Honnan jön a szivárványbaba kifejezés?
A szivárvány baba az angol rainbow baby kifejezés átültetése a magyar nyelvbe. Hivatalosan veszteség utáni babának kellene nevezni őket, de a szivárvány pont tökéletes jellemzője ezeknek a csöppségeknek.
Minden vihar után kisüt a nap, és az eső után megjelenik a szivárvány, amely egy gyönyörű természeti jelenség. Innen kapták a nevüket azok a csecsemők, akik egy korábbi vetélés vagy halva szülés után érkeztek a családba.
Sajnos a magzat elvesztése sokáig tabutémának számított. Nem lehetett róla beszélni, sőt, előfordult, hogy megvetették azt az édesanyát, aki úgymond "képtelen volt" egészséges gyermeket a világra hozni. Manapság már szerencsére sokkal elfogadóbb a társadalom, és számtalan érzékenyítő tréning, feldolgozást elősegítő eszköz áll a rendelkezésünkre - ám ezt a veszteséget sajnos sohasem lehet teljesen feldolgozni, csak enyhíteni lehet az átélt fájdalmakon.
A sztárvilág is nyitott a szivárvány babákról való kommunikációra
A közösségi média méginkább eltorzítja a boldog, háborítatlan szülés képét, hiszen számtalan sztár mosolyog a szülés után percekkel minden fájdalom és megerőltetés nélkül, így sok édesanyja gondolhatja úgy, hogy aki képtelen erre, az kudarcot vallott. Vannak azonban olyan hírességek, akik nem félnek kiállni a nyilvánosság elé, és megmutatni a vetélés és a gyermek elvesztése utáni harcot.
Így tett pár évvel ezelőtt a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg is, aki ugyan egy boldog posztot tett ki arról, hogy feleségével babát várnak, egyúttal azt is közölte a nyilvánossággal, hogy milyen rögös út vezetett el ahhoz, hogy megfoganjon gyermekük. Több sikertelen kísérlet és vetélés volt a hátuk mögött, azonban az emberek többsége csak azt látta, hogy Mark felesége terhes és boldog.
Chrissy Teigen is hosszú posztban taglalta nemrég, hogy elveszítették egyik magzatukat. A modell, akinek testére és megjelenésére nők ezrei irigykednek, ott ült a kórházi ágyon, egyetlen szál lepedőben, és a férje kezét szorította, miután elvetélt. Teljes betekintést adott a követőinek a fájdalmába, mesélt az útról, ami idáig vezetett, a felépüléséről, majd a szivárvány babája érkezéséről. Nem félt a negatív kommentektől, egyszerűen megmutatta azt, hogy ő is egy sérülékeny ember, akivel történhetnek tragédiák.
Fontos a traumafeldolgozás
Sok szülő nem szán elég időt és figyelmet a trauma feldolgozására, pedig ez egy meg nem született magzat esetén is fontos. Át kell esni a gyász szakaszain, hiszen ugyanúgy egy emberi lelket veszít el a pár, még akkor is, ha soha nem találkoztak vele személyesen.
Nem véletlenül emlegetik a szakemberek a gyászévet, amikor a veszteséget megélő édesanya és édesapa újra átéli azokat a pillanatokat, amik egy évvel azelőtt fontosak voltak számukra.
Van olyan is, amikor egy élet is kevés ahhoz, hogy teljesen feldolgozza a szülő a magzat elvesztését, de a szivárvány babák pont azért érkeznek az ilyen családok életébe, hogy enyhítsenek ezen a folyamaton.
A vetélés vagy halva születés egy hirtelen bekövetkező esemény, nem lehet rá felkészülni, nincs idő elbúcsúzni, nincs idő megélni a folyamatot. Nincs egységes séma arra, ki hogyan éli meg ezt a rendkívül fájdalmas eseményt, de egy újbóli teherbeesés, egy csecsemő születése fényt és boldogságot hoz az összetört szülők mindennapjaiba.
Indexkép: Jimmy Conover képe az Unsplash.com-ról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)