Szuperérzékenység gyerekeknél
Az én gyerekem más, mint a többi
Leejtettem egy fakanalat főzés közben. A kisbabám azonnal felsírt. Odarohantam, megnyugtattam. Semmi jelentőséget nem tulajdonítottam neki. Amikor nagyobb lett, úgy ült a babakocsiban, hogy rendszeresen a fülére tette a kezét. Azt hittem, hogy csak játszik, mert vigyorgott közben. Később más szokatlan dolgokat is észrevettem a gyerekemen. Például, hogy:
- nem szereti, ha süt a nap, mindig árnyékba akar menni, még télen is
- zavarja a ruhán a címke, mindenből ki kell vágni
- valahogy minden cipő szorítja
- zavarja a zokni, azonnal leveszi, ha hazaérünk
- undorodik a saját kakijának látványától és szagától, befogja az orrát, amikor lehúzza a Wc-t
- nem szereti a hangos dolgokat, még a zenét sem
- az új ízektől idegenkedik
- nehezen kezeli az ismeretlen szituációkat
Ekkor jöttem rá, hogy itt valami többről lehet szó.
Mi az a szuperérzékenység?
A szuperérzékenység nem betegség. A társadalom 15-20 százaléka érintett. Öröklött, vagyis ha a gyereknél jelentkezik, akkor valamelyik szülő szintén szuperérzékeny.
Elaine N. Aron: Szuperérzékeny gyerekek című könyvében így fogalmaz:
”A szuperérzékenyek olyan idegrendszerrel születnek, mely arra indítja őket, hogy egy szituációban minden apró részletet megfigyeljenek, és ezt az információt alaposan feldolgozzák, mielőtt cselekednének. Így aztán meglehetősen elmélkedő hajlamúak, intuitívak és kreatívak (ráéreznek arra, hogy valami mitől olyan, amilyen, és legközelebb mi történhet). Lelkiismeretesek, erős igazságérzetük van, s könnyen ráhangolódnak mások érzéseire. Meglátnak minden részletet, észreveszik az apró változásokat, és azt, hogy »mi hiányzik a képről«. Érzékenységük folytán könnyen túlingerlődnek és sebezhetőbbek (fizikai és lelki értelemben egyaránt). Lassabban oldódnak fel és illeszkednek be társaik közé, időnként pedig csöndesek is, és az órán nem szívesen szerepelnek. Visszahúzódó természetük ne tévesszen meg, hiszen csodálatos lehetőséget jelentenek számodra, hogy tanárként különleges, ritka képességeket fejlessz ki.”
Fotó: Depositphotos.com
A szuperérzékenység jelei – ez nem hiszti!
Ha valaki hisztis, akkor hol hisztizik, hol nem. De ha a gyereket állandóan zavarja például a nap vagy a címke, az már nem hiszti.
1. Észreveszi a legkisebb változásokat is
Ha például a játéka a polc jobb oldalán volt, de most a bal oldalára teszed, kiakad, sír, visszateszi a jobb oldalra. Zavarja, ha máshova parkolunk, mint szoktunk, nehezen visel bármilyen apró változást - és ez ki is tudja billenteni az egyensúlyából.
2. Érettebb a gondolkodása, jobb a kommunikációja
Nagyon választékosan beszél, néha olyan szófordulatokat alkalmaz, amiket a felnőttek is ritkán, és pontosan tudja, hogy hol szúrja be ezeket a szavakat a mondandójába.
3. Érzékeny a látása, hallása, szaglása, ízlelése, tapintása
Nem szereti a hangos helyeket, a túl sok fényt, ha valami büdös, az nagyon zavarja, sokszor a saját kakijától is undorodik, irritálja, ha maszatos a keze, vagy koszos a ruhája.
4. Hajlamos túlpörögni
Mivel sok ingert dolgoz fel, ezért hamar elfárad. De sokáig tart, míg megnyugszik és el tud lazulni, aludni.
5. Együttérez másokkal
Ha valaki sír, azt egyből meg akarja nyugtatni, odamegy és átöleli. Azt viszont nem szereti, ha őt idegenek ölelgetik.
6. Otthon mintha kicserélték volna
Óvodában, iskolában általában csendes és visszahúzódó, otthon azonban be nem áll a szája, és szereti produkálni magát. Ott érzi magát igazán jól, csak ott tud kibontakozni.
Fotó: Depositphotos.com
A szuperérzékeny gyerek nevelése
Ha szuperérzékeny gyereked van, akkor a nevelésében az alábbi dolgokra érdemes odafigyelned.
1. A gyengeségei helyett az erősségeire koncentrálj!
Lehet, hogy hamar elérzékenyül és nem szeret a társaság középpontjában lenni. Fókuszálj inkább arra, amikben ügyes! Erősítsd a már meglévő értékeit, például a jó megfigyelőkészségét, a művészetek iránti tehetségét vagy az empátiáját! Ez önbizalmat is ad majd neki.
2. Segíts neki barátokat szerezni!
A szuperérzékeny gyerekek általában csendesek és visszahúzódóak. Nem szívesen járnak el iskolai bulikba vagy más rendezvényekre sem. Erősítsd benne, hogy igenis képes barátkozni! Hívjatok át pár osztálytársat és segíts neki ellazulni, feloldódni!
3. A változásokról előre szólj!
Mivel a szuperérzékeny gyerekek azonnal észreveszik az apró változásokat is, és ez zavarhatja őket, jó, ha előre szólsz, ha valami változni fog. Így lesz ideje felkészülni, ha például jövő héten más megy érte az óvodába, vagy a nappaliban átfestitek az egyik falat, vagy új kanapét vesztek, stb.
4. Bízz benne és bíztasd!
Nem lehetsz mindig ott, hogy megoldd a problémáját! Az iskolába sem mehetsz be mindig, ha valakivel konfliktusa van. Támogasd, hogy legyen elég bátorsága bízni magában, hogy egyedül is meg tudja oldani, ha valami rosszabb történik!
5. Tanítsd meg levezetni a feszültséget!
Mindegy, hogy légzőgyakorlat, relaxáció, meditáció, jóga, olvasás, festés, tánc, vagy valami más. A lényeg, hogy megtanulja valamilyen módon kiadni a stresszt magából.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)