A Child Development című folyóirat hozta le a Torontói Egyetem kutatását, amelynek során azt figyelték meg a szakemberek, hogyan változtatja meg a gyerekek viselkedését a körülmény, hogy egy fiatalabb testvérrel élnek együtt. Úgy találták, hogy a kistestvér jelenléte nagyban hozzásegíti a gyerekeket ahhoz, hogy empatikus, együttérző felnőttekké váljanak.
"Azt eddig is tudtuk, hogy a szülők és az idősebb testvérek fontos szerepet töltenek be a kicsik elsődleges szocializációja folyamán, de azt gondoltuk, hogy ez a hatás fordítva nem olyan jelentős. Most azonban úgy találtuk, hogy a kistestvér pozitívan befolyásolja a nagyobbik fejlődését" - magyarázta Marc Jambon, a tanulmány egyik társszerzője.
Az, hogy a nagy testvérek komoly hatással vannak a kicsikre, szembeötlő jelenség, valószínűleg ez is magyarázza, hogy a kutatókat főleg ez a folyamat szokta érdekelni. Már azt is megállapították, hogy az idősebb testvér befolyásolja a kicsi mozgásfejlődését vagy azt, hogy idősebb korában fog-e dohányozni. Ha próbáltak is egyesek a kisebbek által kifejtett hatásra összpontosítani, nem sikerült meggyőző eredményeket felmutatniuk.
Jelen vizsgálatukba a kanadai szakértők 452 családot vontak be, amelyekben 18 hónapos és 4 éves kor közötti testvérpárok éltek. A kutatók felkeresték a családokat, és a vendégség során úgy tettek, mintha megsértették volna magukat valamivel, vagy mintha eltörtek volna valamilyen értékes tárgyat, és közben az idősebb gyerekek reakcióját figyelték. Másfél év múlva visszatértek, és újra eljátszották a jelenetet. Úgy találták, hogy ezen idő alatt a gyerekek kicsi, de statisztikailag jelentős mértékű fejlődést mutattak az együttérzés területén. Magyarul: másfél év, amelyet a kistestvérükkel töltöttek, már elég volt ahhoz, hogy jobban átérezzék a másik fájdalmát.
Egyetlen kivételt találtak csupán. Azoknak a lányoknak, akik kisöccsel éltek együtt, egyáltalán nem fejlődött az empatikus képességük. Ez a jelenség a kutatókat is módfelett meglepte, és arra ösztönzi őket, hogy tovább vizsgálják a testvéri kapcsolatok rendkívül összetett rendszerét.
Indexkép: maxpixel
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)