A nárcisztikus személy módszerei szakítás után
Kik azok a szárnyas majmok?
A szárnyas majmok (flying monkeys) szerepe akkor kezdődik, amikor a mérgező kapcsolatban élő elnyomott fél ráébred arra, hogy nem érzi jól magát abban a kreált világban, ami körülveszi, megpróbál továbblépni és végül szakít addigi partnerével. A bántalmazó partner számára viszont a szakítás lehetősége elviselhetetlen kudarcélményt jelent, hiszen elveszíti azt a kontrollt a másik ember felett, ami addig a vezető-irányító szerepét biztosította, és ami számára a biztonságot nyújtotta.
A szakítási időszakban tehát egy sajátos manipulatív stratégiát kezd gyakorolni: csatlósokat, egész kis hadsereget szervez barátokból, ismerősökből, még családtagokból is, akiket arra a célra használ fel, hogy kontrollját tovább gyakorolja, fölényhelyzetét újra bebiztosítsa áldozata fölött.
A nárcizmus hasonlóan működik, mint egy szektás hitvallás, annyi különbséggel, hogy az Istent ez a típusú személyiség nem helyezi önmagán kívülre, hanem saját maga válik a maga számára Istenné. Így nem kell messzire mennie a fölényért és az önigazolásért sem, hogy ő többet tehet meg a világban, mint más földi lények… A szakítás után viszont támogatásra van szüksége, és ennek elnyerése érdekében
szinte gyülekezetet épít a maga számára, apostolokat küld a világba, melyek az ő dicsőségét hirdetik, és a menekülő áldozat hírnevét földig rombolják, hamis információkat terjesztenek róla, és megerősítik emberünket a bántalmazói viselkedésében.
A szárnyas majmok toborzása a nárcisztikus személyiségű ember egész működése során zajlik, de főleg nagy erővel folyik a szakítási fázisban. A bántalmazó személy ilyenkor többnyire egy nagy volumenű lejáratási kampányba fog, és ehhez egy egész kreált valósághálót vet ki maga körül, amelybe jónéhányan belegabalyodnak. A hálón jellemző módon olyan ismerősök szoktak fennakadni, akik vagy valami hasznot remélnek a helyzettől, vagy instabil személyiségek, és egy karizmatikus személyiségű ember könnyen elsodorja őket. A repülő majom indíttatása lehet az is, hogy szeret egy erős személyiségű ember árnyékában lenni, és ettől kevésbé sebezhetőnek érzi saját magát. Állhat a háttérben az is, hogy a szárnyas majom valóban együttérez a „barátjával”, meg van győződve az ő igazáról.
A szárnyas majmok beszervezése valójában a kapcsolatból kilépő ex hírnévrontásának egy erős eszköze, lejárató kampány kivitelezése, kémkedés, információadás és információkapás biztosítása, az elvesztett kontroll visszaállítása a célja. Meglehetősen ártalmas és kifejezetten hatékony manipulációs technika. Aki ezt is kiállja, annak viszont jó esélye van a szabadulásra.
A besorozott szárnyas majom csapat szerepe a pletykák, féligazságok, sejtetések terjesztése az ismeretségi körön belül, melyek mind a bántalmazó igazságát igyekeznek alátámasztani. Történetek kezdik élni saját életüket a baráti, családi és ismeretségi körben, melyek aggodalomról szólnak, és áldozatnak állítják be azt, aki valójában a bántalmazó működést gyakorolta. A csapatot toborzó nárcisztikus ilyenkor körbejárja a teljes ismeretségi kört, a barátokat, az egyetemi szobatársat, az énekkari tagokat, a családot, a kosárlabdacsapat tagjait, a kollégákat: mindenkit, aki meghallgatja őt.
Kép: Depositphotos.com
A kép, melyet megpróbál valóságként bemutatni, jellemzően néhány azonos elemből áll: ő aggódik a szerelméért, aki az utóbbi időben valószínűleg teljesen összeomlott, segítségre van szüksége, antidepresszánst kellene fogyasztania, vagy orvoshoz fordulnia… A nárcisztikus személy ilyenkor magát állítja be áldozatnak, aki szembekerült egy, a valóságot teljesen félreértelmező, sőt, akár erőszakosnak is bélyegezhető partnerrel, aki most ámokfutásba kezdett. Aki ok nélkül állandóan féltékeny volt, pedig ő volt az egyetlen, a tenyéren hordott királylány.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.A történetek, amiket elhint, személyre szabottak, és a valósághoz csak laza szálon kötődnek, nyomokban valós adatokat is tartalmaznak, így nehezen leleplezhetőek.
A szakítás utáni ködben kínlódó partner magára hagyottan és zaklatottan élheti meg ezt az időszakot, és a szárnyas majmok felbukkanása érzékeny időszakban találhatja őt. Olyannyira küzdhet a feldolgozás nehéz feladatával, hogy amikor az ismerősök is a bántalmazó partner szólamait kezdik énekelni, a magányos ember kételkedni kezdhet a saját valóságérzékelő képességében, és újra a pusztító magatartás áldozatává válhat. A szólam ugyanis arról szól, hogy a menekülő fél instabil, szélsőséges reakciókat produkál – és ez valóban így van, hiszen a kapcsolat utolsó fázisában többnyire nagyon elhatalmasodnak az indulatok és szélsőséges viselkedésekre kerülhet sor. Ez azonban nem az áldozat gyenge idegrendszerének tulajdonítható, hanem a nyomás mértékének, ami alatt addig élt. Úgy érzi, megfigyelik – és tényleg. Úgy érzi, követik – és tényleg.
A repülő majmok fontos feladata a közvetítés, vagyis a bántalmazott visszaterelgetése a kapcsolatba. Hiszen nem is történt semmi eget rengető, egész jól megvoltatok… Ha ezúttal nem viselkednél olyan őrült módjára, most sikerülhetne ez a Földöntúli Nagy Szerelem…
A szárnyas majmok bevetése a nárcisztikus utolsó fegyvere. Ha erre sor kerül, ez annak a jele, hogy a nárcisztikus kifogyott az eszköztárából, és a szabadulás közel van.
Már csak az van hátra, hogy a kapcsolat működését, és az abban játszott saját szerepet, felelősséget feldolgozza az áldozat, a megvett emberek provokációján túllépjen, és önismerettel megtalálja a saját rejtett sérülését, amit lesz még elég idő helyrehozni.
A szárnyas majom az áldozathoz hasonlóan szintén a nárcisztikus áldozata, eszköze, kontrolláltja. Ezek az emberek a nárcisztikus meghosszabbított karjai, mellyel tovább tudja fojtogatni áldozatát, miközben ő „mossa kezeit”. Ez a rajongótábor sok esetben a bántalmazott fél családja, vagy az ő barátai, akik szeretik a drámát, a cirkuszt, a pletykát…
Környékeztek már meg ilyen kéréssel? Próbáltak már beszervezni?
A mesebeli Dorkát nem érték el a szárnyas majmok gonosz ujjai, védettséget élvezett, mert a Keleti Boszorkány csókjának jegyét viselte a homlokán.
Legyen így.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)