Az UNIFEM-ért Magyar Nemzeti Bizottság, mely 2009 januárjában a közép-kelet-európai hajdani szocialista országok közül elsőként Magyarországon alakult meg, nyitó konferenciáját a nők és férfiak esélyegyenlőségén alapuló költségvetés (gender budgeting) témájában tartotta. A hazai és nemzetközi szakértők színes és érdekes példákkal könnyítették meg a Magyarországon még szinte teljesen ismeretlen fogalom megértését, valamint a résztvevő önkormányzatok ötleteket is meríthettek az eddig még kiaknázatlan lehetőség hasznosításához.
„A nők esélyegyenlőségét többek között gazdasági függetlenségük határozza meg, melyhez az állami segélyek és a szociális támogatások hozzájárulnak, de még ezeknél is sokkal fontosabb, ha a nők egyenrangú félként vehetnek részt a munkaerőpiacon, ha a férfiakkal egyenrangú partnerként tudnak munkát vállalni, és ezért egyenlő munkabért érdemelnek. Éppen ezért tennünk kell az ellen, hogy a kisgyermekes édesanyákat nem akarják foglalkoztatni, és egy 2-3 gyermekes édesanya ugyanazért a munkáért 25%-kal kevesebb bért kap, mint egy hasonló munkakörben dolgozó férfi.” – hangsúlyozta köszöntőjében Dobrev Klára, a magyarországi UNIFEM elnöke megnyitó beszédében.
Gender Budgeting
Az UNIFEM az elmúlt években világszerte több ezer kezdeményezést támogatott, szakmai anyagokat és módszertant dolgozott ki annak érdekében, hogy a költségvetések, közpénzek és erőforrások tervezése, elosztása és újraelosztása során figyelembe vegyék a férfiak és nők eltérő szükségleteit. A költségvetések vizsgálata kimutatja, hogy a nők és férfiak egyes területeken mennyivel többet profitálnak a városi pénzekből, illetve a pénzügyi eszközök elosztása tovább mélyíti-e, vagy inkább csökkenti a nők és férfiak egyenlőtlenségét. A nemekre érzékeny költségvetésnek tehát nem az a célja, hogy külön nőknek szóló költségvetés készüljön és nem is az, hogy több pénzt költsenek nőknek szóló programokra. Inkább arra irányul, hogy a rendelkezésre álló pénzeszközöket hatékonyabban osszák el a nők és a férfiak között.
„Magyarországon elengedhetetlen a gender szakértelem fejlesztése és kiterjesztése az államigazgatásban annak érdekében, hogy a nők és férfiak társadalmi egyenlősége megvalósuljon az élet valamennyi területén. Az igazságos forráselosztás alapja a társadalmi nemek szükségleteire érzékeny költségvetés.” – mondta Rauh Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium esélyegyenlőségi szakállamtitkára előadásában.
Jelenleg négy stratégiai területre összpontosítja a tevékenységeit:
1. A nők szegénységének felszámolása és a kirekesztés csökkentése
2. A nők elleni erőszak felszámolása
3. A nők egészségügyi helyzetének javítása
4. A nemek egyenlősége a demokratikus kormányzásban békében és konfliktusokat követő rendezésben
Gender Budgeting a külföldi példák tükrében
A hazánkkal szomszédos Ausztria fővárosában már 2005 óta dolgozik egy olyan csoport, mely a nők és férfiak esélyegyenlőségének gyakorlati alkalmazásáért felel. Gerald Sirlinger, a bécsi városháza pénzügyi, költségvetési és statisztikai irodájának munkatársa előadásában példákkal mutatta be a több éve működő bécsi projektet.
Frauen-Werk-Stadt
Az iroda tanácsot ad az új lakások tervezésében és kivitelezésében, kutatásokat folytat a témában, figyelemfelkeltő akciókat hirdet, illetve Európa legnagyobb, nők által tervezett lakáskomplexumát építette fel a 21. kerületben.
Távoltartási törvény
A családon belüli erőszak esetében – a magyar gyakorlattól eltérően – jól működik: a rendőr a helyszínre érve elrendelheti az erőszakot elkövető 10 napos kitiltását a lakásból, még akkor is, ha az saját tulajdona – és még csak vérnek sem kell folynia mindehhez.
Education Box
Külön oktatási csomagot dolgoztak ki az óvodák és az általános iskolák tanulói számára. A box olyan meséket és dalokat tartalmaz, melyek szakítanak a berögzült nemi szerepekkel, a lányokat és nőket állítva főszerepbe, illetve a hagyományostól eltérő foglalkozásokba és helyzetekbe. Több óvodában megszüntették a lány és fiú játszósarkokat, hogy a gyerekek minél több játékszituációban kipróbálhassák magukat. Néhány évvel később a kísérleti óvodákba járó gyerekeknek sokkal nyitottabb elképzeléseik voltak pályaválasztásukkal kapcsolatosan.
Egy svéd példa: a szennyesruha-tároló zsák története
Svédországban ez az eset az egyik legfőbb sikertörténetté vált a nemek közötti egyenlőség területén. Az ápolónő észrevette, hogy a bőrgyógyászati klinikán a szennyesruha-tároló zsákok a férfi betegek zuhanyozójában mindig nehezek, és alig lehet megmozdítani őket, míg azok a női zuhanyozóban könnyűek voltak. Kiderült, hogy a pikkelysömörben és ekcémában szenvedő férfi betegek részére sokkal nagyobb arányban írtak elő fényterápiát a klinikán, mint a hasonló problémákkal küzdő női betegek esetében. Ugyanakkor a bőrkenőcsök bedörzsölésében segítséget is kaptak, ami után a kórházi zuhanyozót használták, így a szennyesruha-tároló zsákok a férfiak helyiségében mindig meg voltak tömve. A nők viszont kaptak egy receptet, és miután kiváltották azt a gyógyszertárban, hazamentek, és otthon maguk krémezték be a bőrüket.
Gender Budgeting lehetőségei Magyarországon
Schadt Mária, a Pécsi Tudományegyetem professzora elmondta – „a Pécs Megyei Jogú Városi Önkormányzatnál végzett kutatásaim során megfigyeltem, hogy nagyon kevesen érzékelik, hogy a költségvetésen mennyit javíthatna, ha a nők szempontjait is figyelembe vennék annak kialakításánál. Míg sokan tartanak attól, hogy a nemek esélyegyenlőségén alapuló költségvetés magas kiadásokkal jár, ha következetesen véghez viszik, hosszú távon nagy hatékonysággal és jelentős innovációval jár.”
UNIFEM-ért Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület
Az UNIFEM-ért Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület független, non-profit szervezetként 2009 januárban került bejegyzésre a United Nations Development Fund for Women (UNIFEM) 17 Nemzeti Bizottsága egyikeként. A világszervezet stratégiai célkitűzéseit figyelembe véve alakítja saját misszióját. Elsősorban szemléletformáló feladata van, segíti a hazai gender-tudatos gondolkodást. Másodsorban technikai és anyagi támogatást nyújt az UNIFEM tevékenységéhez a fejlődő országokban. Emellett nemzetközi társadalmi és tudományos tapasztalatokat ad át a régiónkban és világszerte élő nők felzárkózásához. Esélyegyenlőségi kezdeményezésekkel és szemléletformálással segíti a magyar közvélemény alakulását.
A nemzetközi UNIFEM székhelye New York-ban van, amely 15 regionális irodán keresztül végzi a munkáját. A konferencián Erika Kvapilova, a Közép-Kelet Európai Régió pozsonyi központjának vezetője előadásában üdvözölte a magyarországi UNIFEM létrejöttét, és kifejezte reményét, hogy Magyarország be tud kapcsolódni a régiós kezdeményezésekbe elsősorban a béketeremtésben, nők elleni erőszakban folytatott küzdelemben, az alkotmányok gender-tudatossá tételében, valamint a nemek esélyegyenlőségén alapuló költségvetések kialakításában.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)