A gyógyvíz a természet patikájának egyik legértékesebb kincse. A szépség- és egészség megőrzésében, valamint a gyógyításban is kiemelkedő szerephez jut, s talán éppen ezért, fontosságát felismervén hazánk gyógyvizes létesítményeit is egyre többen látogatják, mind a külföldi érdeklődők mind a hazai lelkes fürdő rajongók.
Út a gyógyulás felé
Bár elsősorban mozgásszervi- és izületi problémákra alkalmazzák évezredek óta a fürdőkezeléseket, manapság már nőgyógyászati- és bőrproblémák kezelésének kiegészítője is lehet. A tudomány fejlődésének, s az ősi gyógymódokhoz való visszatérésnek köszönhetően a gyógyvizeket pedig már nem csak külsőleg alkalmazzák. Gyomor- és bélrendszeri problémák esetén a gyógyvizek fogyasztása kiváló kiegészítő kezelést jelenthet.
Napjainkban már több helyen alkalmaznak olyan kiegészítő kezeléseket, mint a víz alatti sugármasszázs, az iszappakolás, a lábfürdő vagy a thalasszoterápia. A wellness turizmus egyre nagyobb népszerűségének köszönhetően pedig fontos szerephez jutottak az egészségmegőrző, stresszoldó terápiák is, nem is beszélvén a vízben végezhető tornagyakorlatokról.
A gyógyvizek keletkezése
A föld vízkészletének legnagyobb része tavak, folyók, tengerek formájában helyezkedik el a felszínen. Léteznek azonban olyan rejtett kincsek, melyek csak ritkán törnek a fel. A gyógyvíz, vagy más néven ásványvíz a föld alatti kőzetek gőzének lecsapódásából, s a beszivárgó, szűrt vízből keletkezik. Míg eléri a felszínt, számtalanféle összetételű kőzeten halad át, melyből felveszi az értékes ásványi anyagokat, hogy aztán ezekben az értékes anyagokban, bizonyos oldott gázokban, esetenként pedig még radioaktivitásban is gazdagon és felmelegedve törhessen a felszínre.
A gyógyvizek hatása
A megszokott környezetben nagyobb a terhelés, a vízben azonban nagyobb felhajtóerő, így a mozgás is könnyebbé válik. A súrlódás mintegy masszázsként hat az elfáradt izmokra, s a kopott porcok, a túlterhelt gerinc számára sem jelent nagy megpróbáltatást a mozgás. Emellett a gyógyvíz áldásos hatása is érvényesül, mely a víz hőfokától is sokban függhet. A magas hőfokú víz (32-37°C) hatására az erek kitágulnak (éppen ezért sok szív és érrendszeri megbetegedés estén nem ajánlott), szaporább lesz a szívverés és a légzés, a langyos víz (21-31°C) megnyugtatja az idegrendszert, a hűvös fürdő (15-20°C) pedig felgyorsítja az anyagcserét, és valódi felfrissülés nyújt a kimerült szervezet számára.
A termál- és gyógyvizekben található ásványi anyagok a bőr meleg hatására kitágult pórusain keresztül felszívódva fejtik ki jótékony hatásukat. A vérkeringésbe bekerülve javítják az immunrendszert, fokozzák a nyirokkeringést, s gyógyító folyamatokat indítanak be a szervezetben. A sós- és jódos vizek a mozgásszervekre gyakorolt jó hatásukon kívül a bőrt is fertőtlenítik.
A gyógyfürdőkezelések célja:
az egészség megőrzése
a reumatikus- és mozgásszervi problémák kezelése
a bőrbántalmak csökkentése
a jó közérzet helyreállítása
a kóros funkciók megszüntetése
A vízben végzett lassú mozgás nem csak a testre, de a lélekre is jó hatást gyakorol. A meleg vízben érzett könnyedség, s melegség nyugtató hatású, oldja a stresszt, és segít az ellazulásban. Hazánkban számtalan gyógyfürdő várja a gyógyulni és szépülni vágyókat.
Gyógyvizek- természetes gyógyulás |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Kihagyhatatlan csirke
Regenor kúrám során rengeteg új recept pattant ki a fejemből, hiszen le voltam tiltva egy csomó dologról, mint például a krumpli, a rizs, a gyümölcsök, az édességek, a tejtermékek és még sorolhatnám. Rákényszerültem hát, hogy magam találjam ki, mit mivel ehetek és hogyan főzhetem meg a megengedett dolgokat még ízletesebben.
Három boldogságfokozó módszer, ami jól alkalmazható karanténban is!
A mentális egészség karbantartása és fejlesztése mindig nagyon lényeges feladat. Az ilyen pandémiával és karanténnal terhelt időszakban pedig különösen fontos, hogy odafigyeljünk lelki jólétünkre, hogy a stresszes időszakokban is jól érezzük magunkat a bőrünkben, és hogy a helyzetünkből adódó problémáinkkal sikeresen megküzdjünk. A pszichológiában ismert több olyan boldogságfokozó technika, aminek rendszeres gyakorlása jótékony hatással van a testi-lelki egészségünkre. Most a teljesség igénye nélkül kiválogattunk hármat, ami karantén idején is jól használható.
Egészségnevelés minden életkorban
Manapság az interneten egyre több cikk található arról, hogy a kisgyermekek mennyire fogékonyak, milyen módon rögzítik, szívják magukba a tudást. Egészségnevelés szempontjából 0-4 éves korig tart a későbbi életünkre nézve a legmeghatározóbb korszak:
Belső és külső egyensúlyod gyakorlati eléréséhez
Szeretnéd test, lélek, szellem részeidet egységbe hozni magadon belül és kívül egyaránt és ennek következményeit megtapasztalni? Egy harmonikusabb életet élni, ezáltal jobban áramolni és teremteni a hétköznapokban?
Hogyan előzhetők meg az őszi-téli megfázások? - A gyermekorvos kincset érő tanácsai
Hogy készíthetjük fel gyermekeink szervezetét a hűvös, megfázásos időszakra? Gyermekorvos szakértőnk válaszol.
Testi, szellemi, lelki fitnesz nagyiknak
Sokat írunk-beszélünk családról, nevelésről, egészségről, betegségről, annak megelőzéséről, de leginkább fiatalok, gyermekek vonatkozásában. Ez nagyon fontos nekünk, nagyszülőknek is, hiszen ők a mi szemünk fényei, legdrágább kincsei.
A jó alvás segíthet a fogyásban is
Belevágott az életmódváltásba, de nem akarnak olvadni a kilók?
Téli bűnbeesés bűntudat nélkül
Tudta, hogy a nassolás pozitív hatással is lehet az egészségünkre, hogy ha mértékletesen és a megfelelő alapanyaggal tesszük? Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa szerint a legjobb választás a vitamin raktárak feltöltésére a téli időszakban az olajos magvak, valamint az aszalt és szárított gyümölcsök, hiszen jóval kevesebb nyers gyümölcs és zöldség áll rendelkezésünkre, mint a melegebb hónapokban.