|
Kérdezz-felelek
PCOS-m van, a 120 perces inzulinom 97, 4 lett. Jelenleg Meforal 850-et szedek 2X1-t és tartom a 160g CH diétát napi ötszöri étkezéssel+amennyit tudok, tornázok. A kérdésem az lenne, hogy a Meforal mellett lehet-e szedni Bio Crom Dia-t?
Era
Ez attól függ, hogy a PCOSD-hoz autoimmun betegség társult-e?
Jó egészséget kívánok:
2 éve pajzsmirigybetegségem van .Nagyon szeretnék gyereket,de nem sikerülnek a lombikok.A nőgyógyászom szerint a pajzsmirigy lehet a gond.Az Atpo is magas.Az endokrinológus szerint szedem rá az L-thiroxint.Az Atpo azért magas,mert pajzsmirigybetegségem van,az magas is marad.A másik gondom,hogy a tsh-m ugrál.Ha 1-et szedek 0,50,ha 3-4 tablettát,akkor 3,2.Én azt hallottam az a jó ha 1-2 között van.Erre azt mondta az endokrinológus,hogy a stimuláció miatt ugrál.Önnek mi a véleménye,jó helyen vagyok,vagy mielőtt elkezdem a következő lombikot,menjek máshova.
Ui:inzulin Re vizsgálat volt,és immunológusnál is voltam.
Köszönöm válaszát előre is!
Zia
A gondolatmentet nem egészen értem.
1.A pajzsmirigybetegség azért van, mert magas az anti-TPO szint és nem fordítva
2. Az anti-TPO nem egységes antitest , egy része káros, a másik nem (természetes autoantitest), gondolom erre az imunológus kitért (immunológiai szakvizsga előtti tanfolyamon évek óta mondom!) Immunmodulans szert nem kapott?
3. A TSH értéke változik, az érték eltérő lehet vizsgálatonként. Az ún. normál érték változik kortól, gyógyszerhatástól és fogantatás előtt és a terhesség egyes szakaszaiban.
4. Gondolom IR eredménye neg. volt.
Jó egészséget kívánok
Két dologban szeretném kérni a segitségét:
1. Én az Ön betege vagyok autoimmun thyreoditisses diagnózisra Euthyrox 100-at,és napi 1 szem SelenoPrecisét szedek már április óta.A szelént mennyi ideig kell szednem,valamint esetleg ajánl-e még valamilyen más vitamint Professzor Úr,mert olvastam a csontritkulásról szóló cikkét,melyben a D vitamint emlitette./Tudomásom szerint eddig nem volt csontrikulásom./
2. A férjemmel kapcsolatban szeretném kérdezni:Ő 67 éves,mindig is sportos életvitelt folytatott,jelenleg is konditerembe jár,futópadon fut,focizik.De mivel mindig fizikai munkát végzett,meg foci után néha szokott görcsölni a vádlija meg a combja,szeretném megkérdezni,hogy milyen vitamint javasolna Professzor Úr,mert én szivem szerint ahogy olvastam,szelént is szivesen adnék Nekei,de magamtól nam tudom mi az amit ajánlatos már csak az életkora végett is.
Nagyon köszönöm előre is a segitségét,további jó munát és egészséget kivánok.Üdvözlettel:Ilona
1.A SelenoPrecise szedését általában 1 évig tanácsos szedni. A D3 vitamin alkalmazását ajánlom, amennyiben a D3 szint alacsonyabb a vérben.
2. Férje esetében nem világos, hogy mi okozza a görcsös panaszokat: lehetséges érszükület és egyéb tényező. Ebben az esetben is alkalmas és hasznos lehet a D3 vitamin.
Jó egészséget kívánok:
Elnézést, de nem értem a válaszát... Az Antiox Vitált szedtem eddig is, de most csak napi 1 szemet. Emellett kérdésem, segíthet-e a Béres Króm tabletta, és/vagy az Antiox Vitálból két szem szedése? Az Antiox napi két szem mellett sokkal jobban voltam.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Anna
Amennyiben így tapasztalata, akkor a napi 2 Antiox Vital szedését javaslom.
Jó egészséget kívánok:
Mivel határozott szőrösödést észleltem az államon és állandó bőrproblémáim is vannak, a nőgyógyászom hormonvizsgálatra küldött, ahol bebizonyosodott, hogy a tesztoszteron szintem valóban valamivel magasabb a normálisnál (a többi rendben van). Diane 35-öt írt fel, amit nem mertem beszedni, mivel korábban már volt tüdőembóliám. Tudna esetleg javasolni valami egyéb megoldást, amely biztonságosan helyreteszi a hormonháztartásomat? /Esetleg Saballo v. Prostamol Uno segíthet?/
Köszönettel:
Luca
Tisztázni kellene, hogy a szabad testosteron szint is emelkedett-e? A Diane35 ebben az esetben valóban kockázatos, de azt tisztázni kellene, hogy mitől van a fokozott szőrnövekedés.
A Prostamol Uno-t, ahogyan azt korábban írtam elkezdheti, de a hatás csak akkor várható, ha az ok is tisztázott.
Jó egészséget kívánok:
Azért fordulok ismét kédéssel Önhöz, mivel látom, hogy sokan olvassák a korábbi bejegyzéseket is, és bölcsen, a többiek tapasztalataiból is okulni próbálnak.
Az egyik kérdező már előttem próbálkozott, hogy összefüggést keressen a hormonok egyensúlyában bekövetkezett zavar és a kialakult betegség között. Konkrétan az ösztrogén- dominanciára kérdezett, és érthetően Ön a válaszában kifejtette, mennyire összetett is az az állapot amit APS-nek neveznek. Ez engem is nagyon érdekel, mert azt tapasztalom, hogy a természetes progeszteron nagyon kedvező hatású.
Miután megkaptam a leletet, benne a magas ATPO értékkel, az endokrinológus azt mondta, lehet hogy beteg vagyok, de még nem annyira, hogy neki ezzel foglalkoznia kellene. Teljesen megrémültem, mikor az interneten megnéztem, mit is jelent ez, és eldöntöttem, hogy nem fogom ölbe tett kézzel kivárni a véget, mivel bármilyen remek is volt a vérképem, én nagyon rosszul éreztem magam. A „konyha felől” közelítettem meg a saját problémámat és a táplálkozásomat vizsgáltam felül, hogy megpróbáljak javítani a helyzetemen. Hamar el lehetett jutni addig, hogy a jód anorganikus formáját célszerű elkerülni, ami leegyszerűsítve jódozott só.
Aggódom a gyerekeimért, mindent tudni akarok a megelőzés lehetséges módjairól.
Nem használok már jódozott sót és gyakorlatilag nem eszünk feldolgozott élelmiszert. Gyakorlatilag, de azért van kivétel, és nincs a csomagoláson feltüntetve, hogy milyen sóval készült pl. a mogyoró stb. Az én vitamin-komplexem is tartalmaz organikus jódot, mert azt gondolom, hogy a jód természetes formája nem árthat. Tévedek? Nem hinném, hogy a jód bűnös, inkább a mesterséges forma a probléma, és hogy túlzott mennyiségben is hozzájuthatok, sőt, úgy hogy nem is vagyok tudatában. Vagy ez helytelen elgondolás?
Bizonyos növények gátolják, mások segítik a jód felhasználását. Ezt nem lehet kihasználni? Ha nekem autoimmun eredetű a pajzsmirigy gyulladásom (mert ugye gyulladás, ha megduzzad és lüktet?), akkor a hajlam örökölhető? És ebben az esetben nekem kell a jód vagy nem? Nagy dilemma, hogy a gyerekek milyen formában, és egyáltalán kapjanak-e jódpótlást?
Még abban a korban vannak, hogy formálható az ízlésük és én hiszek az jó ételben!
Köszönettel, Parvati
Egyik korábbi cikkemben ábrával mutattam be, hogy az autoimmun folyamat évekkel megelőzi a pajzsmirigy teljes kimerülésété
Az organikus jód nem ártalmas, az anoganikus is csak azoknak, akiknek hajlamunk van az autoimmun pajzsmirigy betegségre. A betegség tehát öröklödik, de nem 100%-san.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:
1 honapja Pajzsmirigy alulmüködésem van Letrox 50 napi 1 tablettát reggel éhgyomorra szedem.A kérdésem az lenne hogy minden este lefekvés előtt 1 pohár mézestejet szoktam inni,ez befolyásolja e a gyogyszer hatását,mert ugy hallottam akinek alulmüködése van kerülje a tejet. Válaszát előre is köszönöm.Üdvözlettel Zsuzsa.
Az esti mézestej nem árt.
Jó egészséget kívánok:
Kb. fél éve egy laborvizsgálat eredménye TSH: 5,74 mIU/l, a T4: 12.09 pmol/l volt, akkora a háziorvosom elküldött pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra a leleten ez állt "a pajzsmirigy mk. lebenyének nagysága és isthmusának szélessége norm., Mk. lebeny szerkezete kissé inhomogén." Most ismét laborban voltam és az eredménnyel felkerestem a háziorvost
TSH: 6,84 mIU/l, T4: 11,05 l , panaszom is van a kézfejemen az ízületeim fájnak, reggel mikor felébredek az ujjaimat alig tudom behajlítani be vannak vizesedve. A doktornő azt a választ adta, hogy ilyen laboreredménynél még nincs szükség gyógyszeres kezelésre és kaptam egy beutalót a reumatológiára. Kérem írja meg milyen értékeknél szükséges szakrendelést felkeresni.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Anita
Eze a vizsonylag enyhének tartott csökkent működés is okoz tüneteket. Főleg akkor, ha hátterében autoimmun gyulladás áll.
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:
Történt valami vajon? Mit javasol? Általános vérképet csináltassak háziorvossal vagy ismét hormonokat kellene nézni? egyéb tünetként ami még feltűnt az utóbbi másfél hétben a szemviszketés. Köszönettel várom tanácsát.
Üdvözlettel
Tímea
Általános vérképpel nem jutunk előbbre. Immuno-endokrin vizsgálat végézése lenne célszerű.
Jó egészséget kívánok:
32 éves nő vagyok és autoimmum thyr.-el a doktor úr kezel. A legutóbbi vizsgálaton emelte 50 ug Letrox-ra és 1 AntioxVitálra a gyógszert. Sajnos amióta kevesebb szelén kerül a szervezetembe, már a havi menzes sem jön meg időre, a túró és sajt és a többi savanyított tejtermék allergiás panaszokat okozott, pedig mellette laktáz enzimet is fogyasztottam. Az emésztésem nem az igazi, sok mindennel már próbálkoztam, most aloe vera gélt iszok. A kérdésem, hogy mennyire tanácsos Béres króm tablettát szedni ezek mellett? Emelhetem-e esetleg a Béres AntioxVitált 2 tablettára?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Anna
Igen, áttérhet a Béres Antiox Vital-ra, amely lúgosító hatású is.
Jó egészséget kívánok:
Férjem esete miatt szeretném feltenni kérdéseimet. Ez év augusztusában tüdőgyógyászati kontroll vizsgálaton kellett megjelennie (májusban aranyér operáció előtti vizsgálaton folyadékot találtak a tüdőben, feltehetően pangásos szívelégtelenség következtében). A kontrollon sarcoidosisra utaló eltéréseket fedeztek fel, valamint megállapították a pajzsmirigy jobb oldali lebenyének megnagyobbodását. Az elrendelt CT vizsgálat eredménye: Intrathoracalis struma. Interstitialis infiltratum mindkét lebeny felső területén. Mediastinalis és hilusi lymphadenomegalia. Sarcoidosis ill. egyéb nem specifikus gyulladás lehetősége merül fel. Biopsia javasolt.
Ezt követően 1 hetes általános kivizsgálás következett egy tüdőszanatóriumban.Ennek során vizsgálták a hormonszinteket is. TSH: 0,052 mU/l (0,35-4,94), FT4: 14,66 pmol/l (9,01-19,5), FT3: 4,4 pmol/l (2,6-5,7). Ebből arra következtettünk, hogy pajzsmirigye túlműködik. Elvégezték az UH vizsgálatot is: A pajzsmirigy bal lebenye normális nagyságú, kp. harmadában egy 5 mm-es apró echoszegény göb van. A jobb lebeny megnagyobbodott,állományában a már ismert, és a jugulum alá is beterjedő kb. 7 x 4 x 3,5 cm nagyságú, inhomogén szerkezetű, belső meszesedést, ill. apró cystosus részeket is tartalmazó echoszegény göb van, melynek állományán belül egy kb. 2 cm-es echodós körülírt rész is megfigyelhető volt. A megtartott felső harmadi mirigyállomány homogénnek látszik. Kórós lgl. a nyak egyik oldalán sem igazolódott.
A bronchoscopia alapján a trachea felső szakasza jobb oldalról comprimált, kb. negyedével szűkebb a lumen ezen a szakaszon. A vizsgálat közben szövetmintát nem tudtak venni a sarcoidosis igazolásához, mert a két orrsövény műtét dacára a férjem az orrán keresztül nehezen vesz levegőt, így meg kellett szakítani a vizsgálatot.
Október 11-ére kapott időpontot a férjem izotóp vizsgálatra, és 14-én kell konzultációra visszamennie a kivizsgálást végző főorvoshoz.
A vizsgálatokat végző orvosok egyöntetű véleménye, hogy a lehető leghamarabb el kell végezni a műtétet, amíg nem okoz tüneteteket a struma, és fizikai állapota is korához képest (53 éves) nagyon jónak mondható. Kórelőzményében a néhány éve fennálló magas vérnyomáson kívül más betegség nem szerepelt.
A kérdéseim a következők:
1. Lehet valamilyen kapcsolat a sarcoidosis és a pajzsmirigy megbetegedése között, hatnak-e egymásra valamilyen módon?
2. A műtét során milyen mértékben távolítják el a lebenyeket?
3. Szükség lehet-e a műtét után hormontabletta szedésére?
4. Amennyiben a sarcoidosisra szteroidot kellene szednie, befolyásolja-e a gyógyszer a pajzsmirigy működését?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Zsóka
A férjének betegsége valóban több kérdést vetett fel, amelyre felteszem, hogy részletes választ kapott, főként a sarcoidosisra gondolok. Azért említem ezt, mert egyik betegünknek nem ismerték fel, hogy a pajzsmirigyre kiterjedő sarcoidosis okozta a betegségét...
Világos kérdéseir a felelet:
1. A sarcoidosis érintheti a pajzsmirigyet is, minként azt fentebb említettem.
2.A műtéttel a göböt eltávolítják, de annak mértéke a helyi viszonyoktól jelentősen függ (het)
3. A műtét után további vizsgálat(ok) szükséges(ek): tisztázni a folyamat okát, gyulladás típusát, stb. A hormonpótló kezelés attól függ, hogy milyen mértékben távolítják el a pajzsmirigyét. Egyébként az alacsony TSH érték nem csak a túlműködés jele lehet, mert súlyos betegségek esetén (pl. intenzív osztályokon) gyakori lelet az alacsony TSH érték.
4. A szteroid befolyásolja a pajzsmirigyműködését és a hormonok képződését és átalakulását egyaránt (T4-T3 konverzió).
Jó egészséget kívánok:
A következő esetben szeretném a véleményét kérni.A férjemmel két éve szeretnénk babát, eddig még sikertelenül.Meddőségi központban rengeteg kivizsgálást csináltak, ott semmi negatívat nem találtak.(5 sikertelen inszemináción túl vagyok már)Közben immunológiai kivizsgálásra is elküldtek, ahol korábban kiderült, hogy az aTPO szintem 600, szóval nagyon magas, a TSHm mindíg 1 alatt volt.Erre kaptam napi fél szem Letrox tablettát.A héten meglett a legutólsó kontrollvizsgálatom laboreredménye melyek a következőek:
TSH: 0.77
EMA igA: neg
EMA IgG:neg
TransgleaIgA: 1.90
Ena eat:29.50
Sm eat:<10
Sm/RNP eat:<10
SS-A:22
SS-B:<10
Scl-70:13.6
Jo1:15.1
Az orvos szteroid szedését írta föl, Medrolt egy hétig 16mg, majd 8 mg.Teljesen kiakadtam ettől, hiszen semmi fájdalmam, semmi tünetek nincsenek, és valahogy már a szteroid szó hallatán is csak a sok mellékhatás, meg negatív dolog jut az eszembne. A kérdésem az lenne hogy szoktak gyermekvállalás előtt szteroid szedését javasolni? Ön javasolja?
Mit tegyek? válaszát tisztelettel köszönöm: Zsu
Sajnálom, ami Önnel történt.
A leírtak alapján nem szisztémás, hanem szervspecifikus autoimmun betegség van.
A Hashimoto thyreoiditis az idült thyreoiditisek azon formája, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a thyreoidea acinussejtjeit károsítja és hypo-thyreosis kialakulását eredményezheti. A betegség a szervspecifikus autoimmun endocrino-pathiák típusos formája, amelyben az autoantitestek jelenlétét először bizonyították. Ötven éve Roitt és munkatársai figyeltek fel arra, hogy ha pajzsmirigy kivonattal immunizálnak nyulakat, az állatokban az emberi Hashimoto thyreoiditishez hasonló szövettani elváltozás, később hypothyreosis jön létre és a szérumukban thyreoglobulin (Tg) elleni antitesteket mutattak ki (1). Ez a felfedezés új korszakot nyitott az immunbiológia és az autoimmun pathogenezisű betegségek kutatásában. Később nemcsak az igazolódott, hogy a Hashimoto thyreoiditis egyike az autoimmun thyreoiditiseknek (AT-nek), hanem az is, hogy a klinikailag eltérő Basedow-Graves kór szintén autoimmun pajzsmirigy betegség.
Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában. A szülések 3-17 %-ban tudtak a szülést követő hónapokban postpartum thyreoiditist (PPT-t) kimutatni. AT népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka, a manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5 % nőkben, 2,5-2,8 % férfiakban (2,7). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek, ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterin szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is. Az AT lefolyásában négy stádiumot különít-hetünk el: l Hyperthyreoid stádium: betegség kezdetétõl számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós stádium: a betegség kezdetétõl számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor euthyrosis, a betegek többségében hypothyreosis, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Kezelés:
Cél a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai
A hyperthyreosisos stádiumban a T4-T3 perifériás konverzióját is gátló béta-receptor blokkolók kedvező hatásúak. A thyreosztatikus kezelést ritkán és csak rövid ideig (4-8 hét) tanácsolják. Más a helyzet a szubklinikus, ill. manifeszt hypothyreosis stádiumban. Ezekben az esetekben a T4 szubstituciós kezelés indokolt , gyermekeknek 10-15 ug/kg, felnőtteknek 1.5 ug/kg naponta. A kezdő dózis általában 50 ug naponta, amely fokozatosan emelhető. Kivételt az idős, ill. ischemiás szivbetegségben szenvedők jelentenek, akik számára a kezdő adag 25 ug/nap és az emelés során az óvatosság tanácsos, mivel ritmuszavar léphet fel. Amennyiben a klinikai tünetek nem javulnak a T4 adása után, gondolni kell csökkent mellékvese funkcióra. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelés azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, mely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére ("izohormonális" kezelés). Az AT-es betegek gondozása szükséges, amelynek célja a rizikó faktorok (fokozott jódbevitel, interferon kezelés) elkerülése, mivel ezek okai lehetnek az AT fellángolásának. Fontos a familiáris háttér felkutatása és a terhességek alatt a pajzsmirigy működés ellenőrzése, a szülés után a PPT időben történő diagnosztizálása.
tünetek befolyásolása.
Fontos lehet más immunmoduláns készítmény: pentoxiphyllin, ill. szelén alkalmazása.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Az Ön betege vagyok,autoimmun pajzsmirigygyulladásom van.(én sírtam el magam).Sajnos meg sem tudtam szólalni pedig lett volna kérdésem a Doktor Úrhoz.
Fél éve egyik orvos küld a másikhoz hogy mi a bajom miért érzem a fájdalmat a nyakamban és a szemeben és testszerte.Gasztroeneorológián azt mondták a sav marja azért fáj,szedtem a protonpumpagátlót de nem múlt,a fogorvos kihúzta két fogamat mert azért vannak a szem és nyaktüneteim,de továbbra is megmaradtak,aztán a nyaki gerinc miatt,aztán azért mert candidám lett a szájüregben.4 féle antibiotikumot kaptam de nem múlt.
És fél év eltelt mire a Doktor Úrhoz kerültem és addigra már nagyon elfáradtam idegileg abban hogy nem tudom mi a bajom és nem javulok sőt időközben csak erősödtek a tünetek ezért voltam annyira feszült.
Mégegyszer elnézést kérek.
Természetesen a Bio-selen-t megvettem és eszem az előírtak szerint és az Orbáncfűteát is ahogy a Doktor Úr javasolta.Immunológiai és hormon vizsgálatot ajánlott 3 hónap múlva.
Az lenne a kérdésem a Doktor Úrhoz hogy kell-e várnom 3 hónapot a vizsgálattal.Mert 39 éves vagyok és gyermeket szeretnék és ha nem muszály akkor nem várnék a vizsgálattal.
Inkább a terhesség előtt derüljön ki hogy van-e valamilyen probléma mintsem közben.
Természetesen ha a Doktor Úr úgy látja helyesnek akkor 3 hónap múlva jelentkezek újra.
Tisztelettel és köszönettel:Lukács Mónika
Amennyiben babát szeretnének, akkor korábbi időpont indokolt!
További javulást kívánok, tisztelettel:
Az egészségvédő program keretében Vácott volt egy kamion, ahol kükönböző vizsgálatokat végeztek. Megállapitották, hogy pajzsmirigy alulműködésem van - hőtérképpel, amiről eddig nem tudtam.
Kérdésem, hogy Önnek van-e magánrendelése, ha igen, melyik napokon, hol, mennyibe kerül egy alkalom, helyben megcsinálják-e a vérvételt.
Jövőhéten szombaton elutazunk és csak aug. végén leszünk itthon és érdekelne, hogy ebbe az időbe beleférne-e a vizsgálat és az, hogy gyógyszert kaphatnék.
Tisztelettel megköszönöm a válaszát, további szép napot kivánok Drajkó Erzsébet
Az aug. valószínüleg félreértés lehet.
A rendelést illetően kérem tájékozódjon a 06-30-631-9309-es telefonon, ahol előjegyzést is kaphat.
Tisztelettel, jó egészséget kívánok:
Köszönettel: Reni
Sajnos az alkalmazott dózist nem közölte. Általában a kezelés után 1 év várakozási idő ajánlott.
Jó egészséget kívánok:
Tanácsát szeretném kérni a következő problémában.
36 éves vagyok. Gyereket szeretnénk a férjemmel, ami tavaly ősszel természetes módon össze is jött csak a hatodik héten elvetéltem.
Azóta több helyen próbáltam utána járni mi lehetett az oka, de a helyi orvosok a leleteim alapján nyugalomra intettek nincs itt semmi baj csak várjunk egy kicsit majd próbálkozzunk újra.
Voltam endokrinológusnál ahol nézték a pajzsmirigy működésem mondták, hogy kicsit alul termel, támogassam meg 1 szem L Tyroxinnal és akkor rendben lesz minden. Olvasgatva ezt a fórumot, és néhány korábbi válasza alapján nézve a saját értékeimet elbizonytalanodtam.
TSH_3Gen 3,21mIU/ml, FT3 2,78 pg/ml, FT4 1,26 ng/dl, Anti TPO 600 + IU/ml
Kérdezném doktor urat mit tanácsol, esetleg szakrendelés keretében felkereshetem-e ez ügyben, amennyiben szükségesnek látja a konzultációt.
Köszönettel, Angélia
Az idő valóban sürget. A panaszai hátterében pajzsmirigybetegség állhat.
A lényegesebb dolgokat emelem ki:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Bizonyították, hogy
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Kik tartoznak fokozott rizikójú csoportba?
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:
Kérem, szíveskedjen az alábbiakban iránymutatást adni:
44 éves vagyok 72 kg, 160 cm, pajzsmirigy alultermelésben szenvedek melyre 8 éve eszem a Letroxot.
Hosszú éveken át 60 kg körül voltam, de a korral és a mozgáshiánnyal, s tavasz óta a menses elmaradással feljöttek a kilók.
Szeretnék legalább 8 kg-ot fogyni, de a fűszeres ételek, puffasztó ételek kizárva az epém miatt (pedig már műtöttek vele). A cukorra ügyelnem kell mert egyik szülőm és testvérem is diabeteses, de a koleszterinem is az alsó határ felett van mindig valamivel.
Tervezem, hogy a Gastroyal ételszállítótól rendelek valami lúgosító, majd szénhidrát szegény ételt és elkezdem a mozgást is. Viszont azt hallottam - de lehet, hogy nincs semmi orvosi alapja, - algás ételt egy pajzsmirigyes nem fogyaszthat. Márpedig a lúgosító ételek között igen sok édesvizi alga tartalmú….
Kérem, írja meg, hogy ez így van-e vagy sem. Illetve javasolna-e számomra valami kíméletes, de hatékony fogyókúrát?
Tisztelettel köszönöm: T.Zs.
Mindenek előtt ki kellen vizsgálni, hogy a testsúly növekedése hátterében endokrin betegség áll-e?
A kalóriaszegény étrend természetesen indokolt. A pajzsmirigybeteg szervetlen jódot taratalmazó ételt ne fogyasszon.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Kisbabát szeretnénk a párommal, a legutóbbi eredményeim a következők: TSH: 0, 43 fT4: 26, 19 fT3: 5,81 TPO-At: 27.08 TG-AT: 33,21. Letroxot szedek, 75 mg 1 db/nap
(Ugyanez adatok hat hónappal korábban: Tsh: 1,950 fT4: 18.07 fT3: 4.52 TPO-At: 118.67 TG-AT: 18.02 - normális ilyen nagy arányú eltérés a két mérés között hat havi különbséggel? Ez nem jelent problémát?)
Ami nyugtalanít: Ezekkel az eredményekkel lehetséges a fogantatás? (A menzesz rendszeres) És olvastam arról, hogy ha a terhesség első három hónapjában a kismama nem szed plusz adagot a kívánt pajzsmirigy hormonból, akkor a baba szellemileg sérülhet - igaz ez? A nőgyógyászom nem tudta a választ...
Várom megnyugtató válaszát.
Nagyon-nagyon köszönöm!
angie
A vizsgálatok közötti eltérések nem nagyok, az eredmények eltérőek ugyan, de ezekből nem derül ki, hogy az eltéré oka mi lehet (gyógyszer? módszertani ok? stb.)
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajálja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát nyugodjon meg, lehet segíteni.
Jó egészséget kívánok:
Nagyon köszönöm!Tisztelettel: Mónika
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása valóban genetikai jellegű okokra vezethetőp vissza.
Nem tudom, hogy a leírt értékek mellett vannak-e panaszai? A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakát megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok:
22 éves Férfi vagyok, többféle problémám is van amelyeknél arra gyanakszom, hogy valamilyen hormon probléma áll a háttérben. Az egyik tünetem, az alkatom, 187 cm magas vagyok és mindösszesen 62 kiló, amely változatlan az elmúlt 4 évben, ezt eléggé kevésnek tartom és hiába táplálkozok rendesen, csak nagy mennyiségű kalóriabevitelnél valamint állandó test egyzés mellett, tudtam 1-3 kilós testsúly gyarapodást elérni. (a családomban jellemző a fiatalkori vékony testalkat, ami álltalában 25-29 éves kor között indul meg). A másik tünetem az erős korpásodás, amit bőrgyógyász vizsgált, de semmilyen kenőcs, szesz, sampon nem csillapította, felírt ugyan egy hormonális készítményt is, de azt akkor nem váltottam ki, így nem tudom milyen eredményt hozott volna.
Ebből, következtettem arra, hogy esetleg ugyan az okozza mind két tünetet, esetleg tesztoszteron hiány, (nem vagyok nőis testalkat, szikár, szálkás vagyok, és szexuális problémáim sincsenek), gyanakszom még pajzsmirigy túlműködésre.
Mit, tud ajánlani a doktor úr, milyen orvost keressek fel először az ügy lezárása érdekében?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Felvetése jó, ezért ilyen irányú vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok: