Kifogások helyett cselekvés
Túl elfoglalt és feszült vagyok a mozgáshoz - mondjuk gyakran, mintegy kifogásképpen. Holott a feszültség és a stressz ellen éppen a mozgás a legjobb gyógyszer, legyen szó aerobikról vagy súlyzós edzésről - a stresszoldó hatás biztosított. Nem szükséges profi sportolónak lennünk, hogy elinduljunk a fizikai aktivitás útján, amelyben segíthet, ha látjuk az összefüggéseket.
- Azon kívül, hogy a mozgás az egész testre pozitív hatással van, számos összefüggés bizonyítja a stressz-csökkentő hatását is.- ismerteti dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical humánkineziológusa.
1. Endorfint pumpál.
A fizikai aktivitás elősegíti azon agyi ingerület-átvivőknek a termelődését, amelyek a jókedvért felelősek - ezek az endorfinok. Bár ezt a funkciót sokan összekapcsolják a futással, de számos más mozgásforma is eléri ezt a hatást, így akár az aerobik, akár a személyi edzés.
2. A mozgás meditatív állapothoz vezet.
Egy óra közepesen intenzív mozgás után - különösen, ha csoportosan végezzük - elfelejtjük a nap során felgyűlt problémákat és csak a testünk jelzéseire koncentrálunk. Ha a heti rutin részévé válik a testedzés, a levezetett feszültséggel együtt növekszik az energiaszintünk, nő az optimizmusunk, és sokkal könnyebben meg tudjuk őrizni a nyugalmunkat és a tisztánlátásunkat.
3. Javít a kedélyen.
A rendszeres mozgás erősíti az önbizalmat, csökkenti a depresszió és a nyugtalanság tüneteit. Ezen felül elősegíti az alvást - amelyet a stressz és a hangulatzavarok megnehezítenek. Ezek a hatások együttesen csökkentik a feszültséget és azt az érzést erősítik bennünk, hogy uraljuk a testünket és ezzel együtt az életünket.
Szakemberrel biztonságosabb és hatékonyabb
Számos olyan egészségi állapot van, amellyel ajánlatos szakemberhez fordulni, mielőtt életmódot váltanánk. Ezek pedig nem csak az orvosi kezelést, esetleg gyógyszerezést igénylő betegségek, mint például a szív- és érrendszeri problémák, a mozgásszervi - vagy cukorbetegség, de akár a túlsúly vagy a légzőrendszeri gondok is. Ilyen esetekben egy-egy szakszerűtlenül felállított edzés és táplálkozási terv nem csak nem jelent hatékony megoldást a problémákra, de esetleg veszélyeztetheti is az egészségi állapotot.
Életkor szerint is elmondható, hogy ha valaki 40 éves kora körül szeretne egészséges életmódra áttérni, fontos lenne tájékozódni az általános állapotról. Az életmód orvoslás éppen azt a célt szolgálja, hogy akár alapbetegségek, akár kevésbé jó fizikai állapot esetén alapos felmérés és tesztek után mindenki kialakíthassa a számára legoptimálisabb életmódot, mozgás- és étkezési programmal egyaránt. A megfelelő életmóddal nem csak az egészség őrizhető meg, de a betegségek gyógyulása is elősegíthető és rátalálhatunk egy remek stresszkezelő módszerre is.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: andy_c: DSC_0114
Csodafegyver stressz ellen: a mozgás |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Így támogasd a túlsúlyos gyermekedet!
Minden szülő számára a saját gyermeke tökéletes. Tökéletes úgy, ahogy van. Mégis fontos, hogy néha más szemmel nézz a lányodra vagy fiadra, hogy észrevedd, ha valamiben segítségre van szüksége. A túlsúly ilyen. Nem szabad legyinteni rá, és nem szabad magára hagyni a gyermeket. Mit tehetsz szülőként, hogy támogasd a túlsúlyos gyermekedet?
5 hasznos tanács, ha téged is utolért az év végi kimerültség
Különösen nehéz év van a hátunk mögött, könnyen eluralkodhat rajtunk az ilyenkor szokásos kimerültség. A járványhelyzet miatt azonban a feltöltődésünket segítő lehetőségek beszűkültek. Mit tehetünk magunkért a megváltozott körülmények között?
Hatékony stresszűző módszer kimerült, leharcolt édesanyák számára
A Mental Health Organization által 2018-ban készült felméréséből kiderül, hogy az édesanyák közel 70 százaléka a gyereknevelés során az elmúlt évben legalább egy alkalommal rendkívül stresszes időszakot élt át.
Koronavírus betegség: az életkor mellett a túlsúly rontja leginkább a túlélési esélyeket
Kétszeres a súlyos állapot kockázata a fiatal fertőzöttek esetén is.
Kínok a jókedv mögött: akár öngyilkosságba is kergethet a mosolygó depresszió
Nem minden depressziós beteg mutatja a tipikus tüneteket. Sokan szinte folyamatosan vidámak, viccesek, a társaság motorjai, és gyakran a közvetlen környezetük sem sejti, mennyire szenvednek belül.
Félelem, pánik, depresszió - kiút az árnyékos oldalról (2. rész)
Legutóbb egyik olvasóm nagyon összetett levelet és kérdést tett fel. Tünetei alapján nem egyszerű az esete.
A fiús anyák nagyobb eséllyel szenvedhetnek terhesség utáni depresszióban
Az biztos, hogy egy kisbaba születése a legfontosabb pillanat egy nő életében. Rengeteg boldogsághormon szabadul ilyenkor fel, de sajnos sokak számára ismerős lehet a szülés utáni depresszió fogalma. Ez egy tanulmány szerint a fiús édesanyáknál gyakoribb, mint a kislányt szülő nők körében.
Tovább élhetsz, ha leolvadnak rólad a fölösleges kilók
A felnőtt magyar lakosság közel kétharmada túlsúlyos vagy elhízott, ezzel az eredménnyel 2018-ban Magyarország volt a világ negyedik legelhízottabb országa. A fölösleges kilók nem csak esztétikai problémát okoznak, de rengeteg betegséghez is vezethetnek. Az elhízással kapcsolatos tanulmányok szerint, akin többletsúly van, annak 3-10 évvel is megrövidülhet az élete, ráadásul a túlsúlyos személy betegen eltöltött évei száma akár a 25-öt is elérheti - árulta el Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa.