Tüntetés a "státusztörvény" ellen
A Margit híd budai hídfőjénél gyülekező tömeg átvonult a Kossuth Lajos téren felállított színpad elé, ahol a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) zászlóját helyezték el. A tömegben feltűnt számos ellenzéki politikus és aktivista, többek között Tordai Bence (Párbeszéd), Kunhalmi Ágnes (MSZP), Hadházy Ákos (független), valamint Pankotai Lili diákaktivista.
A tömeg előtt Törley Katalin, a Tanítanék mozgalom aktivistája "hatalmi elnyomásról" és "bosszúálló státusztörvényről" beszélt. Hozzátette, az eddigi tiltakozásoknak alig van eredményük, de sikernek tekinti a tanárok-diákok-szülők összefogását, valamint a nemzetközi figyelmet, amit kiváltottak az eseményeik.
Megpihenni továbbra sem szabad, mert a kormány "eltapossa a gyengéket, bátorítja az intézményes rasszizmust", miközben a kiváltságosokat kordonokkal zárja el - hangoztatta Törley Katalin.
Szendrei Zoltán, a PDSZ országos választmányi tagja a rendezvényen bejelentette, hogy az alacsony fizetés miatt elhagyja a tanári pályát, ám a maradók érdekében a bérek emelését és a munkaterhek csökkentését követelte. Sürgette emellett az oktatásra fordított költségvetési keret növelését, valamint önálló oktatási minisztérium felállítását hozzáértő tárcavezető irányításával.
A rendezvény végén a résztvevők a Fridays for Future mozgalom klímatüntetéséhez csatlakozva a Lánchíd irányába vonultak tovább.
A két demonstráció résztevőinek találkozása után az egyesült csoportok elindultak az Alagúton át a túloldalon felállított színpadhoz, ahol elhangzottak a szónokok beszédei - olvasható az MTI-n.
„Magatartásuk tragédiához is vezethet”
A 444.hu beszámolója szerint közel ötezer tüntető foglalta el a Margit-hidat pénteken.
„Ha eleged van a hazug politikából, üvölts. Ordítsunk ma együtt”
- mondta Zelenák Dzseni, az Egységes Diákfront aktivistája.
"Milyen kormány az, aki miatt a gyerekek külföldre kényszerülnek? Ki lesz a következő, akit megaláznak, meghurcolnak es megfosztanak az alapvető emberi jogaitól? Hol van most a mi kis utcaharcos miniszterelnökünk?"
- tette fel a kérdést Szilágyi Kitti, a Civilbázis elnökségi tagja.
A beszédek után a tüntetők egy része a Karmelitához indult, azonban a rendőrök lezárták a kolostorhoz vezető lépcső tetejét. A helyszíni tudósítók szerint nagyjából húszan próbáltak átjutni a rendőrsorfalon, eközben dulakodás alakult ki.
„Magatartásuk tragédiához is vezethet” - mondta egy rendőr a tüntetőknek, akik ezután levonultak a lépcsőről és más útvonalon próbáltak bejutni a Karmelitába, azonban a rendőrök ismét útjukat állták.
21:15 után lassan mindenki távozott a helyszínről. 5 tüntető ellen eljárást indított a rendőrég - írja a 444.hu.
Májusban az akkor még csak tervezett "státusztörvény" miatt kerültek összetűzésbe a rendőrökkel a tüntetők: a rekonstrukció alatt álló Honvéd Főparancsnokság épületénél lebontották a kordont, néhányan felmásztak az építési állványzatra, a rendőröket dobálták.
Helyszíni információk szerint sokan csuklyában és arcmaszkban támadtak a rendőrökre, majd a lemezkerítéseket is rájuk döntötték. A rendőrök végül könnygázt vetettek be a diákok ellen.
Indexkép: MTI/Koszticsák Szilárd
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)