A tapasztalatok szerint középiskolában teljesen általánosnak számít a napi nyolc tanóra, de előfordul, hogy nulladik és kilencedik órája is van egy napon a diáknak – akár úgy is, hogy abból három testnevelés. Ez derül ki azokból az órarendekből, amelyeket a tanulók töltöttek fel a Független Diákparlament Facebook-oldalára.
Mészöly Marcell, az FDP elnöke az RTL Híradónak úgy nyilatkozott: úgy tűnik, hiába minden tiltakozásuk, nem csökkentek a diákok terhei az idei tanévben sem. Ő maga tud olyan negyedikes gyermekről, akinek heti 32 tanórája van, középiskolában pedig ez napi 8-9 órára nő. Ha pedig hozzászámítjuk azt, hogy még otthon is szükség van 2-3 óra tanulásra minden délután, azt látjuk, hogy a tizenéves korosztálynak semmi szabadideje nem marad.
Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is egyetértett azzal, hogy változásra van szükség. Véleménye szerint naponta legfeljebb hat óra volna kívánatos az iskolákban, alsó tagozatban pedig még ennél is kevesebb, négy-öt naponta. Hozzátette azonban azt is, hogy a jelenleg érvényben lévő alaptanterv követelményrendszere miatt az iskoláknak egyelőre nincs lehetőségük arra, hogy könnyítsenek a diákok terhein.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a felvetésre úgy reagált: az ellenzék a saját politikai céljaira használja fel a diákszervezetet. Ők, ahogy eddig is, most is nyitottak a párbeszédre, ezért is hívták életre a Köznevelési Kerekasztalt.
Kapcsolódó cikkeink
- Vörös riasztás az oktatásban
- Nyűgös, vagy kimerült? Az iskolai túlterheltség
- 7 kérdés, amit feltétlenül át kell beszélned a gyerekkel most, hogy elkezdődött az iskola
- Alternatív iskola vagy állami - az anyagiaktól is függ, hová jár a gyerek
- Miért nem tudnak koncentrálni a gyerekek, miért fáj a fejük a suliban? - Egy pedagógus figyelmeztetése
- Szorongó gyerekeket nevelünk: a túl sok délutáni szakkör hatásai
- Dr. Vekerdy Tamás: Embertelenség ennyi tananyagot a gyerekeinkbe nyomni!
Kép: Oleksandr Pidvalnyi / pexels
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)