A peteérés jelei
Mi is pontosan a peteérés?
Peteérésnek vagy ovulációnak nevezzük azt, amikor a petesejt kilökődik a petefészekből. A petesejt nagyjából 24 órán át életképes, ilyenkor kell megtörténnie a fogantatásnak. Az ovuláció általában a menstruáció első napjától számított 14. napon következik be, azonban ez egyénenként és ciklusonként is nagyon eltérő, éppen ezért érdemes más módon is vizsgálnunk a peteérés időpontját.
Ezt megtehetjük a testünk jelzéseit figyelembe véve, valamint ma már kaphatunk ovulációs teszteket is, amelyek az LH hormon vizsgálatával mutatják ki, van-e peteérésünk. Az LH hormon mennyisége ovulációkor megnő, a tesztek pedig a terhességi tesztekhez hasonlóan a vizeletből tudják kimutatni, melyik napon található a legtöbb ilyen hormon a szervezetünkben.
Sok nő a babatervezés szakaszába érve kezd érdeklődni a peteérés jelei iránt, hiszen ilyenkor rendkívül fontos, hogy a megfelelő időpontban legyen együtt a partnerével. Szakértők szerint a ciklus 8. napjától a 20. napjáig normálisnak tekinthető a peteérés, így kizárólag a naptárra nem érdemes hagyatkoznunk, ha babát szeretnénk.
A peteérés testi jelei
Természetesen minden szervezet más, így a peteérés jelei is lehetnek különbözőek. Vannak nők, akiknél szinte semmilyen jele nem jelentkezik az ovulációnak, másoknál szinte mindegyik fellelhető. A szakemberek elsődleges ovulációs tüneteket és másodlagos ovulációs tüneteket különböztetnek meg.
Elsődleges ovulációs tünetek
Az egyik legszembetűnőbb elsődleges ovulációs tünet a hüvelyváladék állagának és mennyiségének megváltozása: ilyenkor nagyobb mennyiségű, tojásfehérje állagú, ragacsos hüvelyváladék keletkezik, ami azért fontos, mert ez segíti a spermiumok túlélését.
Elsődleges tünet még a méhnyak felpuhulása és feljebbre kerülése is, valamint az alap testhőmérsékletünk enyhe megemelkedése. Ezt közvetlenül ébredés után nyugalmi állapotban, hőmérővel tudjuk ellenőrizni. A különbséget nyilvánvalóan csak akkor fogjuk látni, ha a ciklusunk első napjától kezdve mérjük a testünk hőmérsékletét. A „hőmérőzést” néhányan fogamzásgátlásra is használják, mivel a testhőmérsékletük vizsgálásával kikövetkeztetik, melyek azok a napok, amikor a legkevésbé termékenyek. Ez a fogamzásgátlási módszer nem a legmegbízhatóbb, viszont segíthet abban, hogy megállapítsuk az ovuláció időpontját.
Másodlagos ovulációs tünetek
Ezek a tünetek kevesebb nőnél fordulnak elő, mint az elsődleges tünetek, viszont ha tapasztalhatjuk őket, gyanakodhatunk arra, hogy peteérésünk van. A másodlagos ovulációs tünetek közé tartozik a pecsételő vérzés vagy barna folyás, az enyhe, menstruációs görcshöz hasonlító alhasi fájdalom, az érzékenyebb mellbimbók, vagy a megnövekedett libidó is.
Peteérés 40 felett
Az életkorunk változásával az ovulációnkban is észlelhetünk változásokat. A nők termékenysége a húszas éveikben a legmagasabb, 32 éves kor felett pedig fokozatosan hanyatlani kezd.
A termékenység csökkenésének egyik oka az életkor előrehaladtával rendszertelenné váló ovuláció. 35 éves kor után egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy-egy ciklusban nem következik be peteérés. Ennek nem feltétlenül van köze a menstruáció elmaradásához, hiszen a rendszeres menstruáció nem jelenti azt, hogy rendszeresen van peteérésünk is. Általánosságban elmondhatjuk, hogy 40 év felett nem ritka, ha az ovuláció rendszertelenné válik, és nem minden hónapban következik be.
Peteérés fogamzásgátló mellett
A legtöbb hormonalapú fogamzásgátló megakadályozza a petesejt kilökődését, így a gyógyszer szedése mellett nem jön létre peteérés, a tabletta szedésének abbahagyása után azonban már két héttel bekövetkezhet az ovuláció.
A csak gesztagén tartalmú fogamzásgátlók (pl. Cerazette) azonban nem a peteérést, hanem a beágyazódást akadályozzák meg, ilyen esetben tehát a fogamzásgátló szedése mellett is létrejöhet ovuláció.
Peteéréskor vonzóbbak leszünk
Számos kutatás bizonyította, hogy a férfiak vonzóbbnak találják azokat a nőket, akiknek éppen peteérése van. Bár a változás nem szembetűnő, a nőknek ovulációkor kis mértékben megváltozik az arca, hangja és a bőrük illata is. Egy 2007-es tanulmány alapján például a sztiptízbárokban dolgozó táncosnők kétszer annyi borravalót kaptak az ovuláció ideje alatt, mint a legterméketlenebb napjaikban. A tudósoknak még nem sikerült kideríteniük ennek a jelenségnek a pontos okát.
Akár babát tervezünk, akár elkerülni szeretnénk a teherbeesést, mindenképpen érdemes odafigyelnünk a peteérés jeleire, hiszen jó, ha kiismerjük testünk jelzéseit, így időben észre tudjuk venni, ha valami szokatlan történik velünk. És ha minden jól megy, hamarosan már a terhesség jeleit figyelhetjük meg magunkon...
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)