- „Elnézést.” - Miért? Nem kell elnézést kérni.
- „Majd kinövi.” - Őszintén sajnálom, hogy nekem kell ezt közölnöm veled, de ez nem csak egy átmeneti periódus. Nem fog egy nap arra kelni, hogy hirtelen elmúlt.
- „Egy kicsi nem fog ártani.” - Most komolyan, még soha nem láttad, mi történik egy allergiás roham során? A kiütések, az orrdugulás és a légzési nehézségek nem fájdalom mentesek.
- „Csak túl válogatós.” - Van egy kis különbség aközött, hogy nem szereti az adott ételt, vagy nem képes azt megenni.
- „Hogy tud egy gyerek egyáltalán meglenni enélkül [X termék]? Ez nem szép dolog!” - Az a gyerek tökéletesen jól meglesz dinnye, mogyoró és tojás nélkül is. Azonkívül az anyák nem gonoszak, amikor nem adják oda a gyereknek a tiltott ételt. Elárulok valamit. Éppen megmentik őket.
- „A te hibád, hogy allergiás ezekre a dolgokra!”- Igen, néhány allergia genetikus, de nem a szülők hibája, hogy a gyermekük allergiás lett. Vegyük ezt komolyan.
- „Ne engedd el a fiadat a szülinapi bulikra, így az én fiam is és a többiek is élvezhetik a zsúrt és azt ehetik, amit csak szeretnének.” - Ezt nem mondhatod komolyan. A gyereked nem bírja ki néhány órán át mogyorókrém nélkül? A szülinapi zsúrok ételeihez elég sok alternatívát találhatunk, amelyek nem tartalmaznak gyerekekre ártalmas összetevőket.
- „Ha mindig adsz neki egy kicsit, akkor lassanként hozzászokik.” - Hát, ez nem igazán így működik.
- „Biztos vagy benne, hogy allergiás? Senki más nem volt allergiás a családban.” - Nem, igazad van. Az összes orvosi vizsgálat és bizonyos összetevőkre adott erőteljes reakció hamis, hiszen az allergia csak a családon belül öröklődhet.
- „Örülök, hogy ’egészséges’ gyermekkel vagyok megáldva.” - Először is, azok a gyerekek, akik allergiásak, nem ’egészségtelenek’ és nem ’betegek’. Másodszor pedig gratulálok, boldog lehetsz.
10 dolog, amit soha ne említs egy anyának, ha a gyermeke ételallergiától szenved |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
A lupin miatt is rosszul érezhetjük magunkat a gluténmentes lisztektől
Ha valaki gluténmentes diétát tart, akkor a sütés és főzés során helyettesítenie kell a sikért tartalmazó liszteket. Erre a célra több termék is kapható, ám ezek összetételükben különbözőek. Némelyek összetevői közt a lupin is megtalálható, mely nem egyszer okoz kellemetlen panaszokat, még szigorú gluténmentes diéta mellett is. Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa összefoglalta, mit kell tudni lupinallergia esetén a diétáról.
Ételintolerancia és ételallergia: új orvostársaság alakult a kutatásokért
Több százezer ember életét keseríti meg az ételintolerancia úgy, hogy éveken át nem fedezik fel a kórt, az ételallergia pedig szintén felnőttek és gyerekek sokasága számára okoz napi kihívást - ez indokolja, hogy szakorvosok összefogásával új orvosszakmai szervezet alakult Ételintolerancia és Ételallergia Társaság néven a lakossági és szakmai ismeretterjesztés, valamint a kutatások előmozdítása érdekében.
Nem mindegy, hogy allergiásak vagy érzékenyek vagyunk egy ételre!
Búza, glutén, tojás, tej és szója - leggyakrabban ezek az összetevők okoznak panaszokat akkor, ha valaki ételallergiás vagy ételérzékeny. A kettő ugyanis különböző betegség, az egyik sokkal több embert érint, tüneteik sem teljesen azonosak, a kivizsgálásuk módja pedig teljesen különböző. Dr. Sárdi Krisztinával, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusával az ételallergia és az ételérzékenység közti eltérésekről beszélgettünk.
Feleslegesen diétázik a kismama, ettől még lehet allergiás a gyereke
Megelőzés céljából nem érdemes terhesség és szoptatás alatt kizárni az étrendből a gyakori allergéneket - tej, tojás, glutén, mogyoró - mert ezzel nem csökkentjük a gyermeknél az esetleg megjelenő allergia kockázatát. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy diétázni csak abban az esetben szükséges, ha a gyermeknél már megjelentek az allergiás tünetek.
Új alapelvek a hozzátáplálásban: Már 6 hónapos korban adhatunk allergéneket a babáknak
Kisebb eséllyel lesz ételallergiás a gyermek, ha már 6 hónapos kora körül kap kis mennyiségben táplálékallergént is tartalmazó élelmiszert, mint ha csak később kóstolja meg például a tojást, a gabonaféléket vagy a tejtermékeket - mondja Dr. Arató András.
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Ha már régóta tapasztalunk kellemetlen tüneteket bizonyos ételek fogyasztása után, érdemes utána járni, mi okozza a panaszokat. Hasfájás, hasmenés, puffadás és egyes bőrtünetek hátterében is állhat ételallergia.
Amit a földimogyoró allergiáról tudni érdemes
A földimogyoró egyike azoknak az élelmiszereknek, amelyek gyakran okoznak táplálékallergiás tüneteket. A tünetek súlyossága az egészen enyhe irritációtól az életveszélyes reakcióig is terjedhet.
A táplálékallergia tünetei kisgyermekkorban
Tápszeres babáknál a negyedik és a hatodik hónap között, anyatejes csecsemőknél fél éves kortól javasolt megkezdeni a hozzátáplálást.