A brit bíróság 15 év börtönbüntetésre ítélte a 28 éves Melissa Wilbandot, aki halálra rázta négy hónapos kislányát, Lexit.
Az anya elképesztő magyarázattal próbált kibújni a felelősség alól: szerinte fájó csuklója miatt képtelen lett volna bántani a csecsemőt.
A megdöbbentő esetről az Daily Express online kiadása számolt be részletesen.
Gyilkosság a pandémia árnyékában
A tragédia 2020 áprilisában történt a gloucestershire-i Newent településen, amikor Nagy-Britanniában a koronavírus-járvány első lezárása volt. Lexi, a négy hónapos csecsemő egészséges baba volt, ám édesanyja – a bíróság szerint – két alkalommal is megrázta, aminek következtében súlyos agyvérzést szenvedett. A gyermek hat nappal később, 2020. április 18-án halt meg a bristoli gyermekklinikán.
A bíróságon a bíró, Justice Saini hangsúlyozta:
„Lexi életét vették el. Ön ölte meg őt, amikor a lakás fürdőszobájában, vacsora után megrázta, és ettől azonnal elernyedt. Ez a rázás okozta az agyában a súlyos vérzést. Nehéz elképzelni, milyen fájdalmai lehettek. Biztosan sírt és szenvedett.”
„Nem én voltam” – kifogások és hazugságok
A bírósági tárgyaláson Wilband tagadta, hogy bántotta volna Lexit, és azt állította, fizikailag képtelen lett volna megrázni, mert „fájt a csuklója”. Ehelyett korábbi partnerére, a 31 éves Jack Wheelerre próbálta hárítani a felelősséget, azt állítva, hogy ő rázta meg Lexit a babahordozójában.
A szakértői vizsgálatok viszont más képet festettek: Lexi halálát nem baleset, hanem erőszakos behatás okozta. Az MRI-vizsgálat agyvérzést mutatott ki, a szemében pedig „megszámlálhatatlanul sok” bevérzés volt – ezek egyértelmű jelei a megrázott baba szindrómának.
Wilband párja, Jack Wheeler a vád alól felmentést kapott – a bíróság nem talált ellene bizonyítékot. Sőt, kiderült, hogy bár Lexi nem tőle származott, a nő még a terhesség alatt hamis DNS-tesztet adott neki, amelyen az szerepelt: „100%-ban te vagy az apa”. A valódi teszt csak Lexi születése után derítette ki az igazságot, de Wheeler így is maradt, és sajátjaként nevelte a kislányt.
Kokain, hazugságok és közöny
A tárgyaláson az is elhangzott, hogy Wilband a szülés után hat nappal már kokaint fogyasztott, és érzelmileg is ingadozó kapcsolatban élt Wheelerrel. Április 12-én, Lexi összeomlása után a nő hívta a segélyvonalat, azt állítva, hogy a baba légzése hirtelen leállt, miközben a ringatószékben feküdt.
A kórházban az orvosok megkérdezték tőle, szeretné-e megölelni Lexit az intubálás előtt, de visszautasította. Az utolsó estén, amikor már nyilvánvaló volt, hogy Lexi nem éli túl, csupán három órát töltött a kislánya mellett, aztán aludni ment egy másik kórházi részlegre. Reggel, mire visszatért, Lexi már nem lélegzett.
Lexi utolsó óráiban egy nővér fogta a kezét – az édesanyja helyett.
Tanulságok és figyelemfelhívás
A megrázott baba szindróma (Shaken Baby Syndrome – SBS) sajnos nem ismeretlen jelenség, és gyakran akkor fordul elő, amikor a gondozó képtelen kezelni a gyermek sírását vagy feszültségét. A következmények pedig végzetesek lehetnek: agyvérzés, vakság, bénulás – vagy halál.
A tragikus ügy arra is rávilágít, mennyire fontos a szülői támogatás, a pszichés segítség, és a társadalmi érzékenyítés – különösen olyan időszakokban, mint a pandémia miatti bezártság, amely extrém nyomást helyezett sok szülőre.
Az ítélet: 15 év börtön
A Bristol Crown Court végül 15 év börtönre ítélte Melissa Wilbandot Lexi meggyilkolásáért. Bár a döntés valamelyest igazságot szolgáltatott, egy ártatlan baba élete így is örökre elveszett.
A tragédia emlékeztet minket arra, hogy a gyermekvédelem, a társadalmi támogatás és a szülői edukáció nem csupán jogi, hanem erkölcsi kötelességünk is.
Ha te vagy valaki a környezetedben úgy érzi, hogy nem bírja tovább a síró baba vagy a gondoskodás terhét, fontos tudni: van segítség.
A Családinet babagondozási cikkei között számos hasznos tanács található a síró baba megnyugtatásáról, a szülői kimerültség kezeléséről, és az elérhető segítségnyújtási formákról.
A vigasztalhatatlan baba
Ez a cikk részletesen taglalja a különböző okokat (pl. hasfájás, dohányfüst, túlingereltség), valamint gyakorlati tippeket ad a megnyugtatásra: szoptatás, testközelség, hordozás, ritmikus mozgások, masszázs, meleg fürdő, valamint a szülők saját jóllétének fontossága is szóba kerül.
9 bevált módszer a síró baba megnyugtatására
Ez a cikk konkrét technikákat sorol fel, amelyek több családnál beváltak.
Hogyan vigasztaljuk meg a síró kisbabát?
Ez a cikk különböző technikákat javasol, amelyek kombinációjával próbálkozhatunk.
Fotó: Gloucestershire Rendőrség, dátum nélkül kiadott fotók
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)