A Neurology folyóiratban közölt kutatás egyértelműen bizonyítja, hogy az allergia következtében kialakult gyulladás fontos szerepet játszik a Parkinson-kór megjelenésében. Ezt az állítást erősítik azok a korábban zajlott kutatási eredmények is, melyek során felfedezték, hogy azon páciensek esetében, akik rendszeresen használtak gyulladáscsökkentő szereket, például ibuprofent tüneteik enyhítésére, jelentősen kisebb a valószínűsége a betegség megjelenésének.
A kutatást végző orvosok 196 Parkinson-kórban szenvedő és 196, velük megegyező korú és nemű, egészséges páciens adatait vizsgálták. Minden egyes résztvevő esetében megfigyelték, jelentkezett-e nála gyulladásos betegség: allergia rhinitis, asztma, szénanátha, anémia, lupus, vagy izületi gyulladás.
Az allergia rhinitis a porra, pollenre, vagy állatszörre adott allergiás reakció. Ezen légúti allergiától szenvedő betegek esetében a vizsgálat alapján 2.9-szer nagyobb gyakorisággal alakult ki Parkinson-kór. Ily módon pedig a hosszú ideje fennálló allergia rhinitis jelezheti, hogy a beteg szervezete az átlagosnál nagyobb mértékben hajlamos gyulladások kialakítására.
A tüneteket jelen esetben a téves immunválasz okozza. Kutatók feltételezése szerint ugyanis az allergénre adott reakció az adott egyén agyában is lezajlik, amely gyulladás keletkezéséhez vezet. Az így kialakult gyulladás az agyban bizonyos vegyi anyagok kibocsájtását idézi elő, és az agyi sejtek elhalásához vezet.
Természetesen a kísérletben résztvevők alacsony száma miatt további vizsgálatokra van szükség az állítás alátámasztásához. A vizsgálat eredményei azonban egyértelműen arra ösztönzik az orvosokat, hogy a gyulladásos folyamatok leállítására alkalmas gyógyszereket fejlesszenek ki, s így megelőzzék a Parkinson-kór kialakulását.
www.orvostkeresek.hu
Allergia, a Parkinson-kór melegágya? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
5+1 dolog, amit nem tudtál a parlagfűről
Viszkető szemek, eldugult orr, folyamatos tüsszögés, gyengeségérzet és számos egyéb kellemetlen tünet - sokunk nyara áll ebből a forgatókönyvből, minden hetedik magyar küzd ugyanis az évente visszatérő allergiás tünetekkel. A nyárvégi szenvedést szinte mindig a parlagfű okozza, melyről sokan nem tudják, hogy eredetileg a tengeren túlról származik, pollenje akár 1000 kilométert is képes megtenni, és megszabadulni ugyan nem lehet tőle, viszont természetes megoldásokkal akár meg is tanulhatunk vele együtt élni. 5+1 érdekesség, amit nem tudtál a parlagfűről.
Túlélési tanácsok parlagfűszezon idejére
Továbbra is nagyon magas a parlagfű pollenkoncentrációja, emiatt az orvosi kezelés mellett érdemes néhány házi praktikát is bevetni. Az alábbi tanácsok segíthetnek a tünetek erősségét csökkenteni.
Súlyos reakció méhcsípés után - a rovarméreg allergia bármely életkorban kialakulhat!
A Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology közlése nyomán a napokban megismerhettük az 55 éves spanyol hölgy esetét, aki egy darázscsípés következtében kialakult allergiás reakció miatt vesztette életét. A hazai sajtóban is megjelent cikkek kapcsán sokan az eset valódiságát is megkérdőjelezték, mivel nem értik, hogyan lehetséges, hogy valakinél ennyi idősen jelentkezzen először allergiás reakció. Ezt a kérdést járjuk körbe Prof. Nékám Kristóf, a Budai Allergiaközpont orvosának, a Magyar Allergia Szövetség elnökének segítségével.
Van egy jó érvünk, ha te is szteroid-fóbiás asztmás vagy!
Asztmás ismerősöd, rokonod vagy netán te magad is ódzkodsz attól, hogy naponta szteroidot juttass a szervezetedbe? Tartasz a mellékhatásoktól, ezért inkább kihagyod a kezelést és többet köhögsz, nehezebben veszed a levegőt, sőt talán gyakrabban szorulsz kórházi kezelésre is asztmás roham miatt? Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa egy igen hatásos érvet árult el, a szteroid-fóbiások meggyőzéséhez.
Miért fontos a normál testsúly az asztma kezelésében?
A túlsúlyos asztmás gyerekek közül többen és gyakrabban szorulnak kórházi ellátásra, a gyógyszerekre rosszabbul reagálnak, így nehezebb a stabil, kontrollált, tünetmentes állapot elérése - erről számolt be a Pediatric Allergy and Immunology folyóirat. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, mit tehet a szülő ilyen esetben.
Mit tehetünk, ha allergiásak vagyunk a házi kedvencünkre?
Sokan akkor sem szeretnének lemondani a háziállat tartásáról, ha lakásban laknak. Így viszont óhatatlanul szoros közelségben élnek kedvencükkel, ami nehézségeket okozhat akkor, ha valaki allergiás lesz az állat szőrére. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa tippeket ad a lakás allergénmentesítéséhez, és azt is elárulja, hogy létezik-e hatékony kezelés állatszőr allergia ellen.
Ha allergiás a szülő, a gyermek is az lesz?
Az allergiás betegségek családi halmozódása nagyon gyakori. A statisztikák szerint a szülők allergiája esetén 50-80%-ban a gyermekeiknek is lesznek valamilyen allergiás tünetei. Hogyan jelezhető előre, illetve hogyan kezelhető célzottabban, a családból hozott allergia? Dr. Ragó Zsuzsanna, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet kutatás-fejlesztési vezetőjének írása.
Hogyan válasszunk antihisztamint?
Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket enyhíthetjük. Nem mindegy azonban, hogy milyen készítményt szedünk. Választhatunk helyi, vagy általános hatású gyógyszert, bizonyos készítmények alkalmasabbak a szénanátha, mások a viszkető bőrtünetek kezelésére. A legjobb eredményt akkor várhatjuk, ha orvosi ellenőrzés mellett, személyre szabott terápiát alkalmazunk, ami adott esetben jelentheti akár több gyógyszer kombinációját is.