A névadás misztériuma
„Mit rózsának hívunk mi, bárhogy nevezzük, éppoly illatos..."
Sajátos esete a névadásnak, mikor a kisbabát valaki után nevezzük el. Érdemes elgondolkodni ezen a hagyományon, annak mozgatórugóin, következményein.
A magyar hagyomány és törvény szerint alapesetben a születendő gyermek az édesapa vezetéknevét kapja. Ez a szokásjog különböző fifikás és igazságot kereső technikákat indított el a családok női vonalán. Egy titkos és ki nem mondott szövetség feszül a nők között abban, hogy a női keresztneveket női ágon örökítik, ezzel ugyanolyan örökösödési láncot hozva létre, mint amilyen a férfi vezetéknév öröksége.
Női oldalon a legtöbb családban felbukkannak a nagymamák, dédanyák, ükanyák nevei, így biztosítva a tulajdonnevek szintjén biztosított bizonyítékot arra, hogy nem felejtjük azokat, akik életet adtak nekünk, és akiknek vezetékneve kikopik a használatból. Máriák, Annák, Erzsébetek hosszú sora szövi át rengeteg család életét, később némi variációkkal, fiatalítással, becézéssel.
A név életfeladattá is válhat
A névadás misztikumához tartozik, hogy sokszor nem is mi választunk nevet, hanem szinte a név választja ki a viselőjét. Tupac Shakur színész és zenész egy harlemi gettóban nőtt föl, miközben egy szabadságharcos nevét viselte. Később híres rapper lett, akinek szabadságról, társadalmi problémákról, erőszak ellenességről szóltak a dalai, és olyan széles körben való ismertségre tett szert, hogy szabadsághősként ünnepelték őt. A név életfeladattá válhat, a gyermek személyiségének része lesz, amivel igyekszik azonosulni. A név a szülőtől jövő egész életre szóló üzenet lehet.
A névválasztás körülményeire és okaira később minden gyermek kíváncsi lesz, és rá is kérdez. Ekkor szembesülhet azzal a feladattal, teherrel, küldetéssel, amit a nevén keresztül alkottunk meg számára. Egy Xavér nehezen lehet gyári futószalag melletti munkás…
Amikor nehéz teherré válik az adott név...
A pszichológia külön foglalkozik azokkal a gyerekekkel, akik nevükként egy meghalt, szeretett rokon nevét kapják, és ezzel együtt azt a feladatot is megöröklik, hogy az emléket hordozzák és tartsák fenn. A „mécses gyerekek” terhe lehet nehéz, fájdalmas súly is, korán elveszített testvér nevét viselhetik, vagy bűncselekmény áldozatáét.
Leggyakrabban érzelmi okokból választunk nevet, hiszen valahol mélyen dolgozik bennünk a hit, hogy akinek nevét odaadjuk gyermekünknek, az kap valamit a névadója tulajdonságaiból, szépségéből, vagy abból a személyiségéből, amivel nekünk valamiért örömet okozott.
A mécses gyerekeknek saját életük mellett az elhalt kedves rokon életét is vinniük kell, puszta létük emlékeztető, már a nevük kimondása is fájdalmas lehet.
A nyelvtudomány kicsit megrökönyödve áll a tulajdonnevek előtt, mert jelentésük alapján nehéz besorolni őket. A nevek egy része egyszerűen nem tartalmaz jelentést (vagy már elfelejtettük, levált a névről a jelentése), puszta hangalakok. Azonban ezek jelentése valójában a képzetfelidéző erejük, az a tulajdonságuk, hogy emlékeket, véleményeket, vágyakat idéznek föl, melyek változnak a felidéző személyiségétől függően. Kiejtünk egy nevet, és máris emlékek lopakodnak be a kiejtő és a viselő kapcsolatába, képességeket, érzelmeket tulajdonítunk a név viselőjének.
A kisebbségekben élő népeknél fontos önkifejezés lehet az egyedi névadás. Tanulmányok szerint az erdélyiek számára a névadásban fontos szempont, hogy a névnek ne legyen tükörfordítása, idegen nyelvi megfelelője. A kisebbségi kultúrákban a név választása önmegerősítés, közösségbe tartozás szimbóluma is.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.Vannak olyan családok, ahol az elsőszülött gyermek generációk hosszú során át csak az apa vagy az anya keresztnevét kaphatja. Ennek egy kicsit az is az üzenete: második vagy.
Michael Jackson két fia például a Junior és a Paris nevet viselik, mely nevek szintén a „király utáni második vagy” érzetet keltik. A szeretett testvérről vagy olvasott hősről való névadás szintén nem ritka. A névadás mögött elvárások és jövőre vonatkozó feladatok állhatnak.
Amikor egy korábbi szerelem emlékét őrzi a gyermek neve
Mit gondoljunk arról a jelenségről, amikor valaki a gyermekének az előző kapcsolata nevét, volt szerelme nevét adja? Azt hihetnénk, hogy ez nagyon ritka jelenség, a kutatások azonban mást mondanak.
Az emberi elme sajátos konfliktus feldolgozása ez: elengedem ugyan a sikertelen kapcsolatot, de viszem magammal a nevet, nem eresztem, magam mellett akarom tudni.
A névadás életünk előző szerelmei és párkapcsolati élményei alapján egyaránt nem ritka választás.
Aki a gyermekét az előző szerelméről nevezi el, egy kicsit belőle is belelop az új kapcsolatába. A régi szerelemről elnevezett gyermek egy sajátos eset a névválasztások között. A megcsalás egy formája? Ragaszkodás a letűnt személyhez? Titok behurcolása a családba?
Marion Cotillard Oscar-díjas francia színésznő elsőszülött fia a Marcel nevet kapta. A színésznő a Piaf című életrajzi drámájával nyerte a legnagyobb színészi díjat, és gyermekét Edith Piaf első szerelméről nevezte el. Gedeon Burkhard magyar származású édesanyjának első szerelme egy Gedeon nevű fiú volt, később róla nevezte el a kisfiát.
Házassági konfliktus kiindulópontja lehet, ha kiderül, hogy a közös gyermek egy előző szerelem nevét viseli. A hazugság ráülhet a kapcsolatra és indokolatlan feszültségben tarthatja a gyermeket. És mégis, sokan nem tudnak ellenállni a kísértésnek…
Induljon mindenki tiszta lappal? Vagy adjunk a gyermekeknek a névvel együtt útravalót is? És ha igen, mi lehet az, és mi nem? Szerelmi múltunk maradjon a múltban, vagy jöjjön velünk és a családunkkal?
Olvasd el ezt is:
- Nevedben a sorsod... - hogyan válasszunk nevet a babának?
- Óriás utónév gyűjtemény: lágy hangzású, különleges, cuki, virágos lánynevek, a legnépszerűbb lánynevek, választható lány nevek
- Milyen személyiségjegyeket hordoznak a 2020-as év legnépszerűbb utónevei?
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)