Nehéz kérdés, hogy hol húzódik a határ az ésszerű szülői felügyelet és a magánszférát durván sértő kontroll között. Egyértelmű, hogy indokolt letiltani a Google Play-ben történő vásárolgatást a gyerek telefonjáról, és mindenképp üdvös, ha a 8 évesünk nem jut pornóhoz. De le kell-e tiltani a hasonló tartalmakat a 16 éves telefonján? Létezik-e az az életkor, amikor szülőként még jogunk van az összes szöveges üzenete válogatás nélküli olvasgatásához? Nehéz kérdések, amelyekre minden családnak egyénileg kell megtalálni a választ.
Az alábbiakban olyan szűrőprogramokat mutatunk, be, amelyek okosan használva megvédhetik a gyereket attól, hogy neki nem való tartalmakba fusson bele, korlátozzák az online töltött idejét, és segítségükkel az is elkerülhető, hogy a kicsi néhány véletlen kattintással tízezreket költsön valamilyen webáruházban. Ne feledjük azonban: a szűrőprogram szinte elkerülhetetlen, ha a gyerek az online térben mozog, őszinte beszélgetések és bizalmi viszony nélkül azonban semmit nem ér.
1. Disney Circle
A Disney Circle máris egy kakukktojás, ugyanis nem egy eszközre telepíthető program, hanem ő maga az eszköz. Az Amazonon megvásárolható szerkezet – amelyet egyre több gyártó kezd beépíteni a saját eszközeibe – monitorozza a gyerekek nethasználatát, szűri a nekik nem való tartalmakat, és időkorlátozást állíthatunk be rajta, amely elérésekor a kütyü automatikusan kikapcsol. Minden felhasználóhoz egyedi beállításokat adhatunk meg, így a 8 évesre más szabályok vonatkozhatnak, mint a 16 évesre.
Milyen készülékre: Android, iOS
Ára: 40-130 dollár
2. Kids Place
A legkisebbek számára készült szűrőprogram. Segítségével korlátozhatjuk, milyen tartalmakhoz férjenek hozzá, és azt is, hogy az egyes alkalmazásokon belül mennyi időt tölthetnek.
Milyen készülékre: Android
Ára: Ingyenes
3. ESET Parental Control
Az előzőhöz hasonlóan működő szolgáltatás. A weboldalak monitorozása és az egyes alkalmazásokon belül eltöltött idő korlátozása mellett kijelölhetjük a gyerek számára a biztonságos övezetet, ahol járhat (a való életben), és ha ezt elhagyja, az alkalmazás értesíti a szülőt. Különlegessége, hogy az időkeret lejárta után a gyerek engedélyt kérhet a szülőtől a játék folytatására. A telefonhívásait és a közösségi médiás tevékenységét azonban nem listázza.
Milyen készülékre: Android
Ára: 6000 Ft/év
4. Norton Family
Alkalmazásával a szülő e-mail értesítést kap arról, ha gyermeke egy letiltott honlapoz próbált hozzáférni, nyomon követheti, milyen kifejezésekre szokott rákeresni, fizetős csomagban pedig még a szöveges üzeneteiket is elolvashatjuk.
Milyen készülékre: iOS
Ára: 29,99 euró
5. Windows szülői felügyelet
A legegyszerűbb opció, mivel alapból része a Windows szolgáltatáscsomagjának. Egyszerűen létre kell hozni a gyerek számára egy saját felhasználói fiókot, majd beállíthatjuk a rá vonatkozó korlátozásokat akár a webhelyekkel, akár a képernyő előtt töltött idővel kapcsolatban.
Ára: ingyenes
6. Biztonságos Böngészés Program
Speciálisan a magyar nyelv sajátosságaira kialakított szűrőprogram. Otthoni és iskolai verzióban is elérhető.
Kapcsolódó cikkeink:
- Okosórák és mobilalkalmazások, hogy mindig tudjuk, ki merre jár
- Egyedül a játszótéren vagy egyedül az interneten? Ütős kisfilm a magukra hagyott gyerekekről
- Zacher Gábor: 40 év múlva derül majd ki, mit tett az internet a fiatalokkal
- Így keverik veszélybe saját gyerekeiket naiv szülők a Facebookon
Kép: AndrewAngelov / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)