Nem véletlenül Pünkösd napján nyílik a pünkösdi rózsa. A természet ugyan szokott csúfot űzni velünk, amikor a korai tartós meleg miatt a virágzás dömpingje lezajlik pünkösdre.
A bazsarózsa ellenben jóval korábban bontja szirmait, gyakran már április végén gyönyörködhetünk benne. A keleti bazsarózsa pedig még korábban nyílik, így a kora tavaszi virágok csoportját erősíti. A bazsarózsák színvilága szegényesebb, főként a rózsaszín és árnyalataiból állnak, ellenben a pünkösdi rózsák amellett, hogy igen illatosak, színekben is sokkal változatosabbak, bár itt is fő szín a rózsaszín és fehér.
Nagyon hálás növények, mert szinte mindent kibírnak. Átvészelik az extrém hideget, de a perzselő nap sem tesz bennük kárt. Talajra sem igényesek, a köves talajon ugyanúgy megélnek, mint a homokon. Persze a jó körülményeket meghálálják évről-évre egyre bőségesebb virágzással. Egyik nagy ellenségük az árnyék. Árnyékos körülmények között a virágzás elmarad, sőt néhány év alatt kivérzik a növény és eltűnik a kertünkből.
A nagy alkalmazkodó képességüket húsosodott gyökérrendszerüknek köszönhetik, amely komoly tartalékokat biztosít számukra. Ez a gyökérrendszer viszont egy pici hátrányt is ad, mégpedig a virágzás kezdeti idejében. Addig ugyanis nem kezdenek virágzásba, amíg a gyökérrendszerük kellőképpen meg nem erősödik, ez fajtától függően több évig is eltarthat. Ennek köszönhető, hogy a virágzóképes egyedeket nem kevés pénzért vehetjük meg. Beszerzési ár 800,- Ft-tól egészen 10.000,- Ft-os értékig is elmegy. Vannak különleges fajtái, melyekért egész vagyonokat képesek kiadni a gyűjtők. Ilyenek például az ITOH fajták, vagy egyes ritka színű fás bazsarózsák.
Különleges és nagyon drága az ITOH fajta
A pünkösdirózsa virága nagyon változatos az egyszerűtől a tömveteltig, a parfüm illatútól az alig illatosig terjed. Színét tekintve már szűkebb a határ, alapszíne a rózsaszín és változatai, valamint a fehér és árnyalatai, de ezen felül barack, és sárga színben is fellelhetők.
Faj és fajtaviága igen gazdag, a nemesítők egyik kedvenc virága. Előszeretettel kísérleteznek vele, újabb és újabb színek formák elérésének céljából. Egyes fajtái a talajba teljesen visszahúzódva telelnek (ezek az elterjedtebbek), míg más változatai fás részekkel a föld fölött telelnek, ők a fás bazsarózsák.
Paeonia suffruticosa – Fás bazsarózsa
Vad fajai a természetben is megtalálhatók, hazánkban például a bánáti bazsarózsa, ami védett növény.
Bánáti bazsarózsa
Eltűnőben van a keleti bazsarózsa fajta, amely korai virágzásával, és keskeny leveleivel tűnik ki a többi közül. Hazánkban ritkán találkozunk vele, termesztők sem foglalkoznak szaporításával. Egy gyűjtő kertjében azonban ott a helye.
Keleti bazsarózsa – Paeonia tenuifolia
Forrás: https://twitter.com/littleashgarden/status/465182345885409280 Paeonia tenuifolia ’Rosea’
A keleti bazsarózsához megjelenésben nagyon hasonló, de színvilágában rikítóan elütő a Tavaszi hérics. Ne keverjük össze őket. A tavaszi hérics hazánkban előforduló védett virág.
Forrás: www.orszagalbum.hu Tavaszi hérics
A pünkösdi rózsának kevés ellensége ismert. Az egyik napjainkban egyre inkább terjedőben van, és az egész virágzást képes meghiúsítani, a növény teljes pusztulását nem okozza. Ez a botrítiszes betegsége. Tavasszal bimbós állapotában támadja meg a növényt, a bimbó belülről elrothad, majd beszárad. Terjedéséhez hűvös csapadékos idő szükséges. Védekezni ellene vegyszeres permetezéssel lehet.
Másik nagy ellensége a pocok, amely a húsos gyökerére pályázik. Főként az ínséges őszi végi, téli, kora tavaszi időszakban ássa be magát a gyökerekig és ott elrágja őket.
Különféle gombás fertőzések kisebb gondokat okoznak a levelén, de ezzel nem kell foglalkozni.
Illatos rózsaszínű P. lactiflora fajta.
Szaporítani ősszel, gyökereinek szétosztásával lehet. Az így szaporított tő 2-3 év múlva hoz virágot.
Átültetni, bolygatni nem szabad, hagyni kell, hogy minél nagyobb tövet fejlesszen. A bimbók megjelenésekor azok egy részének kitörésével növelni tudjuk a virágzat méretét, de enélkül a beavatkozás nélkül is szép nagy virágfejeket fejleszt.
![]() |
Herold FerencKertészmérnökElérhetőségeim: Telefon: 06-70/384-29-82 E-mail: kertember@gmail.com Honlap: http://www.kertember.hu/ Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)