A bőrön keresztül történő tapasztalás fontossága
A bőrérzékelés útján történő tapasztalatszerzés már születés előtt megkezdődik. Az anyaméh meleg és puha, körülöleli a magzatot. Ebben a kellemes közegben folyamatos impulzusok érik a bőrt, kialakítva a saját test tudatot. Később is - még nagyon sokáig - ez lesz a legmeghatározóbb és legmegnyugtatóbb élmény: nincs az a színes játék vagy akár altatódal, ami hamarabb elhallgattatna egy síró csecsemőt, mint az ölelés.
A külvilág felfedezésének legfőbb eszköze a későbbiekben is elsősorban a tapintás lesz - a szülők legnagyobb ijedelmére. Minden család számára ismerős a szituáció, hogy a tárgyakat egyre feljebb és feljebb kell pakolni, a mászó, felálló, majd hamarosan elinduló gyermek ugyanis mindent megvizsgál, széttép, szájba vesz.
Sajnos még ma is sokan vannak, akik ezt a viselkedést a "rosszasággal" azonosítják, pedig erről szó sincs: a csecsemő és a kisgyermek nagyon fontos tapasztalatokat szerez ilyenkor a környezetéről.
Hogy ezt meddig engedjük, abban a józan eszünket érdemes segítségül hívni: értelemszerűen nem kell megengedni, hogy a taktilis érzékenység fejlesztésének jegyében a gyerek megegye a lexikont és földhöz vágja a kristályvázát. Abban azonban igenis nagy felelősségük van a szülőknek, hogy engedjék a gyereküket minél több bőrön keresztül történő tapasztalatot szerezni.
Az érzékelés fejletlenségének jelei
A szakértők szerint a megváltozott életmód - kevesebb szabadban töltött idő, minimális mezítláb járás - miatt a gyerekek taktilis fejlettsége elmarad a kívánatostól.
Ennek számos következménye van, amelyek közül jó néhányról nem is sejtenénk, hogy ez áll a hátterében. A válogatás oka sokszor az, hogy a gyerek számára kellemetlen az új ízek érzése, ahogyan a rossz artikuláció is igen gyakran a szájtéren belüli formafelismerés gyengeségére vezethető vissza.
A taktilis érzékelés fejletlenségére utal az, ha a gyereket túlzottan a zavarja a piszok, vagy ellenkezőleg, ha folyamatosan maszatos; ha túlreagálja a fájdalmat, vagy épp észre sem veszi, ha elesett; ha örökösen a kezében szorongat valamit, mert muszáj valamihez hozzáérnie; ha nem ismeri a saját teste határait, ezért folyamatosan mindennek nekimegy.
A taktilis érzékelés fejlesztése
Ezeket a területeket a következő egyszerű, otthoni gyakorlatokkal is könnyedén fejleszthetjük:
- Gyúrjunk tésztát, készítsünk só-liszt gyurmát!
- Engedjük sarazni, csöpögtetővárat építeni, homokozzunk sokat!
- Járjon sokat mezítláb! Alakítsunk ki a lakásban mezítlábas ösvényt, ahol veszélytelen körülmények között sétálhat!
- Szórjunk ki egy tálba száraz hüvelyeseket: babot, lencsét, sárgaborsót! Biztassuk, hogy nyúljon bele, pergesse a szemeket!
- Bújjunk paplan alá, építsünk bunkert! A gyerekek nagyon élvezik a szűk tér szorítását és kellemes melegét.
- Ne féljünk vadulni! "Harcoljunk", birkózzunk a gyerekkel, csiklandozzuk, gyömöszöljük!
- Ne fukarkodjunk a gyengés érintéssel, puszival, simogatással, öleléssel sem.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)