálat történik meg, aztán majd " kijön valami" (!). Először a beteget kellene meghallgatni, vizsgálni és azután céltudatos vizsgálatokat végezni.(?....)
A másik dolog, ha az eredmények "kórosak", akkor nem kell velük foglalkozi (?), ill. akkor miért volt a vizsgálat......
Ami a tüneteket illeti utalok ezen a honlapon általam már leírtakra.
Jó egészséget kívánok
Nálam pajzsmirigy autoimmun krónikus gyulladását állapították meg másfél évvel ezelőtt. Az utolsó TSH szintem 5,18 volt. Egyik nap 75 mg, másnap 100 mg L-Thyroxin 50-est kell szednem, de még nem sikerült beállítani a megfelelő TSH szintet. Ezen kívül van egy göböm, ami az ultrahang szerint azt utóbbi 1 évben nem növekedett. Az orvos azt mondta, hogy azzal ne foglalkozzunk (egyéb vizsgálaton nem voltam). Ezen kívül nem tudom mit jelent a krónikus gyulladás. Azt szeretném tudni, hogy ennyi a kezelés, hogy gyógyszert szedek, hogy a megfelelő szintet beállítsák, vagy egyéb kezelésre is szükségem lenne? A göbbel valóban nem kell foglalkozni és a gyulladással sem? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Erika
Több kérdés is tisztázatlan. Néhány olyan észrevételem volna, amely nem Önnek, hanem a gyügyszerezést javasló orvosnak szólna, ezért ezt nem teszem.
Az már alapvető, hogy nem a TSH-t kell kezelni, a TSH egy gyakran használható érték, de nem cél. Valóban célszerű az immunrendszer funkciójának mérése. Mi az immunrendszer feladata?
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
38 éves nő vagyok.10 évig Mirena hormonspirállal védekeztem,ami februárba lett levéve.A menstruációm szerencsére a következő hónapban rendesen megjött,és azóta is 27-28 naponként jön meg.A problémám viszont,hogy azóta szörnyű hangulatingadozásaim vannak,és a bőröm se a régi.Olyan mintha pár hónap alatt éveket öregedtem volna.Eddig nem volt problémám a bőrömmel,általában fiatalabbnak gondoltak a koromnál.Ez most megváltozott,és ez elkeserít.Pattanások is jönnek az arcomra,ami nem vészes,de egy db.gyulladt mindig van.Összefüggésbe lehet a bőröm állapota és a hangulatingadozásaim a spirál levétellel?Lehet,hogy hiányzik a szervezetemnek az a hormon ami a Mirenába van?
köszönöm a válaszát:Kata
Igen, a hormonmegvonás gyakran okoz ilyen és hasonló tüneteket.
Tisztázni kellene hormonális státuszát, ilyen irányú kivizsgálsát javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy kb 5 hónap alatt 20 kg-al nőtt a súlyom, felkerestem az orvosom, mert ez a súlygyarapodás, mindenféle igyekezetem ellenére történt (minimális kalóriabevitel mellett) Az orvosom elküldött laborra, ahol a clucose, cholesterin szintem normális volt, a TSH 1,43, tehát az is normális, írt beutalót az endokrinológia szakrendelésre is, de arra október 28-ra kaptam időpontot. Közben felkerestem a nőgyógyászom is, mert május 22-e óta nem volt menstruációm, ő pajzsmirigyre gyanakodott, mert semmi szervi elváltozás nem mutatkozik nálam. A TSH eredmény ellenére lehet mégis pajzsmirigy alul működésem? Illetve férjemmel szeretnénk kisbabát, mennyiben befolyásolná e ez? az endokrinológiai vizsgálatig hogy tudhatnám legalább megállítani a hízást, mert ez íy borzasztóan megterheli a szervezetemet, mert már ezelőtt is túlsúlyos voltam, kb 10 év alatt híztam 60 kg-ot.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm
Üdvözlettel: Edina
Kövesse ezeket a lépéseket az anyagcseréje fokozásához.
Ami az elhízást illeti, az alábbiakat tanávsolom:
1.Első lépés: részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása).
2.Második lépés:Ne hagyja ki a reggelit. Amíg alszik, a teste energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzen naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztania, csak gyakrabban étkezzen. Ha ezt teszi, akkor a teste tudni fogja, hogy állandóan rendelkezésére van energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
3.Harmadik lépés: Válogassa meg amit eszik. Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testét, hogy zsír formájában tárolja azt. Próbáljon több teljes kiőrlésű lisztből készült ételt, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Győződjön meg arról, hogy étkezéseiben egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).
4.Negyedik lépés: Igyon zöld teát, ill személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában találhat zöld teát.
5.Ötödik lépés: Mozogjon. Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember nem teszi ezt. Ha nem edzett, kezdje azzal, hogy tesz valamit, sétáltassa a kutyáját vagy játsszon a gyerekekkel. Kell a testedzés az anyagcsere felgyorsításához és kalória égetéshez.
6.Hatodik lépés: Tréningezzen szakaszosan. Észrevette valaha, hogy néhány ember rengeteget diétázik, de egy idő után megáll a fogyásban? Ez azért van mert az anyagcseréje stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. Hogy fixálja, alkalmazza a szakaszos edzést, kezdje alacsony sebességgel és ugorjon egy magasabb sebességre, majd lassítson vissza. Sok lehetőség van erre. A lényeg, hogy különböző szintre tolja a szervezetét. Ha jól csinálja, felgyorsíthatja az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethet el.
7.Hetedik lépés:Amennyiben célt nem ért volna el, akkor kiegészítő, betegséget megelőző, az anyagcserét fokozó készítményeket szedhet orvosi felügyelet mellett.
A menses és a pajzsmirigy működélse összefügg.
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Nekem csak az lenne a kérdésem, hogy inzulinrezisztencia vérvételt hol tudnék készíttetni.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
T. Tímea
Endokrin szakrendelést javaslok.
Tisztelettel:
Egy rokonom pajzsmirigy betegségét kezelte Ön sikeresen több évvel ezelőtt Debrecenben a Kenézi kórházban. Nekem is pajzsmirigy problémám lett, és ez a rokonom javasolta nekem, hogy kérdezzem meg Öntől, hogy elmehetek-e Önhöz vizsgálatra? Ha igen, akkor hová és mikor? Magánrendelésre vagy kórházba? Válaszát tisztelettel köszönöm.
2010. 08. 13. Gőz Eszter
Köszönöm bizalmát.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Hashimoto hypothyreosisom van szubklinikus állapotban. Eu-Thyrox-ot (75), Antiox vitalt (2x1), és mivel terhességre készülök Elevitet és folsavat (3 μg) szedek. Lassan fogyok, de még mindig több mint 10 kg túlsúllyal rendelkezem. Orvosom a fogyásom elősegítésére olyan étrend kiegészítőt javasolt (Premium Health Concepts, Regular terméke), amely jódot (napi adagban 70 μg-ot) és káliumjodidot tartalmaz. Az Ön egyik írásában olvastam, hogy az anorganikus jód a gyulladás fellángolásához vezethet. Ezek vajon szervetlen jódot jelentenek? Hogyan deríthetem ki? Azaz végső soron fogyaszthatom-e ezt a terméket?
Válaszát köszönöm! Minden jót!
Ágota
Csak hangsúlyozni tudom, hogy az anorganikus jódot tartalmazó anyagok, élelmiszerek és gyógyszerek kerülendők!. Egyébként az elhízásának más kiváltó, ill. kisérő oka is lehet (pl Leptin rezisztencia)
Jó egészséget kívánok:
A legutóbbi vérképem eredményét szeretném értékeltetni. (az eltéréseket tüntettem fel)
Neutrofil abszolút: 1,25
neutrofil: 31%
Monocita: 8%
Limfocita: 58%
Koleszterin: 5,24 mmol/l
LDL koleszterin: 3,25 mmol/l
Húgysav: 133 umol/l
glukóz:3,99 mmol/l
TSH: 5,8 miu/l
FT4: 13,78 pmol/l
FT3: 4,08 pmol/l
Hálás köszönettel:
Ádám Dóra
Amennyiben panaszai vannak és autoimmun gyulladás is fennáll, akkor további kezelést, esetleg a kezelés módosítását ígényli.
Jó egészséget kívánok:
Ismét köszönöm válaszát, de őszintén megmondom nem sikerült megértenem...
Ön azt írja "Aggodalmát és kétségeit osztom, nagyon logikusan gondolkodik. A leírtak alapján számomra sem világos több dolog, de ....... " Mit ért pontosan a de....alatt? Ön szerint el kellene mennem más intézménybe is, kikérni más endokrinológus vélemyényét? A leírt módszer alapján is úgy gondolja, hogy nincs IR-ám? Elnézést, hogy ennyi kérdéssel fordulok Önhöz, de eléggé kétségebe vagyok esve. Szeretnék utána járni ennek a dolognak, és mindent megtenni annak érdekében, hogy teherbeessek (2 és fél év próbálkozás után)
Válaszát előre is köszönöm szépen!
A "de"-re etikai okokból nem válaszolhatok.
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiken inzulin rezisztenciájuk van
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Jó egészséget kívánok:
A göbös strúmát sok tényező okozhatja. A leírtak alapján nem lehet megmondani, hogy a betegségének mi az oka (immun-autoimmun, esetleg más). Az viszont egyértelműnek látszik, hogy a mirigy csökkenése csökkent, ezért ilyen irányú kezelés szükséges.
A pontos diagnózishoz immuno-endokin vizsgálat szükséges.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy alulműködésem van, és emellett HPV fertőzést is felfedeztek nálam még tavaly decemberben. Akkor azt mondták, hogy pillanatnyilag nem tudnak kezelni és jöjjek majd vissza 3 hónap múlva cytológiai vizsgálatra, és akkor meglátjuk az eredmény függvényében, hogy mit lehet tenni. Így is történt, és azt állapították meg, hogy P3as az állapotom, tehát romlott(mert P2es volt előtte), és egy doktor úr izoprinozin immunerősítő gyógyszert írt fel nekem, annak ellenére, hogy autoimmun beteg vagyok. Az endokrinológus orvosommal konzultáltam, és azt mondta, hogy semmiképp se szedjem ezt a gyógyszert. Egyelőre csak annyit tudok csinálni, hogy rengeteg vitamint fogyasztok, de ha így se múlik el a P3as állapot, akkor valószínűleg egy kisebb műtéttel kimetszést fognak végezni.
Nem csak ebben az ügyben nehéz a döntés, hanem a HPV elleni oltás ügyében is, mivel a doktornő szerint az se garantáltan jó nekem. A doktor úr szerint mit tudok csinálni? Az oltást most beadathatom, vagy esetleg később? Mindenképp öröklődik majd nálam ez a betegség? A mi családunkban pedig nem volt ilyen.
Egyébként most 20 éves vagyok, és 2006ban vették észre nálam a Hashimoto Thyreoiditist, azóta kezelnek eleinte 50 mikrogramm, most 75 mikrogramm napi adaggal. A vashiányos is többször voltam.
Tisztelt Kérdező!
A válaszaim egyértelműek:
1. Az Isoprinosine nevű gyógyszert szedheti, de nem állandóan, hanem a mellékelt utasítás szerint.
2. A HPV oltás indokolt (persze jó volna tudni az altípusokat is!)
3. A Hashimoto thyreoiditsnek nem az 50 vagy 75 (micsoda? valószínűleg hormon) a gyógyszere, az már cska a kialakult csaökkent múködést képes döntően befolyásolni (utalok ezen a honlapon most is olvasható cikkemre, kérem olvassa el és többet fog tudni erről...)
Jó egészséget kívánok:
Szeretném a véleményét és tanácsát kérni. Mellékelten küldöm a a nyaki UH eredményeimet, amelyek 4 év alatt készültek. Pajzsmirigyhormonok, anti TPO 4 éve norm. tartományban, ill. TSH 1,5 éve norm. tartományban volt. Cytológia szintén az első évben: kolloid strumára utaló kép malignitás jelei nélkül. Szinctigraphián mérs. nagyobb pajzsmirigyet írtak le, amiben göb nem mutatható ki.
45 éves nő vagyok, endocrinológiai gondozás alatt nem állok (a Doktornő, akinél a kivizsgálás volt, tudom, hogy kiváló kiváló szakember, csak éppen nagyon furcsa ember - legalábbis számomra), de nyaki UH-ra évente elmegyek és most valahogy ijesztően megváltozott a lelet eredménye. (A családomban halmozottan voltak daganatos betegek.)
Mire számíthatok? Tönkre fog menni a pajzsmirigyem? Elfajulhatnak ezek a göbök rossz irányba?
Nagyobb panaszom nincs, de az utóbbi hónapokban a pajzsmirigy területén többször éreztem fájdalmat (nyomásra is érzékeny és nem a torkom fáj), pár nap után megszűnik, és az utóbbi időben elég sokat híztam.
Mi a véleménye tisztelt Professzor Úr? Mit tanácsol?
Köszönettel várom válaszát!
Tisztelettel: Csilla
A tünetek hátterében több dolog is állhat. Nem rosszindulatú göb, cysta , stb. Talán az alábbiakból többet meg fog tudni a teendőkről:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök . A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen . A betegekben némi hiányérzet maradhat azzal kapcsolatban, hogy milyen okok vezethetnek a göbök kialakulásához, azok biológiai természete mennyiben határozza meg diagnosztikus és terápiás teendőinket.
I.Endogén (genetikai) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összesége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) az expressziója és működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet. Értékelve TSH-R génjének napjainkig publikált mutációit, meg-figyelhető, hogy az aktivációs mutációk főként a transzmembrán, az inaktivációs mutációk pedig az extracelluláris régiót hordozó génszakaszon helyezkednek el (3,4). A hyperplasticus sejtekben a jódozó kapacitás elvesztése szekunder folyamat és két fő oka van: az egyik a jodid transzport rendszer elégtelen működése, a másik az organikus jód megkötésének zavara. A jód metabolizmus résztvevői közül a TPO-t és az elmúlt években jellemzett nátrium-jodid szimporter (NIS) gén genetikai defektjét, illetve csökkent expresszióját említi az irodalom . Az inaktivációs germinális mutációkat azonban nemcsak a NIS génben írták le, hanem a TSHR, TSH, TPO és Tg génekben is. Utalok azon vizsgálatainkra, amelyekben a TSHR gén sajátosságait, molekuláris biológiai jellegzetességeit, evolúciós jellemzőit és fokozott mutációs rátáját bizonyítottuk .
A göbök kezelésének egyik sarkalatos kérdése a TSH képződésének visszaszorítása. Az in vitro kísérleti adatok azt bizonyítják, hogy a TSH kétségtelenül mutagén hatású a thyreocytákra. Ezt támasztja alá az kísérleti eredmény, hogy a pajzsmirigy sejtek tenyészetben nem képesek TSH nélkül fennmaradni és osztódni, ha a tápfolyadékhoz nem adunk TSH-t. A tartósan magas TSH szint viszont fokozza a mutációs hajlamot és ezáltal a különböző (meleg, hideg) göbök számát egyaránt. Jellemző, hogy mind a meleg, mind a hideg göbök lényegében autonóm módon viselkednek egy idő után, azaz TSH jelenléte nélkül is növekednek, ill. a TSH-val sem tudjuk stimulálni őket. Ezek a kísérleti adatok elgondolkoztatóak és kétségtelenül megkérdőjelezhetik azt, hogy a TSH szuppressziós kezeléstől minden esetben kedvező eredményt várhatunk-e. Ugyanis a TSH-tól függetlenül növekedni képes benignus, illetve malignus sejtek osztódását a T4 szuppresszió nem befolyásolhatja lényegesen, s nem is gyógyíthatja meg. A szerzők erre joggal utalnak, amikor a T4 kezelés során a göb(ök) nagysága az esetek egy részében nem változott, míg az ép (TSH-dependens) thyreoidea megkisebbedett. A tartós T4 szuppressziós kezelés nem malignus és hangsúlyozottan nem malignus pajzsmirigy göbök esetén azért is megfontolandó, mert a hormonkezelés más szervekre kifejtett hatásai veszélyeket jelentenek. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a T4 szuppressziós kezelés kifejezett osteopeniát, cardialis szövőményeket okozhat (6). A diagnosztikára és a gondozásra vonatkozó irányelvek hazánkban is hasonlóak szerzők által javasoltakéhoz. A pajzsmirigy göb minden esetben vizsgálatot igényel, tisztázni kell annak, ill. azoknak a méretét, számát, funkcióját. Az UH vizsgálat alkalmas nemcsak a diagnózisra, hanem a göbök méretének meghatározására és a nyomonkövetésre egyaránt. Az izotópos vizsgálat (szcintigráfia) választ ad a göb funkcionális természetére (meleg vagy hideg göb). Hangsúlyozni kell, hogy a biopszia az esetek többségében szükséges (főleg a hideg göbök esetében!). A hagyományos citológiai módszerek mellett van mód a Tg, TSHR, NIS, DI, DII mRNS, oncogének kimutatására is. Lényeges megfelelő kontroll kidolgozása, hogy az expresszió változásának az mértékét meg tudjuk ítélni (sejtszám, nem tumoros sejtekkel való kontamináció, az egyes antigének eltérő mennyiségű expessziója). Fontos tudni, hogy a génszintű vizsgálat csak akkor indokolt, ha a hagyományos és újabb citokémiai módszerek nem adnak kellő információt a malignitás eldöntéséhez, illetve ha felvetődik az örökletes pajzsmirigy megbetegedés gyanúja. A genetikai szűrővizsgálat célja elsősorban az öröklődő (mono- vagy poligénes) betegségek felderítése (pl. a MEN2A szűrése hazánkban is elérhető), családfa-analízissel kiegészítve, amely az idejében történő, adekvátabb kezelés lehetősége előtt nyitja meg az utat . Lényeges, hogy a tumormarkernek tekinthető szérum thyreoglobulint is meghatározzuk, s kizárjuk az autoimmun folyamatok lehetőségét .
II.Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak és a jóddal nem megfelelően ellátott terhességnek meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része. Észak-Kelet Magyarországon és Budapesten 1822 várandós anyát vizsgáltunk meg A vizsgáltak 56,3 %-ában jódhiány volt kimutatható. Ezek közül 482 személy napi 100-150μg jódpótlásban részesült. Úgy látszik, hogy az esetek 45,0 %-ában ez az adag még nem volt elegendő, mivel a vizelet jód-ürítés 100 μg/l alatti volt. Strúmát az esetek 15,6 %-ában, göböt 11,7 %-ban mutattunk ki és az esetek 4,8 %-ában a göb mérete meghaladta az 1 cm-t. A nyert adatok szerint a vizsgált régiókban az esetek 56,3 %-ában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség (kb. 200 μg/d-re). Az elégtelen jódellátottság elősegítheti várandós nőkben a pajzsmirigy göbök kifejlődését, illetve már megelőző göbök meg- nagyobbodását. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a foetus rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. Jelenleg nem áll kellő adat rendelkezésre, amely eldöntené, hogy ezen fejlődési elmaradás a későbbiekben normalizálódhat-e. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt. Magyarország négyötöde az ivóvizek elégtelen jódtartalma miatt mérsékelten jódhiányos terület. Az Alföld középső részén a mély artézi kutak jóvoltából az ivóvizek jódtartalma ugyan bőséges, de a lakosság ezen a területen is vezetékes ivóvíz helyett egyre inkább palackozott, alacsonyabb jódtartalmú italokat fogyaszt, így gyakori az elégtelen jódellátottság. Ezért az egész országban szükséges a terhesség során megnövekedett jódigény pótlása az autonom göbök képződésének megakadályozára. Terhességben és szoptatás alatt az ideális napi jódigény 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott.. Terhességben, terhesség igénye esetén vagy szoptatás alatt a jódpótlás módjai: 200ug jódot tartalmazó tabletta, jódtartalmú terhességi multivinamin készítmény (általában 150 μg jódot tartalmaz), továbbá jód-tartalmú gyógyvíz 200 μg jódnak megfelelő adagban. Amennyiben a terhes dohányzik is, akkor a göbök kialakulásának kockázata fokozódik.
Valamit fontos megemlítenem, ninxs ellentmondásban ez a korábban általam leírtakkal. A jodid bevitele az egészséges (!), és nem pajzsmirigybetegek számára megengedett (sőt a genetikai háttérre is gondolini kell!)
A pathomechanizmusból következik, hogy az elsődleges feladat a rizikó tényezők megszüntetése, ill. minimalizálása. A T4 kezelést a normofunkciós és hideg göbök esetén hazánkban is hosszabb ideig (1-2 év) alkalmazzák. Fontos azonban felhívni a figyelmet a pajzsmirigy citológai vizsgálatának és a gondozás fontosságára, amelynek során a palpációt UH vizsgálattal kell kiegészítenünk. A laboratóriumi vizsgálatok közül napjainkban még nem alkalmazzák a kívánt mértékben a szérum thyreoglobulin mérését. A TSH meghatározása fontos, azonban e helyen is fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy a TSH normál értékeit (nemre, életkorra, napszakra, évszakra) vonatkozóan kellene megadni és figyelembe venni azokat a gyógyszerinterakciókat, amelyek megtévesztő eredményeket okozhatnak !!!!!. A göb növekedése esetén, továbbá ha a citológiai vizsgálat malignitás gyanúját veti fel, a műtét elvégzése szükséges . A nem malignus és a jódot felvevő pajzsmirigy göbök kezelésre az utóbbi években radiojód kezelést alkalmaztak váltakozó sikerrel. Ez az eljárás egyre inkább terjed, indokolt azonban utalnom arra, hogy a viszonylag kis dózisú radiojód kezelések után Basedow kór alakulhat ki . A pajzsmirigy cysták alkoholos sclerotizációnak sikerén felbuzdulva elkezdték és több esetben sikerrel alkalmazták a ezt a módszert nem malignus pajzsmirigy göbök kezelésében is . A jövő ígérete a génterápia. Biztató experimentális adatokat publikáltak, amelyek lényege, hogy a hideg göb kezelésére a hiányzó vagy nem megfelelően expresszált NIS gént megfelelő vektorral juttatták be a beteg pajzsmirigybe.
A fentiekből következik, hogy a pajzsmirigy göbök kialakulásának megelőzése, a szövődmények kialakulásának kivédése komplex feladat, amelyben a háziorvos, az endokrin szakrendelések (és a beteg!) szoros együttműködése nélkülözhetetlen.
Talán elég részletesen elemeztem a helyzetet.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát. Tegnap írtam és már aznap meg is kaptam rá a választ (inzulin rezisztanciával kapcsolatban kérdeztem).
Eredményeim mégegyszer:
- Glucose terhelés 0 perc: 4,62 mmol/l
- Glucose terhelés 120 p: 4,39 mmol/l
- Inzulin 0 perc: 4,42 mIU/l
- Inzulin 120 p: 38,25 mIU/l
Azt írta, hogy függ attól is milyen eljárással végezték a vizsgálatot. Ha jól tudom, akkor terheléses vércukor és inzulinszintmérő vérvizsgálat a neve. Éhgyomorra vettek le vért, azután meg kellett innom egy nagyon cukros folyadékot, és 2 óra múlva ismét vérvétel.
Számomra még mindig nem világos, hogy hogy lehetséges, hogy szinte ugyanerra az eredményre valaki gyógyszeres kezelést, szigorú diétát kapott, más pedig semmit....én megértem, hogy nem mindenhol ugyanazok a szakemberek dolgoznak, de a a leleteim ugyanazok, számszerű adatok, ezért sem értem, hogy nem lehet egyértelmű választ kapni. Nem tudok belenyugodni abba, hogy lehet máshol kaptam volna gyógyszert, és hatására teherbeeshetnék, viszont anyagilag nem engedhetem meg magamnak, hogy orvostól orvoshoz járjak addig amíg valaki azt nem mondja hogy IR-ám van. Persze nem az a cél, hogy ez kiderüljön, csak szeretnék tisztán látni.
Ön szerint a HOMA index mennyire pontos? (amennyit tudok róla, hogy ha 4,4 feletti érték jön ki, akkor beszélhetünk IR-ről, viszont ahogy számolgattam ahhoz nagyon magasnak kellene lenni a vércukorszintnek, ami már nem is IR, hanem cukorbetegség lenne. Még az is furcsa ebben a képletben, hogy a 2 órás eredményt nem is nézi, akkor annak mi értelme van?)
Köszönöm szépen válaszát előre is!
Aggodalmát és kétségeit osztom, nagyon logikusan gondolkodik. A leírtak alapján számomra sem világos több dolog, de .......
Jó egészséget kívánok:
42 éves kétgyermekes anyuka vagyok. 3 éve műtöttek jóindulatú pajzsmirigy göbre, melyben ciszta is volt. A műtétet követően L-Thyroxin szedését javasolták. Az aktuális adag, amit szedek napi 1 tabletta. Közben már voltak problémáim a menzeszemmel, rendszertelenné vált, több hónapot kimaradt. Sokszor érzem úgy, mintha szívritmus zavarom lenne.Több orvosnál jártam, hormonvizsgálatot is végeztek, így megállapították, hogy korai klímaxban szenvedek. Kb. 1 hónapja ismét rendszertelen vérzés jelentkezett és azóta sem múlik el. A nőgyógyász felírta a Provera nevű gyógyszert, amit 10 napig kellett szednem és mellé az Exacyl vérzéscsökkentőt is. Változás nem történt, sőt még erősödött a vérzésem és a hasam is görcsöl. Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint van-e köze ennek az L-Thyroxin és a Provera egyidejű szedésének? Esetleg csökkenthetem-e az L-Thyroxint? Legutóbbi vérvétel eredményem márciusban volt és akkor nem volt rosszirányú eltérés a TSH értékében.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Nagyné Ágnes
Több kérdés nem tisztázott még a panaszait illetően. Csak néhánydologra hívom fel figyelmét.
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége (pl gyulladása) állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
Jó egészséget kívánok:
67 éves vagyok, s mintegy két évvel ezelőttig a komolyabb betegségek szerencsésen elkerültek. Pajzsmirigyem rendellenes működésére - néhány téves feltételezést követően, pl. Parkinson-kór - tavasszal derült fény. Legközelebb októberben kell visszamennem szakorvosi kontrollra, ám a háziorvostól rendszeres vérvizsgálatot kell kérnem leginkább a trigliceridet és a koleszterint illetően. Ezek tekintetében az előző eredményekkel való összevetésből laikusként magam is tudok némiképp tájékozódni, de a legutóbbi laboratóriumi leletemen egy újabb vizsgálati eredmény is megjelent: Se TSH supersensitiv 19,072, ami a referenciaértékből következően igen magas. A háziorvosunk jelenleg szabadságon van, a helyettesítőt nem ismerem, itt a neten nem találtam eligazító forrásra, de nagyon szeretném tudni, mit is jelent ez az eltérés.
Kérem szíves válaszát.
Tisztelettel: Molnár Istvánné
P.S.: Elnézést, ha már az előző levelem is megérkezett, de nem vagyok benne biztos...
Nagy valószínüség szerint az emelkedett koleszterin értékét a csökkent pajzsmirigybetegség okozza. Ilyen irányú kivizsgálás és kezelés indokolt.