1. Baradla-barlang
A Baradla-barlang hazánk legismertebb, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlangja. Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjait az UNESCO 1995-ben nyilvánította a világörökség részévé. A barlang jelentős részét változatos színű és formájú, látványos cseppkövek díszítik. A Baradla-Domica barlangrendszer 25 km hosszan nyúlik el.
További információ: Baradla-barlang
Megközelítés: Baradla-barlang megközelítése
2. Rákóczi-barlang
A vízszint alatti oldódással kialakult Rákóczi-barlang az Aggteleki- és a Szlovák-karszt más barlangjaival együtt a világörökség része, s a különösen dús és változatos kalcit előfordulásairól nevezetes.
Termeiben láthatunk:
- több méteres függőcseppköveket,
- borsóköveket,
- tavakat,
- álló cseppköveket,
- cseppkőzászlókat,
- tűkristályokat,
A barlangnak a különböző típusú kiválások nagy mennyisége mellett azok többszörös váltakozása, valamint a színgazdagság ad egyedi képet. A cseppkövek és borsókövek egymásra települése kevés hazai üregrendszerben ennyire változatos és látványos. A barlangban hidakon, járófelületeken, világítás mellett közlekedhetünk.
Megközelítés: Bódvarákó községhatárt jelző tábla előtt kell balra fordulni, majd egyenesen a murvás úton a valamikori bánya épületéig (1 km).
Kép: Horvabe / Wikimedia
3. Vass Imre-barlang
A Vass Imre-barlang az Aggteleki- és Szlovák-karszt más barlangjaival együtt 1995 óta a világörökség része. A járatrendszer teljes hossza 2185 m. A barlang változatos formájú, méretű és színű cseppkőképződményeinek látványa különleges élményt nyújt az ide látogatók számára.
Jegyek a Baradla-barlang jósvafői bejáratánál lévő jegypénztárban válthatóak.
Kép: Vaclav / Wikimedia
II. Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
4. Tapolcai-tavasbarlang
A Tapolcai-tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel kútásás közben, majd tíz évvel később a látogatók számára is megnyitották. A Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpontban érdekes, interaktív kiállítást láthatunk, mely a kicsik számára is élvezetes módon mutatja be a barlang történetét, a karsztvidékek világát (Cseppkő terem, Búvár terem, Denevér terem, Geopark terem, Ősrégész terem, Őskarszt terem, 3D vetítő terem).
A gyerekeket kúszóbarlang várja, míg a felnőttek érzékelési képességét "kőtapogató" teszi próbára, de a játszóteret vagy a mászófalat is kipróbálhatjuk. Végül kihagyhatatlan program a barlang gyönyörű színű vízén való csónakázás: a látogatók arcát elnézve egyértelmű, hogy nagy élmény kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Kép: Fauvirt / Wikimedia
A Tapolcai-tavasbarlang megközelítése:
Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközpont, Tapolca, Kisfaludy Sándor utca 3.
További információ: Tapolcai-tavasbarlang
5. Lóczy-barlang
A Tamás-hegy nyugati oldalában található, 1882-ben feltárt barlang 1934 óta fogadja a látogatókat, átlagos hőmérséklete kb. 12 °C. Fokozottan védett barlang, régészeti védelem alatt is áll. Szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékonyréteges mészkőfalak jellemzik. A barlang - 20-30 perces - szakszerű vezetés mellett látogatható - ha nem találtok senkit a pénztárban, érdemes várakozni egy kicsit, mert valószínűleg éppen a barlangban vezet körbe egy csoportot.
A Lóczy-barlang megközelítése:
Balatonfüred, Öreghegyi út vége, GPS: 46.969008, 17.873082. Balatonfüred vasútállomástól autóval 5 perc alatt, gyalog fél órás sétával elérhető a barlang.
További információ: Lóczy-barlang
Kép: Solymári / Wikimedia
6. Csodabogyós-barlang
Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén nyílik a fokozottan védett Csodabogyós-barlang, amely Magyarország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja. A 393 méteres tengerszint feletti magasságban, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területén nyíló barlang a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű örökzöld cserjéről kapta nevét, amelynek itt találjuk északi elterjedési határát. A barlang járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. Méreteiből, látványos formakincséből és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a „tanbarlang” szerepre, azaz a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására, valamint a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására.
Cím: Eresztényi út, Balatongyörök, 8313. GPD: 46°47'32.2"N 17°22'12.2"E
További információ: Csodabogyós barlang
Kép: Egri Csaba / Magyarnemzetiparkok.hu
III. Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
7. Szent István-barlang
A fokozottan védett Szent István-barlang Lillafüreden, Miskolctól 3,5 km-re nyílik. 1931 óta látogatható, járatainak összhossza több, mint 1 km, a bemutatott szakasz hossza pedig 170 m.
A barlang különlegessége a látványos oldásformák (pl. Mamut-fogsor, Anyóstorok), valamint a gyönyörű cseppkőképződmények. A barlangban "Meseország" is látható, melynek cseppkőképződményeit a mesevilág szereplőről nevezték el a hasonlóság alapján (pl. Mikulás, Jancsi és Juliska). A barlangtúra időtartama 30 perc, a közlekedést korlátok, lépcsők és egyenletes, vízmentesített sétautak segítik.
A Szent István-barlang megközelítése:
A Tiszai-pályaudvarról 1-es vagy 101-es busszal, vagy 1-es villamossal a Diósgyőri-városközpontig, majd onnan az 5-ös autóbusszal közvetlenül a Szent István-barlang melletti buszmegállóig, vagy a 15-ös autóbusszal a Hámori-tó melletti buszmegállóig, ahonnan 600 m-es könnyű sétával érhető el a barlang.
Személygépkocsival érkezőknek a lillafüredi felső parkolóban (a barlangtól 50 m-re) vagy a Hámori-tó melletti parkolóban (a barlangtól 600 m-re) érdemes parkolni.
További információ: Szent István-barlang
Kép: Vaclav / Wikimedia
8. Anna-barlang
Az Anna-barlang Lillafüreden, Miskolctól 3 km-re nyílik, szintén fokozottan védett. Bejárata közvetlenül a Szinva-vízesés mellett található, járatainak bemutatott szakasza 208 m hosszú, melyet 25 perces túra során járhatunk be.
Az üregrendszer egyidős a kőzettel, melynek képződése 150.000-200.000 évvel ezelőtt kezdődött, és napjainkban is tart. A barlangot gyönyörű, egyedülálló képződményei teszik igazán különlegessé.
Az Anna-barlang megközelítése
Az Anna-barlang a Tiszai-pályaudvarról 1-es busszal, vagy 1-es villamossal a Diósgyőri-városközpontig, majd onnan 5-ös autóbusszal a Palotaszálló melletti, vagy a 15-ös autóbusszal a Hámori-tó melletti buszmegállóig, ahonnan kb. 200 m-es könnyű sétával érhető el a barlang.
Személygépkocsival érkezőknek a Hámori-tó mellett kialakított parkolóban (a barlangtól 250 m-re) vagy a lillafüredi felső parkolóban (a barlangtól 600 m-re) érdemes parkolni.
További információ: Anna-barlang
Kép: Debrecenivalaki / Wikimedia
9. Istállós-kői-barlang (Ősemberbarlang)
Az Istállós-kői-barlang a Bükk-vidék második legmagasabb csúcsa, az Istállós-kő oldalában nyílik 609 méter magasan. A barlanghoz hangulatos, szerpentin jellegű turistaút vezet föl a Szalajka-forrás mellől. A csodaszép környezetben izgalmas történelmi kalandozásra indulhatunk, a cél pedig egyenesen az őskor! Az Istállós-kői-barlang jelenleg az ország leglátogatottabb ősemberbarlangja.
Cím: 3348 Szilvásvárad, Szalajka völgy. A forrás mellől hangulatos erdei út vezet fel a barlanghoz.
Ősemberbarlang
Kép: Christo / Wikimedia
IV. Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
10. Szemlő-hegyi-barlang
A Szemlő-hegyi-barlang a Budai-hegységben található, hévízes eredetű. A több, mint 2 km hosszú barlang 1986-ban nyitotta meg kapuit a látogatók számára, s azóta népszerű budapesti turisztikai célponttá vált. Bejárható útvonalszakasza 250 méter hosszú, a vezetett túrák óránként indulnak.
Szépsége mellett gyógyhatása révén vált különlegességgé: magas nedvességtartalma és tiszta, pormentes a levegője révén a légzőszervi betegségek - főleg bronchitiszes és asztmás betegségek - kezelésére, gyógyítására alkalmas. A barlangterápia itt 1990 óta működik.
A bejáratnál található interaktív kiállítás a kisebbek számára is érdekes lehet, a "barlangolás" után pedig szórakozhatnak még egy kicsit a barlang feletti parkban, ahol játszótér és geológiai tanösvény várja őket. A Szemlő-hegyi-barlang babakocsival és kerekesszékkel is látogatható.
Szemlő-hegyi-barlang megközelítése:
1025 Budapest Pusztaszeri út 35.
További információ: Szemlő-hegyi-barlang
Kép: BuBiSvÍz / Wikimedia
Forrás: magyarnemzetiparkok.hu
Indexkép: beba / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)