Sokkoló képek az iskola állapotáról
A gödöllői Török Ignác Gimnázium az ország egyik legjobb gimnáziumaként ismert. Megdöbbentő, hogy milyen állapotban van jelenleg az épület, ahol el is indult a tanítás, pedig tető sincs. Az épületben felújítási munkálatok zajlottak, amik nem fejeződtek be őszre - szúrta ki a hvg.hu.
A nagy esőzések pedig nagyon eláztatták az épületet, még a fólia sem védte meg. Hétfőre már nemcsak a falakból, de a konnektorokból is folyt a víz, a gyerekeket emiatt haza kellett küldeni.
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Az igazgató azonban már elhasználta az összes elrendelhető szabadnapkeretet, ezért a gyerekek továbbra is a penészes, vizes falak között tanulnak - ami sokak szerint életveszélyes. Vannak olyan szülők, akik nem viszik így iskolába a gyereküket.
Talán nem véletlen, hogy az iskola előtt egy tábla jelzi, hogy építési terület, ahova csak munkavédelmi sisakban lehet bemenni. Miközben a gyerekek, akik között vannak 10 évesek is, kötelesek bemenni oda. Az igazgató szerint ráadásul egy esetleges baleset is az iskolavezető felelőssége lenne.
„Breaking news! Megnyílt Gödöllő második uszodája!!! A viharos gyorsasággal létrejött új sportlétesítményt a Török Ignác Gimnázium diákjai ma már birtokba is vették. A diákok ma úszószemüvegben vesznek részt a jelenléti oktatásra alkalmas épületben. Köszönjük Vécsey László, Szabóné Forgács Gabriella és Maruzsa Zoltán!” – ezt írta egy felháborodott szülő a Facebook-on.
Egy tanár pedig így kommentálta a látottakat:
"Elbőgtem magam. A tehetetlenség, a felfoghatatlanság, a felelőtlenség és az elkeseredettség miatt. Az egész eddigi tanévünk miatt. Nem tudom leírni azt az érzést, ahogy ott álltam és kopogott az eső. A fejemre is. Nincsenek észérvek, hogy itt miért kell/lehet tanulni, tanítani".
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Megígérték nekik, hogy a felújítás alatt megoldható lesz a tanítás
Fábián Bertalan, a Török Ignác Gimnázium igazgatója a HVG-nek azt mondta, a felújítást július 31-től december végéig tervezték, de azt megígérték nekik, hogy a felújítási munkák alatt is megoldható lesz a tanítás.
Most azonban úgy tűnik, nem megoldható.
"Hétfő reggel, amikor bementünk az iskolába, azt láttuk, hogy a nagy esőzés miatt mindenhol, a plafonról, a lépcsőházban ömlik a víz, 14 tanteremben állt 3-4 centis víz” – mondta az igazgató, aki aznap haza is küldött mindenkit, de már kimerítette a szabadság elrendelésének kvótáját.
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Szerettek volna áttérni online oktatásra, ezt azonban nem engedélyezték nekik.
"Mivel ez egy tervezett felújítás, azt a választ kaptam szóban, hogy nem érhetett váratlanul minket ez az egész, tudtunk róla, hogy lesz átalakítás. De könyörgöm, azt nem tervezetük, hogy beázik az iskola, az elektromos vezetékekből is folyik a víz. Azt mondták – hangsúlyozom nem hivatalosan és nem írásban –, hogy nincs jogalapja annak, hogy áttérjünk online oktatásra.”
Gémesi György polgármester a HVG-nek azt mondta: szeptember elején a tankerületvezető és a térség országgyűlési képviselője, Vécsey László kijelentette, hogy az épület jelenléti oktatásra alkalmas.
Egy közlemény is megjelent a Dunakeszi Tankerületi Központ honlapján. Ebben azt írják, idézem: "Az épületben elegendő tanterem van tanításra alkalmas állapotban, így az osztályok többsége számára megoldott az elhelyezés a helyszínen, néhány osztály számára külső helyszínen biztosítottuk az oktatás feltételeit. Szükség esetén egy másik helyszínen még bevonhatók további tantermek. Az oktatás pontos helyéről a szülőket az intézmény közvetlenül tájékoztatta."
Az online oktatásról pedig szó sincs a közleményben. Vagyis amíg a miniszter ezt nem engedélyezi, addig a jogszabályok szerint jelenléti oktatásnak kell folynia.
Jelenleg 200 diák a városi művelődési házban tanulhat, ahol nincs asztal, de legalább tető és meleg van. A többi 500 tanulónak pedig továbbra is a tető nélküli, penészes és ázott falú épületben kell tanulnia.
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Hogy tanítsunk vizes falak között 550 gyereket?
A rendkívüli szünetben kvázi titokban folyt az online oktatás. A pedagógusok egy része össze akart fogni azért, hogy ilyen körülmények között nem vállalják az oktatást, de sokan nem mertek ebbe beleállni, akkora a nyomás a tankerület részéről - tudta meg a HVG.
A héten egyébként népegészségügyi ellenőrzés is volt, "amelynek során megnézték a penészedést, beázást, a felázott padlót, és ezután írásba adták, hogy ezek a károsodások nem érik el azt a mértéket, ami az épület használhatóságát megkérdőjelezné”.
A gyerekektől azt kérik, hogy öltözzenek fel melegen, ne töltsék a telefonjaikat, ne is nyúljanak a konnektorokhoz.
„Írásban nem láttam olyan kijelentést, hogy az épület biztonságos. Az áram szerintem így nem biztonságos. Mi tanárok tanítsunk a vizes falak, vizes vezetékek, penész között, nejlontető alatt, lezárt aulában és foszló álmennyezet alatt, tanári nélkül 550 gyereket?” – írta egy pedagógus.
Ráadásul az épületben napi 1300 adagot főző városi konyha is teljsen elázott. Innen még négy iskolának biztosítottak étkezést.
"1300 adagot főznek itt, de most teljesen szétverte a beázás a konyhánkat. Nekünk viszont a gyerekeket valahogy ezen túl is ki kell szolgálni, ráadásul komoly bevételkiesést is okoz ez a helyzet. Próbálunk valamilyen hibrid megoldást találni. Amíg viszont az elektromos vezetékek ki nem száradnak, addig nem biztonságos ott a munkavégzés, azt nem is engedélyezem.”
Kép: Gödöllő város Facebook oldala
Fotók: https://www.facebook.com/godollo
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)