Az edzés védi a csontokat
Egészen biztosan nem az ágynyugalom a csontok épségének leghatékonyabb módja - ez derül ki a skót Glasgow Caledonian University kutatásából. Sőt, az eredmények szerint az erősítő gyakorlatok képesek megőrizni a csontok sűrűségét a menopauzán átesett nőknél, a hosszú ideig tartó inaktivitás viszont kifejezetten csökkenti azt.
A tanulmány egyik szerzője szerint a csontritkulásról nem egyértelmű kép él az emberekben. Ez ugyanis az idősödés elkerülhetetlen velejárója, amelyet a mozgás hatékonyan képes lassítani. Az egyetlen titok abban rejlik, hogy az aktivitást rendszeresen kell végezni, ugyanis ha felhagyunk vele, tovább folytatódik a csontok sűrűségének csökkenése.
A kutatók 43 olyan tanulmányt vetettek össze, amelyek 4320 posztmenopauzális nőnél figyelték meg a fizikai aktivitás hatásait. A legfőbb tanulságnak az bizonyult, hogy a mozgás lehet a legbiztonságosabb és hatékonyabb módja a csontritkulás megakadályozásának. Általánosságban az is elmondható, hogy minden mozgásfajta növeli a csontok ásványi anyag tartalmát és kis mértékben csökkenti a törések esélyét, legyen szó aerobikról, erősítésről, sétáról vagy akár tai chi-ról. Sőt, míg a nem mozgók közül 100-ból átlagosan 11 nő szenvedett el törést, addig a sportolók közül mindössze 7-en.
Az erősítés szerepe döntő
A gerinc csontjainak ásványi anyag vesztése ellen a különböző edzésprogramok kombinációja bizonyult a leghatásosabbnak. Azoknál a nőknél, akik felváltva gyalogoltak, futottak, táncoltak és intenzívebb erősítést végeztek, 3 százalékkal kisebb mértékben volt kimutatható a csontritkulás, mint az inaktívaknál. Az is bebizonyosodott, hogy bár a rezisztencia-edzések (izomerősítések) nem az egyedüli üdvözítő utat jelentik ebből a szempontból, de döntő szerepük van a csontvesztés lelassításában.
Az elképzelésekkel szemben, az úszás sajnos nem abszolút ingere a csontképzésnek, ebben csak a direkt tengelyirányú, tehát álló helyzetben végzett mozgásoknak van szerepe. (Az űrhajósoknál is ezért fordulhat elő, hogy lebegésben nem fejlődik, majd leépül a csont.). Ehhez nem szükséges túlzottan dinamikus mozgást végezni, mert ott nagyobb a törés kockázata és a csont sem épül jobban. Az úszás viszont kitűnő bevezető sport lehet azoknál, akik régen nem mozognak, pár hónap után már jobban terhelhetővé válnak az izmok.
A mozgás orvosság
- A gerincet és a csípőt érinti a legtöbb törés a csontritkulás következtében, amely világszerte közel 200 millió nőt érint. Az osteoporosis tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, de ezzel párhuzamosan a csont szerkezetében (minőségében) is átalakulás megy végbe, a csontgerendák elvékonyodnak, ami miatt a csont törékennyé válik. A csontritkulás függ a kortól és a genetikától, de rizikótényezők között számos olyan is akad, amely egészségtudatos magatartással elkerülhető. - mondja dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa. - Bizonyítható, hogy a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. Utóbbira bizonyíték, hogy a fekvő betegeknél már néhány nap alatt megnő a vizeletben az ürített kalcium mennyisége, ami azt jelzi, hogy a csontbontó folyamatok túlsúlyba kerülnek. Vagyis a fizikai aktivitás lehet a megelőzés és a folyamat fékezésének egyik kulcsa.
Ha a csontritkulás öröklődik a családban, már 40 éves kor körül érdemes csontsűrűség mérést végeztetni, de a menopauza időszakában minden nőnek ajánlott a rendszeres ellenőrzés. Az ortopéd orvos segíthet a megfelelő mozgásforma megtalálásában is.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Az életmód, gyógyszer a csontritkulásra |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Milyen gyakori együttlétek elegendők a jó párkapcsolathoz?
Egyedül valahogy még megy, párosban viszont egyre rosszabb a teljesítmény, mert sem a nők, sem a férfiak nem képesek azt tenni és azt érezni, amit szeretnének.
Ne hagyjuk, hogy a menopauza befolyásolja a házasságunkat!
A nők élete nem egyszerű. Ezt nem azért mondom, mert szépnek, vonzónak, intelligensnek, háziasnak, kedvesnek, karrieristának és jó anyáknak kell lennünk. Ez még semmi. Egy nő élete hormonálisan is egy kavalkád, ami már 8 éves kor körül elkezdődik. Tinédzserként az első menstruáció, ami minden hónapban visszatér, aztán a terhesség, a szoptatás, és végül 40es -50es éveinkben a menopauza.
6 tanács a nyári edzéshez - mire figyeljünk, ha kánikulában sportolunk?
A globális felmelegedés következtében egyre forróbbak a nyarak Magyarországon is. Hőségben testünk nehezen alkalmazkodik a külső körülményekhez és hajlamos a túlhevülésre, kiszáradásra, hősokkra. Ezek kockázata intenzív aktivitás során tovább nő. Éppen ezért kánikulában a legtöbben ösztönösen igyekszünk lassítani, kevesebbet mozogni, és legszívesebben egy hűvös helyiségben vagy vízparton pihenve töltjük az időt. Akiknek viszont életformájukká vált a rendszeres sport, a tikkasztó nyári napokon is ragaszkodnak a mozgásrutinjukhoz.
5 hasznos ötlet, hogy a szülés után formába lendülj
A terhesség alatt legtöbben egy kicsit elengedjük a gyeplőt, egy kicsit lazábban vesszük az étkezést, a mozgást, és aztán egyszer csak azt vesszük észre, hogy a kicsi már nincs a hasunkban, rajtunk mégis nem 1-2-3 kg plusz súly maradt. Így jártam én is, aki kb. 25 plusz kilóval fejezte be a terhességet. Büszke vagyok rá? Nagyon nem...
Miért fontos a menopauza után a kardiológiai kivizsgálás?
A változókor után a korábban védettebb nők ugyanolyan eséllyel néznek szembe a szív-érrendszeri betegségekkel, mint a férfiak.
4 nyomós érv a klimax hormonterápiája mellett
A menopauza igen kellemetlen tünetekkel járhat, melyek nagyban kihathatnak a nők mindennapjaira. Bár régebben elterjedt nézet volt, miszerint a változókorban jelentkező panaszok enyhítésére szolgáló hormonterápia veszélyes, ám ma már a modern készítményeknek hála biztonsággal alkalmazhatóak ezek a szerek. A témában dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.
Ezek a korai menopauza tünetei és kezelési módjai
Mikor meghallod a menopauza szót, leggyakrabban a 60-as éveikben járó nőkre gondolsz, de az utóbbi években egyre több nőnél áll be hamarább a változó kor. Akkor beszélhetünk korai menopauzáról, ha az illető nő még nem töltötte be a 40. életévét.
Nők a menopauza időszakában: vigyázzunk jobban a szívünkre, aludjunk eleget!
A változókorban lévő hölgyeknél a hormonális változások miatt megemelkedik a szívbetegségek és a stroke kockázata. Egy kutatás szerint a súlyos betegségek kialakulásának veszélyét pedig tovább növeli a pihentető alvás hiánya. Arról, hogy hogyan aludjunk eleget ebben az alvásproblémáktól sem mentes időszakban, dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológust, a JóAlvás Központ főorvosát kérdeztük.