Bár a rovarcsípések többsége inkább kellemetlen, mint veszélyes, de az ennek kapcsán fellépő, különböző mértékű fájdalom, duzzanat, majd az ezt követő viszketés, ami miatt olykor ellenállhatatlan késztetést érzünk a vakarózásra, mellyel nemcsak a rovar által bejuttatott méreganyagot passzírozzuk szét a bőrben, de adott esetben az apró hámsérüléseken keresztül kaput nyitunk a fertőzéseknek - mégis csak jelentős egészségügyi problémává léptetik elő.
(Kapcsolódó cikkünk: Hogyan válhat egy ártatlan rovarcsípés súlyos betegséggé?)
A rovarcsípések kapcsán a bőrünkbe többek között idegen fehérjék kerülnek, melyet az immunrendszerünk támadásnak vél, és egy bonyolult láncolatú mechanizmussal igyekszik a „betolakodótól” (idegen fehérje) megszabadulni. Ennek a folyamatnak egyik igen domináns résztvevője a nagy mennyiségben felszabaduló hisztamin, mely a szöveteket izgatja (viszketés), értágulatot okoz (bőrpír), a kis erek falának áteresztő képességét fokozza (duzzanat). A hisztamin hatásának csökkentésén alapulnak a viszketés és kiütés elleni hagyományos szerek.
Természetes praktikák a csípés kezelésére
Nos, nézzünk néhány természetes praktikát, melyek egy része már nagyanyáink idejében is ismert volt, a csípések utáni kellemetlen tünetek enyhítésére.
- Mielőtt a szúrás helyére bármit is feltennénk, érdemes szappanos, langyos vízzel megtisztítani a bőrfelületet. Bármilyen rovarcsípést kenhetünk körömvirágból, hegyi árnikából készült kenőccsel, mert gyulladás- és duzzanatcsökkentő hatásuk révén gyorsan enyhítik a panaszokat.
- A vöröshagyma a legtöbb esetben segít a csípések gyógyulásában, mert a benne lévő anyagok képesek lebontani a rovarcsípés okozta gyulladás elemeit. Legjobb, ha egy karikányit kicsit szétnyomunk és mintegy 15 percre a csípés helyére felhelyezzük. Hasonlóan hat a zúzott fokhagyma is.
- A papaya nevű gyümölcs szintén tartalmaz olyan anyagokat, melyek közömbösítik a rovarmérgeket, ezért tehetünk egy szeletet a csípés helyére (kb. 1 órára).
- A papayánál gyakrabban megtalálható a háztartásokban az aloé nevű növény, húsos levelének nedve csökkenti a gyulladást, gyorsan enyhíti a fájdalmat, a viszketést.
Méh- és darázscsípés
Az esetek többségében veszélytelen, de talán az egyik legkellemetlenebb csípés. (Veszélyessé válhat, ha az áldozat allergiás a méh vagy darázscsípésre, ha fejet, nyakat, arcot, szájat csípik meg, vagy ha egyszerre több szúrás éri a beteget. Ilyenkor azonnal orvosi segítséget kell hívni.)
A beszakadt fullánkot mihamarabb el kell távolítani, de nem csipesszel, mert ezzel a fullánkhoz csatlakozó méregzsákból újabb adag toxint passzírozunk a bőrbe. Kés élét, vagy lapos, kemény kártya szélét (pl. hitelkártya, személyigazolvány) a csípéshez nyomva oldalirányból, kifordíthatjuk a fullánkot. Ezt követően jegelhetjük a fájdalmas területet, majd teafaolajjal bekenhetjük.
A méhek váladéka savas kémhatású, így a lúgos szerek a leghasznosabbak, mint a szódabikarbóna, vagy az abból készített paszta. A darázs váladéka ezzel szemben lúgos, ezért az ecetes (főleg almaecetes), vagy citromos vizes lemosás a leghatékonyabb. Ugyancsak jó hatású lehet a megáztatott Aszpirin tabletta sebre helyezése, mely a darázscsípés nyomán kialakult gyulladást csökkenti. Gyermekeknél és az aszpirinre allergiás betegeknél nem ajánlom ezt a praktikát.
Hangyacsípés
Az áldozatba hangyasavat bocsájtó hangyacsípések hólyagos, viszkető következményei ellen a már előbb említett lúgos lemosások a leghasznosabbak, ez lehet akár egy lúgos szappanos lemosás, vagy a szódabikarbóna paszta, vagy a higított szalmiákszesz.
Viszketés
A különböző rovarcsípések későbbi és igen kellemetlen folytatása a viszketés, melynek csillapítására számos külsőleg alkalmazható házi praktika létezik.
- a csípés hűtése, jegelése, hideg kanállal nyomása (ez a duzzanatot is csökkenti)
- összetört petrezselyem levél
- morzsolt bazsalikom levél
- levendulaolaj (akár aloé géllel keverve)
- citromfű levél
- teafaolaj
- banánhéj belső felével való bedörzsölés (bármilyen meghökkentő is)
- fogkrém: különösen a gyógynövényesek jók, de a mentolos is hűsít (homeopátiás szerek alkalmazásakor ez utóbbi kerülendő)
- ecetes, szódabikarbónás, citromos lemosás
- kakukkfű olaj (gyulladást is csökkenti)
- eukaliptusz olaj
- borsmenta olaj (nem csak hűsít, de a gyógyulást is gyorsítja)
- aloe vera nedve (gyulladást csökkent, fertőtlenít)
- szegfűszeg olaj
- alkohol (70%-os)
Homeopátiás szerek a csípésekre
A bevezetőben leírtuk, hogy a csípések kapcsán fellépő hisztamin döntő szerepet játszik a panaszok kialakulásában. Éppen ezért a legáltalánosabban használható homeopátiás szer a Histaminum, mely igen hatékonyan és rövid időn belül csökkenti a duzzanatot, a viszketést, az égő érzést. Érdemes a C, CH 15-30 potenciát tartanunk, melyből akár naponta kétszer, háromszor is elszopogathatunk 5-5 golyót, a tünetek súlyosságától függően. Gyakran egyetlen egy adag elegendő belőle.
Nagy és látványosan ható szer az Apis, amit a nagyfokú duzzanat, fájdalom és bőrpír esetén ajánlok, főleg akkor, ha ezek a panaszok csökkennek a hideg borogatásra (ugye mindenkinek a méh- és darázscsípés ugrik be elsőnek).
A körömvirág nem csak kenőcsként, de homeopátiás szerként – Calendula - is hasznos a rovarcsípéseknél, mert sebgyógyulást elősegítő, fertőzés megelőző, gyulladáscsökkentő hatása érvényesül. Naponta többször bevehető C,CH 15-30 potenciában.
A Ledum palustre nevű homeopátiás szer a csípések jó szere, különösen, ha azok közepe halvány, vagy kékes elszíneződésű, hűvös tapintatú. Ilyen esetekben C, CH 9-15 potencia választása a legjobb. Nagy előnye ennek a kiváló szernek, hogy alacsony (D6, C,CH 5) potenciában szedve biztosan megvéd a szúnyogcsípésektől.
A viszkető, apró göbös csípések megfelelő szere az Urtica urens C,CH 15 potenciában.
A Dapis gél nevű készítmény külsőleg használható és Apis és Ledum kiindulási anyagából készült, nagyon hasznos kenőcs.
Elkerülhetőek-e a rovarcsípések?
Szerintem aligha, de az esély jelentősen csökkenthető néhány praktikával.
(Kapcsolódó cikkünk: 4 természetes trükk, amivel megvédheted gyermeked a rovarok támadásától)
A rovarcsípések elkerülése házi praktikákkal:
A rovarok nem szeretik a fokhagyma szagát, így annak rendszeres fogyasztása valamelyest távol tartja az embertől őket. Az más kérdés, hogy csak a rovarokat tartja-e távol. Kicsit illatosabb megoldás a tiszta alkoholba cseppentett levendula és rozmaringolaj permete a bőrre. Az édes illatú parfümök vonzzák a szúnyogokat, míg a citrus illatokat inkább elkerülik.
A szójabab olaj sem kedves a rovaroknak, így ha a bőrünkre kenjük, elkerülnek minket egy időre. Megpróbálható a citrom-, borsmenta-, eukaliptusz, citromfű kivonatok alkalmazása is.
A méh- és darázscsípés esélyét növeli az élénk ruha viselése, a parfüm, az arcszesz, az illatosított testpermet, testápoló használata. Az asztalon hagyott ételmaradék, fonnyadó, rohadó gyümölcs, szörp, fröccs vonzza a darazsakat.
A különböző rovarriasztó spray-k, kenőcsök nem nagyanyáink fegyvertárából származnak, és ettől még használhatóak, de gondosan olvassuk el a használati utasítást, különösen akkor, ha csecsemőnél, gyermeknél akarjuk alkalmazni.
A felsorolt praktikák eszközeiből érdemes néhányat előre beszerezni a házi patikánkba, nyaraláskor, vakáció alatt készenlétben tartani, hogy egy rovarcsípés vagy szúnyoginvázió ne keserítse meg a napjainkat.
Fotó: César Rincón / flickr
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)