Mi is az a lajhár-vírus és hogyan terjed?
A lajhár-vírus története 1955-re nyúlik vissza, amikor először észlelték Trinidad és Tobago területén. A vírus főként az Amazonas-medence területén honos, és általában erdős területeken terjed a szúnyogok és más állatok, például lajhárok, majmok, madarak és rágcsálók között.
Az emberek akkor fertőződhetnek meg, ha olyan erdős területekre látogatnak, ahol a fertőzött rovarok élnek. Miután valaki fertőződik, a vírus átvihető városi környezetbe is, ahol a szúnyogok vagy apró legyek továbbadhatják azt más embereknek.
„A vírus terjedése legyek és esetleg szúnyogok csípésével történik, és nem terjed közvetlenül emberek között” – mondta el Dr. Brian Labus, a Nevadai Egyetem járványügyi szakértője. Jelenleg a vírus Dél-Amerika és a Karib-térség egyes részein okoz járványokat.
Miért hívják lajhár vírusnak?
A vírus nevét az Oropouche-folyóról kapta, ahol először felfedezték. Brazíliában azonban néhány évvel később egy háromujjú lajhárban is kimutatták, így ragadt rá a „lajhár-láz” elnevezés. A név megtévesztő lehet, mivel a vírus rovarcsípések útján terjed, nem pedig közvetlenül lajhároktól.
A lajhár-láz vagy lajhár vírus tünetei
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a fertőzöttek közel 60%-ánál alakulnak ki tünetek, amelyek 3–10 napon belül jelentkezhetnek.
A tünetek közé tartozhat a
- láz,
- hidegrázás,
- fejfájás,
- izom- és ízületi fájdalom,
- valamint szemfájdalom
- és fényérzékenység.
Súlyos esetek idősebbeknél vagy gyenge immunrendszerrel rendelkezőknél alakulhatnak ki. Ritkán (az esetek 4%-ában) az idegrendszert is károsíthatja, a gerincvelő és az agy körül gyulladás alakulhat ki - írja a Telex.
Hol terjed jelenleg?
Amerikában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban is megjelent – írja a Live Scinece. Európában idén június és július során 19 esetet azonosítottak, Kubából vagy Brazíliából hazatérő emberek esetében.
Veszélyes lehet a magzatokra
A CDC arra figyelmeztetett, hogy a vírust a magzat is elkaphatja az anyától, ez pedig vetélést vagy veleszületett rendellenességeket (pl. kisfejűséget) okozhat. Erre azonban egyelőre nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy biztosan ki lehessen jelenteni.
A várandósoknak ezért át kell gondolniuk utazási terveiket az érintett országokba. Amennyiben mégis elutaznak, nagyon fontos számukra a rovarcsípések elleni védekezés.
A cikket lektorálta Dr. Kádár János immunológus, belgyógyász szakértőnk:
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)