Velem együtt több tízezren élnek szingliként, elváltként, vagy egy újabb divatos kifejezéssel élve a „se veled, se nélküled” kapcsolatra, mingliként.
Egy bizonyos kor után már megérlelődik a gondolat minden nőben, hogy szeretne-e egyáltalán gyermeket.
Főként a harmincas évek utolsó szakaszát taposó, negyven előtti nőket önti el a nyugtalanság, melyet az őket bíráló negyvenes-ötvenes „srácok” egyszerűen csak kapuzárási pániknak hívnak.
Környezetemből kiindulva, ekkor mennek tönkre több éves – akár tizenéves – kapcsolatok is, mert a férfiak többsége sajnos úgy gondolja, hogy mégsem hiányzik – mondják: egyelőre – a gyermek az életükből.
A „falhoz állítás” tehát nagyon ritkán vezet eredményre, ha az ember lánya – megjegyzem: okkal és joggal – szeretne anyává válni.
Mivel történetünk nője pár nélkül marad, el kell gondolkodnia azon, hogy sürgősen új kapcsolatot keres (aminek ugye erősen kérdéses a kimenetele), vagy vállalja, hogy egyedül, saját erejére (jobb esetben családi segítség mellett) támaszkodva, gyermeket vállal.
Több kérdés merül fel ilyenkor bennünk: el tudom-e tartani a gyereket egyedül; lesz-e segítségem, ha kell; lesz-e munkahelyem még a GYES, GYED lejárta után?
Látszik, hogy főként az anyagi természetű kérdések dominálnak, tehet ezek mindenképpen az egyedülálló szülőkép ellen szólnak.
Ezek után mellette mi szólhat? Az életkor mindenképpen.
Ami – nekem például – számít ezen kívül az, hogy az ember lánya, hogyha nem is talál olyan párt magának, amilyen a klasszikus történetben utolsó pillanatban, mintegy a helyzetet megmentve, kardját kivonva, megjelenik, hát nem tehet mást, mint csak magára számítva, szül.
Tenni kell ezt azért, hogy kiélhessük anyai ösztöneinket, hogy értelmet kapjon a létezésünk, hogy legyen valaki, aki feltétel nélkül szeret minket és utolsó óránkban fogja a kezünket.
Ha nem megyünk fejjel a falnak, hanem hagyjuk, hogy a félelmeink eluralkodjanak rajtunk, akkor nem is fogjuk megtudni, hogy megy-e egyedül, hogy miként alakult volna az életünk, ha gyermeket vállalunk.
A nagy öregek bölcs igazságát talán okos dolog meghallgatni és megrágni, ez talán segít a döntésben:
„Ahova Isten báránykát ad, legelőt is ad hozzá!”
Már csak fohászkodni kell megtanulnunk...
Gyermekvállalás egyedül - pro és kontra (Cikkíró pályázatra beküldött írás) |
Mi szól mellette és mi ellene, lássuk...
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Túlélési tanácsok egyedülálló szülőknek
Szülőnek lenni csodálatos, de legyünk őszinték! Borzasztóan kemény. Főleg egyedül. Egy gyerekkel is, hát még kettővel, vagy többel. Aki egymaga cipeli az összes terhet és felelősséget annak igazán, velejéig értelmet nyer a "kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond" közmondás.
Miért fontos, hogy énekeljünk, mondókázzunk?
Nem kell tanult muzsikusnak lennünk ahhoz, hogy jól foglalkozzunk zeneileg gyermekünkkel. Ami igazán számít, az a közös élmény, az együtt mozgás, a jó hangulat és a nevetés. Az pedig már csak ráadás, hogy a kellemes időtöltés nemcsak a kicsit fejleszti, de a szülő-gyermek kapcsolatra is jó hatással van.
5+1 érv a gyurmázás mellett
Ha eddig azt gondoltuk volna, hogy a gyurmázás nem több, mint apró csigák, golyók és különböző alakzatok formázása, szaggatása, érdemes elolvasni Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértőjének javaslatait.
A leggyakoribb nyári gyermekbalesetek
Előkerülnek a biciklik, gördeszkák, görkorcsolyák, a strandok megtelnek vidáman pancsoló lurkókkal, a játszótereken pedig reggeltől estig tart a játék. Számos lehetőség áll rendelkezésre, hogy a gyermekek minél több időt tölthessenek a friss levegőn, ám ebből adódóan a sérülések, kisebb-nagyobb balesetek száma is megnövekszik ebben az időszakban.
Hogyan védjük meg gyermekeinket a szexuális ragadozóktól? - A gyermekorvos tanácsai
A szülők dolga a veszélyes helyzeteket felismerni és kikerülni, még akkor is, ha a kívülállók szerint túlzott az óvatosságuk.
Tippek, trükkök a túlélésre, ha egyedül nevelsz egy kisiskolást
Mit tegyen a szülő, hogy túlélje a gyereknevelést egyedülállóként úgy, hogy közben önmaga is ember maradjon?
5 lecke az életben, amit minden gyereknek ismernie kell
A legtöbb szülő, vagy pedagógus nem mindig felel egyértelműen a gyerekek által feltett kérdésekre, főleg ha azok kényelmetlenek, vagy olykor arcpirítóak. Ilyenkor a felnőttek nem a valóságot mondják el, hanem igyekeznek más témára terelni a beszélgetést, vagy lezárni azzal, hogy “Ehhez még te túl kicsi vagy, hogy megértsd" mondattal.
Az egyedülálló szülők 6 leggyakoribb tévhite
Egyedülálló szülőként bizonyára sok nehézséggel szembesülsz a nevelés terén, hiszen a gyerekek kordában tartása akkor sem könnyű feladat, ha meg tudod osztani a terheidet a pároddal. Ha kétségeid merülnek fel - fognak, mert emberi lény vagy - akkor sem szabad közkeletű tévhitek bűvkörébe keveredned.