Törölköző és kartonpapír segítségével leplezte le az érintésterápiát
1996-ban az akkor 9 éves Emily Rosának sikerül az, ami más szkeptikusoknak sok éven át sem: rávette az érintésterápia gyakorlóit, hogy alávessék magukat a tudományos tesztelésnek.
Rosa szüleitől hallott először a terápiáról, akik szintén szkeptikusok.
Hamar össze is állított egy saját kísérletet, amihez mindössze törölközőre és kartonpapírra volt szükség. A kísérlet pedig sikeresen meg is cáfolta ezt a módszert.
De mi is az érintésterápia tulajdonképpen?
Az érintésterápia gyakorlói, vagy ahogy ők nevezik magukat, gyógyítói a betegek fölé helyezik a kezüket, és azt állítják, hogy az energiamező befolyásolásával meg tudják gyógyítani őket. Szerintük ugyanis minden ember körül van egy energiamező.
Azt állítják, hogy ezzel a módszerrel fel lehet tölteni az energiakészletet, helyre lehet állítani a hormonrendszert, sőt, a stresszes vagy feszült hangulatot is kezelni lehet. Mindemellett nemcsak a testi, hanem a pszichés eredetű megbetegedések esetén is segíthet, a betegek az érzelmi terhektől is megszabadulhatnak.
Emily Rosa tesztjét a Journal of the American Medical Association-ban publikálták, amikor még csak 11 éves volt, így ő lett a legfiatalabb személy, akiről egy lektorált orvosi folyóiratban publikáltak.
Így nézett ki a leleplezés
A kísérlet nagyon egyszerű, de annál nagyszerűbb volt. Kevesebb mint 10 dollárba került.
A kilenc éves kislány arra kérte az úgynevezett gyógyítókat, hogy üljenek le egy paraván mögé, amit ő maga készített kartonpapírból. Ezután pedig azt kérte tőlük, hogy takarják le a fejüket egy törölközővel, karjaikat pedig dugják át a két lyukon.
Ezután feldobott egy érmét, és attól függően, hogy fej vagy írás volt felül, tette a bal vagy a jobb kezükhöz a saját kezét.
A gyógyítóknak az volt a feladatuk, hogy kitalálják, melyik kezüknél van Emily keze. Ezt nagyon könnyen el kellett volna találniuk, hiszen pont azzal a képességgel dolgoznak, hogy - állításuk szerint - érezni képesek az energiamezőket. Ráadásul elvileg nemcsak ezt, hanem a különféle egészségügyi állapotokat is érzik.
Az érintésterápia támogatói nem szívesen vesznek részt tudományos kísérletekben, Emily esete azonban más volt, hiszen egy mindössze 9 éves kislányról volt szó - aki ráadásul azt mondta, hogy az eredményeket a negyedik osztályban használják majd fel egy órán.
Az esetek kevesebb mint a felében találták el a gyógyítók, hol van a kislány keze
Összessen 21-en vállalták, hogy részt vesznek a kislány kísérletében. Tizennégy gyógyítónak volt tíz lehetősége arra, hogy bebizonyítsa a képességeit, hét gyógyítót pedig 20-szor teszteltek.
„Ha elmennek egy klinikára, és meggyógyítják az embereket, akkor azt várnánk, hogy folyamatosan érezzék az energiamezőt” – nyilatkozta Emily a Washington Postnak.
Az eredmény megdöbbentő: a gyógyítóknak csak az esetek 44 százalékában sikerült beazonosítaniuk, hogy hol van a kislány keze.
„Körülbelül az esetek felében igazuk volt. Pontosan ezt várnánk a találgatásoktól is” – mondta Emily a Los Angeles Timesnak. A kislány hozzátette, hogy a gyógyítók persze találtak kifogásokat, például hogy túl hideg volt a szoba, vagy hogy a légkondicionáló kifújta az erőteret.
Az érintésterápia gyakorlói akkoriban azt mondták, hogy a kísérlettel nem sikerült megcáfolni azt a sok évet, amit ebben a terápiában tevékenykedtek, hiszen nagyon sok betegnek segítettek már. Azt mondták: csak találni kell egy másik kilenc éves kislányt, aki majd tudományos vizsgálatokkal bebizonyítja, hogy nem áltudományról van szó.
Indexkép: Coolpsychologist / Youtube
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)