|
Dr. Gajdács ÁgnesObezitológus, belgyógyászElérhetőségeim: Rendelő: MediFat Obezitológiai és Antiaging Klinika 1062 Budapest, Andrássy út 97. fszt. 2. E-mail: info@medifat.hu Honlap: http://www.medifat.hu Blog: http://www.alakdoktor.blog.hu Kizárólag fogyásról és egészséges életmódról feltett olvasói kérdésekre válaszolok! |
Kérdezz-felelek
Kislányom ráesett a csuklójára, röntgenre kellett mennünk vele, ahol mind a gipszelés előtt és után nem adtak sem rá, sem rám ólomköpenyt.
Szeretném kérdezni, lehet-e ebből egészségügyi gondja a kislánynak, hogy szórt sugárzás érte?
Másnap voltunk kontrollon, ahol rákérdeztem, azt mondták, minimális sugár érhette a testet, ebből nem lesz gond.
Még csak két éves és félek, hogy ártott Neki a röntgenben töltött idő.
Honnan tudhatom, hogy minden rendben?
Szíves válaszát előre is megköszönve,
Üdvözlettel:
Dóra
Obezitológus szakorvosként a kérdés eldöntésében nem vagyok illetékes. Kérem, konzultáljon a gyermek háziorvosával, ill. radiológus szakorvossal.
Gratulálok, hogy néhány kilót már sikerült leadnia!!! Az Ozempic a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők kezelésére szolgál, a cukorprofil javítása mellett a súlyfelesleg leadását is elősegíti.
A gyógyszer leggyakoribb mellékhatásai közé tartozik a hányinger, hányás, hasmenés, gyakoriak az egyéb hasi panaszok, és előfordulhat az alacsony vércukorszint (főleg más gyógyszerrel együtt használva az injekciót) is.
Az erős fejfájás nem gyakori mellékhatás, ezért ezt mindenképpen, azonnal jelezze kezelőorvosának, a nehezen tolerálható, vagy súlyos mellékhatások ugyanis akár a kezelés felfüggesztését is indokolttá tehetik, de erről minden esetben a kezelőorvosnak kell dönteni. Az esetleges vércukor ingadozások előfordulását akár otthoni vércukor méréssel is kiderítheti.
Mivel az inzulinrezisztencia kezelésének alapja gyógyszerszedéssel vagy anélkül is a célzott, személyre szabott IR-diéta, és mozgásprogram, ezért a megfelelő életmód mellett is folytatódhat a fogyás, ill. egyéb gyógyszerek segíthetik a folyamatot, melyről szintén kezelőorvosa tud dönteni az Ön eredményeinek, kórtörténetének ismeretében.
További sok sikert kívánok a fogyáshoz!!!
Tisztelt Doktornő!
Segítséget szeretnék kérni pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatban.
Jelenleg 19. hetes terhes vagyok, 34 éves, 2005 óta pajzsmirigy alulműködésem van (Hashimoto-thyreoiditis, hypothyreosis) , amelyre kezdetben Euthyrox, most L-Thyroxin 50 µg tablettát szedek. A gyógyszer mennyisége nem változott 2005 óta.
Belgyógyász végzettségű kezelőorvosom a pajzsmirigy probléma megoldására gluténmentes diétát javasolt, melynek hatására a korábbiakhoz képest részben rendeződött a pajzsmirigy állapota.
A 2016.08.19-én a Semmelweis Egyetem Pentacore Laboratóriumban mért pajzsmirigy értékeim a következők voltak:
Érték: Abn referencia tart:
TSH Supersens. 3.663 mU/L 0.350 – 4. 940
T3 szabadfrakció 4.30 pmol/L 2.63 – 5.70
T4 szabadfrakció 12.57 pmol/L 9.00 – 23.20
ATPO 204.30 U/mL 0.00 – 63.00 H
A 2016.08.23-án a Székesfehérvári Szent György Kórházban mért pajzsmirigy értékeim:
Érték: Ref. tartomány:
TSH 5.57 mIU/l 0.55 – 4.78 H
T4 szabadfrakció 13.84 pmol/l 11.5 – 22.7
A gluténmentes diétás étkezés mellett a fenti kezelőorvosom a következő vitaminok szedését javasolta, melyet a teherbeesés előtt szedtem és jelenleg is naponta szedek:
D vitamin 10.000 NE egy hónapig szeptember 1-től október 1-jéig, utána 5000 NE
B Komplex napi 1 db. (Mega B-100, Vitaking)
Szelén 100 µg napi 1 db (Vitaking)
Cink 30 mg napi 1 db (Vitaking)
Beta-Carotin 25000 NE napi 1 db (Vitaking)
Vas komplex napi 1 db (Vitaking, Iron All)
Magnézium és C-vitamin por formátumban napi 2 x ½ - ½ mokkáskanál 2 dl vízben feloldva.
Az lenne a kérdésem, hogy a fenti pajzsmirigyértékek fényében amennyiben nem növelem meg továbbra sem a pajzsmirigy gyógyszer adagot, árthatok-e a babának, tekintve, hogy a nőgyógyászom a pajzsmirigy gyógyszer növelését javasolja, amíg a belgyógyász kezelőorvosom határozott álláspontja az, hogy amennyiben a T3 és T4 értékek rendben vannak, a babának sem lehet semmi baja, mert az a lényeg, hogy a hormonszintek rendben legyenek, az egyéb pajzsmirigy értékek nincsenek hatással a kisbaba mentális fejlődésére.
Köszönöm a Doktornő mielőbbi visszajelzését!
Köszönettel: Rajkó Ágnes
Obezitológus szakorvosként a kérdés eldöntésében nem vagyok illetékes. Javaslom, hogy a kérdésben konzultáljon endokrinológus szakorvossal, illetve szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakvizsgával egyaránt rendelkező szakorvossal.
Önnek és a babának is jó egészséget kívánok!