„Barninak már három napja szorulása van. Amikor beértünk az oviba, azonnal közölte, hogy kakilnia kell, nosza, szaladtunk haza. Azóta az kiabálja a vécéről, hogy „Nem jön a kaka!” – osztotta meg még a 2010-es évek elején kis történetüket Facebook-ismerőseivel egy anyuka. A bejegyzést a kisfiú vécén ülő fotójával illusztrálta. Barni (akinek nem ez a valódi neve) azóta már felső tagozatba jár. Anyukájától soha nem mertem megkérdezni, gyermeke tud-e róla, és ha igen, mit szól hozzá, hogy annak idején nyolcszáz ember értesült az ürítési szokásairól.
Lájkfüggő szülőgeneráció
A sharenting kifejezés 2012 óta szerepel a szakirodalomban a share (megosztás) és parenting (nevelés) szavak összevonásával. Azokra a szülőkre használják, akik válogatás nélkül ontják magukból a közösségi médiában a gyermekeikről szóló képeket és történeteket. A jelenség mindenki előtt ismerős, de kevesen látják be, hogy érintettek lennének benne: a Tenesse Egyetem idén júliusban megjelent kutatási eredményei alapján az amerikai szülők 69 százaléka posztolt már olyat a gyerekéről, amit később megbánt; a megkérdezettek öt százaléka érezte úgy, hogy nagy általánosságban túl sokat oszt meg a gyerekéről; ugyanakkor 74 százalék vélte úgy, hogy más szülők sokat posztolnak.
A Facebook lájkgombja nem véletlenül olyan, amilyen. A piros színű jelzés megjelenése az agy jutalomközpontját aktivizálja, amitől éppúgy függővé lehet válni, mint a drogtól. Ezért töltünk fel újabb és újabb képeket és történeteket gyermekünkről, hiszen mi más tudná jobban megmozgatni követőinket, mint egy cuki kisbaba képe?
A dolog hátulütője, hogy a túl sokat posztoló anyukák egy idő után a környezetük idegeire kezdenek menni, ezért egyre többen tiltják le őket. Így egyre lassabban gyűlnek a lájkok, anyuka frusztrált és ideges lesz, gyakorlatilag elvonási tüneteket produkál, amit szerencsétlen esetben egy újabb fotó feltöltésével próbál orvosolni.
Ha posztolni szeretnénk a gyerekről
Vannak, akik soha nem osztanak meg semmit a családjukról még az ismerőseikkel sem, de ők egy törpe kisebbséget alkotnak. Önmagában egy-egy családi kép vagy kedves történet posztolásával nincs probléma, az alábbi szempontokat azonban mindenképpen vegyük figyelembe:
- Állítsd a profilod privátra, hogy kizárólag az ismerőseid láthassák a megosztott dolgaidat!
- Igyekezz minél kevesebb személyes adatot megadni a gyerekről! Néhány szülinapi fotó, büszke bejegyzés a kitűnő bizonyítványról, focicsapatos kép – és az illetéktelenek azonnal tisztában lesznek azzal, hogy a gyerek hova jár iskolába, hol sportol, mikor vannak edzései, mikor született.
- Soha ne tegyél ki a gyerekről meztelen, fürdős képet, akkor sem, ha még csecsemő! Legjobb a fürdőruhás képekkel is óvatosnak lenni. Bizonyított, hogy a pedofilok a képeik nagy részét a közösségi oldalakról töltik le.
- Ne tegyél ki a gyerekről olyan képet, amelyen kínos vagy sérülékeny helyzetben látható: maszatos, hisztizik, vagy éppen magatehetetlenül fekszik a kórházi ágyon.
- Ha más gyerek is szerepel a képen, minden alkalommal kérj engedélyt a szüleitől, mielőtt kiposztolod! Ne tegyél olyan fotót, ahol a háttérben idegen gyerekek felismerhetően láthatók.
- Legkésőbb iskolás kortól a gyerek engedélyét is kérd ki, mielőtt bármit megosztasz róla.
- Ha kétségeid vannak, inkább ne oszd meg azt a bizonyos fotót.
Kapcsolódó cikkeink:
- Zacher Gábor: 40 év múlva derül majd ki, mit tett az internet a fiatalokkal
- Így válhatsz 10 lépésben idegesítő Facebook anyukává
- Te is sok mindent megosztasz gyermekedről a neten? Ne tedd!
- Ne engedd be az életedbe a zaklatókat! - a Facebook adatvédelmi beállításai
- Nagy veszélyben van tini lányod, ha használja a Facebookot - egy kísérlet döbbenetes eredménye szerint
Kép: finelightarts / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)