Szülői szabadság 2023
Apai szabadság a szülői szabadságon felül
2022. augusztus 2-án kellett volna bevezetni Magyarországon is a 10 napos apai szabadságot egy Európai Uniós törvénykezés szerint, ám ez csak 2023-ban valósult meg. A plusz szabadság a Munka Törvénykönyve szerint így alakul: „Az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra (a továbbiakban: apasági szabadság) jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Az apasági szabadságra a munkavállaló akkor is jogosult, ha a gyermeke halva születik, vagy meghal.”
Hivatalosan csak a szabadság 5 napjára illeti meg a távolléti díj az apákat, a 6. naptól ennek a 40%-val kell számolnia, ami nem túl sok, de jóval több a semminél. Ezen felül pedig létrejött a szülői szabadság, ami első hallásra rendkívül kedvezően hangzik, azonban tovább olvasva kiderül, hogy nem biztos, hogy megéri kérvényezni.
44 nap a fizetés töredékéért - a szülői szabadság díjazása
A 44 napos szülői szabadság a gyermek 3 éves koráig vehető igénybe, fontos azonban megjegyezni, hogy összesen ennyi nap pihenő jár, ez nem sokszorozódik meg évente, azonban minden 3 év alatti gyermek esetén 44 nappal kell számolni.
Például ha van egy 2 éves és egy 10 hónapos gyermek a családban, akkor az anya és az apa is 88 nap szülői szabadságot vehet igénybe.
Feltétele mindössze annyi, hogy a szülők munkavállalói viszonya 1 éve folyamatosan fennálljon. Ezek alapján még vonzó is lehetne, azonban a szülői szabadság 44 napjára a távolléti díj mindössze 10%-a jár, amiből még levonják a GYED vagy a GYES összegét, tehát körülbelül fizetés nélküli szabadságnak felel meg.
Tehát ha valakit 300.000 Ft távolléti díj illet meg, de igénybe venné a 2 éves gyermeke után a szülői szabadságot, akkor hivatalosan 30 ezer forintot kapna, viszont mivel jár a gyerek után a GYES, ami havi 28.500 forint, ezt levonva belőle 1500 forintot kapna az illető a szülői szabadság ideje alatt, ami manapság már egy ebédre is kevés.
Mikor lehet érdemes igénybe venni a szülői szabadságot?
Ennek ellenére vannak olyan helyzetek, amikor érdemes megfontolni a szülői szabadság igénybevételét. Ha anya visszatérne a munka világába, de a bölcsődei beszoktatáshoz nem elegendő a felgyülemlett szabadsága, akkor kiegészítheti ezzel az extra pár nappal. Ami még fontos, hogy a szülői szabadság hivatalosan munkában töltött időnek számít, tehát aktív biztosítási jogviszonynak minősül, valamint jogszerző idő a végkielégítésre, a felmondási időre, valamint a fizetett szabadságra is. így ezalatt az idő alatt megnövelheted a díjazásod, valamint szabadságot is spórolhatsz vele (kb. 3-5 napot).
További hasznos információkat a Munka törvénykönyvéből tudhatsz meg.
Te élni fogsz a szülői szabadsággal?
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)