Az átlagos házasság bizony néhány nehezebb év után elfárad, mint a tömítés a csapban, és megkezdődik az anyagfáradás miatti szivárgás. A kapcsolatokban ott munkál ugyan a szeretet, de hallgatásból egyre vastagabbá váló falakat építünk, amelyeken időről-időre nehezebbé válik áthatolni. A két fél ugyanazon színpadon más darabot kezd játszani. Elkezdődik az a folyamat, amikor a nagy beszélgetések hiányában párunk viselkedésének okokat és célokat kezdünk tulajdonítani, aminek talán teljesen más igény és érzelem van a hátterében, mint hisszük.
A Házas Hétvége ezeknek a pároknak igyekszik a segítségére lenni. Már 1984 óta jelen van Magyarországon ez a mozgalom, de kevesen tudnak róla, pedig a kapcsolatunk az életünk központi magja, mely időnként bizony megújításra szorul.
A Házas Hétvége egy kiszakadás a mindennapokból. Városszéli, nyugodt környezetben zajlik, péntek délutántól vasárnap estig. Az elvonulás ideje alatt a résztvevő házaspárokat arra kérik, hogy a gyermekeket bízzák rá a családjukra, nagymamára, vagy keresztszülőkre, és a hétvége csakis róluk szóljon. Ez a különleges luxusidő nagy távlatokat nyithat! A tréning során a házaspár otthonról jár be a helyszínre, ahol rendre házi feladatot is kapnak, egyéni és páros feladatokat egyaránt.
A Házas Hétvége egy különleges hangulatú és hangvételű esemény. Három házaspár és egy atya vezeti a beszélgetéseket, melyek tizenhárom téma körül forognak. Ilyen témák a házasságon belüli munkamegosztás, az időbeosztás, a gyereknevelés, a szexuális élet, vagy a kapcsolaton belüli konfliktuskezelés. A témákról egy-egy etapban saját személyes történeteikről beszélnek bevezetőikben az előadó házaspárok. Mivel saját életükről beszélnek, saját gondjaikat osztják meg, rendkívül hitelesek. Előfordul, hogy már ilyenkor kezdődik az olvadás, könnyek hullanak…
A technika ezek után, hogy minden házaspár visszavonul a saját szobájába, és ott intim közösségben, melyet nem zavar meg a gyerek „kééész vagyok!”- kiáltása, sem az ebédfőzés kötelezettsége, témánként megbeszélik a hallottakat, és próbálják saját életükhöz igazítani. A módszerben az a különleges, hogy először mindkét fél ír a témáról, majd füzetet cserélnek, és elolvassák a másik által írottakat. Hogy miért jó ez? Mert nem tudnak egymás szavába vágni, mindketten annyit és azt írnak, amennyit jónak látnak… Egyiküket sem tartja vissza a másik arckifejezése, nem csúsznak megszokott veszekedési sémájukba.
Már az ötödik-hatodik bevezető után színesülni kezdenek az arcok, oldódni a testtartások. A létrejövő közösségben jó megélni, hogy más párok nagyon is hasonló gondokkal küzdenek. A világ kissé lelassul, lehetőségünk van megállni, és megnézni, mennyi érték vesz körül minket, és mennyi érték van a párunkban, a kapcsolatunkban. Sokan úgy emlékeznek vissza erre a pár napra, mintha a kapcsolatuk állott levegőjét kiszellőztethették volna, megfiatalodik a házasságuk, új erőre kapnak. A felépített falakat az rombolja le, hogy újra értjük a kedvesünk cselekedeteinek, gesztusainak valós mozgatórugóit, és újra beleszerelmesedünk a partnerünkbe.
A Házas Hétvége fontos mondanivalója, hogy a szeretet nem csupán egy érzelem, hanem döntés, odaszánás. Amikor az érzelem éppen csődöt mond, akarattal kell tovább szeretnünk azt az embert, amelyiknek odaadtuk lelkünkhöz a kulcsot. Mert amiért őt választottuk, az nem tűnt el belőle, még akkor sem, ha az évek pora leülepedett a házasságunkra. A tudatos szerelem nemcsak biztonságot ad, de örömöt is.
A Házas Hétvége egy keresztény lelkiségi mozgalom, ám nem kell keresztlevelet lobogtatni annak, aki részt szeretne venni benne. A szándék a megújulásra épp elég belépőnek.
A héten ünnepeljük a Házasság Hetét. Február 13.-án 16:30-kor Ezerszer is igen! - A házasság szakítópróbái címmel tart ingyenes online előadást a Házas Hétvége Program. Akinek felkeltette érdeklődését a lehetőség, hallgassa meg őket.
indexkép: depositphotos
Olvasd el ezeket a cikkeinket is!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)