Megalázó helyzetekből az elmúlt években sem volt hiány a gólyatáborokban
A gólyatáborok hosszú évek óta az egyetemi élet fontos részét képezik Magyarországon, lehetőséget nyújtva az újonnan érkező hallgatóknak, hogy megismerkedjenek egymással, az egyetemmel és a hallgatói szervezetekkel. Azonban az elmúlt években több gólyatábor is negatív visszhangot kapott a szervezés és a programok miatt, amelyek sokszor durva vagy megalázó helyzetekbe sodorták a résztvevőket.
Korábbi cikkünk: Bestialitás, szexizmus, tárgyiasítás és erőszak a leendő állatorvosok gólyatábori indulóiban
Idén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának (BME VIK) gólyatábora kapcsán robbant ki egy komoly botrány, ami ismét felhívta a figyelmet a gólyatáborok szervezésével kapcsolatos problémákra és az egyetemek felelősségére.
A gólyatáborokban alkalmazott megalázó gyakorlatok korántsem újkeletűek: a korábbi években is hasonló túlkapásokról számoltak be a résztvevők.
A Családinetnek mesélő volt diákok például arról beszéltek, hogy régebbi táborokban bekenték őket mézzel, majd tollpihéket szórtak rájuk, vagy beleborotváltak a hajukba. Előfordult, hogy leitatott gólyáknak meztelenre kellett vetkőzniük, illetve szájból szájba kellett apró tárgyakat átadniuk.
Megalázó helyzetekből tehát a korábbi években sem volt hiány.
"A kaját ki kellett dobni, a gyógyszert elkobozták, mindenkinek kötelező volt a testi motozás"
Az Eduline beszámolója szerint a BME VIK idei gólyatáborában a szervezők rendkívül szigorú és megalázó intézkedéseket vezettek be. Az egyik beszámoló szerint a táborba érkező hallgatóknak kötelező testi motozáson kellett átesniük. A résztvevők szerint ezek az intézkedések nemcsak szükségtelenek, de megalázóak is voltak.
"Érkezéskor az összes táskát kipakoltatták és minden egyes ruhádat kirázatták: póló, nadrág, alsónadrág, bugyi, melltartó, sőt a zoknit is. (Ha szerencséd volt rázhattad te, vagy ha nem volt, akkor az egyik felsőbbéves). A kaját (szendvicset, kávét) ki kellett dobni, gyógyszert elkobozták (fájdalomcsillapítót is). Este kérni kellett, ha szükséged volt rá. Mindenkinek kötelező a testi motozás, amit a biztonsági szolgálat végzett. Első nap csak késő este kaptunk enni" - olvasható egy beszámolóban az Eduline-on.
A gyógyszerek elvételéről Dr. Pető Botond gyógyszerész is elmondta a véleményét egy videóban.
"Egy piros baseballütővel ütötték a falat és a zuhanyfülkéket, üvöltöztek hogy siessünk"
Egy másik diák pedig így fogalmazott az ott történtek kapcsán:
"Külön mosdószünetek voltak. Napi max 3 db. 1 perc után üvöltve jöttek, hogy menjenek ki az emberek, jönne a következő csapat. A fürdés sem volt sokkal jobb. Fiúknak 2, lányoknak 5 percük volt. Stopperrel mérték. Ebbe beletartozott a tusolás, a fogmosás, a mosdózás és az öltözködés. Végig egy piros baseballütővel ütötték a falat és a zuhanyfülkéket, üvöltöztek, hogy siessünk, mindenki ránk vár. Nagymosdózni tilos volt, esélyed sem volt rá, mindig verték a fülke ajtaját."
A megalázó bánásmód sokak szerint jelentősen csökkentette a tábor élvezeti értékét.
Ezek a beszámolók rávilágítanak arra, hogy a szigorú szabályozás és a fiatalok megalázó ellenőrzése nemhogy közösségi élményé kovácsolná a gólyatábort, hanem inkább egy börtönélményhez hasonlít.
Meztelenre kellett vetkőzniük, elvették a ruhájukat és lefotózták őket
Ebben a Facebookon közzétett videóban egy lány részletesen beszámol arról, hogy milyen élményekkel tért vissza a BME Építészkarának gólyatáborából évekkel korábban. Mint mondja, ő nem várta meg a tábor végét, egy nap után hazautazott.
A beszámolójában elhangzik, hogy induláskor a vonaton oda kellett felülniük, ahova a csomagot szokták feltenni, és körbeadtak egy üveget, amiből inni kellett. Hozzáteszi, hogy az egész tábor alatt folyamatosan itatták a gólyákat alkoholos italokkal.
"A reggeli tornánál különszedték a lányokat meg a fiúkat. A lányoknak pucsítaniuk kellett terpeszállásban és körbementek a HÖK-ösök és mindegyik lánynak a fenekét egyesével pontozták hogy jó, te jól pucsítasz, te emeld csak feljebb a feneked, pucsíts jobban!"
Mint mondja, olyan is volt, hogy mindenkit megdobáltak tojással és liszttel, majd bementek a gólyák a Balatonba, hogy ezt le tudják mosni. A vízben pedig a fiúknak és a lányoknak fürdőruhát kellett cserélniük, így a lányokon felül nem maradt semmi.
"Azok a lányok, akik pacsiznak valamelyik HÖK-ös valakicsodával, azok pluszpontot nyernek a csapatnak. És amikor kijött az első lány és megcsinálta ezt a pacsizást, úgy, hogy egyébként fotóztak nyilván mindent, akkor úgy voltam hogy na jó, ezt nézni sem bírom."
Egy barátnője pedig sírva hívta fel este, hogy beszámoljon a következő feladatról, ami az volt, hogy a gólyáknak minél több ruhadarabtól meg kellett válniuk, majd amikor már csak fehérnemű volt rajtuk, lekapcsolták a villanyt és arra buzdították őket, hogy azt is vegyék le. A leitatott diákok pedig amíg ezt megtették, addig a ruháikat kivitték a teremből, amjd felkapcsolták a villanyt és elkezdtek fotózni.
@zsanettbartaarchitects Nem készítettem még ilyen videót, de úgy éreztem, most muszáj megszólalnom. Remélem tudok ezzel segíteni, hogy a jövőben kevesebb ilyen gólyatábort szervezzenek. Írd meg, ha Neked is van hasonló történeted! #zsanettbarta #gólyatábor #bme #bmególyatábor #bmeepk #építész #egyetem #sztoritime #sztoritajm #nekedbelegyen #nekedbeakaromlatni ♬ eredeti hang - Zsanett Barta Architects
A BME reakciója és a jövőbeli változások
A botrány hatására a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vezetése közleményt adott ki a gólyatáborok jövőbeli megújításáról. Az egyetem hivatalos honlapján megjelent információk szerint a gólyatáborok szervezésében jelentős változások várhatók.
A közlemény szerint a jövőben a cél az, hogy a gólyatáborok biztonságos és élménydús közösségi programokat kínáljanak, amelyek megfelelnek az egyetemi élet értékeinek és elvárásainak. Hozzátették, hogy: "A táborban jelen lesz az egyetem támogató, segítő szolgálata is pszichológusokkal, mentálhigiénés és beilleszkedést támogató tanácsadást is nyújtva, hogy a hallgatók a nap minden szakában fordulhassanak hozzá kérdéseikkel, problémáikkal."
Az egyetem hangsúlyozza, hogy fokozott figyelmet fordítanak a hallgatók biztonságára és jólétére, és olyan új szabályokat és irányelveket vezetnek be, amelyek biztosítják a pozitív élményeket. Mint írják:
"Az új szabályozás középpontjában a biztonság, a közösségépítés és az elfogadás lesz.
A BME jövő évtől új modell szerint, központilag szervezi a gólyatábort. A rendezvény alapelveit, fókuszpontjait az új szabályok határozzák meg, hogy valóban egy teljeskörűen biztonságos, a hallgatóknak jó élményt adó eseményen vehessenek részt a diákok."
A gólyatáborok jövője
Bár a gólyatáborok célja, hogy elősegítsék az új hallgatók integrációját és közösségi élményeket nyújtsanak, elengedhetetlen, hogy ezek az események ne járjanak együtt megalázó vagy veszélyes helyzetekkel.
Az egyetemeknek és a szervezőknek egyaránt felelősségük van abban, hogy a gólyatáborok valóban az újonnan érkező hallgatók beilleszkedését és közösségi élményét szolgálják, és ne fordulhasson elő többet hasonló botrány.
Indexkép: Google Maps
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)