Tiltott jelkép, vagy jó szerencse jelképe?
A felsős tanári kézikönyv borítóján négy felnőtt egymással szemben állva, a jobb kezüket egymáséra helyezve egy erősen horogkeresztre emlékeztető szimbólumot ábrázol.
Néhányan próbálják menteni a menthetőt: egyesek szerint a borítón nem horogkereszt, hanem szvasztika látható, a horogkereszt ugyanis csak akkor rajzolódik ki, ha a könyvet a sarkára állítjuk.
A szvasztika jelentése Indiában a jó szerencse, Kínában pedig a halhatatlanság.
Bár ez is egy lehetséges magyarázat, nem változtat azon a tényen, hogy a könyv borítójára tekintve legtöbben a tiltott önkényuralmi jelképet látják, még anélkül is, hogy a sarkára fordítanák azt.
A horogkereszt szimbóluma egyébként a szvasztika ősi szimbólumát átdolgozva jött létre, bizonyos források szerint maga Hitler tervezte meg és alkotta át náci szimbólummá.
A horogkereszt használatát Magyarországon a Büntető Törvénykönyv tiltja, ám bizonyos esetekben használható: ha tudományos, ismeretterjesztő vagy művészeti célokra használják fel.
Szintén felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mennyire etikus egy etika kézikönyv borítójára olyan képet választani, ami könnyen emlékeztethet bárkit egy olyan tragédiára, amelyben több millió ember meghalt és szenvedett, köztük talán a családtagjaik is.
Szerencsére a könyv nem a gyerekek számára készült, közvetve azonban mégis találkozhatnak vele, hiszen egy felsős tanári kézikönyvről van szó.
A könyv a Komplex Alapprogram gondozásában jelent meg, Magyarország Kormánya támogatásával, a Széchenyi 2020 pályázaton keresztül, ami a könyv borítóján is jól látható.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)