Készítsünk részletes tervet
Minden felújítási munka az alapos tervezéssel kezdődik. Mielőtt bármit megvásárolnánk, üljünk le és gondoljuk át, pontosan mit szeretnénk megváltoztatni. Írjuk össze a céljainkat, ezek között állítsunk fel fontossági sorrendet, majd készítsünk költségvetést: ehhez már egy kis kutatómunkára is szükségünk lehet. Mérjük fel az üzletekben és online elérhető anyagok, eszközök árát, számoljuk ki, hogy miből mennyire lehet szükségünk, és azt is, hogy nagyjából milyen kiadásra számíthatunk – ehhez adjunk hozzá további 20 százalékot, hiszen sosem tudhatjuk, mikor merülnek fel váratlan kiadások, melyeket még a legalaposabb tervezéssel sem tudunk száz százalékosan elkerülni.
Képezzük ki magunkat
Természetesen nem kell szakembernek lennünk ahhoz, hogy néhány egyszerűbb munkálatot magunk is elvégezhessünk. Az elektromos hálózat felújítását és a statikust igénylő feladatokat nem érdemes magunkra vállalni, ha azonban rendelkezünk egy kis kézügyességgel és elszántsággal, a felújítás számos lépését képesek lehetünk egyedül is megvalósítani. Ahhoz, hogy minél kevesebb hibát kövessünk el, érdemes egy kicsit képezni magunkat: keressünk online elérhető videókat és olvassuk el az egyes munkálatok részletes leírását.
Tanuljuk meg a szerszámok, a purhabok vagy éppen a festékek megfelelő használatának trükkjeit, és persze nézzünk utána annak is, hogy pontosan milyen anyagokra és eszközökre lesz szükségünk ahhoz, hogy valóban szép munkát végezhessünk.
Szerezzünk be mindent, amire szükségünk lesz
Nincs is annál bosszantóbb, mint amikor a felújítás közben derül ki, hogy hiányzik valamilyen alapvető eszközünk, esetleg az anyagból fogytunk ki idő előtt. Írjunk egy listát, hogy mire lesz szükségünk és szerezzük be őket, mielőtt nekilátnánk a munka elvégzésének.
Számos olyan kiegészítő létezik, melyek később, a felújítást követően is jól jöhetnek, így ezekből érdemes betárazni, ha a jövőben is magunk szeretnénk végezni a kisebb javításokat. A purhabok kiválóan alkalmasak számos feladat elvégzéséhez: használhatjuk őket az ablak- és ajtókeretek beépítése, különböző üregek kitöltése, hangszigetelő rétegek beépítése vagy éppen a tetőszerkezetek hézagainak szigetelése során is.
Egy jó minőségű ragasztó segítségével rögzíthetjük a burkolatokat, a lépcsőfokokat vagy az új párkányokat is, de egy profi szerszámkészlet vagy egy festékszóró is bármikor jól jöhet: ezek az eszközök nemcsak a munkát gyorsítják fel, hanem az azzal járó fáradtságot is csökkentik, így minden háztartásban hasznosak lehetnek.
Készítsük elő a munkaterületet
Mielőtt elkezdjük a felújítást, pakoljunk el mindent, ami útban lehet: ez nemcsak a munkát gyorsítja fel, de az értékes tárgyakat, bútorokat és burkolatokat is megvédi az esetleges sérülésektől, kosztól. Ha nem szeretnénk teljesen felforgatni a lakást, jó ötlet lehet az is, ha a bútorokat és a padlót védőfóliával takarjuk le.
Ne féljünk szakember segítségét kérni
Ha megakadunk a munkában, vagy nem vagyunk biztosak abban, hogy egy feladatot mi is szépen és hatékonyan el tudunk végezni, érdemes lehet szakember segítségét igénybe venni: ha nem is bízzuk rá az egész felújítást, legalább néhány hasznos tippet és tanácsot fogadjunk el tőle, így a munkánk eredménye biztonságos és tartós lehet.
Vágjunk bele bátran!
Az otthoni felújítás nagy kihívás, de ha végeztünk, a végeredményt sokkal többre becsüljük majd, mintha mást bíztunk volna meg a munka elvégzésével. A feladat teljesítése nem lehetetlen, de a fenti tanácsokat érdemes megfogadni ha azt szeretnénk, hogy az eredmény ne csak szép, hanem tartós is legyen. Készüljünk fel alaposan, szerezzük be a szükséges eszközöket és kezdjünk bele a munkálatokba!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)