Ilyen egy szuperérzékeny anya
A szuperérzékenység velünk született, vagyis nem lehet kinőni. Szuperérzékeny gyerekekből szuperérzékeny felnőttek válnak.
A szuperérzékenység jelei:
- irtózol az erős zajoktól, fényektől
- vágyakozol az ingermentes környezetre
- ha versenyhelyzetben vagy, akkor könnyen elbizonytalanodsz
- nagyon lelkiismeretes vagy, jellemző rád a maximalizmus
- nagyon érzelmes vagy, könnyen elsírod magad bármin
- erős hatással vannak rád mások érzései
- kreatív gondolkodás jellemez
- félsz attól, hogy nem fogadnak el mások
- sokszor mondják, hogy művészlélek vagy
Aki ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik, az valószínűleg nemcsak hangulatember, hanem szuperérzékeny.
Mit jelent ez az anyaságban?
Azt, hogy te más vagy, mint az átlagos anyák. Új kihívásokkal kell szembenézned szülőként és szuperérzékenyként. Hiszen előfordulhat, hogy hamar eltörik a mécses, hogy nem viseled jól az állandó alapzajt, és hogy nincs kedved órákig a játszótéren lenni.
Szuperérzékeny anyaként ez a legnehezebb számodra:
1. Mindent sokkal erősebben érzel
Emiatt pedig hamarabb el is fáradsz. Képes vagy elsírni magad egy mesén, amit együtt néztek, de nagyon megvisel az is, ha a gyereked valamin kiborul, sír vagy hisztizik, mert pontosan átérzed, hogy milyen érzéseken megy keresztül. Ráadásul egy gyerek nagyon gyakran tudja változtatni az érzelmeit, ez is lefáraszt téged.
Tipp: próbálj meg egy kicsit csendben lenni, például vonulj be egy csendes szobába szoptatni, vagy kapcsold ki a tv-t, rádiót, hogy ne legyenek felesleges zajok!
2. Mások történetei nagyon megérintenek
Ha hallasz vagy olvasol valamit, hogy mi történt egy gyerekkel, akkor egyből a te gyereked jut eszedbe és beleképzeled magatokat a helyzetükbe. Ha például beteg gyerekről olvasol, vagy egy gyerekbalesetről szólnak a hírek, nagyon ki tudsz borulni, és emészted magad még napokig.
Tipp: ha tudod, hogy erre kifejezetten érzékeny vagy, akkor inkább kerüld el a hírcsatornákat és ne nyomkodd annyit a telefonodat sem! Ha folyton a világ eseményeit figyeled, könnyen kiborulhatsz a saját gyereked előtt is!
3. Nem szeretsz kimozdulni, nem szereted a csacsogós anyukákat a játszón
Más alig várja, hogy kiszabaduljon otthonról, te viszont úgy érzed, hogy már annyira kimerített a gyerek, hogy semmi kedved este elmenni egy kicsit szórakozni. Inkább arra vágysz, hogy beülj egy kád forró vízbe.
A játszótéri látogatásokat is csak próbálod túlélni. Nagyon zavar, hogy nem tudsz egyszerre a gyerekedre is figyelni és az anyukára is, aki rád van tapadva, hogy beszélgessetek. Jó lenne, ha nem tartana ennyi ideig a játszóréri program. Meg ha nem kéne más anyukákkal társalogni.
Tipp: könnyítsd meg az életeteket, amennyire tudod! Ha apuka korán végez a munkában, vigye el ő a gyereket a játszóra, te pedig lazulj addig egy kicsit otthon! Ha van rá mód, kérd meg a nagyszülőket, hogy ők járjanak a kicsivel a játszótérre.
4. Torkig vagy a sok programtól
Végre itt a hétvége, amikor lehetne pihenni, de még ilyenkor is menni kell, mert meghívott titeket anyós ebédre, mert most van szülinapi bulija a gyereked egyik osztálytársának, vagy mert családi napok vannak az oviban. Te pedig nagyon nem vágysz arra, hogy kimozduljatok.
Tipp: minimalizáld a programokat amennyire lehet, köss kompromisszumot, ne maradjatok sokáig, vagy vigye el más programozni a gyereket!
5. Néha úgy érzed, hogy megőrülsz a saját gyerekedtől
Szereted, imádod őt, de néha falra tudnál mászni tőle. Mert mindenre felmászik, mindent a szájába vesz, állandóan rohan, csibészkedik, egyfolytában magyaráz, kiabál, követelőzik, hisztizik, vigyorog, és még sorolhatnánk. Mindez nagyon kimerítő tud lenni, még egy olyan anya számára is, aki nem szuperérzékeny. Akkor mit szólj te?
Tipp: próbáld úgy intézni, hogy legyen minden héten egy pár órád arra, hogy egyedül lehess! Csinálj olyankor valamit, amire igazán vágysz, amit igazán szeretsz! Fuss, jógázz, meditálj, olvass, vagy csak ülj be egy kád forró vízbe! Élvezd a csendet és a nyugalmat, ameddig lehet!
Bármennyire is nehéz, próbálj meg higgadt és türelmes maradni, mert ha nálad elszakad a cérna, azt a gyerek is megérzi. Figyelj a saját jelzéseidre és magaddal is törődj, ne csak a családod igényeit tartsd szem előtt! Merj nemet mondani, ha úgy érzed, hogy valami nem komfortos számodra. Nem kell mindent elvállalnod és mindenhol ott lenned csak azért, mert mások ezt várják el tőled.
Vekerdy is úgy gondolta, hogy ahhoz, hogy jó anyák tudjunk lenni, néha el kell távolodnunk a gyerekünktől, néha időt kell töltenünk nélküle is.
Indexkép: Depositphotos.com
Felhasznált irodalom: Elaine N. Aron: Szuperérzékeny vagyok? című könyv
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)