Eltörlik a nyelvvizsga-követelményt
Egy törvénymódosító javaslatból az derült ki nemrég, hogy eltörlik a nyelvvizsga-követelményt. Ez azt jelenti, hogy a jövőben csakis az egyetemeken múlik majd, hogy milyen nyelvtudást várnak el a hallgatóktól, vagy elvárnak-e egyáltalán bármilyet. Így a diplomához, sőt, a doktorihoz sem biztos, hogy feltétel lesz a nyelvvizsga.
A javaslat indoklásában ez áll:
"A nyelvvizsga követelménye, egy adott idegen nyelv ismeretének igazolása számos ponton jelenik meg a felsőoktatási jogban. A nyelvvizsga, mint adminisztratív követelmény önmagában nem biztosít kellő idegen szaknyelvi ismereteket ahhoz, hogy az adott felsőfokú végzettséget szerzett hallgatók megfeleljenek a munkaerőpiac elvárásainak.”
Vagyis az egyetemeknek maguknak kell gondoskodniuk "az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegen szaknyelvi ismeretek oktatásáról és a szaknyelvi ismeretek megfelelő méréséről”.
Az új szabályok bevezetése felmenő rendszerben történik, de a javaslatban az olvasható, hogy az oklevelet nyelvvizsga hiányában nem szerző hallgatók szintén mentesülnek a nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól.
Nem az európai Magyarországhoz méltó
Légrádi Tamás, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke a döntéssel kapcsolatban a Telex-nek ezt írta:
„Furcsállom a döntést. Egyrészt azért, mert a magyarországi nyelvvizsgák igenis jól mérik az idegen nyelvi készségeket – és ez nemcsak az én véleményem. A nyelvvizsgák a Közös Európai Referenciakeret szemléletéhez igazodnak, széles körű szakmai konszenzuson alapulnak”
Hozzátette:
„Elvileg helyes lehet egy ilyen döntést az adott egyetemhez delegálni. Félő ugyanakkor, hogy lesznek olyanok, akik a jelentkezők számának növelése érdekében nem kérnek nyelvtudást, amivel sajnos nem tudok egyetérteni, nem tartom az európai Magyarországhoz méltónak. Ami az egyetemek által szervezett nyelvi képzéseket illeti, a tapasztalataim szerint a többség nincsen erre felkészülve, a nyelvtudás megszerzésének helye sokkal inkább a közoktatás, mint a felsőoktatás.”
A doktori képzésre való bejutásnak sem lesz feltétele a nyelvvizsga
„A doktori képzés bejutási feltételeként előírt nyelvvizsga helyébe a doktori szabályzat szerinti nyelvismeret kerül” – szerepel a dokumentumban.
Légrádi Tamás szerint: „Az egyetemek minden bizonnyal a doktori szabályzatukba foglalják a nyelvtudást, mint követelményt”.
A nyelvvizsga nem egyenlő a nyelvtudással
Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke szerint a kutatásokból egyértelműen látszik, hogy a nyelvvizsga nem egyenlő a nyelvtudással.
Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Magyarország az egyedüli olyan európai ország, ahol a diplomához elvárják a nyelvvizsgát, mégis anyelvi kompetenciákban az utolsók között vagyunk.
Indexkép: Marcela képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)