|
Kérdezz-felelek
Nagyon köszönöm gyors válaszát, Ön csodálatos. Lehet, hogy autoimmun, mert édesanyámnak is volt 34 éves korában Struma nod. Neki elmúlt, azóta minden rendben, gyógyszert nem szed. Most én 37 éves vagyok, négy gyermekem van és soha! semmi! problémám nem volt, mindenem megvan(szervileg). Ezért érintett meg annyira, hogy ilyen sokáig kell a gyógyszert szednem. Úgy derült ki, hogy remegtem és nagyon ment a szívem. A TSH: 0,03 lett, de sem a nyakam, sem a szemem nem változott, nincs a pajzsmirigyben göb, kissé meg van nagyobbodva. Külsőleg semmi nem látszik, csak fogytam egy kicsit, de nagy darab vagyok, tehát rám fért. A szcintigráfián pedig a pajzsmirigy egész területén a nyálmirigyekénél nagyobb az aktivitás. Ebből mit lehet látni, nem tipikus a tünetcsoport az Ön által leírt autoimmun betegségek egyikére sem, de azért lehet? Vagy mi ez? A remegés nem akar elmúlni. Jó lenne tudni, legalább biztosan, hogy mi vár rám.
Köszönettel várom válaszát.
Tisztelettel: Gabriella
Köszönöm elismerő szavait.
Mi a pajzsmirigy, milyen hormonokat termel? Mi a pajzsmirigy feladata a szervezet működésében?
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Mi a golyva (strúma)? Mi a jód szerepe a pajzsmirigy működésében?
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Mik azok az autoimmun betegségek? Melyek a pajzsmirigy autoimmun betegségei?
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Befolyásolja-e a pajzsmirigy hormonjai a szív működését?
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
11. Okozhat-e a pajzsmirigybetegség szembetegséget?
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
12. Van-e hatása stressznek a pajzsmirigy betegségeire
A stressz-szindróma elsősorban a nőket érintő jelenség. Ők azok, akik természetükből adódóan hajlamosabbak többet rágódni egy-egy problémán, miközben az anya-, feleség-, és munkahelyi szerepekben való tökéletes helytállásra törekednek. Egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében?
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek.
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat.
Összegezve: egfelelő kezeléssel teljesen meggyógyulhat.
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Tavaly decemberben a 12. heti ultrahang vizsgálaton tudtuk meg, hogy – addig teljesen panaszmentes várandósság után - körülbelül 11 hetesen elveszettük a nagy szeretettel várt Magzatunkat. A nőgyógyász három hónap várakozást javasolt, de nem tartott szükségesnek semmilyen kivizsgálást, hormonlabor vizsgálatot sem, mert a Pici elég hamar (a 3. ciklusban) megfogant, annak ellenére, hogy 39 éves vagyok. A háziorvosom viszont nemrég pajzsmirigy alulműködés gyanújával elküldött vérvételre, ahol a következő értékeket mérték:
TSH: 7,84 mIU/l (ref: 0,27-4,2)
T4 szabad frakció: 12,94 pmol/l (ref: 12-22)
Ez alapján a Doktornő “Hashimoto hypothyreoditis” gyanújával pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra, endokrinológia szakrendelésre adott beutalót, és 50 mikrogramm Euthyrox tablettát írt fel.
Az ultrahang leletem szerint: a pajzsm. mk. lebenye norm. nagyságú, sima felszínű, homogén szerkezetű; környezetében megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható”
Nagyon elkeseredtem attól a gondolattól, hogy – valószínűleg - hónapokat kell majd várnunk arra, hogy a pajmirigy homon pótlás szükséges adagját beállítsák, és a TSH szintje biztonságos legyen gyermekvállalás szempontjából. (Endokrinológia szakrendelésre júniusra kaptam időpontot, így most próbálok magánrendelés keresni a lakóhelyem közelében).
A hypothyreosis diagnózisa egyébként nagyon meglepett, mert éppenséggel kifejezetten gyors az anyagcserém, nagyon jó az étvágyam, rengeteget, és gyakran eszem - és mindezek ellenére mindig is képtelen voltam hízni. (56 kg vagyok és 177 cm). Sosincs székrekedésem, nem vagyok aluszékony, fáradékony és semmilyen szempontból nem érzem lelessulva magamat. Annyi illik rám a hypothyreosis tünetei közül, hogy nagyon fázós vagyok, hidegek a végtagjaim és hosszú éveken át visszatérő gond volt a túlzott hajhullás. (ami azóta szűnt meg teljesen, mióta omega-3 zsírsavat szedek).
Talán valami csodában bízva – a saját költségemen - újra megnézettem a TSH és T4 értékeimet, és a korábbi vérvétel után 8 nappal (ugyanabban a kórházi laborban) már sokkal jobb eredmény született:
TSH: 3.06 mIU/l (7,84 helyett) (ref: 0,27-4,2)
T4 szabad frakció: 16,58 pmol/l (12,94 helyett) (ref: 12-22)
Először persze nagyon örültem, de utólag jutott eszemben, hogy a második mérés előtt 5 nappal bevettem 1 szem 50 mikrogramm Euthyrox tablettát. (Amit aztán egy másik orvos tanácsára nem szedtem tovább, hogy a későbbi, alaposabb kivizsgálás eredményeit ne torzítsa el.)
Felmerült bennem, hogy ez nyilván ez az egyszeri adag is is szerepet játszott abban, hogy rövid időn belül ennyivel jobb eredény született (most olvastam, hogy kb. 1 hét a T4 felezési ideje a vérben) de laikusként nem tudom megítélni, hogy önmagában ennyi elég volt-e ekkora változáshoz.
Ez az egyik dolog, amit szeretnék Öntől megkérdezni.
Mivel jó esetben is heteket kell még várnom egy endokrinológia szakorvosi vizsgálatra, nagyon hálás lennék, ha a következő kérdéseimre is válaszolna:
2) Gyermekvállalás szempontjából mi a TSH érték biztonságos / optimális értéke?
3) 7-8 mIU/l TSH érték okozhat-e vetélést?
4) Az ultrahangos vizsgálat alapján kizárható-e a “Hashimoto hypothyreoditis, vagy csak további vizsgálatokkal.
5) Ha egy kismamának az első trimeszterben egyáltalán semmilyen tünete nincs – az olyan sokakra jellemző – koraterhességi panaszokból (hányás, émelygés stb.), akkor az egyértelműen a progeszteron hiányra utal? (A saját választott orvosom és a védőnő is csak annyit mondott, hogy “örüljek neki”, és engem sem nyugtalanított, mert Anyukámnak sem volt öt gyerek közül egyikünkkel sem ilyen panasza. Viszont most nagyon bánt, hogy akkor nem jártam jobban utána és kérdeztem meg más véleményét, mert most egy másik nőgyógyásztól azt hallottam, hogy szerinte a kellemetlen tünetek hiánya egyértelműen aggasztó jel, és Ő ilyen esetekben azonnal progeszteron pótlást javasol.
Szíves válaszát, nekem és a sok más kérdezőnek önzetlenül nyújtott segítségét megköszönve, Tisztelettel: Lilla
Lehet segíteni!!!!! Erről a kérdésről ezen a honlapon is sokat írtam. Itt csak röviden:
a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára 2009 májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Köszönöm gyors válaszát, de sajnos én nem tudok arra válaszolni, hogy milyen eredetű a betegségem. Dg.: Thyreotoxicosis kis diffúz golyvával. Ez volt leírva. Ebből lehet tudni, hogy milyen eredetű? Azt olvastam, hogy a Basedow kór az autoimmun, de ezt nem tudom, az orvos pedig csak annyit közölt velem, hogy másfél év gyógyszer. Ezután persze én sírógörcsöt kaptam, ami miatt ráadásul még szégyenkeztem is, de csak jött és jött a könny a szememből. Visszatérve a lényeghez elég sokat fogytam is, nem lehet ettől a vérszegénység? Vagy mégis autoimmun?
Köszönettel várom válaszát, Tisztelettel: Gabi
Sajnos az elmondottakból nem tudok diagnózis mondani. Azt tudom tenni, hogy a probléma lényegét megírom.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Az Ön beteg vagyok.2 fázisu pajzsmirigy beteg.Februar 24-töl nem szedem mar az l-trioxint napi 50mg-ot.Nekem rossz tapasztalataim voltak vele kapcsolatban.Utana rá 10 napra megjött a vérzésem,marc 6-án.Mai a 40 napom és még sehol semmi.Terhes nem vagyok nem is szeretnénk még babát egyenlöre.Volt labor vizsgalat is Önnél,marcius 11-én,neztek vércukrot,tpo-t,tsh-t, prolaktint és még valamit.Ezek szerint ha nem értesitettek akkor minden rendben van?(ekkor már 15 napja nem szedtem az l-trioxint mikor levették a labort.)
Februarban kiderült,hogy poratka allergiam van,kaptam rá loratadin 10mg-ot,szedtem kb 2 hétig)Észre vettem ha megy nalunk a fütés(gázkonvektor)akkor vannak szivritmus zavaraim,nehez légzésem.Most éjszaka is bevettem 11kor valerianat és csak akkor aludtam el mikor bevettem az allergia gyogyszert.
Kérdésem az lenne,hogy ezek a panaszok:gyors szivveres,nehezkes légzés,alvás zavarnak köze van-e az allergiamhoz vagy esetleg mivel nem jött meg a vérzésem még az kavarhat be valami hormon miatt???Vérzés zavaromat,hogyan tudnánk kideriteni,orvosolni?
Különben akkor jönnek elö a panaszok mikor lefekszek aludni,napközben semmit nem tudok pihenni/aludni pont az elöbb emlitett panaszok miatt.:-(
Vérnyomast elöbb néztem:107/59/80
Nagyon várom válaszait!További szép napot kivánok Önnek!
Köszönöm elöre is:Anyuci
A javasolt kezelést azért éppen az eredményei és a menseszavarai miatt célszerű folytatni (esetleg majd más dózisban). Ezzel kapcsolatban utalok ezen a honlapon most megjelent cikkemre, amely a vérzészavarok és a pajzsmirigy működésének zavartát foglalja össze.
A panaaszai egy részben az allergiás tünetekkel összefüggésben lehetnek, az elkezdett gyógyszeres kezelést folytassa.(az eredményeket így nyilvánosan nem írhatom meg!, de ezek megnyugtatóak, tehát a gyógyulás esélye megvan.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon köszönöm az feltett kérdéseimre a válaszait!
Tudom, hogy sok minden felöl érdeklödtem, hiszen újabb és újabb kérdések merülnek fel bennem a pajzsmirigy-problémámmal és a tervezett teherbe eséssel kapcsolatban.
Tisztelettel kérném szíves, tájékoztató jellegü válaszát az alábbi 3., 4. és 5. kérdésemre (melyek az elözö levelemböl származnak).
Fáradozását elöre is nagyon szépen megköszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
"Tisztelt Doktor Úr!
Férjemmel évek óta szeretnénk kisbabát, de sajnos az eddigi természetes úton való próbálkozásaink nem jártak sikerrel. Mindketten kivizsgáltattuk magunkat.
Nögyógyászom nálam nem talált semmi feltünöt, azon kívül, hogy a pajzsmirigy-értékeim egy terhességhez "nem elég jók". Nemrégiben kaptam kézhez az endokrinológiai leletemet, amelyben többek között az áll, hogy fenállhat egy autoimmun betegség, mégpedig a hashimoto gyanúja, mivel a
2010.03.12-i vizsgálat a következö eredményeket hozta:
anti TPO: <20 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
anti-tg: 1730 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
TRAK: 0,01 U/l (normálérték: 1,0-1,5 U/l)
szabad T4: 0,80 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,40 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 3,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml) (2010.02.09-én 2,94 mikroIU/l)
Méret: jobb oldalon 5 ml, bal oldalon 2,1 ml. Homogén, nincsenek göbök.
L-Thyroxin 50-et kaptam, napi egy tablettát kell szednem. Jelenleg a szedés kezdeti stádiumában vagyok, csak fél tablettát szedek.
2010.04.06-án újabb vérvétellel a következö értékeim lettek:
szabad T4: 0,90 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,50 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 2,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml)
Öntöl szeretnék kérdezni néhány, számomra igen fontos dolgot:
1. Nem világos számomra, hogy mit jelent az, hogy fenáll a hashimoto gyanúja. Azt látom a leletemben, hogy egy antitest-érték nagyon magas. Ez nem utal egyértelmüen a hashimotora? Kérem, meg tudnák nekem mondani, hogy mikor egyértelmü, hogy valakinek hashimotoja van? Az is fontos lenne számomra, hogy tudjam, nekem mi bajom van. Ebben is szíves segítségét kérném. Nem lehet az értékeimböl egyértelmüen megállapítani a diagnózist? Milyen vizsgálatokat javasolna nekem, hogy utánajárhassak a problémának?
2. Szeretném tudni, hogy valójában mire kaptam az L-thyroxin-50 tablettát? Az interneten utánanézve ugyanis több helyen azt találtam, hogy ezt a tablettát pajzsmirigy alulmüködés esetén szokás szedni. Az viszont az én leletemben nincs feltüntetve, hogy alulmüködésem lenne, helyette az áll ott, hogy euthyrox anyagcsere. Aggódom, hogy hosszú távon esetleg többet árthatna a gyógyszer, mint amennyit használ. Ellenörzésre 3-6 hónap múlva rendeltek vissza. Sajnos tanácstalan vagyok, hogy addig mit csináljak, nem is merem emelni a tablettát egy egész szemre.
3. Azt is olvastam, hogy hashimoto esetén ajánlatos a szelén szedése. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a kezelöorvosommal való újabb konzultálás nélkül (sajnos úgy érzem, hogy a kórházban csak "lekezelnek", aztán "kidobnak", így inkább nem is próbálok újabb idöpontot kérni) elkezdhetnék-e szelént szedni, és ha igen, milyen adagolásban. Vagy esetleg ártalmas is lehet? Nagyon megköszönném erre vonatkozó tanácsát is, föképp azért, mert semmiképp sem szeretném veszélyeztetni a ránk váró lombikbébi-kezelést (sajnos csak ez az út maradt számunkra, hogy teherbe essek, férjemnek ugyanis nemrég OAT szindrómát állapítottak meg).
4. További kérdésem az lenne, hogy mi mindent tehetnék annak érdekében, hogy "javuljanak a fent nevezett értékeim", és teherbe essek, pontosabban, hogy egy lombikbébi-kezelésbe testileg-lelkileg felkészülve vághassak bele. Gondolok itt esetleg hasznos vitaminokra, ásványi anyagokra, stb.
5. Az utolsó kérdésem a napi testmozgással kapcsolatos. Minden nap rendszeresen sportolok, kb. 45 percet futással / kocogással töltök el, illetve kb. 20 percet jógázok (Kelder Péter: A fiatalság forrása c. könyve alapján, ahol a gyakorlatok többek között a pajzsmirigy müködését serkentik). Remélem, hogy ezekkel a tevékenységekkel nem a pajzsmirigyem ellen dolgozom. Bizonytalan vagyok, hogy hashimoto gyanújával például jót vagy rosszat teszek, ha a jógával a pajzsmirigyemet eröteljesebb müködésre késztetem. Erre vonatkozóan is kérném szíves tájékoztatását, amelyet elöre is köszönök!
Válaszait elöre is nagyon szépen megköszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura"
A többi kérdéséről azért nem írtam, mert azok ezen a honlapon az álatal publikált közleményekben részletesen megtalálhatók (kérem olvassa el), egy ilyen levélbe nem férnek el!
A stressz és a pajzsmirigy és az immunrendszer kapcsolatát szintén leírtam, a Googl-on az előadás is letölthető.
Jó egészséget kívánok:
Írtam már egy levelet, de hiába várom a választ, lehet, hogy elveszett. A lényeg az, hogy nem rég derült ki a Hyperthireozisom, amit már kezelnek. A probléma az, hogy az általános vérképemmel az induláskor semmi baj nem volt, most viszont jelentősen lecsökkent a sejttérfogat 89-ről 76-ra, több lett a vörösvértest 4,21-ről 4,88-ra és a Haemoglobinom is 137-ről 121-re csökkent. Azt szeretném kérdezni, hogy ez a gyógyszer (Metothyrin) mellékhatása vagy a betegség lefolyásához tartozik? Mit (t)ehetnék ellene? Mi ennek az élettana?
Köszönöm válaszát, Tisztelettel: Gabi
A kérdése összetett.
Először azt kellene tisztázni, hogy a betegség (hyperthyreosis) milyen eredetű
A betegséghez vérképzőszervi tünetek is társulhatnak (immunológiai)
A Metothyrin a peroxidáz enzim aktivitását gátolja és az autoimmun folyamatot azáltal, hogy gátolja a HLA-DR expresszióját a pajzsmirigyben , így az autoimmun folyamatot is.
Jó egészséget kívánok:
Rtg. asszisztens vagyok, 37 éves.Eü. alkalmassági vizsgálaton derült ki, hogy a pajzsmirigyem beteg. A leletem a következő:A pm. jobb lebenye jelentősen megnagyobbodott, 6,5x3,5x3 cm-es, kissé a jugulum alá ér. a felső kb. 1,5 cm-es szakasz kivételével nagyobbrészt szorosan egymás mellett lévő 0,5-1,5 cm nagyságú, adenomáknak megfelelő göbök töltik ki. Az alsó pólusban lévő göbben 7 mm-es folyadékgyülem is látszik. A bal lebeny mérsékelten nagyobb, 5x2x2 cm-es. A felső harmad szabályos szerkezetű, a középső és alsó harmadban itt is látható néhány hasonló szerkezetű göb. a legnagyobb 12 mm-es. A TSH 1,012 Az endokrinológus azt mondta, hogy ez egy jódhiány okozta struma hideg és meleggöbökel, mivel jó a TSH. A scintigraphiát nem tartotta fontosnak. A struma progressiojának kivédésére L-thyroxin terápiát javasolt, fél tabletta Letrox 50 , melyet hetente negyed tablettával kell emelnem 75ug-ig, hogy a TSH visszamenjen legalább 0,03-ig. Három hónap múlva kontroll, labor. Családi anamnézis pozitiv, édesanyámat műtötték strumával.
Amúgy teljesen egészséges vagyok.Panaszom nincs, jó a vérképem, vérnyomásom stb.
A kérdésem, hogy lehetséges-e más módon befolyásolni a strumát, mint hormonálisan, hiszen vannak mellékhatások is.
előre is köszönöm válaszát, tisztelettel: László
1. Tisztázni kellene, hogy mi okozza a göbös pajzsmirigy elváltozást (ok?)
2. 1 cm-nél nagyobb göbök esetén a scintigráfia indokolt lehet!
3. A jó bevitel kétélű lfegyver lehet (utalok ezen a honlapon általam leírtakra)
Javaslatom immuno-endokrin kivizsgálás.
Jó egészséget kívánok:
Hatvan éves férfi vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy a tesztoszteron szintet súlyzózással illetve táplálkozással (földimogyoró, tojás rendszeres fogyasztása) lehet-e növelni.
Tesztoszteron szintem jelenleg 11. 42, esti vérvételből. Merevedési problémám van, és mivel az elvégzett vizsgálatok nem találtak szervi okot (prosztata rendben, a Doppler teszt szerint a vér beáramlása a pénisz két felső artériáján kifejezetten jó), azt is szeretném megtudni, hogy ez a tesztoszteron szint lehet- e esetleg oka a problémámnak.
Válaszát előre is köszönöm.
A kérdés összetett, igyekszem egyszerűen, sőt leegyszerűsített módon válaszolni.
1. A növényekben valóban van hormon (ezzel kapcsolatban utalok korábbi egyik cikkemre,amely ezen a honlapon olvasható). Ezek egy része valóban növelheti a potenciát, de sajnos a többségük fitoösztrogént is tartalmaz, amely kedvezőtlen, hiszen női hormon.
2. A tesztoszteron fontos, de leginkább a szaba hormonnak van jelentősége
3.Részletes kivizsgálás szükséges, hogy panaszainak hátterében hormonális eltérés áll-e?
Jó egészséget kívánok:
A Bromocriptin gy.szer mellett az első 4 napban fájt a fejem,szédültem.Természetesek ezen tünetek,vagy abba kellett volna hagynom?A fejfájás miatt a gy.szer hatására nem történhet semmi baj az agyban?? Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
Ettől az agyban nem lesz baj, a gyógyszernek- miként azt jeleztem lehetnek és néha vannak ilyen mellékhatásai.
Tisztelettel:
Márciusban voltam Önnél kontroll vizsgálaton, a Verospiron 50mg-ot és az Amilorid tablettát írta föl nekem a Doktor Úr.
A Nebiletből hiába szedek be sokszor 2 tablettát akkor is nagyon magas a pulzusom van hogy eléri a 140-et. A háziorvosom most azt mondta, hogy ne szedjem a Nebiletet és a Verospiront csak amit Ő felírt a Betaloc Zoc-ot. De én az Ön megkérdezése nélkül nem akarom módosítani a gyógyszereimet. Május 18-án megyek Önhöz kontrollra, de addig is szeretném kérni a tanácsát, hogy hogy szedjem tovább a gyógyszereket. Előre is köszönöm. Tisztelettel Rékainé Krisztina
A Verospiront a hajhullása miatt is célszerű szedni. A Betaloc és a Nebilet hasonló hatásmechanizmusú legkorszerűbb készítmény. A Betaloc-ZOK-t megpróbálhatja, de ne a Nebilettel együtt.
A továbbiakat - ha szükséges - korábban megbeszélhetjük személyesen.
Jó egészséget kívánok:
Férjemmel évek óta szeretnénk kisbabát, de sajnos az eddigi természetes úton való próbálkozásaink nem jártak sikerrel. Mindketten kivizsgáltattuk magunkat.
Nögyógyászom nálam nem talált semmi feltünöt, azon kívül, hogy a pajzsmirigy-értékeim egy terhességhez "nem elég jók". Nemrégiben kaptam kézhez az endokrinológiai leletemet, amelyben többek között az áll, hogy fenállhat egy autoimmun betegség, mégpedig a hashimoto gyanúja, mivel a
2010.03.12-i vizsgálat a következö eredményeket hozta:
anti TPO: <20 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
anti-tg: 1730 U/ml (normálérték: <50 U/ml)
TRAK: 0,01 U/l (normálérték: 1,0-1,5 U/l)
szabad T4: 0,80 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,40 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 3,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml) (2010.02.09-én 2,94 mikroIU/l)
Méret: jobb oldalon 5 ml, bal oldalon 2,1 ml. Homogén, nincsenek göbök.
L-Thyroxin 50-et kaptam, napi egy tablettát kell szednem. Jelenleg a szedés kezdeti stádiumában vagyok, csak fél tablettát szedek.
2010.04.06-án újabb vérvétellel a következö értékeim lettek:
szabad T4: 0,90 ng/dl (normálérték: 0,8-1,8 ng/dl)
szabad T3: 2,50 pg/ml (normálérték: 1,6-4,0 pg/ml)
TSH: 2,30 mikroIU/ml (normálérték: 0,2-3,7 mikroIU/ml)
Öntöl szeretnék kérdezni néhány, számomra igen fontos dolgot:
1. Nem világos számomra, hogy mit jelent az, hogy fenáll a hashimoto gyanúja. Azt látom a leletemben, hogy egy antitest-érték nagyon magas. Ez nem utal egyértelmüen a hashimotora? Kérem, meg tudnák nekem mondani, hogy mikor egyértelmü, hogy valakinek hashimotoja van? Az is fontos lenne számomra, hogy tudjam, nekem mi bajom van. Ebben is szíves segítségét kérném. Nem lehet az értékeimböl egyértelmüen megállapítani a diagnózist? Milyen vizsgálatokat javasolna nekem, hogy utánajárhassak a problémának?
2. Szeretném tudni, hogy valójában mire kaptam az L-thyroxin-50 tablettát? Az interneten utánanézve ugyanis több helyen azt találtam, hogy ezt a tablettát pajzsmirigy alulmüködés esetén szokás szedni. Az viszont az én leletemben nincs feltüntetve, hogy alulmüködésem lenne, helyette az áll ott, hogy euthyrox anyagcsere. Aggódom, hogy hosszú távon esetleg többet árthatna a gyógyszer, mint amennyit használ. Ellenörzésre 3-6 hónap múlva rendeltek vissza. Sajnos tanácstalan vagyok, hogy addig mit csináljak, nem is merem emelni a tablettát egy egész szemre.
3. Azt is olvastam, hogy hashimoto esetén ajánlatos a szelén szedése. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a kezelöorvosommal való újabb konzultálás nélkül (sajnos úgy érzem, hogy a kórházban csak "lekezelnek", aztán "kidobnak", így inkább nem is próbálok újabb idöpontot kérni) elkezdhetnék-e szelént szedni, és ha igen, milyen adagolásban. Vagy esetleg ártalmas is lehet? Nagyon megköszönném erre vonatkozó tanácsát is, föképp azért, mert semmiképp sem szeretném veszélyeztetni a ránk váró lombikbébi-kezelést (sajnos csak ez az út maradt számunkra, hogy teherbe essek, férjemnek ugyanis nemrég OAT szindrómát állapítottak meg).
4. További kérdésem az lenne, hogy mi mindent tehetnék annak érdekében, hogy "javuljanak a fent nevezett értékeim", és teherbe essek, pontosabban, hogy egy lombikbébi-kezelésbe testileg-lelkileg felkészülve vághassak bele. Gondolok itt esetleg hasznos vitaminokra, ásványi anyagokra, stb.
5. Az utolsó kérdésem a napi testmozgással kapcsolatos. Minden nap rendszeresen sportolok, kb. 45 percet futással / kocogással töltök el, illetve kb. 20 percet jógázok (Kelder Péter: A fiatalság forrása c. könyve alapján, ahol a gyakorlatok többek között a pajzsmirigy müködését serkentik). Remélem, hogy ezekkel a tevékenységekkel nem a pajzsmirigyem ellen dolgozom. Bizonytalan vagyok, hogy hashimoto gyanújával például jót vagy rosszat teszek, ha a jógával a pajzsmirigyemet eröteljesebb müködésre késztetem. Erre vonatkozóan is kérném szíves tájékoztatását, amelyet elöre is köszönök!
Válaszait elöre is nagyon szépen megköszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel:
Laura
1. A pajzsmirigy autoimmun gyulladásának több formája van. A gyuulladás megelőzi a csökkent pajzsmirigyműködést, ezért írta erről részletesen egy korábbi levelemben (ezt ezen a honlapon megtalálhatja!)
2. A hormonértékek határa sem egysorma mindenki számára (" a cipő méretsem az!!!). A várandóság , a terhesség egyes stádiumaiban, területenként eltérő. Az álatalános a 0.5-2.4 érték.
Valóban célszerű kezelni, akár ún. immunmodulaáns szerrel.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:
Azt szeretném kérdezni, hogy a hormonzavarok maguktól meggyógyulnak -e. Rendszertelen, néha közti menstruációm van. Anyukámnak is így volt. Uh a baloldali petefészekben talált ciszákat. Ezek veszélyesek?
Köszönöm:Bea
A kóros hormonzavarok általában maguktól nem gyógyulnak.
Jó egészséget kívánok:
19 hetes inzulinos cukorbeteg kismama vagyok. A pajzsmirigyem 3 éve alulműködik. Eddig L-Thyroxin 50-eset szedtem.(felváltva másfél és két szemet). Most hogy 8,63 volt a TSH eredményem Letrox 75 tabletát írt fel másfél tabletát naponta.Ezek mellett Femibion 400 terhes vitamint is szedek, ami jódot is tartalmaz. Kérdésem hogy terhesség alatt lehet-e így gyógyszert váltani,nem gond-e ez és nem baj- e hogy jód tartalmú vitamint szedek?
Köszönettel Vera.
A baj az, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés oka nem tisztázott. Részletes immun-endokrin vizsgálat már a babavárás idején kívánatos lett volna. A gyógyszer dózírozása számomra kicsit furcsa (ráadásul a TSH értéke terheseknél eltérő a terhesség egyes szakaszaiban is!).
A jóddal kapcsolatban utalok ezen a honlapon nemrég megjelent cikkemre. A jód kétélű fegyver: egészségesek számára szükséges, a pajzsmirigy-gyulladásos betegségeiben pedig nem javasolt.
Jó egészséget kívánok:
Jelenleg 24 hetes terhes vagyok, és a baba előtt már kezeltek inzulin rezisztenciával. Merckformint szedtem a terhesség 16. hetéig. A héten a terheléses vércukor vizsgálatom eredménye elég magas lett:
Éhomi 5,4mmol/l
60 perces 8,32 mmol/l
120 perces 7,68 mmol/l
Kérdés: Mi a teendő ebben az esetben? Már szükséges inzulint adni ilyen értékeknél? Vagy diétával kezelhető?
Érdemes a terhesség alatt további terheléses vizsgálatot végezni? Mikor?
Köszönöm válaszát előre is!
Üdvözlettel:
Egy kismama
Előre is köszönöm
Egyelőre lehetsége, hogy a diéta elegendő lesz. A további elleőrzést javaslom, s lehet,hogy az inzulin kezelés elkerülhető.
Jó egészséget kívánok:
Tisztelt Doktor Úr,
25 évesen derült ki gyomortükrözés,biopszia segítségével,hogy lisztérzékeny vagyok.
6hónapja csinálom a diétázást.Semmi gondom nincs igazából csak az hogy az arcom eléggé pattanásos.
Eddig is voltak problémáim de most azt veszem észre ,hogy sokkal nehezebben gyógyulnak és mulnak el.
A háziorvosom szerint legyek türelmes mert most tisztul a szervezetem és itt jelentkezik.
Felírt nekem ha jól emlékszem a nevére ISOTREXINt de már nem használom.
Most a fekete szappant próbálom.
Ön szerint is összefügghet ez a betegséggel még igy 6hónapi diéta után is?
Én arra gondoltam,hogy nem lehet-e hogy még tejérzékeny is vagyok?(elég sok tejes dolgot szoktam enni)
Ezt milyen vizsgálattal lehetne megtudni?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Csorba Edina
Tisztelt Csorba Edina!
Kérédés összetett, ezért részletesebben is válaszolok:
A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység.
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért. A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges.
A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették ( Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
-A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében
A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk)
-Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak.
-A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet!
Az ön betege vagyok,április végére vagyok visszarendelve Önhöz.Januar 24-én hagytam abba ltrioxint napi 50et,marc 9-én voltam önnél és 11-én vették le a korhazban a vért.Alulmüködésem van,2 fázisu pajzsmirigy beteg vagyok.Március 6-án megjött a vérzésem,ez a mai a 38napom és még sehol semmi.Mikor szedtem a gyogyszert akkor is összevissza volt meg,volt,hogy hónapokig nem jött meg.Januarban voltam nögyógyásznál és irt fel fogamzasgatlot,1hónapot szedtem.Nézett uh-ot mindent rendben talált.
Kérdésem az lenne,hogy az egy hónapot szedett fogamzasgatlo bekavarhatott esetleg?Én mondjuk azert nem hiszem mert megjött marciusban.
2.Mióta megszületett a 2.fiam sokat fáj a hólyagom igen érzékeny idöközönként és a veséim is.
3.Doktor Úr a korhazban tudna nekem beutalót adni hasi uh-ra?
4.Ki tudjuk vizsgálni a vérzés zavar okát?
Várom válaszait!
Nagyon szépen köszönöm elöre is!
A vérzészavar és a pajzsmirigybetegség kapcsolatáról éppen ma adtam le egy cikket ennek a honlapnak, rövidesen olvashatja és kérdéseire választ talál.
Az tanácsolom a hasi UH-gal kapcsolatban, hogy lehetőség szerint nőgyógyászat UH vizsgálatot kérjen. A további kezelés a függőben levő vizsgálati leletrietől javasolható.
Jó egészséget kívánok:
Az Ön betege vagyok ( hashimoto thyreoiditis), Euthyroxot szedek (125mg)
Most derült ki, hogy egy nagyobb nőgyógyászati hasi műtétet kell végezni rajtam. Az lenne a kérdésem, hogy kell e aggódnom az altatás miatt? Esetleg ilyenkor emelni- vagy csökkenteni kell e a napi gyógyszeradagot? Tudom, hogy az aneszteziológus minden kérdésemre válaszolni fog, de engem nagyon érdekel az Ön véleménye. Főleg mivel mostanában néha "bedobbant" a szívem is, és aggódom az altatás miatt.
A másik kérdésem, hogy mi lehet a szem alatti - főleg a reggeli órákban jelentkező- duzzanat oka? Mert eddig leginkább a felső szemhéjam volt duzzadt, ezt tudom hogy az alapbetegség is okozhatja, de ez az alsó kis puffadás új dolog.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát, Szép napot kívánok.
Erika
Nem kell aggódnia. A gyógyszer ha 1 napra kimarad, az még nem jelent nagyo gondot, után az Euthyrox kezelés folytatható.
Jó egészséget kívánok:
25 évesen derült ki gyomortükrözés,biopszia segítségével,hogy lisztérzékeny vagyok.
6hónapja csinálom a diétázást.Semmi gondom nincs igazából csak az hogy az arcom eléggé pattanásos.
Eddig is voltak problémáim de most azt veszem észre ,hogy sokkal nehezebben gyógyulnak és mulnak el.
A háziorvosom szerint legyek türelmes mert most tisztul a szervezetem és itt jelentkezik.
Felírt nekem ha jól emlékszem a nevére ISOTREXINt de már nem használom.
Most a fekete szappant próbálom.
Ön szerint is összefügghet ez a betegséggel még igy 6hónapi diéta után is?
Én arra gondoltam,hogy nem lehet-e hogy még tejérzékeny is vagyok?(elég sok tejes dolgot szoktam enni)
Ezt milyen vizsgálattal lehetne megtudni?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Csorba Edina
A lisztérzékenység mellett valóban lehet tejcukorérzékenység, amelyet ki tudunk mutatni. Gyakran más autoimmun betegség, pl. pajzmsirigybetegség társul hozzá (erről ezen a honlapon már írtam).
Jó egészséget kívánok:
Már több mint 10 éve szedek L thyroxint (75 mg) pajzsmirigyműtét után. Évente készült T4, T3, TSH eredmények jók voltak. Legutóbbi vérvételkor január 27.-én T4: 15,970 T3: 4,740 TSH: 0,980. Ultrahangos vizsgálat az elmúlt 10 évben nem készült, egészen 2010.03.31.-ig. Az ekkor készült vizsgálat leírása a következő: a pajzsmirigy jobb lebenye mérsékelten megnagyobbodott, benne a lebeny nagy részét kitöltő kissé echodús göb helyezkedik el, melyben echomentes necritisalt részletek is vannak. A bal lebeny normális nagyságú, benne 8 mm átmérőjű, vegyes echo szerkezetű göb látható.
A kezelőorvos azt mondta, aggodalomra semmi okom, szedje továbbra is az L thyroxint.
A professzor úr segítségét kérem: szükségem volna –e további vizsgálatokra?
Segítségét előre is köszönöm:
Ildikó
Igen! Tisztázni kellene, hogy az ultrahangos kép alapján az un. TIRADS kategória melyik osztályába tartozik a göb (ezt valószínüleg nem adták meg). Az is fontos lenne, hogy mi váltotta ki az elváltozását (pl autoimmun folyamat). Hideg-e ez a göb, vagy nem.
További vizsgálatokat javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:
Második gyermekem születése után, kb. 5 hónappal kiderült,hogy magas a vérnyomásom(se terhességem alatt, se előtte nem volt magas), és hogy pajzsmirigy alulműködésem van.
Azóta szedem a Letrox 100-at, a hormonjaim most már a vérkép alapján normány tartományban mozognak,de a vérnyomásom továbbra is magas.
Ebben az esetben, a vérnyomásnak is normalizálódni kellett volna,nem?
Kérem segítsen válaszával!
Köszönöm!
Kornélia
Ez attól függ, hogy mi okozza a magas vérnyomását. Az esetek egy részében a jól beállított kezelés mellett valóban rendeződik (ez nemcsak a TSH-tól függ, a norműl tartomány 0.4-2.5!!!)
Jó egészséget kívánok: