Az Egis kezdeményezésére, a BME, az ELTE, a SE, valamint az SZTE közreműködésével áprilisban indított Sokszínű kémia platform ingyenesen, regisztráció nélkül látogatható, felületén az emelt szintű érettségihez szükséges teljes tananyag megtalálható. A tudnivalókat – követve az érettségi tematikáját – egyetemi előadók kisfilmekben magyarázzák el, prezentációjuk pedig le is tölthető. Az előadók az elmélet mellett tizenkét kisfilmben számolásos példákat is megoldanak, segítve az összefüggések megértését, a tanultak alkalmazását.
Az eddig közzétett tananyag most új elemekkel bővült. A már feldolgozott típuspéldák mellett a frissen publikált kisfilmekben olyan feladatok megoldása, illetve magyarázata látható, amelyek korábban érettségi példasorokban szerepeltek. Mivel az érettségik felépítése azonos, és a példák hasonló sémát követnek, a megfelelő feladattípusok gyakorlásával, a megoldási módszerek elsajátításával a diákok eredményesen készülhetnek fel az előttük álló vizsgára.
„Bízunk benne, hogy ezzel újabb eszközt adtunk az eredményes érettségihez a diákok kezébe – mondta el dr. András Klára, az Egis Gyógyszergyár Zrt. HR és kommunikációs igazgatója. – A platform létrehozásakor arra törekedtünk, hogy valós, érdemi segítséget nyújtsunk a gyógyszerésznek, vegyésznek, vegyészmérnöknek készülő középiskolásoknak, illetve bátorítsuk azokat, akik érdeklődnek a kémia iránt, de még nem biztosak abban, érdemes-e ilyen irányba továbbtanulniuk.”
A kisfilmekben az előadók tematikus bontásban (pl. elektrokémia) is áttekintik a feladatokat, és néhány érettségi példasort megoldanak.
„A felvételi pontszámítás rendszere ugyan átalakulóban van, de az nem változik, hogy a sikeres egyetemi tanulmányok záloga a középiskolai tananyag alapos ismerete – emlékeztett dr. Szalai István, az ELTE TTK Kémiai Intézetének egyetemi tanára. – Az emelt szintű érettségire való felkészülés éppen ezt a szolgálja, ezért mindenkit biztatunk, hogy vállalja ezt a megmérettetést. A Sokszínű Kémia projekt ehhez a munkához ad támogatást.” Dr. Hornyánszky Gábor, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának docense arra hívta fel a figyelmet, hogy a platform nem csupán az emelt szintű érettségihez használható: „Az elkészült tananyag azok számára is nagy segítség lehet, akik középszinten terveznek érettségizni, illetve, ha hosszabb kihagyás után veszik újra elő a kémiát” – mondta.
Dr. Béni Szabolcs, a SE Gyógyszerésztudományi Karának docense az oktatók szerepét és a strukturált tananyag szerepét emelte ki: „A Sokszínű Kémia keretein belül minden érettségire készülő olyan szisztematikusan összeállított segédlethez juthat, melynek elsajátításához tapasztalt egyetemi oktatók nyújtanak segítséget. A sikeres felvételihez, majd az egyetemi helytálláshoz a kémiai alapok magabiztos ismerete elengedhetetlen – mindezeket most egy helyen érheti el minden kémia iránt érdeklődő jelentkező.”
A kémia érettségi feladatköröket kidolgozó egyetemek vezetői szerint a platform alkalmas arra is, hogy a már felsőfokú képzésben részt vevő első éves hallgatók átismételjék a középiskolai tananyagot.
„Meggyőződésünk, hogy az oktató által megadható legnagyobb segítség az érdeklődés felkeltése. Ezt pedig leghatékonyabban úgy lehet megtenni, hogy bemutatjuk az adott tárgy szépségeit és belső logikáját. A Sokszínű Kémia platform újabb elemeinek elkészítése során nem titkolt célunk volt, hogy feladatmegoldásokon és magyarázatokon keresztül rámutassunk a kémia érdekes és izgalmas világára" – világított rá az előadók távlati céljaira is dr. Zupkó István, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karának dékánja.
Az Egis a Sokszínű Kémia mellett számos pályaorientációs kezdeményezésben vesz részt. Mint a természettudományok, kiemelten a kémia népszerűsítése iránt elkötelezett vállalat, az Egis több korcsoportot megszólítva – az érintettek tudásszintjéhez és életkori sajátosságaihoz igazodva – hívja föl a figyelmet arra, milyen lehetőségek rejlenek a kémiában, illetve milyen karrierlehetőségeket tartogatnak az egyes, kémiával kapcsolatos hivatások. Az egyes filmeket, kísérleteket, interaktív játékokat tartalmazó oldalon a kisgyerekek, a középiskolások, az egyetemisták, a szülők, illetve a pedagógusok is találhatnak számukra érdekes olvasni- vagy néznivalót.
Nyitókép: AdobeStock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)